Kakva nas b(l)udućnost očekuje? (do 1.9.2007.)

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ovisi na šta misliš pod "dugo". :drunken: :D

U redu je produljenje vrste i sve to, BAT! Ne služi svaki seks produljenju vrste. Recimo, kad spavaš s nekim koristeći kondome, pilule, najlonsku vrećicu ili što već, taj seks nije izveden s namjerom da produžiš vrstu, niti će ju on produžiti (osim ako se ne dogodi neki unfal). S druge strane, kad jedeš nešto, a nisi gladan, bez obzira koliko ti nisi imao/la namjeru tim obrokom održati se na životu, taj će se obrok ponašati kao da si učinio/la upravo to (osim ako nemaš bulimiju). Isto je i s disanjem i s pijenjem tekućine i sl.
A s obzirom koliki je među ljudima omjer seksa kojim se želi produljiti vrsta s onim koji je samo fuck for fun, to mi nikako ne ulazi u kategoriju primarne potrebe.
To je kao kad bi očekivao od tigra da ti lovi miševe po podrumu. On spada u porodicu mačaka, ali nije mačka. :drunken:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

niniane wrote:... zato je stavljen među primarne potrebe. Učila ja to na faksu.
Mislim, jesi ti ikada dugo apstinirao? To stvarno učini koješta čovjeku... :oops:
I ja sam učila na faksu, A i ova druga tvrdnja stoji.

Evo tu piše da seksualnost ide pod primarne biološke potrebe: http://hr.wikipedia.org/wiki/Humanisti% ... sihologija
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Unread post by Milena »

AFAIR, to je primarna potreba zato što se, da nema instinkta za produljenjem vrste, nitko ne bi htio seksati, bez obzira na krajnju namjeru u konkretnom slučaju... :?
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

Upravo tako. Kod ljudi seksualno oliti reproduktivno ponašanje (jer seks je, hoćeš-nećeš, reproduktivno ponašanje) nije toliko uvjetovano hormonima kao kod većine životinja (ima nekih vrsta npr. bonobo majmuni koji imaju takav spektar seksualnih ponašanja koja ne služe samo razmnožavanju već i užitku, razmjeni dobara itd. da bi se većina ljudi posramila) - ne parimo se samo kad ženka oliti žena ima plodne dane, right?
Ima raznih teorija od kojih neke tvrde da ljudi upražnjavaju seks i kad to nije potrebno u svrhu razmnožavanja zato jer su evolucijski najrazvijenija vrsta, pa je zato užitak mogao postati sam sebi svrha. Životinje nemaju medicinu koja bi ih liječila od bolesti od kojih često umiru, ljudi to imaju, zato je opstanak čovjeka manje upitan nego opstanak životinja, pa zato kod ljudi seks ne mora služiti samo razmnožavanju. To je jedna od teorija.
Zapravo se na kraju sve svodi na ono što je Milena napisala - "to je primarna potreba zato što se, da nema instinkta za produljenjem vrste, nitko ne bi htio seksati".

Preporuka literature o tim i sličnim pitanjima - "O užitku". To mi je bila literatura za kolegij Sociologija spolnosti i nakon što sam položila ispit, kupila sam knjigu jer je jedna od onih koje je stvarno dobro s vremena na vrijeme pročitati.
Ili pogledaj "Kinseya", ako već nisi :D
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

A kad ste već navalili o keksu i keksualnosti, bit će zanimljivo pogledati predavanje o golotinji u srednjem vijeku.
http://nosf.net/2007/dozivljaj-tijela-u ... k27091830/

Možda vidimo kaj su radili naši stari prije nego kaj vidimo kaj bumo radili mi u bludućnosti.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Milena wrote:AFAIR, to je primarna potreba zato što se, da nema instinkta za produljenjem vrste, nitko ne bi htio seksati, bez obzira na krajnju namjeru u konkretnom slučaju... :?
No je li to baš tako?
Naime kad već raspravljamo o seksu zgodno je spomenuti i orgazam oliti klimaks (kako se to u nekoj literatri naziva).
Dakle s evolucijske strane postojanje orgazma, a kod nekih i orgazama :D zapravo pobija tezu o instinktima. Naime kada bi instinkti za produljenje vrste bili toliko jaki (kako se tvrdi) ne bi postojao razlog za orgazmima.
Osnovna ideja evolucije jest modifikacija u svrhu produljenja vrste. Rijetko (čitaj gotovo nikada) se ne "ulaže" više puta u istu stvar. Npr. nemamo opposable thumbs i kopita jer baš bi bilo zgodno da možemo vitlati sjekirom i brzo trčati. Stvar kod evolucije je cost-benefit, profučkali smo instinkte na račun inteligencije, sad nam još samo treba nešto da nas natjera da se tu i tamo poseksamo, hence orgazam.

