Mileniceva antologija

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

ban

Unread post by ban »

Tomislav Šaki? wrote:MoŞda je Izitpajn ?uo na[?] izbor na SFerakonu :wave: Mislim da je Žiljak jasno pro?itao [?]to ide iz razdoblja do 1991.
Tomislave, ja te ne poznam. Ziljka znam po cuvenju i o njemu cujem sve najbolje a kao autor je sigurno u top pet najjacih koji momentalno ovdje stvaraju. Moje pricanje ovdje ne tice se osude ni vas osobno ni vaseg djela nego se tice neopravdanih omalovazavanja jednog djela i favoriziranja drugoga na temelju mlake vode. Tvoja briga za otkup je realna, normalna i, na zalost, stvarnost hrvatskih autora, prevoditelja i urednika. Ja je ne stavljam u pitanje. Samo kazem da je neeticki stavljati u pitanje kvalitetu necijeg djela u kontekstu brige da vasa knjiga nece u otkup.
Last edited by ban on 08 Jul 2005, 12:35, edited 1 time in total.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Hajdemo razjaniti neke stvari jednom zauvijek - ovo je ?l. 5. Zakona o udrugama:
?lanak 5.

(1) Udruga moŞe od osnutka obav­ljati djelatnosti kojima se ostvaruju njeni ci­ljevi utvr?eni statutom.

(2) Uz djelatnosti iz stavka 1. ovoga ?lanka, udruga moŞe obav­ljati djelatnost kojom se stje?e prihod, sukladno zakonu.

(3) Udruga je samostalna u ostvarivanju svojih ci­ljeva utvr?enih statutom.

(4) Djelatnosti iz stavka 1. i 2. ovoga ?lanka udruga ne smije obav­ljati radi stjeca­nja dobiti za svoje ?lanove ili tre?e osobe. Ako u obav­lja­nju djelatnosti udruga ostvari dobit, ona se mora sukladno statutu udruge koristiti isk­lju?ivo za obav­lja­nje i unapre?e­nje djelatnosti udruge, kojima se ostvaruju ­njeni ci­ljevi utvr?eni statutom.
S druge strane, ni[?]ta ne prije?i udrugu da se sporazumije o zajedni?kom pothvatu s trgova?kim dru[?]tvom, u ovom slu?aju Mentorom. U ostalom, tako od po?etka funkcioniraju sferakonske zbirke, pa se nitko nije pobunio. Za takve aranĹžmane postoje ekonomski razlozi, ponajprije stoga [?]to se ljudima ne da pla?ati tiskanje masivne kupusare iz svojih privatnih dĹžepova.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

ban wrote:Zapravo, kad se sve oduzme i zbroji, najveca briga nas na ovom forumu nije za SF kao takav i njegovu cistocu nego da projekt vase antologije nece zaraditi onoliko para koliko ste mislili. Brinem se.
Mislim, ideja da se ovdje radi o poslovnom pothvatu koji ?e ostvariti bijesnu dobit... Ne bih to komentirao.

No, u banovom postu vidi se jedna druga zamisao - ili je barem ja i[?]?itavam: parterstva udruga s gospodarskim subjektima su sramotna, sve treba raditi na goli entuzijazam. Posljedi?no, privatizacija SF-a je zahvatila SFeru i ljudi se ondje okupljaju zato da bi zaradili novac...

Takva partnerstva funkcioniraju u slu?aju SFerine nakladni?ke djelatnosti, du?an Game Master i Tre?ezmajci fakti?no funkcioniraju na sli?an na?in ([?]to je pak u jednoj drugoj dretvi kausti?no komentirao Izitpajn). Je, nekako smo svi naviknuti na to da udruga treba dobijati novac za svoje pothvate od vlasti. Da se razumijemo: u Zagrebu nije ni[?]ta lak[?]e dograbiti drĹžavne pare nego u Donjem Podprkelju, dok se za gradske novce tu?e vi[?]e stotina (moĹžda ?ak i tisu?a) udruga.

