Mileniceva antologija

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Hrvoje Pr?i? wrote: Ne Ĺželim ni pomisliti na to kakve ?e biti reakcije deĹžurnih kriti?ara znanstvene fantastike kad vide tu zbir?icu.
SlaĹžem se. Toga se i sam pla[?]im - kao [?]to sam ve? bio napisao u ovoj dretvi.

Hrvoje Pr?i? wrote: Kao zbirka pri?a Mileni?ev je izbor sasvim OK, ali kao antologija je antologijski proma[?]aj!
A joj, ovo je bolno!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Dagi za Žiljaka wrote:No, problem vidim u uobi?ajenoj dihotomiji Şanr/mainstream. Naime, pojavi li se antologija inferiornih radova cca. godinu i pol dana prije one koju sprema[?] sa Šaki?em, da - tada ?e kriti?ari matice dobiti jo[?] jedan argument kako je SF niŞerazredna literatura. Postoji onda tu i opravdana bojazan kako ?e ova druga antologija pasti u sjenu prve, da.
Hrvoje Pr?i? wrote:Dakle, ovaj Mileni?ev izbor je obi?na zbirka pri?a i nikako antologija hrvatske ZF i tako se prema njoj treba odnositi, naro?ito u fandomskim i stru?nim krugovima
.

Hajde, vidimo kako ?e kritika reagirati, tj. bude li uop?e kritike izvan Ĺžanrovskih krugova.

Mislim, nisam jo[?] vidio Mileni?ev uradak, no koliko shva?am, "osuvremenio" ju je u zadnji ?as. Ĺ teta, moĹžda bi bilo bolje da je ostao na razdoblju (najkasnije) do kraja "Siriusa", jer onda bismo imali pregled koji daje kakav-takav uvid u povijest Ĺžanra. No, u i na samom po?etku je bilo previ[?]e "padobranaca" iz mainstreama.

Tvrdim i dalje kako su dva pregleda dobra stvar, samo treba vidjeti nije li Mileni? napravio vi[?]e [?]tete nego koristi.

Na posljetku, eto ?emu sluŞe bibliografije, kao recimo ona Živka Prodanovi?a... Da se ne baulja oko Şanra, ve? da se moŞe u startu, temeljem suvislog pregleda, i?i po ono [?]to vrijedi.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Mislim - kakva je ina?e recepcija SF-a u Hrvata (izvan SF-krugova) - da se ne treba bojati nekog negativnog utjecaja. Jednostavno, nitko ne?e puno ni primijetiti, ni reagirati, niti ne[?]to posebno kritizirati ni Mileni?evu zbirku, ni Ĺžanr op?enito.

Kriti?arske recepcije SF-a izvan Ĺžanrovske scene, po mom mi[?]ljenju, u Hrvatskoj jedva da ima. Mislim, radimo k'o konji ve? deset-petnaest godina na svemu i sva?emu i tko je ikad napisao suvislu recenziju bilo ?ega :x (moĹžda Mandi? Zagreb 2004, jo[?] je bilo par osvrta i tu je stalo), a pogotovo kriti?arski osvrt ili i[?]ta drugo. Izuzetak je Ĺ i[?]ovi? koji je ionako na[?] ?ovjek me?u njima. :) Da, bilo je jo[?] par tekstova koji nisu bili recenzije nego samo vijesti da je ne[?]to iza[?]lo. Niti nas netko posebno razglasuje, reklamira, pravi od nas zvijezde (kao [?]to su FAK-ovci klanski napravili jedni od drugih). A bogami, mislim da se ne[?]to raja niti ne jagmi za na[?]im knjigama.

I onaj moj ?lanak u Mostu je u[?]ao po vezi i poznanstvu. Tko je kad koga od nas autora povukao za rukav i ozbiljno razgovarao o Ĺžanru? O[?]tri? onomad u onom desni?arskom tabloidu, sad se ne mogu sjetiti imena.

Ukratko, jedini problem moĹže biti da se u nekoj biblioteci tamo neka Ĺžena idu?e godine upita: Ĺ to, jo[?] jedna antologija hrvatskog SF-a? Ali,valjda ?e se razlika vidjeti na prvi pogled...
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Aleksandar Žiljak wrote: I onaj moj ?lanak u Mostu je u[?]ao po vezi i poznanstvu. Tko je kad koga od nas autora povukao za rukav i ozbiljno razgovarao o Şanru? O[?]tri? onomad u onom desni?arskom tabloidu, sad se ne mogu sjetiti imena.
Ĺ to se "Mosta" ti?e, uredni[?]tvo je iskazalo interes. Radi se o zama[?]nom projektu gdje je sklapanje svakog broja mali pothvat, i bilo im je drago dobiti suvsao tekst off the shelf. I mislim da je i njima dosta zavi?ajne poezije, emigrantskih depri i um-drum eseja.

A O[?]tri? je pisao za tjednik "Fokus".
Hrvoje Prcic
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 03 May 2005, 18:06
Location: Zagreb

Unread post by Hrvoje Prcic »

