trudni frajer

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

trudni frajer

Unread post by Ire »

... koji zapravo nije frajer
http://www.boingboing.net/2008/03/24/tr ... -is-p.html

ova bi tema čak mogla u društvene znanosti, jer koliko je zanimljiva s biološke strane, toliko je problematična s društvene

mene kao prvo interesira činjenica da frajer pije testosterone. može li to biti dobro za dijete? :scratch:

s druge strane, kako ćeš jednog dana objasniti djetetu da si mu mama i tata istovremeno?

i četvrto, odlična tema da sagledaš samog sebe u pravom svjetlu. koliko sam kao obrazovana, liberalna i esefična osoba zapravo open minded? :zubo:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: trudni frajer

Unread post by Milena »

Hehe... Piše ti u njegovom članku: prestao je uzimati hormone. U roku od četiri mjeseca je opet dobio mjesečnicu, i zatrudnio je bez dodatnih ženskih hormona. Kaže i da dijete ima "clean bill of health". Inače, nije on zatrudnio iz vica, nego zato što njegova žena ne može imati djece, iz medicinskih razloga. Tako da je to zapravo lijepo i dirljivo, bar meni.

Isto tako, lijepo piše čovjek: "I will be her father, and Nancy will be her mother".

For the record, ja ne vidim da je to problematično s društvene strane, odnosno, ne mislim da bi trebalo biti problematično. Da, znam, imaju problema, i imat će ih vjerojatno još, ali ja fakat ne kužim zašto je to ljudima teško prihvatiti.

Ali ja često ispadnem kreten u tim stvarima...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: trudni frajer

Unread post by niniane »

Hmph, a ja mislila da će onaj film sa Arnoldom The Guvernerom Švarcenegerom ostati SF zauvijek... :zbunj:

Znači, ako sam dobro shvatila, ako je transseksualac, muško u ženskom tijelu koje je promijenilo spol u muško? Pa je sad to žensko tijelo koje izgleda kao muško trudno? Ne znam što da mislim o tome. Ni sa prirodne ni sa društvene strane. Moram malo razmisliti.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: trudni frajer

Unread post by Ire »

ne, žena koja je promijenila spol u muško, ali je zadržao/la svoje reproduktivne organe (ako sam pak ja dobro shvatila), jer, kažu u komentarima, transegender podrazumijeva djelomično ili potpuno promijeniti spol
prestao je uzimati hormone
nisam to uočila, hvala :kava:
Inače, nije on zatrudnio iz vica, nego zato što njegova žena ne može imati djece, iz medicinskih razloga. Tako da je to zapravo lijepo i dirljivo, bar meni.
nisam to insinuirala, meni je ovo strašno fascinantno
For the record, ja ne vidim da je to problematično s društvene strane, odnosno, ne mislim da bi trebalo biti problematično. Da, znam, imaju problema, i imat će ih vjerojatno još, ali ja fakat ne kužim zašto je to ljudima teško prihvatiti.
ja samo razmišljam o tome kako bi to mogli različiti ljudi percibirati. evo recimo, da sad tu vijest netko objavi u jutarnjem i večernjem online, kakvi bi sve bili komentari. kod nas ljudi još uvijek imaju egzistencijalnih problema s homoseksualcima, a kamo li s transseksualcima, a kamo li s trudnim transseksualcima .. ljudi su zapravo zatucani i glupi, a istovremeno, kad pogledam sebe, a ne smatram se nit zatucanom nit glupom, opet mi je ovo nešto što bih željela prihvatiti kao normalno, ali mi nije, valjda zbog utjecaja okoline, čegaliveć. ne basham njih nego sebe jer se čudim trudnom frajeru koji je bio žena kao da je cirkusko čudovište. ne znam jesam li se dobro izjasnila :zubo:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: trudni frajer

Unread post by Milena »

Ire wrote:
Inače, nije on zatrudnio iz vica, nego zato što njegova žena ne može imati djece, iz medicinskih razloga. Tako da je to zapravo lijepo i dirljivo, bar meni.
nisam to insinuirala, meni je ovo strašno fascinantno
Sori, možda sam ja ispala tu kao da sam te popljuvala -- nisam. Ali meni osobno je fakat problem shvatiti zašto bi to trebalo biti problem. Mislim, kaže čovjek da se osjeća kao muško, legalno je muško. Slučajno ima ženske reproduktivne organe, ali ne čini mi se da bi reprodukcija trebala biti određujuća za bilo koga.
ja samo razmišljam o tome kako bi to mogli različiti ljudi percibirati. evo recimo, da sad tu vijest netko objavi u jutarnjem i večernjem online, kakvi bi sve bili komentari. kod nas ljudi još uvijek imaju egzistencijalnih problema s homoseksualcima, a kamo li s transseksualcima, a kamo li s trudnim transseksualcima ..
Hm, vidjet ćemo... :zubo: S druge strane, komentari na forumima naših novina su i inače, ono... :x je defoltno stanje.

