Mali ultraljubièasti

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Alpha Orionis
Ewok
Posts: 12
Joined: 03 Jul 2005, 16:15
Contact:

Mali ultraljubi?asti

Unread post by Alpha Orionis »

... I tako sam ja nekim bizarnim slijedom misli sino? do[?]la do nekoliko pitanja i sad intenzivno razmi[?]ljam o odgovorima pa molim va[?]u pomo?.
Dakle 'vako:
Za[?]to bi vanzemaljci morali reflektirati svjetlost u vidljivom spektru? :shock:

A sad zapravo:
1) MoĹže li struktura materije na neki na?in onemogu?avati to da je cijeli organizam u npr. ultraljubi?astom dijelu spektra? Ili infracrvenom?
2) Da je neko bi?e ili predmet potpuno u ultraljubi?astom dijelu spektra bismo li ga mi mogli vidjeti barem kao rupu u vidnom polju?
3) Bi li mali UV mogli nekako neopaĹženo pro?i pored nas i na[?]ih detektorskih instrumenata?
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Jesil' to osmislila ideju za pri?u pa sad provjeravaš jeli drži vodu? :)
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Mali ultraljubi?asti

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Alpha Orionis wrote:... I tako sam ja nekim bizarnim slijedom misli sino? do[?]la do nekoliko pitanja i sad intenzivno razmi[?]ljam o odgovorima pa molim va[?]u pomo?.
Dakle 'vako:
Za[?]to bi vanzemaljci morali reflektirati svjetlost u vidljivom spektru? :shock:

A sad zapravo:
1) MoĹže li struktura materije na neki na?in onemogu?avati to da je cijeli organizam u npr. ultraljubi?astom dijelu spektra? Ili infracrvenom?
2) Da je neko bi?e ili predmet potpuno u ultraljubi?astom dijelu spektra bismo li ga mi mogli vidjeti barem kao rupu u vidnom polju?
3) Bi li mali UV mogli nekako neopaĹženo pro?i pored nas i na[?]ih detektorskih instrumenata?
Ideju je na neki na?in obradio Ambrose Bierce u svojoj pri?i "Prokletinja", ima to u jednom ranom Siriusu, a ?ini mi se da je ?ak neka od jugoslavenskih televizija to jednom davno ?ak i ekranizirala.

Tip se oko svoje farme bori protiv neke zvijeri, ?ija je boja izvan vidljivog dijela spektra. Bierce je stari pisac (nestao u Meksiku negdje prije WW 1, nitko ne zna kako, ali mogu?e da je ubijen), nije baratao pojmovima UV ili IC.

Ono [?]to bi bilo mogu?e, to je da je organizam slabo vidljiv u vidljivom dijelu spektra (npr, maskirno bojanje), ali da ima neke jasne oznake u UV-u. Dobar dio cvije?a tako funkcionira. Gleda[?] ga ovako, ono, ne[?]to bijelo. Pogleda[?] u UV i, voila, jasne mrlje koje vode p?elicu Maju do nektara!

Hm... Ako ?e ti organizam biti u IC, emitira li onda toplinu?

pod 2) Rupa u vidnom polju ?e ti biti sigurno. Stvar je u tome [?]to svjetlo ne prolazi kroz objekt, pitanje je samo koji se dio spektra reflektira natrag, jer to je ono [?]to mi zapravo vidimo kao boju objekta. To je skuĹžio jo[?] i Bierce: njegova prokletinja se ocrtava kao obris naspram no?nog obzora, koji zaklanja zvijezde kako se kre?e.

pod 3) Ovisno [?]ta su ti senzori. Toplinski ?e ti registrirati bilo kakav organizam, ako emitira ikakvu toplinu. A onda, ima[?] i senzora koji registriraju kretanje, etc. U SF-u bi se dalo izmislitri jo[?] toga.
A. Ziljak
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Bierce je stari pisac (nestao u Meksiku negdje prije WW 1, nitko ne zna kako, ali mogu?e da je ubijen)
e ovo je dobra pri?a! :D :uzdravlje:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Alpha Orionis
Ewok
Posts: 12
Joined: 03 Jul 2005, 16:15
Contact:

Unread post by Alpha Orionis »

Miles wrote:Jesil' to osmislila ideju za pri?u pa sad provjerava[?] jeli drĹži vodu? :)
NaĹžalost ne... :( I suffer from a complete lack of imagination...

Ali zato imam vi[?]ak znatiĹželje! :; Hvala na odgovoru!
Post Reply