17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ne vidim razlog zašto su skratili rok. Nekako sumnjam da je i ovome razlog preglednost i mogućnost pisanja bilježaka. :D
Ne, ozbiljno. Žale se da ne dobivaju dovoljno priča i onda još skrate rok. A svi se sjećamo što se dogodilo s istrakonskom zbirkom kad je skraćen rok za slanje priča. Ne kažem da je isključivi rezultat izgleda te zbirke bio skraćenje roka, ali zanimljiva je koincidencija da se to sada to nikada nije dogodilo, a rokovi su uvijek bili isti. Ne bih volio da se slična koincidencija ponovi i sa sferakonskom zbirkom.

Pretpostavljavit ću da je razlog skraćenju roka predstojeći Eurocon? :scratch:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by Sandman »

Koliko ja znam (po vrstama članarina za Eurocon) u planu je i zbirka na engleskom. Pa ako će bit iste priče u zbirci na hrvatskom i na engleskom, onda bi to mogao biti razlog.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
zeus
Ewok
Posts: 20
Joined: 24 May 2011, 15:52

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by zeus »

Sandman wrote:Po oglasu u zadnjoj zbirci tema je SMAK SVIJETA (ili množina) i rok je negdje u rujnu ove godine. Nemam zbirku pri ruci pa nemogu biti precizniji. A i ja sam neslužben, netko služben će valjda postat natječaj.
Nadam se da će skoro neki službeni post. Iskreno ako će tema biti smak svijeta onda ne vjerujem da ću išta priložit. Uopče ne mogu ni zamislit kako bi napisao kratku priču o apokalipsi.
"The river tells no lies, yet standing at its shores the dishonest man still hears them."
Stargate SG-1
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

@ zeus

Predlažem ti da prije nego eventualno pošalješ priču na neki natječaj, prvo staviš neku kraću priču, ako imaš takvih, ovdje na podforum Kreativna radionca, pod dretvu Čiča miča, čisto da vidimo kako pišeš i dobiješ poneku konstruktivnu kritiku, ako je potrebno. Spasit će te od gnjeva urednika, a trust me, ne želiš navući na vrat gnjev urednika! :vrag: Zezam se, stavi nešto ovdje da vidimo kako pišeš.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
zeus
Ewok
Posts: 20
Joined: 24 May 2011, 15:52

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by zeus »

0 bodova :lol:

Imam samo dvije priče koje smatram dovoljno zanimljivim (meni) da ih idem pisat. Jedno je roman za koji sam izgubio volju prije par mjeseci, a drugo je ova priča koja mi se vrtjela po glavi već pola godine. Krenuo sam ju pisat s nadom da ću pri završetku vratiti volju za nastavak rada na romanu. Slučajno se poklopilo vremenski da sam naišao na ovaj forum u trenutku kada sam mislio počet pisat tu drugu (kratku) priču. Pomislio sam - zašto ju ne napisat unutar margina natječaja pa već kad ju pišem poslati ju. Nije kao da sam imao ikakve druge planove za nju. Kao što sam rekao poanta te druge priče je da se vratim romanu.

E sad na ovih "0 bodova" od prije. Napisao sam uvod na što je moja suradnica (sa kojom roman pišem) rekla da ne valja, da ga je najbolje stornirat i krenut s novim početkom. U procesu sam di pokušavam sačuvat taj uvod koji imam (spasiti ga nekako) pa ne vidim smisao da postam na net nešto što liči salati u ovom trenutku.
S druge nije kao da mogu postat dovoljno na forum da osoba može vidjet moj stil pisanja, a bez da odgonetnem radnju priče. Urednik pročita segmente priče tu i kad dobije stvar u ruke na natječaju nije mu zanimljivo kao što bi bilo da je nešto novo.

