Konkretno bibliografiranje - knjige

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Back to topic, davors-e :headbang:

obi?no se na bibliografijama hrv. SF-a navodi i roman Vjekoslava Majera U utrobi zagreba?ke gore, kao i Zagorkin Crveni ocean. Ja jo[?] nisam ?itao nijedno iako bih pod hitno morao, ali imaj to na umu da provjerimo... Ima[?] li Živkovi?evu Eniklopediju da pro?e[?] natuknicu o "srpskohrvatskom jezi?kom" podru?ju? :geek: Tamo su i Majer i Zagorka spomenuti.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Tomislav Slavica, ?etvrti konj - roman, Grafi?ki zavod Hrvatske, Zagreb, 1982.


Na ovo mi je pozornost skrenuo K. Nemec kad je pisao tre?i svezak svoje povijesti hrv. romana. Do?itao sam bio do pola, rije? je o negativnoj utopiji, totalitarna drĹžava i vje?ni rat (Orwell), uba?eni [?]pijun, dosta politi?kih asocijacija...
Sad sam provjerio [?]to je bilo s ?ovjekom kasnije (ovo mu je bio ?etvrti ili peti roman; bio je solidno zapaĹžen tada). Ovo mu je ipak bila zadnja knjiga, a umro je 2003. (ro?en 1937).
Hrvoje Prcic
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 03 May 2005, 18:06
Location: Zagreb

Unread post by Hrvoje Prcic »

Malo sam pregledao dosada[?]nje postove - odli?na je ideja uspostaviti online bibliografiju i [?]teta [?]to je odziv relativno slab - i evo da razjasnim dvojbe oko Majerove "U utrobi Zagreba?ke gore"" i Dvadesetpetorice.

Znani hrvatski knjiĹževnik Vjekoslav Majer izdao je u vlastitoj nakladi "fantasti?no humoristi?ki roman" (tako stoji na naslovnici) "U utrobi Zagreba?ke gore". U knjizi se ne biljeĹži godina izdanja, ali NSK navodi da je to 1956. U samoj knjizi se navodi da je "Ulomak [?]tampan u 'Savremeniku' br. 1 za sije?anj 1941." Zapravo je to novela na 100 strana A5 formata, a ne bih je mogao svrstati u SF. To je fantasti?na glorifikacija, feljtonisti?ka fantazija o Zagrebu i njegovoj slavnoj pro[?]losti. Glavni junak upada kroz jama u utrobu Zagreba?ke gore i u tim pe?inama nailazai na duhove i prikaze iz povijesti, primjerice Crnu kraljicu, koje pri?aju pri?u o Zagrebu, a i [?]ire. Predgovor je pisao Vladimir Kova?i?, ilustracije Oton PostruĹžnik, tisak Prosvjeta Samobor.

Dvadesetpetorica su zapravo dvadesetpetoro (4 djevojke i 21 mladi? /me?u njima i Damir Mikuli?i?/) od 14 do 19 godina, amateri astronomi okupljeni u Narodnoj zvjezdarnici u Zagrebu. Knjigu "Drama u svemoru" pisali su godinu dana, pogovor je napisao dr. Ivan Supek, iza[?]la je u Zagrebu 1960. u izdanju HPD-a u ediciji Mala nau?na knjiĹžnica, opremio ju je sveu?. profesor Andre Mohorovi?i?, a posve?ena je uspomeni mladih stradalih u Hiro[?]imi i Nagasakiju. Rije? je zapravo o angaĹžiranom antiratnom i antinuklearnom djelu, a potka jest esefi?na: znanstvenici dalekog planeta uo?avaju svjetlosne signale sa Zemlje, dolaze i vide da je ona opusto[?]ena, signali su zapravo bili bljeskovi hidrogenskih bombi i oni sad otkrivaju povijesne ?injenice koje su dovele do toga uz te[?]ku osudu zemaljskih razdora i kori[?]tenja znanosti ne za mir i prosperitet nego za rat i razaranje. To je zacijelo najprevo?eniji hrvatski SF jer je, netko mi re?e, preveden i objavljen u dvadesetak zemalja, [?]to, dakako, treba to?no utvrditi.

Pozdrav
Jedini način da se otkriju granice mogućega jest zakoračiti preko njih u nemoguće!
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Evo jedna vrijedna ?e[?]ka knjiga koju sam otkrio na netu, surfaju?i u potrazi za poljskim prijevodima Branka Piha?a.

http://www.legie.info/index.php?kniha=2808

Image
DuhovĂĄ k?Ă­dla
Výbor z jugoslåvskÊ fantastiky
Kategorie: sci-fi - antologie

v roce 1985 vydalo nakladatelstvĂ­ PrĂĄce v edici RomĂĄnovĂŠ novinky;
ISBN 24-069-85 | p?eklad Franti[?]ek Benhart a Du[?]an KarpatskĂ˝ | cena 14,- K?(s);
dal[?]Ă­ informace: A5, broĹžovanĂĄ, 176 stran, nĂĄklad 45 000

povĂ­dky v knize:
DuhovĂĄ k?Ă­dla - Gregor Strni[?]a
LetnĂ­ noc kolem planĂŠ hru[?]n? - Iskra Mika?i?
RozhodnutĂ­ VelkĂŠho KoordinĂĄtora - Damir Mikuli?i?
JakĂ˝ to bylo v budoucnosti - Veseljko V. Simonovi?
Pot?ebuji tvĂŠ t?lo - Zvonimir Furtinger
Soumrak - Kre[?]imir Marovski
P?Ă­b?h o Lublani - Branko Gradi[?]nik
Nevolejte nĂĄs, p?ijdeme sami - Goran Paveli?
Labyrint - Dragoslav Peri?
Prom?na - Miodrag Gaji?
T?i miniatury - Branko Piha?
Psychorobot - Vid Pe?jak
Post Reply