NOSF-ov wiki

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

NOSF-ov wiki

Unread post by Dagi »

Okej, pokre?em dakle novu dretvu.

Pitanje koje imam je dvojako: tehni?ki - kako radi wiki? Pro?itao sam osnove sa stranice na koju je linkao Berislav, no (jo[?]) se ne odlu?ujem pr?kati po NOSF-ovom wikiju.

Nadalje: wiki o ?emu? Bi li to bila jednostavno bibliografija, ili bi to bio pothvat interaktivne hrvatske SF encikopedije? U svakom slu?aju, mi[?]ljenja sam da pri?ama, minijaturama i sl. nema mjesta na wikiju, osim u svrhu citiranja, poja[?]njavanja, davanja primjera i tsl.
ban

Re: NOSF-ov wiki

Unread post by ban »

Dagi wrote:Nadalje: wiki o ?emu? Bi li to bila jednostavno bibliografija, ili bi to bio pothvat interaktivne hrvatske SF encikopedije?
Ovoga se uopce nisam sjetio. Ideja ti je zapravo odlicna. Sama bibliografija bila bi suhoparna dok bi enciklopedijski clanci o hrvatskom sf-u bili primamljivi i za citanje i za pisanje. Super ideja. Moram malo jos istraziti te wiki skripte. Ova koja sad stoji mozda ima nekih manjkavosti. Moram jos malo proprckati po tutorijalu.
Dagi wrote: mi[?]ljenja sam da pri?ama, minijaturama i sl. nema mjesta na wikiju, osim u svrhu citiranja, poja[?]njavanja, davanja primjera i tsl.
Slazem se.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okej, sad imamo link i s ove dretve.

http://nosf.net/sfwiki/

Mi[?]ljenja sam kako je okej za po?etak krenuti s autorima. Postoji i koncizna kratka povijest hrvatskog SF-a, ali to je Žiljakov autorski rad.

Nadalje, [?]to je sa stranim autorima? Bi li wiki bio samo o hrvatskim autorima i drugom (tj. jedinice bi bile samo na hrvatske teme?) - u tom slu?aju [?]to je s ostatkom ex-YU? Ili bi se pokrivalo sve od reda?

Nadalje, tko bi sve sudjelovao - je li potrebna posebna registracija? Na?elno sam, naime, za taj pristup.

Kad se stvar zama[?]e, imalo bi smisla postaviti link s naslovne NOSF-ove stranice!

Na posljetku, upute? Ĺ to je s njima? Ili idemo metodom poku[?]aj-pogrije[?]ka?
ban

Unread post by ban »

Jedan od osnovnih postulata wiki principa je otvorenost. Ovaj wiki koji sam instalirao ima dosta dobro rjesen sustav zastite podataka od brisanja, te mogucnost vracanja zlonamjerno ili slucajno obrisanih podataka. Na ovoj stranici ima dosta podroban korisnicki prirucnik. Cak ima i pasus o bildanju bibliografije. Pozabavit cu se malo time, sto bi rekli, docnije. Svakako preporucam i drugima koji bi zeljeli graditi wiki da ga prostudiraju .
Sto u wiki? Mislim da je ideja o otvorenoj enciklopediji/bibliografiji u redu. Ne znam sto da kazem za ex-yu. Siguran sam zapravo da bi jedan broj domacih autora iz doba Siriusa rijetko tko znao smjestiti u odgovarajuci dio bivse yu.
Da, link s prve stranice ce sigurno ici.
OT: Nosf polako vec stvara nekoliko zanimljivih modula: news portal :iconbiggrin:, zbirke prica, bazu sf linkova, mailing listu, forum, kviz trivije, popularizaciju hr.rec.sf* grupa na usenetu i sad wiki. Vecinu toga, zapravo sve, izgradjuje prilicno siroki community sto me neobicno veseli :) Malo stekaju galerija, ali tome cu se posvetiti cim se posvetim.
Mislim traziti negdje #nosf kanal na nekom irc serveru, pa da ponovno imamo i chat. Irceri, koji server, nakon propasti Carnetovog Irca preporucujete? Svakako mislim postaviti web gateway za taj kanal na samim stranicama.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Dagi wrote:Nadalje, tko bi sve sudjelovao - je li potrebna posebna registracija? Na?elno sam, naime, za taj pristup.
I'm second to that... naime mišljenja sam da potpuna sloboda rada povremeno može zastraniti u anarhiju a onako usput otvara otvorena vrata za razli?ite zlouporabe, nisam za neke posebno stroge odredbe odabira sudionika ali svakako glasam za kontrolu pristupa...
:blob:
Image
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Indigo Montoya wrote:
Dagi wrote:Nadalje, tko bi sve sudjelovao - je li potrebna posebna registracija? Na?elno sam, naime, za taj pristup.
I'm second to that... naime mišljenja sam da potpuna sloboda rada povremeno može zastraniti u anarhiju a onako usput otvara otvorena vrata za razli?ite zlouporabe, nisam za neke posebno stroge odredbe odabira sudionika ali svakako glasam za kontrolu pristupa...
:blob:
Vjeruj mi, to nema smisla, pogotovo kad se radi o Wikiju. U praksi je vec visestruko dokazano da to nije slucaj, pogotovo kad je rijec o ovako usko interesnim grupama.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Osim toga, što fali anarhiji? :protest:
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Izitpajn wrote:Osim toga, što fali anarhiji? :protest:
Hmmm... Trajnost?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