Toliko o tome, nemam nakanu dalje razglabati financijske aspekte bilo Mileni?eve, bilo Šaki?-Žiljakove antologije.
Last edited by Dagi on 08 Jul 2005, 12:51, edited 1 time in total.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

I o[?]?e:


?ESTITKE AUTORIMA KOJI SU UVRĹ TENI U MILENI?EVU ANTOLOGIJU!
ban

Unread post by ban »

Dagi wrote:No, u banovom postu vidi se jedna druga zamisao - ili je barem ja i[?]?itavam: parterstva udruga s gospodarskim subjektima su sramotna, sve treba raditi na goli entuzijazam. Posljedi?no, privatizacija SF-a je zahvatila SFeru i ljudi se ondje okupljaju zato da bi zaradili novac...
To sto ti kazes rep je iz nekih mojih drugih postova u kojima sam problematizirao stvaranje branda Sfera za privatni interes na sto su neki iz Sfere rekli da se to tako moze smatrati, ali da je obostrana korist tako da je u redu. Ja sam to stavio ad acta. Ne smeta mi vise.
Ja ovdje samo govorim o tome da se jednu antologiju obezvrijedjivalo a drugu hvalilo cak i na temelju mentalnog sklopa njihovih autora. Dobro da nam kriteriji nisu postali mjerenje promjera cela autora. Jos bi u zatvoru zavrsili. Takodjer se diskreditiralo covjeka koji je stariji i od vecine nas i koji se bavi SF-om skoro onoliko koliko sam ja star a favoriziralo mukotrpni rad dvojice drugih autora. Onda se u jednom ili dva navrata reklo da ce jedna antologija nastetiti dignitetu domovinskog sf-a a da druga jos nece moci pokriti financijsku konstrukciju jer ce, u neznanju, knjiznice otkupiti ono smece misleci da je to prava stvar.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Unread post by Sandman »

Ja tako?er smatram da bi autorima koji su uvršteni u Mileni?evu antologiju trebalo ?estitati. Isto tako ?u ?estitati i onima koji ?e biti uvršteni u AŽTŠ antologiju.

Poanta svega je da nitko od nas nije objektivan, ma koliko se trudio. Jer svatko od nas ima svoj ukus i koliko god htio ne može ga zanemariti.

Tko god da se primi "stvaranja" antologije nikad ne?emo dobiti dvije iste i uvijek ?e se na?i netko tko smatra da nešto ne bi trebalo biti unutra i da je nešto zaboravljeno.

Tako da su ovakve rasprave sasvim besmislene.
:uzdravlje:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okej, okej...

No, tko se Ĺželi izravno upoznati s Mileni?evim radom, moĹže ovdje i ovdje. Ima toga po netu jo[?], ali nije SF, barem kako mi se od oka u?inilo.

Uistinu, nisam jo[?] nabavio Mileni?evu antologiju, pa kad je pro?itam, mo?i ?u dati svoj sud. No, i dalje mislim da dvije antologije nisu lo[?]a stvar, a vrijeme ?e pokazati koliko je dupliranje napora donijelo koristi, odnosno eventualne [?]tete...

I jo[?], i?i ad hominem na sastavlja?a antologije je pone[?]to neukusno. Antologija je tu, autor je Žarko Mileni?, s vremenom ?e se prosudbe iskristalizirati...
Last edited by Dagi on 08 Jul 2005, 13:44, edited 1 time in total.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

BTW, jesmo li igdje ustvrdili da se radi o prokjektu Dru[?]tva SFera? Koliko ja znam, SFera izdaje samo i jedino sferakonske zbirke, 1 (slovima: jedan) komad godi[?]nje. 12 komada iz "Biblioteke SFera" su "Mentorov" projekt, kao i ova antologija i ne znam na koji je na?in pravno ili poslovno SFera kao Dru[?]tvo tu involvirana. Bojim se da neki pri?aju o stvarima o kojima ne znaju ba[?] puno. "Biblioteka SFera" je tako nazvana ne zato [?]to je izdaje SFera (gdje to pi[?]e u impresumu, molim lepo?), nego - ?ini mi se - jer su svi do sad objavljeni autori istovremeno i dobitnici nagrade SFera. Upotreba logoa SFere je, pretpostavljam, dogovorena s rukovodstvom Dru[?]tva, nisam drĹžao svije?u, ali je za pretpostaviti.

