Istrakon 2005.

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Dren wrote:Stvarno? :shock:

Ne mogu vjerovati da ljudi koji pišu SF ne koriste e-mail (osim ako nemaju love za internet ili nešto sli?no)
Iznenadio bi se. Lako za Gibsona, to je ipak bilo prije dvadesetak godina, ali znam za slucaj jednog domaceg autora (name withheld to protect the innocent...) koji je Darku predao bunt listova flis-papira s natipkanim tekstovima prica, a na Darkovo zapanjeno pitanje je nevino odgovorio "pa rekao si da pretipkam...". I pritom se nije nimalo zayebavao...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Oh, pa dobio sam i ja za "Parsek" materijale otipkane na mehani?kom pisa?em stroju, i to karbon-kopiju. A radilo se o materijalima koji su mi bili bitni (ime autora zatajeno kako bi se za[?]titili nevini). 'Ajde onda to prebacuj u elektroni?ki format!
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dren wrote:Stvarno? :shock:

Ne mogu vjerovati da ljudi koji pi[?]u SF ne koriste e-mail (osim ako nemaju love za internet ili ne[?]to sli?no)
Evo, ja nisam koristio e-mail do pro[?]log prolje?a. A od tad ba[?] i nisam ne znam [?]to napisao. MoĹžda je to povezano? :scratch:
A. Ziljak
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dagi wrote:Oh, itekako! U ostalom, samo se sjeti legende o Gibsonovom prvom ra?unalu: kupio otac cyberpunka od para za Neuromancera svoj Macintosh. Sve on spoji i uklju?i, kad u ra?unalu ne[?]to ruĹži li ga, ruĹži... Zove Gibson sluĹžbu za potporu korisnicima i pita ih [?]to to u ra?unalu stvara buku? Odgovor: ne brinite, to vam je hard disk...
A [?]to bi se tek usr'o da je kupio Iskra Delta Partner... :;
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Aleksandar Žiljak wrote:Evo, ja nisam koristio e-mail do pro[?]log prolje?a. A od tad ba[?] i nisam ne znam [?]to napisao. MoŞda je to povezano?
Te[?]ko...

A o Partneru? Zar se jo[?] netko sje?a toga? Uostalom i Ivel Ultre (bila je oklopljena s 2,5 mm pancirnog ?elika) ili Orla?
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Neal Stephenson je trilogiju Baroque Cycle (koju velicinom mozemo usporediti s LOTR-om) napisao olovkom. Na papiru. Znam da zvuci nevjerojatno, pa prilazem dokaz sa Stephensonove sluzbene Internet stranice.
User avatar
HAL9000
Ewok
Posts: 14
Joined: 27 Sep 2004, 21:32

Unread post by HAL9000 »

Bojan wrote:Neal Stephenson je trilogiju Baroque Cycle (koju velicinom mozemo usporediti s LOTR-om) napisao olovkom. Na papiru. Znam da zvuci nevjerojatno, pa prilazem dokaz sa Stephensonove sluzbene Internet stranice.
i onda ?e za 10 god prodati te rukopise za velku lovu na nekoj aukciji
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dagi wrote:
Aleksandar Žiljak wrote:Evo, ja nisam koristio e-mail do pro[?]log prolje?a. A od tad ba[?] i nisam ne znam [?]to napisao. MoŞda je to povezano?
Te[?]ko...

A o Partneru? Zar se jo[?] netko sje?a toga? Uostalom i Ivel Ultre (bila je oklopljena s 2,5 mm pancirnog ?elika) ili Orla?
Mislim, mi smo na ETF-u krajem 80-tih uredno imali labose na Partneru. Ivel Ultre se ne[?]to mutno sje?am, a Orao... Je li to bila neka samogradnja? Sje?am se Galaksije, to je bila samogradnja po objavljenim nacrtima i prodavao se set komponenti.

