Fantasy?

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Fantasy?

Unread post by BerislavLopac »

Hej bibliograficari!

Rece Dagi u reklami novog Parseka:
Dakle, ako želite pro?itati originalni hrvatski fantasy...
Ima li negdje pregled svega sto je u tom zanru napisano u Hrvatskoj (a mozda i Yugi)?
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ako i ima, nisam ?uo za takav popis. Bojim se i da bi bio dosta kratak. Dvadesetak romana, top max, ako ra?una[?] Srbe. To, naravno, ako ne uzima[?] Ivanu Brli?-MaĹžurani? i sli?no.
A. Ziljak
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Aleksandar Žiljak wrote:Ako i ima, nisam ?uo za takav popis. Bojim se i da bi bio dosta kratak. Dvadesetak romana, top max, ako ra?unaš Srbe. To, naravno, ako ne uzimaš Ivanu Brli?-Mažurani? i sli?no.
Kad obavimo barem osnovne stvari osnovnog bibliografskog posla, onda ?emo malo i strukturirati. S fantasyjem ?e biti zanimljivo. Primjerice, na nekom drugom mjestu sam pitao, ali prošlo je bez odjeka, bi li se i Nazorov Veli Jože mogao uvrstiti u fantasy?

Davor
*Istria is a state of mind*
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

davors wrote:
Aleksandar Žiljak wrote:Ako i ima, nisam ?uo za takav popis. Bojim se i da bi bio dosta kratak. Dvadesetak romana, top max, ako ra?una[?] Srbe. To, naravno, ako ne uzima[?] Ivanu Brli?-MaŞurani? i sli?no.
Kad obavimo barem osnovne stvari osnovnog bibliografskog posla, onda ?emo malo i strukturirati. S fantasyjem ?e biti zanimljivo. Primjerice, na nekom drugom mjestu sam pitao, ali pro[?]lo je bez odjeka, bi li se i Nazorov Veli JoĹže mogao uvrstiti u fantasy?

Davor
Ja i dalje dajem glas za Brezova?kog!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Da ne udjemo sad u pitanje "Ĺ to je fantasy?", moĹžda bi se kao jedni od prvih autora Ĺžanra iz Hrvatske mogli uzeti Marko Maruli? (Davidiada, Susana, Judita...) i Marin DrĹži? (Tirena, Venera i Adon).
Njihova dijela, kao i ve?ine pisaca u to doba su se temeljila na biblijskim motivima i antickoj mitologiji.

Dakle originalan i 100% Hrvatski mozda i nije, ali pod Fantasy bi se moglo ugurati..

Uz Ivanu Brli? MaĹžurani? bi trebalo spomenuti i sve narodne pri?e i legende o vilama, vukodlacima i ostalim bestijama.
Randomness is strong with this one!
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Mislim da je Berislav pod fantasy-jem mislio ono [?]to se danas pod time podrazumijeva, dakle post-tolkienovska proza. A tu, koliko se ja sje?am ima[?] Zvjezdanu Odoba[?]i? (?udesna krlju[?]t), Normu C. Rae (Prodor), Branimira ?akli?a i njegova nedjela, Spirinovo Blago bogova, moĹžda jo[?] par dje?jih romana. Ovo onako, za po?etak.

Od Srba, prvi mi je na pameti Boban KneĹževi? s romanom Crni cvet. Vjerojatno preko toga ima jo[?], ali ne znam konkretno.
A. Ziljak
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Aleksandar Žiljak wrote:Mislim da je Berislav pod fantasy-jem mislio ono [?]to se danas pod time podrazumijeva, dakle post-tolkienovska proza.
Potpuno se slazem s tobom..

No, Davor je postavio zanimljivo pitanje:
Da li je Veli JoĹže fantasy ili samo alegorija? :)

Cini mi se da bi se time mogli pozabaviti teoreticari knjizevnosti, ali kako fantasy nije "ozbiljna" knjizevnost... :;
Svejedno, rekao bih da bi se antologija Hrvatskog SFa i Fantasya morala dotaci i , u nedostatku bolje rijeci, "klasicnog" fantasya.
Randomness is strong with this one!
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Aleksandar Žiljak wrote:Mislim da je Berislav pod fantasy-jem mislio ono što se danas pod time podrazumijeva, dakle post-tolkienovska proza.
Vjerojatno jesam. :) Iako u moju definiciju potpadaju i Ghormenghast i Lord Dunsany, pa i Narnia.
Aleksandar Žiljak wrote:A tu, koliko se ja sje?am imaš Zvjezdanu Odobaši? (?udesna krljušt), Normu C. Rae (Prodor), Branimira ?akli?a i njegova nedjela, Spirinovo Blago bogova, možda još par dje?jih romana. Ovo onako, za po?etak.
Zahvaljujem. Sto je s "Kaosom" Milene Benini? A kako stojimo i s rubnim djelima, poput Aratona (Kaosu sam zaboravio detalje, Araton nisam citao)?

I jos nesto: prije desetak godina dok sam radio u Algoritmu dopala su me dva rukopisa fantasy romana, koje je oba Neven odbio. Prvi je bila Odobasicka, a drugi je bio o nekakvom tipu koji putuje prekoneke planine i onda oslobadja nekakvu zemlju... Jel to mozda Caklic? Prekratko je za Araton... A mozda i nije objavljeno nikad. :dontknow:
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

>Araton nisam citao)?

Araton je SF barouzovskog tipa.

> a drugi je bio o nekakvom tipu koji putuje prekoneke planine i onda
>oslobadja nekakvu zemlju... Jel to mozda Caklic?

To je 99% fantasya, ne? :)

I CCakich, bez L, ccini mi se.

mcn
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

mcn wrote:>Araton nisam citao)?

Araton je SF barouzovskog tipa.
Tako sam cuo, zato sam ga i nazvao "rubnim" djelom.

Berislav
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Xaotix wrote:Svejedno, rekao bih da bi se antologija Hrvatskog SFa i Fantasya morala dotaci i , u nedostatku bolje rijeci, "klasicnog" fantasya.
Mentor ?e tiskati Antologiju hrvatske znanstvene fantastike. NE fantasyja.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Tomislav Ĺ aki? wrote:
Xaotix wrote:Svejedno, rekao bih da bi se antologija Hrvatskog SFa i Fantasya morala dotaci i , u nedostatku bolje rijeci, "klasicnog" fantasya.
Mentor ?e tiskati Antologiju hrvatske znanstvene fantastike. NE fantasyja.
Da, antologija je antologija SF-a. I k tome pri?e. Ako ?emo gledati strogo fantasy pri?u, tu je spisak jo[?] kra?i od romana, ako izuzmemo Spirinove parodije, koje ho?e ispasti jo[?] me?u suvislijim stvarima, iako se ?ovjek zapita koji im je zapravo smisao.

Osim toga, antologija je vremenski ograni?ena na period 1976-2006, dakle od pokretanja SIRIUS-a.
A. Ziljak
Post Reply