Na[?]a antologija nije u sklopu biblioteke SFera, a jeste, preliminarni spisak autora i pri?a do rata je izdiktiran na okruglom stolu na SFerakonu. Od dvadeset autora iz perioda do 1991., kontaktirano je i dobivena su dopu[?]tenja od njih petnaestak, ostale ili moramo na?i, ili smo u fazi kontaktiranja (jebi ga, Piha?u pismo u Kanadu putuje deset dana, poslao sam u srijedu, pa moram ?ekati).

Kako smo ve? spisak definirali, mogu ga i ovdje navesti, pa da se ta rasprava skine s dnevnog reda. Navodim stvari iz glave, nije po abecednom redu, ali ovo je tek toliko da:
a) vidite [?]to je SF i [?]to Tomislav i ja podrazumijevamo pod SF-om,
b) vam po?nu rasti zazubice
c) da znate za[?]to ?ete se sljede?ih desetak mjeseci odricati piva, sladoleda, kave i cigareta.

Daklem:

Anti?evi?, Neven: Duboko u bunaru sje?anja
Belan, Branko: Tyrannosaurus
Furtinger, Zvonimir: Proces
Popovi?, Vesna: Sindrom vite[?]tva
Pr?i?, Hrvoje: Boja modrine
Mikuli?i?, Damir: O
Vrani?, Tatjana: Partenogeneza
Mateljan, Biljana: Žaferona Strahostvor i Svemirski Lav
?oki?, Darije: Divlje Sunce
Prodanovi?, Živko: Tamara jednog sna
Nikoli?, Ognjen: StiĹže pomo?
Petrovski, Slobodan: Most
Valjak, Zdravko: Pothodnik
Jovanovi?, Neven: Pjeva?i

Ovo su pri?e koje su dogovorene i dobivena dopu[?]tenja. Ovo jo[?] nije dogovoreno:

Bistrot, John: Vje[?]tice iz Castille (ZNA LI TKO O KOME SE RADI? Ako ga ne na?emo, otpada i ulazi ne[?]to iz alternativa koje imamo, a ne?u ih sad navoditi)
Santo, Veronika: Tragovi (u fazi kontaktiranja, kao i svi dolje)
Gor[?]e, Vesna: Raj na Zemlji
Raos, Predrag: Ĺ korpion na jeziku
Piha?, Branko: Ma?je oko
Devli?, Radovan: Zatvor


Ĺ to se ti?e perioda nakon rata, idu autori koji su u zbirkama "Biblioteka SFera", samo je pitanje [?]to od kojeg, te jo[?] cca 8 ljudi, tko je pratio scenu moĹže i sam naslutiti tko i kako. Ovdje je selekcijski proces jo[?] u toku, a, naravno, kao urednici si pridrĹžavamo pravo izmjena i dopuna.

Pri?e ?e biti sloĹžene po datumu izdavanja, dakle kronolo[?]ki. Bit ?e ih, ako ste paĹžljivo zbrajali oko 40, uz uvodnik, pogovor, bilje[?]ke o autorima, moĹžda jo[?] neke priloge. Istina, tri naslova nam se poklapaju s Mileni?em, i to me uop?e ne smeta.

Tako, sad se me?usobno moĹžete hra?kati i hvaliti nas na vi?eno.
Last edited by Aleksandar Ziljak on 08 Jul 2005, 14:36, edited 1 time in total.
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Aleksandar Žiljak wrote:BTW, jesmo li igdje ustvrdili da se radi o prokjektu Dru[?]tva SFera? Koliko ja znam, SFera izdaje samo i jedino sferakonske zbirke, 1 (slovima: jedan) komad godi[?]nje. 12 komada iz "Biblioteke SFera" su "Mentorov" projekt, kao i ova antologija i ne znam na koji je na?in pravno ili poslovno SFera kao Dru[?]tvo tu involvirana. Bojim se da neki pri?aju o stvarima o kojima ne znaju ba[?] puno. "Biblioteka SFera" je tako nazvana ne zato [?]to je izdaje SFera (gdje to pi[?]e u impresumu, molim lepo?), nego - ?ini mi se - jer su svi do sad objavljeni autori istovremeno i dobitnici nagrade SFera. Upotreba logoa SFere je, pretpostavljam, dogovorena s rukovodstvom Dru[?]tva, nisam drŞao svije?u, ali je za pretpostaviti.

Osobno, i[?]ao sam ra[?]?i[?]?avati u?estale kritike na ra?un "komercijalnosti" SFerinih izdava?kih pothvata.

