Saturnov šesterokut

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Saturnov šesterokut

Unread post by Krvoje »

http://nosf.net/2007/prsten-i-heksagon-na-saturnu/
tongue

Kako zaboga objasniti to :)

EDIT:irano zbog patriotizma :P
Last edited by Krvoje on 31 Mar 2007, 00:46, edited 1 time in total.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Unread post by jbt »

pa zasad 0 bodova, jednostavno nema dovoljno informacija. cekaj onu sondu koja ce biti kod saturna 2012-te god.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

tako mi je drago što pratite nosf vijesti
http://nosf.net/2007/prsten-i-heksagon-na-saturnu/
:P
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Saturnov šesterokut

Unread post by Belzebubbles »

Krvoje wrote:http://www.net.hr/znanost/page/2007/03/28/0122006.html

Kako zaboga objasniti to :)
Isto kao i ono lice na Marsu. Nikako!

Tako vjerojatno alieni gledaju život na Zemlji i pitaju se: "Kako zaboga objasniti to?"
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Nešto slično postoji i na zemlji, a riječ je o stojnim valovima. Prije nekoliko godina sam pročitao tekst, ali sad se gotovo ničeg ne sjećam osim da se radi o pomicanju zraka od nekoliko centimetara u sekundi.
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Unread post by Krvoje »

Ire wrote:tako mi je drago što pratite nosf vijesti
http://nosf.net/2007/prsten-i-heksagon-na-saturnu/
:P
Neugodno mi je. U zadnje vrijeme se adresiram direktno na forum, zato to... Promijenit ću! Iz principa i jer ne volim iskon u zadnje vrijeme.
Izitpajn wrote: Nešto slično postoji i na zemlji, a riječ je o stojnim valovima. Prije nekoliko godina sam pročitao tekst, ali sad se gotovo ničeg ne sjećam osim da se radi o pomicanju zraka od nekoliko centimetara u sekundi.
Ma da? Znaš li možda di točno? Nije mi jasno kud baš heksagon? Jel štos u tome da se krug izvitoperi u bilo koji mnogokut?

Inače ne znam baš da je oluja tamo zbog neke vanzemaljske intervencije :) ali ne mogu ni s čim povezat pravilnost.

Ako nas alieni vide dovoljno jasno, onda imaju prigodu i više nego nam se samo čudit.



Općenito, mozak mi je dosad tolko bio zasićen SF predodžbama svjetova u svemiru, da sam tek nedavno osvjestio da su naši planeti itekako konkretni i stvarni :) Dosta dugo sam u glavi imao distancu prema njima, jednako kao prema umjetničkim izmišljotinama.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Krvoje wrote:Ma da? Znaš li možda di točno? Nije mi jasno kud baš heksagon? Jel štos u tome da se krug izvitoperi u bilo koji mnogokut?
Ovako napamet, ako obrišem prašinu, otprilike se sjećam da je stvar u zračnom valu koji ima amplitudu od nekoliko centimetara i valnu duljinu od nekoliko tisuća kilometara (ne pitaj me kako su to izmjerili, nekako jesu, očito), koji ide u krug oko Zemljine osi. Onda se na geografskim širinama gdje 2*r*Pi (gdje je r udaljenost Zemljine površine od osi rotacije Zemlje) nije djeljivo s valnom duljinom ti valovi ponište sami sa sobom, a jedino ostanu pojačani tamo gdje je krug oko pola dug 6*valna duljina pa se onda tamo vide. Kažem, ovo je vrlo, vrlo otprilike jer čitao sam to prije puno godina, a i tada sam tražio nešto drugo pa sam ovo samo preletio pogledom.
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Unread post by Krvoje »

Izitpajn wrote:
Krvoje wrote:Ma da? Znaš li možda di točno? Nije mi jasno kud baš heksagon? Jel štos u tome da se krug izvitoperi u bilo koji mnogokut?
Ovako napamet, ako obrišem prašinu, otprilike se sjećam da je stvar u zračnom valu koji ima amplitudu od nekoliko centimetara i valnu duljinu od nekoliko tisuća kilometara (ne pitaj me kako su to izmjerili, nekako jesu, očito), koji ide u krug oko Zemljine osi. Onda se na geografskim širinama gdje 2*r*Pi (gdje je r udaljenost Zemljine površine od osi rotacije Zemlje) nije djeljivo s valnom duljinom ti valovi ponište sami sa sobom, a jedino ostanu pojačani tamo gdje je krug oko pola dug 6*valna duljina pa se onda tamo vide. Kažem, ovo je vrlo, vrlo otprilike jer čitao sam to prije puno godina, a i tada sam tražio nešto drugo pa sam ovo samo preletio pogledom.
Fascinantno. Sad mi je jasnije kako :) thanks
Al ne kontam još zašto :D
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
Quicksilver
Jedi Master
Posts: 208
Joined: 25 Aug 2006, 14:57

Unread post by Quicksilver »

...a evo još jednog bizanog i fascinantnog podatka ili bolje reći zvuka:

zvukovi sa saturna...

http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/sounds/
Post Reply