Fizika i biologija superheroja i ostalih zvjerki

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Fizika i biologija superheroja i ostalih zvjerki

Unread post by Xaotix »

Evo.. Superman leta metropolisom, Spidermen visi negdje po NewYorku,
a Godzilla nakon Tokia i New Yorka razmi[?]lja o odmoru u Ĺ ?itarjevu...

Ono [?]to me uvijek zanimalo o tom dru[?]tvancu je... KAKO??? Kako rade to [?]to rade? Je li ba[?] sve [?]to rade u stripovima po PSu ili ipak malo varaju maj?icu prirodu?

Naletio sam na jako zanimljiv ?lanak vezan uz to...
The Biology of B-Movie Monsters

Takodjer, pala mi je na pamet knjiga Jamesa Kakaliosa
The Physics of Superheroes.
Da priloĹžim samo jedan primjer...
Za[?]to moji profa?i iz prirodnih znanosti nisu bili takvi? :dontknow:

Uglavnom.. Ima li netko sli?nih pitanja?


Ok.. Evo jednog:
Cyclops iz X-mena nekontorlirano emitira razorne zrake iz o?iju. Da bi blokirao zrake mora nositi specijalne nao?ale ili vizir.
Kad nema nao?ale, mora imati o?i zatvorene ili ponovo emitira zrake. Kako njegovi kapci izdrĹže tako ne[?]to?

Pretpostavka: Zrake djeluju samno ako njegovim o?ima prolazi svjetlo, ina?e ih nema. Zrake svjetla prolaze kroz njegove o?i, reflektiraju se i fokusiraju poput lasera. Kad koristi vizir, Cyclops moĹže kontrolirati snagu zrake, pa ?ak i njenu [?]irinu. Kako onda vidi kad nosi nao?ale koje ne propu[?]taju svjetlo?
Nao?ale su u stvari polaroidi :D
Pojednostavljeno, zraka svjetla se sastoji od fotona koji titraju u svim smjerovima. Polaroidne le?e zbog svoje kristalne strukture propu[?]taju samo fotone koji titraju u istom smjeru. Stavljanjem 2 polaroidne le?e jedne preko druge i njihovim zakretanjem za 90 stupnjeva moĹže se potpuno blokirati prolaz svjetla (svjetlo koje propusti prva le?a blokira slijede?a).
Kori[?]tenjem dvostrukih polaroidnih le?a zakrenutih pod odre?enim kutom, Cyclops u o?i prima samo onu komponentu svjetla koja se ne moĹže reflektirati. Kad nosi vizir, smanjivanjem kuta zakretanje jedne le?e, u o?i propu[?]ta dio svjetla koji se zatim reflektira van u obliku razorne zrake.


PS: DORK ALERT!!! :headbang:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Superheroji nisu SF. Ako bi ih baš morao svrstati unutar Trojstva, prije bih ih stavio u nekakav technofantasy. Mislim da se sasvim dobro uklapaju u definiciju "možeš sam postavljati pravila, ali ih se onda moraš i držati".

Osim Watchmena, naravno, ali to ionako nisu superheroji.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Izitpajn wrote: Osim Watchmena, naravno, ali to ionako nisu superheroji.
Zaboravio si Dr Manhattana. On je jedini tamo pravi superheroj. Da ne kaĹžemo bog.
A. Ziljak
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Izitpajn wrote:Superheroji nisu SF. Ako bi ih ba[?] morao svrstati unutar Trojstva, prije bih ih stavio u nekakav technofantasy. Mislim da se sasvim dobro uklapaju u definiciju "moĹže[?] sam postavljati pravila, ali ih se onda mora[?] i drĹžati"
U ovom slucaju su pravila trenutacno priznati prirodni zakoni...

Mozda malo nategnuti ;)
Randomness is strong with this one!
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

a king kong
b film

:!:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
Post Reply