Aleksandar Žiljak wrote:Mislim - kakva je ina?e recepcija SF-a u Hrvata (izvan SF-krugova) - da se ne treba bojati nekog negativnog utjecaja. Jednostavno, nitko ne?e puno ni primijetiti, ni reagirati, niti ne[?]to posebno kritizirati ni Mileni?evu zbirku, ni Şanr op?enito....
Mislim sasvim suprotno. Svojedobno smo se ubijali da znanstvenoj fantastici priskrbimo kvalitetno vrednovanje kako u teorijskoj publicistici, tako i u svakodnevnim medijima, te institucijama. Ako se sami zatvaramo u geto, u getu ?emo i ostati. Bili smo vrlo ponosni kad nam je u Şiriju prihvatio biti jedan Hrvoje Hitrec, kad se pozivu s ponosom odazvao jedan Radivoje Lola ?uki?, kad je Zoran Živkovi? doktorirao na SF-u, kad je Zvonimir Furtinger primljen u DHK, kad je Pavao Pavli?i? prihvatio znanstvenu fantastiku kao ozbiljnu literaturu... Upravo jest razlog za strah i paniku ako nitko ni[?]ta ne primijeti oko ove antologije. Mi, fandom, SFera, ostali klubovi i ljubitelji, moraju se debeleo zamisliti oko toga.
Aleksandar Žiljak wrote:Kriti?arske recepcije SF-a izvan Şanrovske scene, po mom mi[?]ljenju, u Hrvatskoj jedva da ima. Mislim, radimo k'o konji ve? deset-petnaest godina na svemu i sva?emu i tko je ikad napisao suvislu recenziju bilo ?ega :x (moŞda Mandi? Zagreb 2004, jo[?] je bilo par osvrta i tu je stalo), a pogotovo kriti?arski osvrt ili i[?]ta drugo. Izuzetak je Ši[?]ovi? koji je ionako na[?] ?ovjek me?u njima. :) Da, bilo je jo[?] par tekstova koji nisu bili recenzije nego samo vijesti da je ne[?]to iza[?]lo. Niti nas netko posebno razglasuje, reklamira, pravi od nas zvijezde (kao [?]to su FAK-ovci klanski napravili jedni od drugih). A bogami, mislim da se ne[?]to raja niti ne jagmi za na[?]im knjigama.

I onaj moj ?lanak u Mostu je u[?]ao po vezi i poznanstvu. Tko je kad koga od nas autora povukao za rukav i ozbiljno razgovarao o Ĺžanru? O[?]tri? onomad u onom desni?arskom tabloidu, sad se ne mogu sjetiti imena.

Ukratko, jedini problem moĹže biti da se u nekoj biblioteci tamo neka Ĺžena idu?e godine upita: Ĺ to, jo[?] jedna antologija hrvatskog SF-a? Ali,valjda ?e se razlika vidjeti na prvi pogled...
A [?]to ?inimo da promijenimo stanje? Koje su aktivnosti iza nas da moĹžemo re?i poku[?]ali smo, ali ne ide?! Ĺ to je, primjerica, SFera u?inila u proteklih 15 godina da iza?e iz geta u koji je sada zatvorena? Tvoj pristup - sve je ionako u kurcu, pa [?]to bismo se uzbu?ivali - samo ?e nas jo[?] vi[?]e zakopati.
Jedini način da se otkriju granice mogućega jest zakoračiti preko njih u nemoguće!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Image

molim da se rasprava zadrži na temi topika.

sve ostalo prenesite u za to pogodnje forume.

hvala
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ali ovo je on topic!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ne, ovo je priemtiv strajk

da se iz pitanja
Što je, primjerica, SFera u?inila u proteklih 15 godina da iza?e iz geta u koji je sada zatvorena?
i sli?nih, ne razvije nevezana diskusija ..

žišku?
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ja ne Ĺži[?]ku, Izitpajn je u pravu, ovo je sasvim on topic.

Mislim da tu g. Pr?i? ima sasvim pravo, ova knjiga ima veliko ANTOLOGIJA u naslovu, i to je ona Mi?ina "odgovornost"; naslov sugerira ne[?]to [?]to moŞda i ne pruŞa[?]. Antologija, koju je tiskao DHK (pa makar i rije?ka podruŞnica), bit ?e otkupljena u sve knjiŞnice, ima potporu Ministarstva (dobro, ima i na[?]a), i bit ?e distribuirana putem Jesenskog i Turka ili VBZ-a (rekli mi tako). - Bojim se da ?e DHK Rijeka poslati knjigu naokolo bolje nego Mentor, i da ?e Jutarnji ili netko takav prije napisati osvrt na tu knjigu nego na SFerinu biblioteku (ako ih itko uop?e [?]alje recenzentima). Premda Žiljak kaŞe da ignoriramo (barem nas dva, urednici), ova knjiga ?e godinu dana, pod skoro istim naslovom (i sad mi mijenjamo svoj da ne bude presli?no), biti u knjiŞnicama i prodaji.

Ne brinem se za prodaju (=nikakva), nego za otkup, ono od ?ega Darko misli pokriti nakladu. Koja ?e knjiĹžnica u svibnju idu?e godine kupiti antologiju istog onog [?]to je kupila u svibnju pro[?]le godine? Osim ako ne budu logi?ni, pa vide da je na[?]a [?]est puta deblja, duplo ve?a, i posljedi?no triput skuplja :dontknow:

Tako da se slaĹžem da bi moglo biti vi[?]e [?]tete nego koristi.

Usput, Liber doo iz Rijeke ne moĹže biti onaj isti Liber iz Zagreba, predratni, mislim. A Fokus jest desni?arski tabloid :joker:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

ne, ovo je priemtiv strajk
(?)
žišku?
Žimku. Heil Hitler.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Unread post by Sandman »

Izitpajn wrote:
ne, ovo je priemtiv strajk
(?)
žišku?
Žimku. Heil Hitler.
Klap!
ban

Unread post by ban »

Ajd sad svi za domacu zadacu napravit The antologiju hrvatske ZF-e :iconbiggrin:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Sandman wrote:
Izitpajn wrote: Žimku. Heil Hitler.
Klap!
Nije Klap nego 'tla, kao skra?eno od Hitla' :!:
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Kao fure[?]ta progla[?]avam se mjesno i stvarno nenadleĹžnom. :;

Lady C.
At last, the stars are finally right...
Post Reply