Istrakon 2005.

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

:iconbiggrin: :iconbiggrin: Hehehe... ne?u. Sad mi nekako najviše paše format od 10 - 50 kartica :headbang:

Kad napišem preko 50, napisat ?u odmah i roman. :o
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Nego, Istrakon objavljuje do 5 kartica, Sfera preko 10... fali od 5 do 10!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Zoran wrote:Nego, Istrakon objavljuje do 5 kartica, Sfera preko 10... fali od 5 do 10!
Eh, da. Izvrsno primije?eno... Dakle, pri?u te duljine moĹže[?] plasirati ili u "Futuru", ili u kakav mainstream ?asopis, ili u fanzin. Recimo, u slu?aju "Parseka", optimalna duljina je 5 do 8 kartica - ne uzme previ[?]e prostora, ni uredniku vremena, a lijepo popuni prostor. Uradci kra?i od 5 kartica zahtijevaju ve? kombinatoriku... Oni ve?i su malo zu viel - Klarin Plavi od 12 kartica jedva je uguran.

Zapravo, bavim se mi[?]lju predloĹžiti ljudima koji sastavljaju istrakonsku zbirku neka podignu veli?inu na 10 kartica. No, ve? vidim niz problema. Na isti opseg zbirke, to bi ravno prepolovilo broj pri?a (posljedi?no i autora), iako bi malo Ĺžongliranja s veli?inom fonta i marginama moglo ublaĹžiti stvar. Drugo, ukoliko je ove godine do[?]lo 115 uradaka za istrakonsku zbirku, nije realisti?no o?ekivati da bi do[?]ao bitno manji broj kratkih pri?a (ovo ?u elaborirati u nastavku) - [?]to bi komisiji plus-minus podvostru?ilo posao. Tre?e, posljedica bi mogla biti pove?anje opsega zbirke, [?]to bi opet moglo povu?i rast tro[?]kova i cijene zbirke...

Hajdemo o prednostima. Ponajprije, minijatura je uistinu Prokrustova postelja, kako re?e Žiljak. Te[?]ko je na 5 kartica nabiti suvislu pri?u, a da ona ne bude puki [?]tos (v. mini YU-Siriuse!), odnosno samo sinopsis za ozbiljnu pri?u ili ?ak novelu. U potonjem slu?aju, imam na umu konkretan primjer iz posljednje istrakonske zbirke, no ne ?u ga imenovati. S druge strane, forma duljine do 10 (ili recimo 8) kartica je optimalna za autora-po?etnika, a vjerojatno bi digla kvalitetu pristiglih pri?a. Ponavljam: minijatura nije forma koja je ba[?] tako lagana za pisanje! K tome, znam primjere ljudi koji ne Şele neku ideju "potro[?]iti" na minijaturu, kad istu mogu komotnije ispri?ati na 10 ili vi[?]e kartica. Gdje ?e je objaviti, drugo je pitanje...

No, odluka je na ljudima koji sastavljaju zbirku.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Zoran wrote:Nego, Istrakon objavljuje do 5 kartica, Sfera preko 10... fali od 5 do 10!
ne bih rekla... nije mi to brojno kao minijatura ali imam sigurno deset, ako ne i više, uradaka za 2004. dok za novelu imam, ?ini mi se, samo par. :shock:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Ma ne kažem da nema pri?a u tom formatu, nego da nema natje?aja & zbirki za njih.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

pa složi ti jedan! :;

5-10 kartica bi u principu za GAIA-u bilo izvedivije, pretpostavljam...
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
ban

Unread post by ban »

Nimrod wrote:5-10 kartica bi u principu za GAIA-u bilo izvedivije, pretpostavljam...
ne kuzim ovo :scratch:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Donji limit pet kartica, gornji deset?
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Nimrod wrote:5-10 kartica bi u principu za GAIA-u bilo izvedivije, pretpostavljam...
Dagi wrote:Donji limit pet kartica, gornji deset?
Grozan prijedlog. Pisanje za takav natjecaj bilo bi zabavno poput provlacenje konca kroz usicu igle.
ban

Unread post by ban »

I zasto bi to bilo izvedivije za GAIA-u?
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Dagi wrote:Donji limit pet kartica, gornji deset?
Možda donji tri gornji deset?

Meni 5-10 jako odgovara. Ve?ina stvari koje pišem za natje?aj do 5 kartica ispadnu 5-10 pa ih treba kratiti.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Bojan wrote:
Nimrod wrote:5-10 kartica bi u principu za GAIA-u bilo izvedivije, pretpostavljam...
Dagi wrote:Donji limit pet kartica, gornji deset?
Grozan prijedlog. Pisanje za takav natjecaj bilo bi zabavno poput provlacenje konca kroz usicu igle.
Imaš više manevarskog prostora nego na 3-5 natje?aju.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okej, poja[?]njenje... Izvorna misao bila je predloĹžiti neka se na istrakonski natje?aj primaju pri?e do deset kartica.

No, uzmimo kao radnu hipotezu da stigne stotinjak kratkih pri?a, veli?ine bilo kakve izme?u dvije do tri kartice (dakle, jo[?] uvijek minijature) do deset kartica. Predmnijevam kako bi ih debela ve?ina bila ba[?] oko osam kartica...

Hajdemo ra?unati!

Danas:
pristiglo 115 pri?a x 5 kartica = 575 kartica za pro?itati i odabrati
objavljeno 20 pri?a x 5 kartica = 100 kartica za urediti i Ĺžirirati

Povisi li se na deset kartica:
pristiglo 100 pri?a x 8 kartica = 800 kartica sirovog materijala
objavljeno 12 pri?a x 8 kartica = 96 kartica

Najmanje 40% vi[?]e posla za cca. upola manje pri?a pri istoj veli?ini zbirke!

Isplativo?
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

ban wrote:
Nimrod wrote:5-10 kartica bi u principu za GAIA-u bilo izvedivije, pretpostavljam...
ne kuzim ovo :scratch:
vidi što kaže Dagi - to sam mislila: manje posla, manje lektoriranja, više razli?itih pri?a u zbirci...

No, ajmo GAIA, u?inite nam književnu sf scenu još raznolikijom...I dare you.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Locked