-e- možda premjestiti ovo u prirodne znanosti?
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

niniane wrote: Životinje nemaju medicinu koja bi ih liječila od bolesti od kojih često umiru, ljudi to imaju, zato je opstanak čovjeka manje upitan nego opstanak životinja, pa zato kod ljudi seks ne mora služiti samo razmnožavanju. To je jedna od teorija.
Ta je teorija na klimavim nogama jerbo medicina kao takva (mislim stvarno korisna) postoji samo jedan kraći period postojanja HSS-a. O medicini možemo govoriti tek unutar zadnjih 10000 godina (možda malo previše, ali ostavimo sad to rasprave radi) što je tek bijednih 5% ukupnog postojanja HSS-a.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ja ću sad malo cjepidlačiti, pa ću reći da je primarna potreba ljudskog bića održati samoga sebe živim. A produljenje vrste ne ulazi u kategoriju održavanje samoga sebe živim.
Produljenje vrste je svrha života, ali nije metoda kojom ćeš se održati na životu.
Ja se mogu seksati par dana, ali ako u tih par dana ne pijem ili ne jedem ili još gore, ako ne dišem, umrijet ću. Međutim, ako jedem, pijem i dišem dan, dva, deset, godinu dana, a ne seksam se, neću umrijeti.
Prvo moraš biti živ, a tek onda možeš produljiti vrstu. Å to je tu sad primarno, a što sekundarno? I zajebite udžbenike. Donosite sami zaključke.

Naravno, sad će biti primjedbe tipa, koja je svrha održavanja svoga života, ako ne da bi produljio vrstu? Ja se s time slažem. Svrha života jest produljiti vrstu, ali da bi mogao ostvariti svrhu života, moraš se održati na životu.

A Kinsey je bio papak koji se tek u četrdesetoj prvi put seksao, pa je kasnije išao prodavati spike okolo kako je to bitno i ne znam šta. E sa,d koliko može nešto biti primarno, kad se o tome ne vodi računa polovicu svoga života?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Unread post by Milena »

Ama ne... primarna svrha svega je prenijeti gene dalje. Očito da su geni skužili da je dobra fora ako to radiš preko seksa, is all.

Hvala im! :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

Da, primarna svrha je nastaviti vrstu, a da bi to mogao, moraš preživjeti. Obrnuto, Samsung.

@Bahod
Rekoh da je to jedna od teorija... Ne i da ju ja osobno smatram naročito dobrom :D

Å to se orgazma tiče, može li netko do vas dokazati da životinje ne doživljavaju orgazam?... :P :D

Kinsey jest bio čudan po pitanju seksualnosti, ali da nije bilo njega, možda danas ne bi bilo ovakvih rasprava po forumima. Kao i Freud, Kinsey je napravio proboj, bio kritiziran etc., ali je napravio nešto sasvim novo.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Milena wrote:Ama ne... primarna svrha svega je prenijeti gene dalje. Očito da su geni skužili da je dobra fora ako to radiš preko seksa, is all.

Hvala im! :D
aj kudnt agri mor :D
niniane wrote: Rekoh da je to jedna od teorija... Ne i da ju ja osobno smatram naročito dobrom :D
Jedna teorija kaže da je razlog zašto je HSS preživio u ona davna vremena taj što je smrdio do te mjere da ga niti jedan karnivor nije htio jesti
meni ovo zvuči jako suvislo :zubo:
Å to se orgazma tiče, može li netko do vas dokazati da životinje ne doživljavaju orgazam?... :P :D
Ali već je dokazano da doživljavaju - dobro dokazano je i da je Zemlja ravna :D
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

SAMSUILUNOV OTAC wrote: Produljenje vrste je svrha života, ali nije metoda kojom ćeš se održati na životu.
Zapravo obrnuto to ti ne mora biti svrha, ali je jedini način da ostaneš na životu. Naravno što se tiče genetskog zapisa - a to je ono što se računa.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Jesu li po vama primarne ljudske potrebe i svrha ljudskog života ista stvar, odnosno sinonimi? Ȓini mi se da se negdje malo mimoilazimo. Ja se u potpunosti slažem sa svima vama što se tiče primarne svrhe ljudskog života, a to je seks i da bez seksa nema ni mene. Ali, jednom kad nastanem kao rezultat seksa, moram se hraniti i disati ako želim živjeti, ali ne moram se seksati, ako želim živjeti. To je ono što želim cijelo vrijeme reći. Govorim isključivo o sebi, pojedincu, a ne o čovječanstvu i vrsti. Uopće nisam mislio na vrstu kad sam započeo ovu raspravu. Svrha je jedno, a potreba nešto drugo.
Nešto što moraš činiti da bi ti, osoba s imenom, prezimenom i sviješću bila živa i nešto što ne moraš činiti jer ćeš ostati živa i bez toga - to je pitanje potrebe. E sad, ako ću ja, osoba s imenom, prezimenom i sviješću umrijeti ako se ne budem seksao, onda je seks primarna potreba da bih ja ostao živ. A to što ja, ako se ne budem seksao cijeli život time neću produljiti vrstu, odnosno ispuniti svoju svrhu, to je sasvim drugo pitanje.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Bahod wrote:SAMSUILUNOV OTAC je napisao/la:

Produljenje vrste je svrha života, ali nije metoda kojom ćeš se održati na životu.

Bahod wrote:]Zapravo obrnuto to ti ne mora biti svrha, ali je jedini način da ostaneš na životu. Naravno što se tiče genetskog zapisa - a to je ono što se računa.
Takva je situacija trenutno, ali, budući da smo mi na forumu mahom skloni smišljanju i uvažavanju novih ideja, a i s obzirom kako znanost napreduje, mislim bi se to moglo u nekoj doglednoj budućnosti promijeniti. Onda više neće biti mjesta za ovakve rasprave, jer za produljenje vrste neće biti potreban seks, pa će nam svakodnevica biti dosadna.
Zato trebamo ovakve diskusije i debate dok još možemo i uživati u tome. :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Locked