Pomoc... hrvatski SF

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Pomoc... hrvatski SF

Unread post by 4/\/I)`/ »

Odlu?ila sam "volontirati" i za sat hrv. pripremiti ne?to o hrvatskom SF-u. Mogla sam uzeti bilo koju temu iz knji?evnosti, uistinu ?togod mi padne napamet, ali , s obzirom na to da u?kolskom programu nigdje ni traga SF-u, mislim da bi to u?enicima kao prezentacija najbolje do?lo.

I tako, odmah na samom po?etku sam se susrela s problemom : o ?emu napraviti prezentaciju? O ?emu da pi?em? :x :scratch:
S obzirom da je na ovome forumu mnogo ljudi koji dobro poznaju hrv. SF, a i sami se bave pisanjem takvih pri?a, shvatila sam da bi mi mo?da mogli pomo?i ...

Ono ?to bit ja molila prisutnu "publiku" jest da mi date neke crtice, tj. uka?ete na najzna?ajnije autore, djela, suvremenog hrv. SF-a , jer se ja tako lo?e u tome snalazim.
Da, upoznata sam sa mnogim autorima i djelima i istra?ivala sam na tu temu no jo? uvijek mi je potrebna pomo? . :blob:

Naravno, radi se i o tome da prezentacija ne?e biti vremenski duga?ka pa bi mi zato trebalo ukazati na bitne stvari .

Dakle, svaki prijedlog je dobrodo?ao :)
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

http://www.phantazm.dk/sf/sf_in_croatia/s_eng.shtm

na engleskom je, ali je pregledno :mrgreen:

(mislim da je ovo netko nekom ve? linkao sam se nemrem sjetit gdje i zašto :scratch: )
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Odi na http://www.sfera.hr i malo švrljaj po sajtu. Najkorisnija bi ti mogla biti "?itaonica" (lijevo dolje). Poklikaj po zbirkama, od sferakonskih prva se prodavala u knjižarama, a ostale su bile u sklopu paketa koji su dobijali svi posjetitelji Sferakona. Popisane su sve pri?e koje su tamo objavljene, a i u uvodnicima bi se našlo ponešto informacija.

Autorske zbirke (klikneš na "Biblioteka Sfera") su "best of" sferakonskih zbirki i imaš informacije o svim autorima iz prva dva kola, a bilo bi i tre?e da su se dame i gospoda smilovali i poslali mi materijale da ih stavim gore. Mislim da se imena i naslovi tog tre?eg kola nalaze na http://www.sferakon.hr negdje u programu, ali nisam siguran.

Možda ?e ti biti zanimljivi i nagrada "SFERA" i povijest udruge, ali to ovisi koliko duboko misliš i?i. Vjerojatno ne previše.

Isto tako, negdje na internetu (probaj http://www.istrakon.hr) su informacije o pet istrakonskih zbirki doma?eg SF-a koje izlaze zadnjih pet godina.
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Puno vam hvala oboje :compress: :iconbiggrin: :compress:
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

4/\/I)`/ wrote:Puno vam hvala oboje
I, kako je to ispalo?

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

EVO, MOJ REPORT :
-(1)smjestili su me u zadnji dan nastave [?]to samo po sebi govori kakva je bila pozornost publike...ali na to se pripremih pa sam napravila prezentaciju s puno slika i malo teksta da zadrĹžim pozornost publike [?]to sam ?ak donekle i uspjela ... jedino sam morala tegliti 2 tone knjiga, romana, stripova koju sam im pokazivala i dala da listaju , bilo mojih ili velikodu[?]no ustupljenih iz knjiĹžnice.
Ispalo je gotovo savr[?]eno, sa par kikseva... i puno pri?anja .
samo je potvrdilo ocijenu odli?an iz doti?nog predmeta. :;

Oni linkovi su mi pomogli, a ?ak sam nabavila ekipu za idu?i SFerakon , a moĹžda, ?ak, pratnju za istrakon ako se nabavi prijevoz :iconbiggrin:
I da, ljude zanimaju fanzini (neke ) ... iako nisu klasi?na SF publika.
:o

Za knjige je ina?e te[?]ko zainteresirati ljude :x ali eto, uz malo neduĹžnog ( :oops: ) pretjerivanja ispalo je da puno propu[?]taju ali dobro, ne nadam se previ[?]e...ljeto je pred nama, pa sam sastavila popis knjiga ,10 doma?ih i 5 stranih, koje bi SVAKAKO TREBALO pro?itati...jednom... hehe...recimo preko praznika.