BTW, ne mislim da je čudno što se čudimo. Ono, fakat nije da svaki dan u tramvaju sjediš kraj dva-tri trudna frajera -- to je isto kao da uočiš nekog tko je visok 2,40, ili nekog tko ima ljubičastu i zelenu kosu. Pitanje je, po meni, samo kako reagiraš nakon onog prvog "WTF?" momenta.

A super se na bb-u nadovezuje onaj post poslije, video Calpernije Addams. Žena je mrak. :cheers:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: trudni frajer

Unread post by Ire »

BTW, ne mislim da je čudno što se čudimo. Ono, fakat nije da svaki dan u tramvaju sjediš kraj dva-tri trudna frajera -- to je isto kao da uočiš nekog tko je visok 2,40, ili nekog tko ima ljubičastu i zelenu kosu. Pitanje je, po meni, samo kako reagiraš nakon onog prvog "WTF?" momenta.
zato jer sam na prvu loptu osjetila odbojnost, koju si ne mogu objasniti, i jer sam mislila da sam senzibilnija. štajaznam ...
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: trudni frajer

Unread post by niniane »

Ire wrote:ne, žena koja je promijenila spol u muško, ali je zadržao/la svoje reproduktivne organe (ako sam pak ja dobro shvatila), jer, kažu u komentarima, transegender podrazumijeva djelomično ili potpuno promijeniti spol
Hmm, to sam i mislila, valjda nisam jasno napisala... Muško tijelo, koliko je znanosti poznato, ne može biti trudno. Dakle, mora se raditi o osobi koja ima žensko tijelo, ali se percipira muškarcem (odnosno, muškarac u ženskom tijelu).
Operacija spola ne mora nužno biti potpuna. A i kad jest, mijenjaju se samo vanjski spolni organi.

Inače sam vrlo open-minded. Ne smetaju me ni homoseksualci ni transseksualci - pogotovo otkako sam imala prilike razgovarati s jednim transseksualcem. However, priznajem da sam sklona ekskluzivnosti žena po pitanju trudnoće - inače. U ovom slučaju, nisam sigurna. U jednu ruku je to slično kao da dvije žene koje su u vezi žele imati dijete (jer su dva ženska tijela u igri, jelte), a u drugu ruku drastično različito, jer je jedno od ta dva tijela ima muški um (da se tako izrazim).

A kakve bi reakcije kod nas bile... ne usuđujem se ni pomisliti.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: trudni frajer

Unread post by Nazir »

Moja prva reakcija je ovo: "Ammmm, paaaa, hmmm, mmmm, okeeeeejjjjjjj" :zubo:

Pa ono, pretpostavljam da bi kasnije to jos malo bolje prihvatio. Al ono, zanimljiv slucaj, nadasve zanimljiv... :D
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: trudni frajer

Unread post by Ariel »

hm, pa nisam ni ja načisto šta bi mislila. jer biologija definira muški i ženski spol prema reproduktivnim organima. postoje sekundarne spolne karakteristike, tipa brada u muškaraca ili grudi u žena. ali to ne definira spol u prirodi jer je spol životinja i ljudi čisto reproduktivnog karaktera (da se tako nespretno izrazim). tako da su po biologiji ovo dvije žene od kojih je jedna trudna, a usput svako jutro brije bradu.
s druge strane također je dokazano (znanstveno) da postoje razlike između muškog i ženskog mozga. ALI to je uvjetovano genima koji onda usmjeravaju fetus prema muškom ili ženskom spolu (time i muškoj ili ženskoj glavi). dakle, biološki, mi smo i u glavi i tijelom ili muško ili žensko. ili XX ili XY. ako se tu (u genima) dogode problemi, e onda je to druga priča.

da se vratim na članak. čestitam ljudima na kćeri koju će uskoro dobit i nadam se da će bit dobri roditelji i to je jedino bitno.

samo mi nije jasno kakav im je seksulani život ako je jedno muško, drugo žensko, a k...a nigdje. :vrag:
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: trudni frajer

Unread post by Milena »

Um... biologija, odnosno genetika, definira spol. Rod je manifestacija unutar društva.

