Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Ire »

Danas je desetgodišnjica smrti Carla Sagana i organiziran je blogaton njemu u čast.

http://nosf.net/2006/carl-sagan-9111934 ... 320121996/
Instant Geek. Just Add Coffee.
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Hrvoje »

User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by nelchee »

naježila sam se :)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by ratchet »

Sagan je za mene uvijek bio velika inspiracija. Zbog njegove sam knjige i počeo ozbiljno čitati SF.
Htio sam, makar u mašti, posjetiti sva ona mjesta koja je on opisivao.
Njegovi eseji i članci su mi uvijek otkrivali toliko toga i učili me novim stvarima.
Njegovi opisi slavnih dana Nase su mi dokazali, da su oni koji tvrde da nikad nismo bili gore obični kreteni.
Bio je čovjek koji je okupljao sanjare i vukao ih prema ostvarivanju nemogućeg.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Hrvoje »

ratchet wrote:Sagan je za mene uvijek bio velika inspiracija. Zbog njegove sam knjige i počeo ozbiljno čitati SF.
Htio sam, makar u mašti, posjetiti sva ona mjesta koja je on opisivao.
Njegovi eseji i članci su mi uvijek otkrivali toliko toga i učili me novim stvarima.
Njegovi opisi slavnih dana Nase su mi dokazali, da su oni koji tvrde da nikad nismo bili gore obični kreteni.
Bio je čovjek koji je okupljao sanjare i vukao ih prema ostvarivanju nemogućeg.
Pa to je, zapravo, sf. Bijeg od okrutne stvarnosti. Naravno, uvjetno rečeno.

A zanimljivo je to što su upravo esefičari uglavnon "down-to-earth" vrsta ljudi.
User avatar
Teddea
Ewok
Posts: 35
Joined: 26 Jan 2009, 15:34

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Teddea »

Pa ne bi se ja baš složila s time.Znam dosta sfičara koji su se opredjelili za prirodne znanosti jer
vjeruju da ono što je sada plod nečije mašte,može postati stvarnost.

Znanstvenici poput Carla Sagana nam predočuju ono najljepše u znanosti(astronomiji)-
kad sam još u osnovnoj školi dobila Saganov "Kozmos",zaintresirala sam se za svemir i sve pojave u
vezi njega...i sad još uvijek smatram astronomiju nečim čime bi se bavila u životu,a nisam ni približno
osoba koja "stoji na zemlji" :blob:
LIVE LONG AND LOVE STAR TREK
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Hrvoje »

Teddea wrote:Pa ne bi se ja baš složila s time.Znam dosta sfičara koji su se opredjelili za prirodne znanosti jer
vjeruju da ono što je sada plod nečije mašte,može postati stvarnost.

Znanstvenici poput Carla Sagana nam predočuju ono najljepše u znanosti(astronomiji)-
kad sam još u osnovnoj školi dobila Saganov "Kozmos",zaintresirala sam se za svemir i sve pojave u
vezi njega...i sad još uvijek smatram astronomiju nečim čime bi se bavila u životu,a nisam ni približno
osoba koja "stoji na zemlji" :blob:
Pa zar je astronomija spekulativna? Mislin da nisi skužila point :)
User avatar
Teddea
Ewok
Posts: 35
Joined: 26 Jan 2009, 15:34

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Teddea »

mislim da je astronomija slična književnosti.
Za oboje je najvažnija mašta :lol: :lol: :lol:
LIVE LONG AND LOVE STAR TREK
Ljepuškasti
Ewok
Posts: 10
Joined: 30 Jan 2009, 12:22

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Ljepuškasti »

Prije koji mjesec sam čitao Saganovu knjigu "The Cosmic Connection" i u njoj Sagan opisuje kako se seksao sa delfinom u bazenu. Tekst je poprilično čudan, evo isječka (na engleskom)

I was swimming in a large indoor pool with Peter. When I threw the pool's rubber ball to Peter (as was natural for me to have done), he dove under the ball as it hit the water and batted it with his snout accurately into my hands. After a few throws and precision returns, Peter’s returns became increasingly inaccurate –forcing me to swim first to one side of the pool and then to the other in order to retrieve the ball. Eventually, it became clear that Peter chose not to place the ball within ten feet of me. He had changed the rules of the game.

