Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by mcn »

Naravno, ne cijeli romani u mjesec dana, ali ... Ovako nekako:

Mentor i Knjiga u centru imaju dvije biblioteke za SF/F/H stvari. Jedna je biblioteka Ultima (Krušvarovi "Izvršitelji" i apkaming Gavranova "Božja jednadžba"), a druga "Zvijezda u centru" (apkaming Lepčinovo "Vražje oko" i Krušvarove "Zvijeri plišane"). U idućoj godini izdavačke su potrebe jedan roman u Ultimi i dva u Zvijezdi. Uvjeti su kako slijedi.

ULTIMA:
- romani za odrasle, dužine od 200-400 kartica (50.000-100.000 riječi)

ZVIJEZDA U CENTRU:
- romani za djecu i mlade (razni uzrasti), dužine od 80-150 kartica (20.000-40.000 riječi)

Opći uvjeti:

- do 20.10. 2008. treba poslati sinopsis romana (ne duži od 500 riječi) i prvih 30-40 (8-10.000 riječi) kartica teksta na darkomacan (at) yahoo.com, s naznakom biblioteke u naslovu maila
- autori će do 20.11. 2008. biti mailom obaviješteni jesu li Mentor ili Knjiga u centru zainteresirani; sve odluke žirija (koji sam vjerojatno ja) su konačne
- romani za koje smo zainteresirani predat će se Ministarstvu za potporu; ako dobiju potporu idu sigurno; ako ne dobiju potporu, idu ovisno o tome koliko bude para
- odabrani autori imaju čekati objavu rezultata potpore prije nego roman, eventualno, počnu nuditi drugdje
- pare po obajvljivanju su mizerne, živite u Hrvatskoj

Pozdravlja vas moj psihijatar,

mcn
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by mcn »

A i moglo bi se odlokati natjeccaje kojima je prossao rok ... :dum:

mcn
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by ratchet »

Eto zbog promjene servera izgleda nema posta kojeg sam jučer stavio ovdje. Već sam se zapitao kakvu sam to glupost napisao pa da mi je izbrisana.
Eto pitanje je bilo da li sam dobro shvatio da roman ne mora biti potpuno dovršen? Jer dobar dio nisam još otipkao a veliki komad nije niti napisan, odnosno nije na papiru ali je napisan u glavi što je i najteži dio pisanja, ostaje šljakerski rad. Ajde i to je teško ali ipak, imam 100 tinjak kartica i mogu poslati početak i sinopsis romana. Nadam se barem kritičkom osvrtu koji će mi reći ima li smisla stvar dovršiti ili se jednostavno ostaviti i zaboraviti. Molim odgovor da ne ispadne da sam krivo shvatio ono: Naravno, ne cijeli romani u mjesec dana, ali ..., i da ne ispadne da trebaju već biti gotovi i spremni za predaju. Nije da očekujem objavljivanje ovako ili onako, ima boljih od mene a traži se samo jedan. Eto kladim se da Izitpajn sad marljivo piše umjesto da posta po forumima.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by mcn »

Ima još pet dana do roka, al' pomislih kako bih mogao napisati ssto je stiglo, da se ljudi ne bi pitali je li zagubljeno u bespuchima interneta. Elem, za Ultimu, 4 kom:

(zasad bez naslova)
"Putnik"
"Azyl"
"Prodavač snova"

Za Zvijezdu u centru, 1 kom:

"Negdje"

Eto. da netko ne bi pomislio da ovaj za ZUC ide automatski: prvo mi se treba svidjeti (ccitam nakon 20.), a onda gledam kvote.

mcn
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by mcn »

Novo stanje, Ultima 6 kom:

(zasad bez naslova)
"Putnik"
"Azyl"
"Prodavač snova"
"Izgubljeni u tami"
"Sretovo"

Zvijezda u centru (3 kom):

"Negdje"
"Mladi čarobnjak"
"Korjenka"

Aj beta start ridin.

mcn
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by niniane »

I, kakva je sad konkurencija? Koliko ti je stiglo materijala za čitanje? :angel:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by mcn »

Konačno stanje, Ultima 13 kom:

(zasad bez naslova)
"Putnik"
"Azyl"
"Prodavač snova"
"Izgubljeni u tami"
"Sretovo"
"Pjeskar"
"Sami"
"Budućnost ljubavi i mržnje"
"Eksperiment"
"Ubijte Konrada"
"Zauzdati pijesak"
(bez naslova)