A kad smo ve? kod ovako egzoti?nih primjera:

Bio je jedan ?ovjek na Sferakonu (jednom od zadnjih predratnih) koji je donio neki svoj kompjuter, ono totalni prototip, pretpostavljam sloĹžen oko Z-80, ali moĹžda i grije[?]im. Pa je nastala frka, jer je security bio budan kao i uvijek pa je taj komp ukrao neki klinac. Mislio mali da je spektrum ili komodorac. A ra?unalo je fakat bilo toliko egzoti?no da nije imalo nikakve [?]anse da se koristi ako nisi sam konstruktor. Poslije se ra?unalo na[?]lo, klinac imao po[?]tenog djeda koji ga je napra[?]io po turu i vratio stvar na desk (to dok smo jo[?] bili u Ivani?gradskoj).

A i Željko Nastasi? je imao neku egzoti?nu preradu Sinclair QL-a.

Mislim, znam da smo off topic, ali je bar zabavno prisjetiti se... :)
A. Ziljak
ban

Unread post by ban »

Aleksandar Žiljak wrote:Ivel Ultre se ne[?]to mutno sje?am,
Mi smo to imali u skoli. Dosta dobra kopija Appla IIe, osim u dizajnu. Doduse, tipkovnica i kuciste su bili od zeljeza pa je to zgodno u skolskom okruzenju.
Aleksandar Žiljak wrote: a Orao... Je li to bila neka samogradnja? Sje?am se Galaksije, to je bila samogradnja po objavljenim nacrtima i prodavao se set komponenti.
Mislim da orlova nije bilo za izgraditi. A Galaksije se gradilo na veliko. Bas sam prije koji mjesec ceprkao nesto emulator Galaksije. Mocna masina to bese.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Neznam... moj prvi komp bijo je C-64, Spectrum mi je tek poslije dopao ruku a nekako u ta doba u lokalnom sam radio klubu na djelu vidio i prvog Orla... što se mene ti?e C-64 zamijenila je 128-ca sa vanjskim 5,25 disketnim pogonom (Wow!) pa jedan downgrade na Amstrada sa kazetama (al' ovaj je imao i monokromatski monitor...zeleni)... slijedi otkri?e Amiga 500 (miš, grafi?ko su?elje sje?a li se tko workbencha?) pa A1200 ... prva 286-ca, pa sam preko?io 386-cu i nasko?io direkt na 486-cu sa matemati?kim koprocesorom onda jedno vrijeme zatišje pa prvi P-100 i od tada je sve nekako krenulo svojim tokom... :iconbiggrin:
:blob:
Image
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Aleksandar Žiljak wrote:Orao... Je li to bila neka samogradnja?
Mi smo ih u osnovnoj skoli (1990/91) koristili na tehnickom. Sjecam se da nam je ucitelj nam rekao da je Orao projekt JNA i da je 95% isti kao Commodore 64.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Je, je. Osim jedne male, upravo malecne sitnice: svega 7 Kb RAM-a (sedam kilobajta!), [?]to je onemogu?avalo ikakvu suvislu aplikaciju. Orlovi su stoga sluĹžili za rudimentarnu (samo)izobrazbu u Basic-u, koji je bio ?isto uporabljiv, odnosno za u?enje Assemblera za procesor 6502 (C64 je imao 6510).

Da bi JNA imala prste u tome? Prvi glas... Proizvodili su se u VaraĹždinu, mislim da se tvornica zvala Ivasim, ali nisam siguran.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

pokus..

lijepo :) i ulju?eno :wave: upozorenje :uzdravlje: da ste potpuno :o off-topic..

i pitanje :mrgreen: moderatoru :blob: zašto to ne :angel: sre?uje??
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Moderator je posljednji put vi?en na 3. Festivalu fantasti?ne knjiĹževnosti u Pazinu, koncem lipnja pro[?]le godine. Od tada na ovamo je srezao sve spisateljske i fandomske aktivnosti radi dovr[?]avanja faksa.

Ergo, kad ma?ke nema, mi[?]evi se uhvate za ru?ice i tancaju Kozara?ko kolo. Ili ?agaju drme[?]. A padne i pokoji tango... A sve uz puno sira.

U ostalom, moglo bi se za koju konvenciju SF-a napraviti radionicu antiknih ra?unala...
Locked