As in my first interview with Elvar, I eventually saw what was happening and decided stoutly that no dolphin was going to perform a psychological experiment on me. So I held the ball and merely tread water. After a minute or so, Peter swam rapidly toward me and made a grazing collision. He circled around and repeated this strange performance. This time I felt some protrusion of Peter’s lightly brushing my side as he passed. As he circled for a third pass, I idly wondered what this protrusion might be. It was not his tail flukes, it was not … Suddenly it dawned on me, and I felt like some maiden aunt to whom an improper proposal had just been put. I was not prepared to cooperate, and all sorts of conventional expressions came unbidden to my mind – like, “Don’t you know any nice girl dolphins?” But Peter remained cheerful and unoffended by my unresponsiveness. (Is it possible, I now wonder, that he thought I was too dense to understand even that message?)

Peter had been separated from female dolphins for some time and, in the not too distant past, had spent many days in close contact, including sexual contact, with Margaret, another human being. I do not think that there is any sexual bond that accounts for the closeness that dolphins feel toward humans, but the incident had some significance. Even in what we piously describe as “bestiality” there are only a few species which, so far as I have heard, are put upon by human beings for interspecific sexual activities; these are entirely of the sort that humans have domesticated.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Brumiko »

Ire wrote:Danas je desetgodišnjica smrti Carla Sagana i organiziran je blogaton njemu u čast.

http://nosf.net/2006/carl-sagan-9111934 ... 320121996/
Počivao u miru.
Ova njegova knjiga: http://www.superknjizara.hr/index.php?c ... _knjiga=12 bi trebala biti obvezna lektira svakog čovjeka. Razoran napad na budalaštine i pseudoznanosti suvremenog doba, uz glavnu tezu kako je racionalno razmišljanje nužno za opstanak civilizacije.
Preporučam svakome.
Ljepuškasti
Ewok
Posts: 10
Joined: 30 Jan 2009, 12:22

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Ljepuškasti »

Brumiko wrote:Počivao u miru.
Ova njegova knjiga: http://www.superknjizara.hr/index.php?c ... _knjiga=12 bi trebala biti obvezna lektira svakog čovjeka. Razoran napad na budalaštine i pseudoznanosti suvremenog doba, uz glavnu tezu kako je racionalno razmišljanje nužno za opstanak civilizacije.
Preporučam svakome.
Da, ali Sagan nije bio baš tako sjajan kako ga se smatralo. Evo jedan zanimljiv video u kojemu jedan genijalan um John E. Mack govori o tom Saganovom napadu na "budalaštine"
http://www.youtube.com/watch?v=qDA136FKVgk
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Brumiko »

Ljepuškasti wrote:Da, ali Sagan nije bio baš tako sjajan kako ga se smatralo. Evo jedan zanimljiv video u kojemu jedan genijalan um John E. Mack govori o tom Saganovom napadu na "budalaštine"
http://www.youtube.com/watch?v=qDA136FKVgk
Film bum pogledal kad dojdem dimu, ali onako odokativno, prema biografiji dotičnoga na Wikipediji, slutim da u filmu pljuje Saganovu usporedbu mitova o tuđinskim otmicama sa srednjovjekovnim vjerovanjem u vještice.