Spol ovisi o iksu i ipsilonu.
Spolna obilježja mogu, ali ne moraju odgovarati genetskom spolu. (Ima relativno puno ljudi koji se rađaju se ne do kraja izraženim spolnim obilježjima, ili s organima oba spola, ili...)

BTW, i biologija i psihologija se slažu da gotovo nitko nije sasvim muško ni sasvim žensko, već da je stvar u postocima...

Rodna obilježja su ono što određuje osoba sama, odnosno ono što se određuje društveno. Ako se netko osjeća kao muškarac i predstavlja se kao muškarac, onda rodno i jest muškarac, bez obzira na to što je spolno. I obrnuto: ako se netko osjeća kao žena i predstavlja se kao žena, onda rodno i jest žena.

U ovom konkretnom slučaju, na primjer, tip je i legalno muškarac, bez obzira na sve ostalo -- dakle, njegova rodna (društvena) manifestacija je muška, i kršenje je njegovih prava (da ne kažem i nepristojno) govoriti o njemu bilo kako drugačije. To što još uvijek ima reproduktivna obilježja ženskog spola je (u njihovom konkretnom slučaju) samo bonus, ali zapravo ne bi trebalo imati nikakve veze ni sa čim.

Seksualna orijentacija je pak sasvim treća stvar -- i, kao i spol, zapravo je privatna stvar svakog pojedinca...

Duboko se ispričavam ako ponavljam nešto što je svima već odavno jasno, ili ako zvučim kao da držim predavanje. Inače to nikad ne radim :zubo: ...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: trudni frajer

Unread post by niniane »

Oduševljeno plješćem Mileni jer je ovo super objasnila! :cheers:

Dodala bih samo jednu zanimljivu stvarcu koju su nam obznanili na faksu:
Ako fetus ima XY kromosom (dakle, mušku kombinaciju), a iz nekog razloga se ne aktivira lučenje androginih hormona, odnosno testosterona, dijete koje će se roditi će biti - žensko. Neplodno, ali žensko, sa svim ženskim obilježjima. Čini se da je ženski spol, kromosomski gledano, primarni. Isto tako se čini da hormoni u cijeloj toj priči imaju važniju ulogu nego se to prije mislilo.

Ali...
Postoje zanimljivi primjeri situacija kad nešto takvo pođe krivo. Mislim da nikad neću zaboraviti priču o Joan/Johnu. Rodilo se muško dijete, roditelji ga dali obrezati, nešto otišlo nakrivo i mali ostao bez one stvari. Kako je znatno lakše napraviti vaginu nego penis, roditelji su u dogovoru s liječnikom odlučili upravo to - operativno promijeniti djetetu spol u ženski i odgajati ga/ju kao žensko. Dijete su nazvali Joan.
Joan nikad nije razvila "normalno" žensko ponašanje - kao dijete je pokušavala mokriti stojećki, igrala se samo muških igara i samo sa dječacima, o sebi govorila kao o dječaku... Kad je ušla u pubertet, otkrila je da je privlače druge djevojke, a ponašanje joj je postalo još sličnije muškom i postala je jako depresivna i frustrirana. Tek kad je odrasla su joj roditelji rekli istinu - i Joan je otišla promijeniti spol natrag u muški, promijenila ime u John, kasnije se oženio, čak imao djecu.

Dakle, nije sve ni u hormonima (jer kod Joan ponašanje nije moglo biti uvjetovano hormonima kad su testisi "maknuti" odmah u startu). A ni u odgoju. Vjerojatno sve utječe po malo - ili malo više.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: trudni frajer

Unread post by Milena »

Čini se da je ženski spol, kromosomski gledano, primarni.
:cheers: :lol: :cheers: :lol: :cheers:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: trudni frajer

Unread post by nelchee »

Ariel wrote:samo mi nije jasno kakav im je seksulani život ako je jedno muško, drugo žensko, a k...a nigdje. :vrag:
ever heard of strap-on? Image
Milena wrote:
Čini se da je ženski spol, kromosomski gledano, primarni.
:cheers: :lol: :cheers: :lol: :cheers:
ako sam dobro zapamtila, do nekog tjedna trudnoće svi imamo ženska obilježja.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: trudni frajer

Unread post by Nazir »

niniane wrote:kasnije se oženio, čak imao djecu.

Dakle, nije sve ni u hormonima (jer kod Joan ponašanje nije moglo biti uvjetovano hormonima kad su testisi "maknuti" odmah u startu).

Zanimljiva prica, ali mi nije jasno ovo - imo djecu, a bez testisa. Posvojili su? (jer iz tvoje price mi je kontekst ko da je imao bas svoju djecu)
Post Reply