U slu?aju "Biblioteke SFera", joint venture se svodi, koliko i ja znam, na ustupanje logotipa.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ja nikog nisam neeti?ki napadao, a moje mi[?]ljenje o Mileni?evoj antologiji kao antologiji nema veze s otkupom za knjiĹžnice, niti ja vidim da sam ja svoje privatno mi[?]ljenje o antologiji/izboru/opremi/kriti?kom aparatu uop?e izrekao ovdje niti ?u to napraviti. Dao sam samo naslutiti neka konceptualna neslaganja.
Usput, i on je dobio potporu ministarstva (barem tako pi[?]e u knjizi). A strah da bi Mentorova antologija mogla biti manje otkupljivana za knjiĹžnice stoji, jer jedan broj knjiĹžnica ?e sigurno imati ra?unicu da sli?nu knjigu ve? imaju (ne govorim o otkupu od strane drĹžave, ve? direktno od samih knjiĹžnica).
Ina?e, pridrŞavam pravo da kaŞem kako je zasad najmudrije stvari o Mileni?evoj antologiji rekao Pr?i?. Knjiga nosi naslov antologija, pobogu, i onda se ima pravo o?ekivati antologijski izbor uz autorsku slobodu. Vidite i sami popis autora, pa si zaklju?ite o antologi?nosti. Svaka ?ast i tebi, bane, ne poznam te osim po prevo?enju/ure?ivanju, i svaka ti dala za to, ali ni ja se ne?u dati neeti?ki prozivati. Imam svoje mi[?]ljenje o Mileni?evoj antologiji, pro?itao sam njegov roman Pojela ih ki[?]a i novele, predgovor ovoj antologiji, recenziju Bere?i?a u novom broju KnjiŞevne Rijeke (ili Nove Istre, uvijek brkam ta dva ?asopisa), cijenim ?ovjekovu antologiju, dobre namjere koje su o?ite, entuzijazam, jer ni on sigurno nije radio za novac, Pojela ih ki[?]a mi se svidio, i iz profesionalnih razloga i kolegijalnosti izbjegavam re?i koliko se slaŞem ili ne slaŞem s konceptom, a pogotovo to ne?u napisati javno kad sam sad uklju?en u projekt koji bi se mogao nazvati i konkurentskim, premda ni mcn ni Žiljak ni ja ne smatramo tako. Da ?ovjeka nikad nisam vidio u Şivotu, moŞda bih ga i napao ad hominem, ali smo ipak dosta mala zajednica.

Ina?e, znam da antologija direktno nema veze sa SFerom, ali je najavljena u Biblioteci SFera, kao zamjena za ?etvrto kolo. Tako barem stoji u mojoj ovogodi[?]njoj sferakonskoj zbirci. U odnos SFere i Mentora nisam upu?en, osim u ovo [?]to pi[?]e ovdje na forumu. Ali ja sam ionako uzet sa strane u projekt :dontknow:

Ako nema veze sa Sferom, ?emu svi oni okrugli stolovi :scratch:
Last edited by Tomislav Sakic on 08 Jul 2005, 15:36, edited 1 time in total.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Da sumiram: ja se ne sje?am da sam igdje rekao da je Mileni?eva antologija "ono sme?e".

I, kao i Dagi, od po?etka nemam ni[?]ta protiv da budu dvije. Samo [?]to bi ova mogla patiti (premda se nadam da ne?e).

Zanima me je li itko imao knjigu u rukama, osim mene i Davora (?ije dojmove jo[?] o?ekujemo)?
ban wrote:Kasnije si rekao da je ipak nevidjeno jer ne poznas autore i djela.
ne poznas autore ni djela... je klju?an dio ove izjave o antologiji. ("zbirka odabranih, obi?no reprezentativnih knjiĹževnih ili drugih djela raznih pisaca" - Ani?ev Veliki rje?nik).
ban

Unread post by ban »

