Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by Milena »

Afro wrote:
davors wrote:Organizator natječaja će kontaktirati autora u slučaju da su potrebne intervencije radi poboljšanja priče ako za to bude vremena
Ovo je u suprotnosti sa Zakonom o javnoj nabavi. :P

Mislim, zbilja, što ako netko iz žirija favorizira kćer žene nećakova susjeda? Ili slično? Pa njegovu priču prepravi, a nečiju drugu, čija kćer mu nije tako simpatična, ostavi po strani?
To je jedna od najboljih promjena u ovom natječaju (ako ne računamo napuštanje CD-ova koje izrađuju slijepe vjeverice). Naime, radi se o najnormalnijem prostoru koji si uredništvo zbirke ostavlja za to da, ako dobiju priču koja ima potencijala a nije do kraja razvijena, može pokušati dobiti bolju priču umjesto da je samo odbiju. Svakom autoru treba urednik, a mladom/početničkom autoru pogotovo. Budući da je istrakonska zbirka jedno od mjesta na kojima se pojavljuje veliki broj mladih autora, ovo je sjajno rješenje, i posve standardna procedura.

A što se tiče favoriziranja, u teoriji je naravno uvijek moguće, ali u praksi, iskreno govoreći, svi urednici koje ja znam prije će si nogu odgristi nego se upuštati u rad na šugavoj priči (osim ako im se ne zaprijeti/ponudi puno novaca). Radit će na priči koja već jest dobra, ali može biti i bolja.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Meni je koncept "favoriziranje radi objavljivanja u domaćim žanrovskim tiskovinama" jednako ozbiljan kao i koncept "Hrvatska se nalazi na dobrom putu da dođe na put izlaska iz krize". Ajde da se radi o nekoj lovi, kao što sam već napisao, ili o slavi. Ali, ovdje se radi samo o tome hoće li neka priča biti objavljena u nekoj knjizi koju čitaju samo autori te knjige i urednici, eventualno neka zalutala duša.

Uostalom, onda bismo za sve domaće sf zbirke mogli tvrditi da postoji favoriziranje, jer je istrakonska bila jedina u koju su se priče slale anonimno. Naravno da su urednici ljudi koji imaju svoje osobne ukuse, ali ako ja izdajem neku sf zbirku i ne mogu organski smisliti Braćomira Sestrofukića, a on mi pošalje fenomenalnu priču, što su mi mogućnosti? Ili ću biti tvrdoglav, pa mu neću objaviti priču iz inata, nego ću staviti neku žlundru moje stanodavke ili ću pregristi ponos i objaviti fenomenalnu priču Braćomira Sestrofukića.

U prvom slučaju osjećat ću se dobro jer sam zeznuo Braćomira i ulizao se stanodavki pa mi je smanjila stanarinu za sljedeći mjesec, ali dugoročno sam izgubio i one dvije slijepe vjeverice koje su čitale tu zbirku jer su priče u njoj loše.
U drugom slučaju osjećat ću se loše jer sam objavio Braćomirovu priču i svi ju hvale (ovo je idealiziran slučaj - kod nas bi se feedback trebao zvati starveback) i moram držati jezik za zubima dok on uživa u slavi dvije slijepe vjeverice. Osim toga, stanarina mi je sljedeći mjesec porasla za 100 kuna. Ali je, osim dvije slijepe vjeverice, zbirku počela kupovati i glista s pušačkim stopalom i teniskim laktom. Pa mi to povišenje stanarine i ne pada toliko teško.

Da skratim, ako i bude favoriziranja, neka ga bude zato što su priče favoriziranih osoba stvarno dobre. :kava:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by Milena »

Samsunže, moramo pripaziti, inače će trofej za Istrakon postati slijepe vjeverice. U skafanderima.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by Sandman »

Braćomir Sestrofukić :lol2: :lol2: :lol2:

