Natjecaj za FFK 2007

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Natjecaj za FFK 2007

Unread post by davors »

Obavili smo 5. Festival fantastične knji[?]evnosti, pripremamo se za [?]esti. Ovako:

---
ORGANIZACIJSKI ODBOR 6. FESTIVALA FANTASTIčNE KNJI[?]EVNOSTI U PAZINU OGLA[?]AVA

NATJEčAJ ZA PRIčE O STARIM BOGOVIMA

Ovim se natječajem tra[?]e priče iz [?]anrovskog spektra znanstvene fantastike - fantasyja - nadnaravnog horora koje na bilo koji način obrađuju ili koriste tematiku ili likove iz starohrvatske odnosno staroslavenske mitologije.

Dajte ma[?]ti na volju, istra[?]ite tko su i kakvi su bili Svarun, Perun, Svantevid, Volos, Gerovit, Radogost, Morana, črt, Leđan i ostali bogovi, divovi, demoni, vile i slična nadnaravna bića, obojite ih svojim nadahnućem, gurnite ih u nove avanture, suočite ih s ljudima pro[?]log, sada[?]njeg i budućeg vremena, odmjerite njihove snage s moćima bogova drugih starih naroda. Po [?]elji, ali nipo[?]to vas na to nećemo obavezati, smjestite radnju svojih priča u Istru.

Primaju se priče napisane na hrvatskom jeziku, duljine do 10 novinskih kartica (18.000 znakova, uključujući i razmake).

Priče moraju biti originalne tj. neobjavljene. Neobjavljenom se pričom smatra ona koja jo[?] ni na koji način nije pru[?]ena na uvid javnosti u tiskanom ili u elektronskom mediju, uključujući i internet.

Priče treba slati u jednom primjerku otisnute na papiru, potpisane imenom i prezimenom autora, s detaljnim podacima o autoru u prilogu, uključujući kontakt-podatke, te kraći [?]ivotopis i bibliografiju (materijal za "bilje[?]ku o piscu"). U koverti s pričom OBAVEZNO treba prilo[?]iti i disketu ili CD s pričom u elektronskom obliku (u .rtf datoteci, bez posebnih formatiranja teksta).

Prosudbena komisija odabrat će najbolje priče za objavljivanje u zajedničkoj zbirci, koja će biti predstavljena na 6. Festivalu fantastične knji[?]evnosti koji će se odr[?]ati u Grači[?]ću i Pazinu, u kolovozu 2007. godine.

Priče odabrane za objavljivanje u zbirci se ne rangiraju i ne nagrađuju posebnim nagradama. Autori čije se priče odaberu za zbirku bit će pozvani da svoje priče predstave na spomenutom Festivalu.

Priče treba slati na adresu:

Pučko otvoreno učili[?]te u Pazinu
(za priče o starim bogovima)
[?]etali[?]te Pazinske gimnazije 1
52000 Pazin

Rok za slanje priča je 1. travnja 2007. godine.
---

I jopet, samo vi pi[?]ite!

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Natjecaj za FFK 2007 (stari bogovi)

Unread post by davors »

davors wrote:Rok za slanje priča je 1. travnja 2007. godine.
Evo, nek i ova dretva ispliva malo na vrh popisa, uz podsjetnik svim zaboravnim piscima nek misle malo i na ovaj natječaj, na njegovu temu i njegov rok. Nekoliko je priča "o starim bogovima", tek da znate, već stiglo!

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

nu, podsjeti, kakvi ti stari bozi moraju bit?
rvacki, stranjski, "pravi", "nepravi" ...?
:scratch:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

da, mene zanima, da li se to odnosi iskljucivo na hrvatske/slavenske bogove ili ce i nordijska, indijska, grcka i ine mitologije prolaziti...
nema me.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Natjecaj za FFK 2007 (stari bogovi)

Unread post by Nazir »

davors wrote:... odmjerite njihove snage s moćima bogova drugih starih naroda...
Evo, negdje izmedu onih silnih redaka pise :wave:
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Natjecaj za FFK 2007 (stari bogovi)

Unread post by davors »

Nazir wrote:
davors wrote:... odmjerite njihove snage s moćima bogova drugih starih naroda...
Evo, negdje izmedu onih silnih redaka pise :wave:
Konačno netko pismen :-)

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ali ne piše jel se bozi mogu izmišljat .. :drunken:
Instant Geek. Just Add Coffee.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Ire wrote:ali ne piše jel se bozi mogu izmišljat .. :drunken:

U stvari, kako se o slavenskoj mitologiji ne zna baš puno konkretnog, to je ko da se izmišlja. Izmisliš nekog boga iz FRP-a, a daš mu ime ...
Evo Peruna: :blob:
User avatar
Phlatline
Puppeteer
Posts: 107
Joined: 02 May 2004, 15:01
Location: Osijek
Contact:

Unread post by Phlatline »

Pa koliko ja kontam, uglavnom se tu kao autoritet uzima Vanja Spirin i njegova ona knjiga "Hrvatski mitovi i legende...". Iskopirao sam si ju baš za ovaj natječaj ;) :angel:
Image
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Phlatline wrote:Pa koliko ja kontam, uglavnom se tu kao autoritet uzima Vanja Spirin i njegova ona knjiga "Hrvatski mitovi i legende...". Iskopirao sam si ju baš za ovaj natječaj ;) :angel:
cuj, mislim da je Vitomir Belaj ipak tu malo veci autoritet...
nema me.
User avatar
Phlatline
Puppeteer
Posts: 107
Joined: 02 May 2004, 15:01
Location: Osijek
Contact:

Unread post by Phlatline »

hmm, nikad chuo
Image
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Phlatline wrote:hmm, nikad chuo
google:

Prof. dr. sc. Vitomir Belaj, redoviti profesor; predstojnik Fakultetske katedre za antropologiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Uže područje interesa: povijest etnološke misli, posebice u Hrvata, pučka pobožnost, vjerovanja. Istražuje mitsku podlogu slavenskih običaja i predaja.


dakle covjek se time profesionalno bavi, mogli bismo reci...

navodno je njegova knjiga "hod kroz godinu" jako dobra...
nema me.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Spirin je sam rekao da je njegova mitologija pisana po narudžbi te da pati od nedostatka izvora, kao i uopće svi tekstovi o hrvatskoj mitologiji. Spirin je svoju knjigu nadopunjavao detaljima iz vlastite mašte i drugih slavenskih mitologija, a i tkoznačega sve ne.

Belajev "Hod kroz godinu" je odlična knjiga, ali je upitno koliko je u ovu svrhu korisna. Belaj uglavnom analizira pjesme i slično narodno blago te pokušava iz njega ukloniti kršćanske elemente, kako bi došao do nekog originalnog oblika pjesma, koja bi onda ukazivala na narodne običaje naših predaka. Spirin, koliko god bio amater spram Belaja, daje detaljniju sliku hrvatskih bogova - jedino je problem što je slika možda gdjegod iskrivljena ili sasvim pogrešna. Osim toga, Spirinova knjiga je za djecu.

Ivana Brlić Mažuranić je jednako dobar izvor kao i Spirin, vjerojatno i bolji.

Svi oni pate od kroničnog nedostatka podataka. Naši preci nisu nam ostavili previše podataka o svojim vjerovanjima i običajima. Osobno, krenem li pisati priču za ovaj natječaj, morati ću rupe "krpati" drugim sadržajima koji ne spadaju u Hrvatsku.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

samo podsjetnik, da je ovaj natjecaj jos malo pa istekao...


aaaaaaaaa.... a ja jos nisam ni poceo!
nema me.
Post Reply