Zvijezda u centru (4 kom):

"Negdje"
"Mladi čarobnjak"
"Korjenka"
"Pegazari"

I tako to. Na prvi pogled mogu reći da rijetko tko zna kako napisati sinopsis. Na drugi pogled mi se čini da su se neki autori precijenili te da bi im bilo bolje da su gađali Zvijezdu, a ne Ultimu. Na treći ... pa to će autori početi odznavati od sutra/danas. Javnog ocjenjivanja neće biti, ako se netko nadao, a privatno će ljudi dobiti komentare ako ocijenim da bi od komentara moglo biti koristi.

mcn
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by mcn »

Dva romana su stigla na vrijeme, vraćena zbog neispunjavanja tehničkih uvjeta, stigla ponovo nakon roka i ipak uvrštena u čitanje jer je, bar u ovom prvom natječaju, cilj mi vidjeti što se u Hrvata piše. Novododani naslovi su, dakle:

Poslije 7 dana
Duh u sjeni majke

Za sad je pročitano i ocijenjeno prvih (kronološki) pet rukopisa, od groznih (čijim sam autorima s veseljem poslao uvredljivu odbijenicu) do pošteno odrađenih (kojima želim više sreće drugdje), ali nijedan nije zadovoljio. Jedna od najčešćih opservacija, po učestalosti odmah iza "volio bih da ova(j) više nikad ništa ne napiše!" bila mi je "ovo bi bilo bolje da je napisano za djecu". Al' ne, radije se fantazira o pisanju za odrasle, kao da odrasli uopće čitaju ... :vrag:

mcn
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Gle, a da ti to sve napismeno staviš u javnost? Imam dojam da bi se onda dobio zabavan tekst. :D :vrag:
A. Ziljak
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by mcn »

U drugi krug, to jest na dodatno čitanje kako bi se spriječilo da netko potone samo zbog mojih predrasuda, upućena su četiri rukopisa:

"Sretovo"
"Zauzdati pijesak"
"Korjenka"
"Pegazari"

Uz to razmišljam da li da popušim foru D.B.-a koji kaže da je rukopis poslao na vrijeme, ali nije stigao. :vrag:

mcn
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by Tomislav Sakic »

mcn wrote:Uz to razmišljam da li da popušim foru D.B.-a koji kaže da je rukopis poslao na vrijeme, ali nije stigao. :vrag:
Pa to je bar jednostavno, datum slanja rukopisa na natjecaj se odredjuje po datumu slanja, a ne primitka.

Dakle, ako je islo postom, na zigu mora pisati 20. listopad, a ako je islo mejlom, imas datum slanja mejla od posiljatelja tocno u sekundu. A ako tvoj server (a ti si primatelj) kasni i zeza, kao Ziljkov globalnet (koji nakon 5 sati dostavi mejl...), i dalje ostaje izvorno vrjeme slanja, tj. pise ti minuta kad je posiljatelj poslao mejl...

Ja sam za strogoću :D
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by Porto »

hmm, macane ne brini, za rukopise "pjeskar" i "zauzdati pijesak" ti odmah nađem sponzora kod jedne firme koja bavi uređajima za pjeskarenje. baci pogled, izgledalo bi totalno cool na naslovnici ko r2d2 i darth vader u mlađim danima. :lol:
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by mcn »

Sve se pročitalo, čitalo je od 2 do 3 para očiju, i zaključilo se da će se u idućoj godini pokušati samo s jednim od pristiglih romana, i to u biblioteci Zvijezda u centru:

"Pegazarima", Ivane D. Horvatinčić.

Bilo je okej rukopisa i izvan toga, ali mišljenja sam kako mi nemamo tržište za okej rukopise, kako zapravo za žanrovsku domaću literaturu kao takvu uopće nemamo tržište te nam stoga treba žanr koji neće biti samo žanr već u prvom redu literatura, dobro pisanje koje se može svidjeti svakom radoznalom čitatelju. A za djecu, jasne priče jasno ispričane.

Svim sudionicima, više uspjeha drugi put.

mcn
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Traže se ... romani? (20.10.2008.)

Unread post by Ire »

mcn wrote:"Pegazarima", Ivane D. Horvatinčić.
:klopa: :wav:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Locked