Tomislav Ĺ aki? wrote:ne poznas autore ni djela... je klju?an dio ove izjave o antologiji. ("zbirka odabranih, obi?no reprezentativnih knjiĹževnih ili drugih djela raznih pisaca" - Ani?ev Veliki rje?nik).
Na srecu, ipak postoji autorska sloboda i pri tome. Na pamet mi evo padose izbori kustosa venecijanskog bienala u proslih par godina. Upravo zbog te nesigurnosti u objektivnost izbori su naglaseno osobna stvar kustosa koji tada nije tek neki tamo uredjivac vec postaje autor izlozbe koji zna kadkad svrnuti pogled na umjetnike i djela na koja neki nisu svrtali pogled pa im i dati novo, pa i vise, mjesto na sceni. I o kom onda ovisi to mjesto? O kome ovisi mjesto autora i zanrovska vrijednost u recepciji citatelja? Autoru, citatelju, uredniku, deusu? Neki dan se ovdje na forumu pricalo o tome kako autori svoja djela namjerno stavljaju u general fiction jer ih se stide nazvati SF-om. Kod nas su primjeri Slamniga j.r. i Dezulovica, pa i Bresana, sasvim dovoljni u zadnjih par godina. Onda smo rekli na forumu parafrazirajuci nekoga, i s time se potpuno slazem, da je SF ono sto fan kaze da je SF. Meni je, kao klincu, u mojim kafanskim diskusijama i apologiji SF-a, bilo lijepo oko srca kad sam mogao reci da npr. Hrvoje Hitrec pise SF. Aha, nije to tek tamo neka sundovstina. SF je presao granice zanra i fandoma. No, to je i u meni srusilo romanticnu viziju pa sam, paradoksalno, u raspravama poceo braniti cisti sf u odnosu na Hitreca i padobrance nista manje nego sto sam branio cisti SF u odnosu na sci-fi. SF, to je ono nesto sto ja mislim da je SF pa bio ja i urednik antologije. Ta, moja vizija, moze biti objektivna u uskom, skoro hermetickom. krugu fandoma koji se prakticki moze nazvati krugom istomisljenika. Ne vidim kako autor antologije moze izaci u objektivnost osim po kvantitativnim kriterijima.
Da se vratim na temu, ja govorim nacelno i ne ulazim uopce u sadrzaj samih antologija.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

ban wrote:Ja ovdje samo govorim o tome da se jednu antologiju obezvrijedjivalo a drugu hvalilo cak i na temelju mentalnog sklopa njihovih autora. Dobro da nam kriteriji nisu postali mjerenje promjera cela autora. Jos bi u zatvoru zavrsili.
Lijepo te umoljavam da mi citiraš dio gdje se obezvrje?uje gospodin Mileni?. Ukoliko ga prona?eš, lijepo ?u se ispri?ati i tebi i njemu. Ukoliko ga ne prona?eš, ostajem pri tvrdnji da si se najprije prosro, a onda nastavio u istom tonu.
Hrvoje Prcic
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 03 May 2005, 18:06
Location: Zagreb

Unread post by Hrvoje Prcic »

ban wrote:Ja ovdje samo govorim o tome da se jednu antologiju obezvrijedjivalo a drugu hvalilo cak i na temelju mentalnog sklopa njihovih autora. Dobro da nam kriteriji nisu postali mjerenje promjera cela autora. Jos bi u zatvoru zavrsili. Takodjer se diskreditiralo covjeka koji je stariji i od vecine nas i koji se bavi SF-om skoro onoliko koliko sam ja star a favoriziralo mukotrpni rad dvojice drugih autora. Onda se u jednom ili dva navrata reklo da ce jedna antologija nastetiti dignitetu domovinskog sf-a a da druga jos nece moci pokriti financijsku konstrukciju jer ce, u neznanju, knjiznice otkupiti ono smece misleci da je to prava stvar.
Nekako imamo dojam da se citirano u dobroj mjeri odnosi na ono [?]to sam ja rekao, pa ?u poku[?]ati ublaĹžiti gor?inu koju osje?am u Banovim rije?ima.

Ad 1. S obzirom da se "starost" uzima kao neki kriterij, ajmo odmah re?i da sam ja stariji i od Bana i od Mileni?a i da se znanstvenom fantastikom, i profesionalno, bavim vi[?]e od 30 godina te se smatram jednim od ja?ih poznavatelja ZF-a u Hrvatskoj, a i [?]ire. Dakle, mogu meritorno ocjenjivati zbivanja i u fandomu i u profi sferama i u kreativno-stvarala?kim radovima.