Eh, sad, ima u biografiji tog J.E. Macka jedna stavčica koja mi ga pomalo dezavuira i prije nego li sam pogledal film. Znam da mi se primjedba može komotno svrstati u non sequitur logičku grešku te da je totalka politički nekorektna, :zubo: ali ne mogu se oteti dojmu da mu ovaj svjetonazor bješe totalni bulšit:

"Mack advocated that Western culture required a shift away from a purely materialist worldview (which he felt was responsible for the Cold War, the global ecological crisis, ethnonationalism and regional conflict) towards a transpersonal worldview which embraced certain elements of Eastern spiritual and philosophical traditions."

Zijev...sva takva ekipa slobodno se može preseliti u zemlje "istočne duhovne i filozofske tradicije", ponajprije Kinu ili Indiju. "Divne" zemlje. Kastinski sustav u jednoj zemlji, ubijanje ženske novorođenčadi u objema, gotovo potpuno nepostojanje socijalne države, pregoleme klasne razlike, ništavna vrijednost pojedinačnog ljudskog života. Ajd, dobro, Indija je barem neka, kao, parlamentarna demokracija (iako bi im trebalo, IMHO, barem pola stoljeća prosvijećenog apsolutizma i dozirane demokracije, nešto u stilu Kemala Atatürka u Turskoj). Kina je pak totalitarna država, da stvar bude gora, i jedna od najzagađenijih zemalja svijeta.

Ukratko, nije mi baš neki uzor ta "istočna filozofija" - i svatko tko ju grlato zagovara najvjerojatnije je ideološki obojen što sasvim sigurno utječe i na njegov stručni rad.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Xaotix »

Ljepuškasti wrote:Evo jedan zanimljiv video u kojemu jedan genijalan um John E. Mack govori o tom Saganovom napadu na "budalaštine"
13 sekundi i tri rečenice? Zanimljiv video? :x Jok, samo fenomenalan način da Macka prikažeš kao ridikula i polukvalificiranog... senzacionalista? Wanna-be-gurua? Kad si već uvjeren u njegovu genijalnost, bar čovjeku napravi uslugu i citiraj ga kako zaslužuje.
Čitao sam njegovu knjigu Abductions: Human Encounters with Aliens, i u joj se detaljno razrađuju slučajeiv 12 ili 13 od pedesetak "otetih" s kojima je Mack radio. U knjizi on opisuje metode kojima je intervjuirao ljude i dolazio do informacija (psihoanaliza i hipnoza), i knjiga je poprilično ozbiljno napisana, bez prevelikog naginjanja senzacionalizmu koji je toliko karakterističan za tekstove vezane uz fenomen NLOa i vanzemaljaca.

I tu je bitna razlika između Sagana i Macka. Sagan je bio astrofizičar i astronom. On traži mjerljive dokaze. Čovjek je vjerovao da negdje vani ima još nekog, i sam je priznavao da je to logičan zaključak, ali je također priznavao da za potvrdu nedostaju tvrdi dokazi.
Mack je bio psihijatar. On se bavio ljudskom percepcijom (od tuda vjerojatno potječe i otpor prema materijalizmu i sklonost istočnjačkim filozofijama). On je također vjerovao da vani ima nekog, i smatrao je da su rezultati psihoanalize dovoljnog broja ljudi dovoljan dokaz.Prema Macku, svi ti ljudi su bili potpuno uvjereni da su bili otimani, i Mack je to prihvatio kao činjenicu koja je više od slučajnosti. Sagan je tražio čvršće dokaze, mjerljive i nečim drugim osim same ljudske percepcije.

Saganu svaka čast. Zaslužan je za mnogo toga, a ja bih mu kao jedan od najvećih doprinosa priznao popularizaciju znanosti. Možda je previše filozofirao, ai je znao kako približiti i razjasniti složene stvari običnim ljudima. Baš me zanima koliko je današnjih znanstvenika inspirirao i zainteresirao za njihov životni poziv. Volio bih da ima više takvih poput njega...
Randomness is strong with this one!
Ljepuškasti
Ewok
Posts: 10
Joined: 30 Jan 2009, 12:22

Re: Carl Sagan (9.11.1934.-20.12.1996.)