Sa obzirom da sam investirao već dovoljno vremena na ovom forumu; ispada da sam "all talk" kako bi neki rekli. Želim navesti da se smatram amaterom i da se na nikakav način ne pokušavam uspoređivat sa većinom vas za koje mogu samo pretpostavit da ste uglavnom urednici, kolumnisti i jednostavno pisci. Ono što radim radim radi sebe i zato što me čini sretnim.

Ako si zainteresiran mogu ti poslat prvo poglavlje mog romana. Ne odaje apsolutno ništa o glavnoj radnji knjige pa mi to nije bed slat okolo ekipi. Eventualno valja navest kako je u pri-preradnom stanju i lako moguće da će se dosta tog prvog poglavlja na kraju promijenit, no tu češ vidjet moj stil pisanja. Samo javi mail i šaljem :)

Sad mi glupo kad vidim koliko sam toga napisao :D
"The river tells no lies, yet standing at its shores the dishonest man still hears them."
Stargate SG-1
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by Milena »

Kad bi urednici odbacivali svaku priču čiju radnju su već vidjeli, godišnje bi u svijetu izašlo jedno 3 priče. Možda četiri, kad je dobra godina. Ne prodaje priču radnja, već što s njom učiniš.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
zeus
Ewok
Posts: 20
Joined: 24 May 2011, 15:52

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by zeus »

Milena wrote:Kad bi urednici odbacivali svaku priču čiju radnju su već vidjeli, godišnje bi u svijetu izašlo jedno 3 priče. Možda četiri, kad je dobra godina. Ne prodaje priču radnja, već što s njom učiniš.
Nisi dobro shvatila. Ja govorim o specifičnoj radnji moje priče. Mislim pričamo o nečem što je veličine 2 do 8k riječi. :scratch:
"The river tells no lies, yet standing at its shores the dishonest man still hears them."
Stargate SG-1
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by Milena »

Mislim da ti nisi shvatio. Urednici ne čitaju priču zato da se iznenade (iako je dobro kad se to dogodi, ali se događa jako rijetko). Specifična radnja tvoje priče u tome hoće li priča proći ili ne predstavlja vrlo slabašan faktor. Ako ti cijela priča ovisi samo o nekakvom faktoru iznenađenja onda jednostavno nije dovoljno dobra.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
zeus
Ewok
Posts: 20
Joined: 24 May 2011, 15:52

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by zeus »

Nisam niti u jednom trenutku rekao da moja priča ovisi isključivo o radnji. Sa obzirom da radnja ne predstavlja skoro nikakvu ulogu u natječaju (kako si navela), onda mi je drago da si javila pošto tada nema smisla slati priču.
U svakom slučaju drago mi je da ja to sve ne shvaćam toliko ozbiljno kao što ti :)
"The river tells no lies, yet standing at its shores the dishonest man still hears them."
Stargate SG-1
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by Milena »

Ovaj, jesi rekao da ne bi bilo zanimljivo kao kad bi se segmente pročitalo unaprijed. Gle:
zeus wrote:Urednik pročita segmente priče tu i kad dobije stvar u ruke na natječaju nije mu zanimljivo kao što bi bilo da je nešto novo.
(Edit zbog mačjeg tipkanja po enteru) I da, ne ovisi o radnji. Natječaji ti određuju motiv (u ovom slučaju, postapokalipsu), a ne radnju.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by mcn »

> U svakom slučaju drago mi je da ja to sve ne shvaćam toliko ozbiljno kao što ti :)

Da, to je potencijalno najdestruktivniji faktor.

(mcn)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by Milena »

Osjećao si potrebu to triput reći? Ili opet šteka forum?
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Milena wrote:Osjećao si potrebu to triput reći? Ili opet šteka forum?
Osjećao je potrebu triput zaštekati forum. :zubo:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: 17. godišnja SFeraKonska zbirka priča (do 12.12.2010.)

Unread post by mcn »

Milena wrote:Osjećao si potrebu to triput reći? Ili opet šteka forum?
Nabijam postove.

Kako se brišu viškovi?

mcn
Locked