Ad 2. Zlonamjernosti u mojim diskusijama nema niti Ĺželje i potrebe za promocijom i afirmacijom, ergo ne Ĺželim nikoga pljuvati niti diskriminirati, ne Ĺželim se stavljati niti na jednu stranu (zar nije Ĺžalosno da u na[?]om maloj kroatoznanfanovskoj populaciji postoje neke strane, prijepori, netrpeljivosti?).

Ad 3. Ne Ĺželim i ne?u raspravljati na plitkoj razini podmetanja, osobnih omalovaĹžavanja, iskrivljavanja re?enog, va?enja rije?i iz konteksta, hvatanja za tipfelere i nezgrapnosti u izre?enom.

Ad 4. Usredoto?imo se na djelo koje se zove "Antologija hrvatske znanstvene fantastike" u izboru Žarka Mileni?a. Nisam vidio da je itko ad hominem napao Žarka. Ako je moje prisje?anje na dragu mi davnu prepisku s njime tako shva?eno, Şao mi je, ali dobronamjerni paŞljivi ?itatelj bi vidio kako sam naglasio da je Žarko veliki ljubitelj ZF-a, no da to njegovu zbirku ne ?ini antologijom. Mogu dodati da je Žarko i vrsni poznavatelj doma?eg ZF-stvarala[?]tva, to jo[?] uvijek njegovu zbirku ne bi ?inilo antologijom hrvatske znanstvene fantastike. Dakle, o liku i djelu autora ne?emo govoriti, govorit ?emo o onome [?]to nam se prezentira kao "Antologija hrvatske znanstvene fantastike".

Ad 5. Hrvatska znanstvena fantastika slabo je pra?ena u stru?noj periodici, a kvalitetna publicistika o njoj doista je raritetna. Zato i fandom i knjiĹževna kritika naprosto vape za kvalitetnim pregledom povijesti hrvatskog ZF-a i hrvatskog stvarala[?]tva u toj domeni. Zar nije paradoksalno da je jedinu povijest hrvatskog SF-a objavio Aleksandar B. Nedeljkovi? (na njega i njegov uradak ne Ĺželim tro[?]iti rije?i) u Beogradu? Zato, poput Ĺžednoga u pustinji ili poput obespravljenog roba koji Ĺžudi za slobodom o?ekujemo prvi pravi prikaz, povijest, antologiju hrvatske znanstvene fantastike. O?ekujemo da ona bude vrhunski stru?no napravljena, tematski to?no odre?ena, smje[?]tena u precizno definirano razdoblje, jasnih visokih kriterija, o?ekujemo svojevrsnu bibliju doma?e ZF, manifest znanfanovske revolucije, ne[?]to [?]to ?e svim nevjernim Tomama, knjiĹževnosti glavnoga toka, svim po?etnicima kao i starim ljubiteljima, fanovima i inima pokazati [?]to jest ZF, [?]to jest dobar ZF [?]to jest ono najbolje [?]to je hrvatski ZF stvorio u stolje?u svoga postojanja. A [?]to smo dobili?

Dobili smo zbirku pri?a kakvu moĹže sastaviti bilo tko, nejasnih kriterija i Ĺžanrovske odre?enosti, u koju se uvr[?]tavalo i po babu i po stri?evima, koja uop?e ne daje vjerodostojni pregled hrvatske znanstvene fantastike, u koju nisu uvr[?]teni mnogi velikani na[?]e ZF scene niti djela koja su utjecala na razvoj ZF-a u Hrvatskoj i generacije fanova. I ta zbirka se di?i imenom prve antologije (hej antologije!!! - zna?i donosi ostvarenja svevremenske vrijednosti) znanstvene fantastike.

Svaka ?ast Mileni?u i njegovu trudu, hvala izdava?u koji je prihvatio tiskati taj uradak, ?estitam autorima na uvr[?]tenju, drago mi je vidjeti tu knjigu na mojoj polici na kojoj su doma?a ZF-djela, ali to nije djelo kakvo sam o?ekivao od prvijenca antologijskog prikazivanja znanstvene fantastike u Hrvatskoj.
Last edited by Hrvoje Prcic on 08 Jul 2005, 18:21, edited 1 time in total.
Jedini način da se otkriju granice mogućega jest zakoračiti preko njih u nemoguće!
Post Reply