Unread post by Ljepuškasti »

Brumiko wrote:Zijev...sva takva ekipa slobodno se može preseliti u zemlje "istočne duhovne i filozofske tradicije", ponajprije Kinu ili Indiju. "Divne" zemlje. Kastinski sustav u jednoj zemlji, ubijanje ženske novorođenčadi u objema, gotovo potpuno nepostojanje socijalne države, pregoleme klasne razlike, ništavna vrijednost pojedinačnog ljudskog života. Ajd, dobro, Indija je barem neka, kao, parlamentarna demokracija (iako bi im trebalo, IMHO, barem pola stoljeća prosvijećenog apsolutizma i dozirane demokracije, nešto u stilu Kemala Atatürka u Turskoj). Kina je pak totalitarna država, da stvar bude gora, i jedna od najzagađenijih zemalja svijeta.

Ukratko, nije mi baš neki uzor ta "istočna filozofija" - i svatko tko ju grlato zagovara najvjerojatnije je ideološki obojen što sasvim sigurno utječe i na njegov stručni rad.
Wow sad ćemo odmah uspoređivati Istok i Zapad i to odmah sa izjavom kako smo mi tako superiorni jer svoju djecu ubijamo uredno u klinikama za abortuse a ne "kao oni u Indiji", a to što je Kina "najzagađenija država" je zato što su se sve tvornice sa Zapada preselile u Kinu i Aziju da tamo zlorabljuju ljude (malu djecu) i okoliš.
Xaotix wrote:
Ljepuškasti wrote: I tu je bitna razlika između Sagana i Macka. Sagan je bio astrofizičar i astronom. On traži mjerljive dokaze. Čovjek je vjerovao da negdje vani ima još nekog, i sam je priznavao da je to logičan zaključak, ali je također priznavao da za potvrdu nedostaju tvrdi dokazi.
Mack je bio psihijatar. On se bavio ljudskom percepcijom (od tuda vjerojatno potječe i otpor prema materijalizmu i sklonost istočnjačkim filozofijama). On je također vjerovao da vani ima nekog, i smatrao je da su rezultati psihoanalize dovoljnog broja ljudi dovoljan dokaz.Prema Macku, svi ti ljudi su bili potpuno uvjereni da su bili otimani, i Mack je to prihvatio kao činjenicu koja je više od slučajnosti. Sagan je tražio čvršće dokaze, mjerljive i nečim drugim osim same ljudske percepcije.

Saganu svaka čast. Zaslužan je za mnogo toga, a ja bih mu kao jedan od najvećih doprinosa priznao popularizaciju znanosti. Možda je previše filozofirao, ai je znao kako približiti i razjasniti složene stvari običnim ljudima. Baš me zanima koliko je današnjih znanstvenika inspirirao i zainteresirao za njihov životni poziv. Volio bih da ima više takvih poput njega...
Stvar je u tome što se i sam Sagan ispočetka bavio NLO-ima (ako gledaš emisiju o njemu od "Biography Cahnnela" na YouTubeu) i to se bavio NLO ima da se probije da postane popularan, a onda se okrenio drugim stvarima.

A ako ćemo raditi psihološke profile kako vi radite onda mogu slobodno reći da je Carl Sagan bio osoba koja je stalno željela biti u centru pozornosti i kojoj je stalno falilo LJUBAVI pa se ženio tri puta i snimao tu svoju seriju u kojoj je bio zalizan i sladak kao dječačić od 5 godina.
ImageImage
Pogledajte samo ovu lijevu sliku netko bi mogao reći da pozira kao Isus na onim slikama gdje drži plamteće srce, a ovo iza njega je vrlo slično Betlehemu.

I ima i bilo je mnogih drugih popularizatora znanosti, uzmite recimo Billa Brysona i njegovu odličnu knjigu "Kratka povijest gotovo svega" samo što se on tako ne natura ko Sagan.
Post Reply