Eto, cilj je postignut, onoliko koliko je mogao biti postignut sa tom ekipom. :headbang:
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Nego, zašto ?ekati do Sferakona? Do tada ?ete i ti i oni zaboraviti što ste se dogovorili. Navratite utorkom u SFeru, pogotovo da bi nam sad jako dobro došlo malo svježe krvi (onu staru smo ve? popili). Možeš ljude motovorati tako da im kažeš da imamo ? uh, koliko ono? 2500 SF knjiga u knjižnici. Istina (1) ve?oina je na engleskom, ali ima ih bar nekoliko stotina na hrvatskom ili srpskom (ako ljudima ne smeta?). Istina (2) knjižnica je dosta neure?ena jer je sve ne-složeno, kompresirano i sabijeno, ali dobro, ve?i je užitak kopanja.

Uh, ?ekaj, ti jesi iz Zagreba, zar ne?

I, da, naravno da nas zanima kojih 10+5 knjiga si preporu?ila :angel:
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

To se sve da srediti na jesen kada se vratim u voljeni mi grad :)
Da, Zagreb :P
Ali mislim da onaj popis imam negdje pri ruci ( ne znam sve napamet pa ?u ga probati postati idu?i put kad svratim do net caffea ) .
Budite pozdravljeni . :)
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

4/\/I)`/ wrote:ljeto je pred nama, pa sam sastavila popis knjiga ,10 doma?ih i 5 stranih, koje bi SVAKAKO TREBALO pro?itati...jednom... hehe...recimo preko praznika.
Mislim da precjenjuje[?] doma?u knjiĹževnost i podcjenjuke[?] stranu. I to debelo. :?

Lady C.
At last, the stars are finally right...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ehej, mislim da ti podcijenjuješ doma?u! Image :;
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ne znamo [?]to je u tih 10 knjiga, no ako su to tri-?etiri recentna romana - a bilo ih je dobrih (Ja i Kalisto te Sablja, primjerice), moĹžda koji klasik od BjaĹži?a i Furtingera te ostalo autorske zbirke, eventualno uz jednu ili dvije reprezentativne sferakonske, izbor ne bi bio lo[?]. To jest, to je ono [?]to bih ja preporu?io za upoznati se s doma?im SF-om.

A da je pet stranih knjiga premalo, jest. Opet, pitanje je [?]to je najlak[?]e dostupno po narodnim knjiĹžnicama (to su, primjerice, biblioteke koje su ustrojene u KnjiĹžnice Grada Zagreba): tu smo na prijevodima iz zadnjih desetak godina. Pitam se, kad bi ?ovjek traĹžio [?]togod beogradsko od prije rata, bi li uop?e na[?]ao...
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Dagi wrote:Ne znamo [?]to je u tih 10 knjiga, no ako su to tri-?etiri recentna romana - a bilo ih je dobrih (Ja i Kalisto te Sablja, primjerice), moĹžda koji klasik od BjaĹži?a i Furtingera te ostalo autorske zbirke, eventualno uz jednu ili dvije reprezentativne sferakonske, izbor ne bi bio lo[?]. To jest, to je ono [?]to bih ja preporu?io za upoznati se s doma?im SF-om.

A da je pet stranih knjiga premalo, jest. Opet, pitanje je [?]to je najlak[?]e dostupno po narodnim knjiĹžnicama (to su, primjerice, biblioteke koje su ustrojene u KnjiĹžnice Grada Zagreba): tu smo na prijevodima iz zadnjih desetak godina. Pitam se, kad bi ?ovjek traĹžio [?]togod beogradsko od prije rata, bi li uop?e na[?]ao...
Pa to je bio i moj dojam. Ne kaĹžem ja da nema 10 [?]tabelih hrvatskih SF romana, sigurno ima i vi[?]e, ali odnos 10:5 doma?ih prema stranim? :? Ja ne bi mogla odabrati samo 5 knjiga od cjelokupne nehrvatske knjiĹževnosti za preporu?iti nekom kao najbolje u tom Ĺžanru To je way too little!

Lady C.
At last, the stars are finally right...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Dagon wrote: Ja ne bi mogla odabrati samo 5 knjiga od cjelokupne nehrvatske knjiĹževnosti za preporu?iti nekom kao najbolje u tom Ĺžanru To je way too little!
Okej, istina!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ali je ne-hrvatska sf književnost em poznatija em dostupnija (go figure!) od hrvatske, pa bolje da je više doma?e nego strane u igri. ?isto promocije radi. tko god da se iole kuži u sf može odmah napamet izbrojat 10 stranih knjiga dok si reko keks. sa hrvatskim sf-om ide malo teže ..
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply