Istrakon 2005.

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Dagi wrote:Metnimo ovako: je, minijatura je fakat Prokrustova postelja. Par znaki?a previ[?]e? Cap, i odu noĹžni prsti?i! Mislim, fakat, kad se djelo nabije u zadane gabarite ("... i ni znaka vi[?]e!"), autor zbilja treba ekonomizirati na izri?aju. Tu onda otpadaju pasusi pisani po sustavu um-drum, omiljeni likovi i scene koje ni?emu ne sluĹže itd.

Postaviti i gornji i donji limit? Priznajem - nije pretjerano uobi?ajeno, barem koliko je meni poznato. No, ima smisla, a za takvo [?]to ispo[?]tivati ne treba biti literarni David Copperfield...
SlaĹžem se s Ire.

Mislim da postavljanje stroge gornje i donje granice ima smisla samo na radionicama pisanja, kad pisci trebaju nauciti pisati price bez suvisnih detalja. Stroge granice na natjecajima koji zele kvalitetne price nemaju smisla. Uostalom, u "submission guidelines" velikih casopisa (Asimovsa, Analoga, F&SF-a i Interzonea) uvijek uz granice (u Asimovsu je cini mi se, postavljena i donja) pise i "primit cemo i duzu pricu ako nas odusevi".
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Bojan wrote:
Zoran wrote:Pa, donja granica postoji i na Istrakonskom natje?aju (vjerovali ili ne)...
Mislim da je donju granicu imao samo prvi natjecaj (2002.).
Da, to?no. Zabrijao sam. Valjda mi nikad nije bila interesantna ta granica pa nisam išao za tim.... :oops:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Bojan wrote:(...)

Mislim da postavljanje stroge gornje i donje granice ima smisla samo na radionicama pisanja, kad pisci trebaju nauciti pisati price bez suvisnih detalja. Stroge granice na natjecajima koji zele kvalitetne price nemaju smisla. Uostalom, u "submission guidelines" velikih casopisa (Asimovsa, Analoga, F&SF-a i Interzonea) uvijek uz granice (u Asimovsu je cini mi se, postavljena i donja) pise i "primit cemo i duzu pricu ako nas odusevi".
Ah, ali granice, dakle, ipak postoje. Povrh toga, u Hrvata natje?aji ho?e ujedno funkcionirati i kao radionice!

Govore?i u svojstvu urednika "Parseka", s donjom granicom nemam problema: zato i postoje SMSF pri?e, a Marina Jadrej?i? mi je nedavno poslala jedan pravi biser?i? od par re?enica. Problem je kad nai?e dobra, no preduga pri?a koja bi zagu[?]ila cijeli broj...
ban

Unread post by ban »

Ovako, da se Sferasi i Istrakonci ne naljute, nemam ja nista protiv zbirki, dapace!
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Dagi wrote:BLASFEMIJE?!

Metnimo ovako: je, minijatura je fakat Prokrustova postelja. Par znaki?a previše? Cap, i odu nožni prsti?i! Mislim, fakat, kad se djelo nabije u zadane gabarite ("... i ni znaka više!"), autor zbilja treba ekonomizirati na izri?aju. Tu onda otpadaju pasusi pisani po sustavu um-drum, omiljeni likovi i scene koje ni?emu ne služe itd.

Postaviti i gornji i donji limit? Priznajem - nije pretjerano uobi?ajeno, barem koliko je meni poznato. No, ima smisla, a za takvo što ispoštivati ne treba biti literarni David Copperfield...
Slažem se...
Meni je osobno uspjela (SF) minijatura vrhunac literarnog izri?aja u kojoj nema mjesta muljanju i u kojoj se odmah raspoznaju majstori... il' da parafraziram onu narodnu: "Na kratkoj se muci poznaju junaci!" :iconbiggrin:
:blob:
Image
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Bojan wrote:Uostalom, u "submission guidelines" velikih casopisa (Asimovsa, Analoga, F&SF-a i Interzonea) uvijek uz granice (u Asimovsu je cini mi se, postavljena i donja) pise i "primit cemo i duzu pricu ako nas odusevi".
Taj argument imaš pravo potezati nakon što ti u Asimovsu, Analogu, F&FS-u ili Interzoneu objave dulju pri?u, ne prije.
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Izitpajn wrote:Taj argument ima[?] pravo potezati nakon [?]to ti u Asimovsu, Analogu, F&FS-u ili Interzoneu objave dulju pri?u, ne prije.
Kakve to veze ima? Ne spominjem te casopise u kontekstu svog pisanja. Pricam o pisanju i objavljivanju opcenito. To mi valjda dopustas?

A sto se tice mog pisanja - zadnjih 7 prica sam napisao na natjecajima koji imaju gornju granicu. Nije mi to problem, pogotovo ne nepremostiv - samo ne uzivam u sakacenju prica (a to sam radio sa zadnje dvije) zbog 500 ili 1000 znakova "viska".
Mislim da je SFeraKonski natjecaj dobar primjer fleksibilnog natjecaja - Novakova minijatura "Posljednjih 7 milisekundi" je mnogo ispod donje granice od 10 kartica i bila bi velika steta da zbog toga nije objavljena.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Mislim da je ovdje više stvar prakti?nih potreba. Ti nisi morao kratiti svoje pri?e; ako ti je to bio toliki problem, mogao si ih objaviti negdje gdje ne postoje tako stroga pravila: u Parseku, nekom drugom fanzinu, pa i u Via Galactici. Ili si ih mogao ostaviti za eventualnu vlastitu zbirku. ovdje je stvar da si ti te pri?e pisao za konkretne natje?aje koji su imali svoje uvjete. Ti su uvjeti imali svoje prakti?ne razloge i to je tako. Možeš se buniti, ali to je poput pla?anja poreza - ve?i dio tvog novca ide na piydarije na koje ih ti ne želiš trošiti, ali svejedno ga moraš platiti jer bez toga ne možeš kod doktora kad si bolestan niti ?e tvoje dijete dobiti obrazovanje niti ?eš mo?i iza?i na ulicu bez puške.

Organizatorima natje?aja nema smisla omekšavati uvjete kako bi dobili - MOŽDA - jednu genijalnu pri?u na tisu?u komada sme?a kroz koje se moraju probiti; natje?aji se raspisuju kako bi se dobilo 10-20 ?itljivih pri?a.

Što se ti?e onog za Asimov's i ostale, htio sam samo re?i da je taj disklejmer upravo to - disklejmer. On ne govori o ure?iva?koj politici nego samo o tome da ne možeš re?i "NEMOGU?E je da ?ovjeka koji hoda parkom pogodi meteor u glavu"; urednici ostavljaju tu mogu?nost otvorenom, ali nije da se tako nešto ?esto dogodi.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Potpuno si, Izitpajne, u pravu.

Samo jedna mala korekcija: zdravstvo se na?elno financira iz tzv. doprinosa (koji su namjenski novci i upla?uju se, khm, dobrovoljno), a ne iz poreza (koji su nenamjenski i prisilni).
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Klara wrote:
Samo kratka informacija (ne smijem vise): na ovogodisnji Istrakonov natjecaj stiglo je (ijeeahhhaaaa!) 115 prica!!!
Smijem li pitati koliko je prijašnjih godina bilo pri?a?
Nadam se da ih je svake godine sve više.
Prve godine: 57 prica, objavljeno 19
Druge godine: 57 prica, objavljeno 23
Trece godine: 84 price, objavljeno 24 (brojke su po sjecanju)
Cetvrte godine: 115 prica, bit ce objavljeno nesto preko 30

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Izitpajn wrote:Hocu reci da bi istrakonskoj zbirci koristilo da ohrabrujete autore da salju radove na CD-ima.
A da ne govorimo da bi bilo kudikamo jednostavnije slati price najprije u koverti a onda e-mailom...[/quote]

Ne bi. Vjerovali ili ne, oko 30 posto pisaca koji nam salju price se ne sluzi ili se ne zna sluziti Internetom i e-mailom. Da ne govorimo o ostalim "sitnicama" koje nam tehnicki kompliciraju ziriranje i provodjenje natjecaja...

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

davors wrote: Prve godine: 57 prica, objavljeno 19
Druge godine: 57 prica, objavljeno 23
Trece godine: 84 price, objavljeno 24 (brojke su po sjecanju)
Cetvrte godine: 115 prica, bit ce objavljeno nesto preko 30
Hvala na odgovoru! I hura za popularizaciju Istrakona i SF-a :mrgreen:
davors wrote:Ne bi. Vjerovali ili ne, oko 30 posto pisaca koji nam salju price se ne sluzi ili se ne zna sluziti Internetom i e-mailom.
Zvu?i nevjerojatno. Ali ?im se sjetim mojih kolega na poslu (i to ne samo onih starijih) prestaje zvu?ati navjerojatno :x
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

Stvarno? :shock:

Ne mogu vjerovati da ljudi koji pi[?]u SF ne koriste e-mail (osim ako nemaju love za internet ili ne[?]to sli?no)
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Oh, itekako! U ostalom, samo se sjeti legende o Gibsonovom prvom ra?unalu: kupio otac cyberpunka od para za Neuromancera svoj Macintosh. Sve on spoji i uklju?i, kad u ra?unalu ne[?]to ruĹži li ga, ruĹži... Zove Gibson sluĹžbu za potporu korisnicima i pita ih [?]to to u ra?unalu stvara buku? Odgovor: ne brinite, to vam je hard disk...
Locked