A najgori bi mogao dobiti glistu sa pušačkim stopalom i teniskim laktom©S.O. koju mora održavati na životu cigaretama i alkoholom da bi ju proslijedio iduće godine.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by suaco »

super su ovi novi uvjeti natjecaja, podrzavam :cheers:

a ako se smijem samo nadovezati na ovo:
Nazir wrote: Ono što je jako dobro, a to smo nedavno raspravljali na žiriranju, kod nas ne postoji urednički feedback. Jako rijetko dobiješ neku povratnu informaciju od "stručne osobe" koja ti neće kao npr. tvoj frend reći "priča je dobra" nego će ti je bolno secirati i navesti sve tvoje pubertetske fantazije kojima u priči nije mjesto.
taj urednicki feedback stvarno treba. samo bih htjela naglasiti cinjenicu da ako pitas izravno i pristojno urednika nakon sto je odbio pricu da ti je i izsecira kad uhvati vremena, vecina ce to i napraviti. ili je to barem moje iskustvo s ovim nasim fandomskim urednicima koje sam vec tlacila za takve stvari - i dobro da jesam jer fakat naucis puno u jednom dobrom, ostrom mailu :) ali ovaj dogovorni sistem definitivno zvuci bolje, kad je to tako ponudjeno vec unaprijed :)
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by Zoran »

Sviđa mi se slanje mejlom i pozdravljam uredničke intervencije.

Fućka mi se živo što više neće biti nagrada.

E, al dvije zamjerke imam:

1) iako su ove promjene dobre i dobrodošle, one neće riješiti osnovni problem istrakonske zbirke, a taj je da istu čitaju samo autori koji su u njoj objavljeni plus dvije slijepe vjeverice.

2) na to se nadovezuje i moj problem s onom stavkom koja kaže da istrakonska zbirka ima godinu dana ekskluzive. Dakle, ja ti ustupim priču, za to ne dobijem niti novce niti promociju (jer zbirka nema čitanost) a ti me onemogućavaš da bilo novce bilo promociju tražim drugdje time što tražiš ekskluzivu na godinu dana? Daj pare pa imaš ekskluzivu, ovako se može raditi samo o mojoj dobroj volji hoću li ili neću priču objavljivati i drugdje.

iz ove moje dvije zamjerke izlazi i ono što sam sinoć Šišoviću i osobno rekao tijekom neformalnog druženja nakon književne večeri održane u Gradskoj knjižnici Pazin, a koja je bila vrlo ugodna: odaziv autora na istrakonski natječaj opada, zato jer autori nisu motivirani objavljivati u istrakonskoj zbirci.

Zašto želim objaviti u FFK? Jer to donosi dvodnevni all inclusive vikend s vođenom turom po Istri plus mamurluk.
Zašto želim objaviti u Sferakonskoj? Jer će knjigu u ruke dobiti preko 500 ljudi, što je čini najboljim medijem za objavu SF-a u Hrvatskoj

Zašto želim objaviti u Istrakonskoj?

?

Mislim da je to osnovni problem koji treba riješiti kako bi se osigurao dobar odaziv autora.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by davors »

Okej, nakon što ste isteoretizirali sve što ste mogli, nadam se da ste počeli slati priče...
*Istria is a state of mind*
Vladimira
Ewok
Posts: 13
Joined: 17 Mar 2013, 23:06

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by Vladimira »

upravo pokušavam poslat, veli da se na gore navedenu adresu nemre ispostavit mail...
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by LordShaper »

To je zato jer je u tekstu natječaja poveća greška: gmail.hr ne postoji, već samo gmail.com.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Vladimira
Ewok
Posts: 13
Joined: 17 Mar 2013, 23:06

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by Vladimira »

i koji je na kraju mail za slanje? istrakon.price@gmail.com ?
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by Zoran »

davors wrote:Okej, nakon što ste isteoretizirali sve što ste mogli, nadam se da ste počeli slati priče...
Da ti pravo kažem, ja sam još negdje u svibnju, s namjerom da motiviram ljude na pisanje priča za Istrakonsku zbirku, natjerao sedam riječkih pisaca da se počnu nalaziti redovito jednom tjedno i poticati se međusobno na rad.

Međutim, mislim da do sad nitko nije napisao niti jednu priču za Istrakonsku. Pisali su za FFK, pisali su nešto za Sferakon, netko je i UBIQ spomenuo... al za Istrakonsku još nisam ništa vidio.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by davors »

Narode spisateljski, naravno da gmail.hr adrese ne postoje, pa primite onda k znanju da adresa za slanje priča za natječaj Istrakona 2014 nije istrakon.price@gmail.hr nego istrakon.price@gmail.com


Dakle, priče šaljite na istrakon.price@gmail.com
*Istria is a state of mind*
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by ratchet »

Ajmo Šiško gukni koju. Jel s ovim sistemom barem stiglo više priča nego inače, znam da je za razgovor o kvaliteti prerano al daj barem broj. Ima li pomaka na bolje?
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Natječaj za ISTRAKON 2014 (rok 20.12.2013.)

Unread post by davors »

Ima.
*Istria is a state of mind*
Locked