BerislavLopac wrote:
Izitpajn wrote:Osim toga, što fali anarhiji? :protest:
Hmmm... Trajnost?
Okej, pošto je ovo topic o NOSFWikipediji, ne?u tražit da mi pojasniš, iako mi nije baš jasno.

Ina?e, kao što se moglo shvatiti, nemam ništa protiv javnog ure?ivanja wikija, izme?u ostalog i zbog pitanja: tko ?e biti ti koji ?e preuzeti obavezu - i odgovornost - upisivanja podataka, a da nakon nekog vremena ne kvitnu i ne ostave stvar da visi poluprazna. Ovako ?e bar netko povremeno prisko?iti i dodati nove informacije.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

PredloĹžio sam sustav registracije kao kompromisno rje[?]enje izme?u toga da NOSFwikipediju ure?uje svatko (bilo tko) i zatvorenog broja ljudi koji bi je punili. Naime, ne vjerujem u sustav posvema[?]nje otvorenosti, odnodno javnosti, a sustav registracije ipak nosi dvije prednosti: zna se tko je [?]to unio, a ako je unio anonimac - opet dobro! Nadalje, uski krug enciklopedista nosio bi sa sobom sljede?i rizik:
Izitpajn wrote:Ina?e, kao [?]to se moglo shvatiti, nemam ni[?]ta protiv javnog ure?ivanja wikija, izme?u ostalog i zbog pitanja: tko ?e biti ti koji ?e preuzeti obavezu - i odgovornost - upisivanja podataka, a da nakon nekog vremena ne kvitnu i ne ostave stvar da visi poluprazna. Ovako ?e bar netko povremeno prisko?iti i dodati nove informacije.
Da, tko ?e raditi? Jedan arkti?ki istraĹživa? stavio je negdje po?etkom pro[?]log stolje?a oglas u novine:

TraĹže se ljudi. TeĹžak rad. Nikakva pla?a. Puno pustolovina. Prilika postati poznatim i slavnim.

(Men wanted. Hard work. Low pay. Danger. High adventure. Chance of fame and glory.)
ban

Unread post by ban »

Istrazujem malo razlicite verzije wiki softvera. Mozda ovaj koji trenutno stoji ne bude odgovarao zadatku.
No, uputstva za koristenje ovoga wikija imate na ovoj adresi. I to je to. Manje-vise, s korisnicke strane, svaki wiki izgleda isto.
ban

Unread post by ban »

Ovako, kroz dan-dva ponovno cu postaviti wiki. Svi vi koji imate nekakve clanke, spremite se copypastati. Mozda projekt nikad ne zazivi, ali nema veze. Da se samo vratim na pocetak, nosf-wiki bio je srusen za jednog napada na sajt pa ga zato nema kao ni kvizova i jos nekih stvari koje isto moram srediti.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ja imam ne[?]to tekstova, i mislio sam da moĹžda otvorim blog i to stavim tamo. Ovaj gore link mi ba[?] nije jasan (tako ne izgledaju wikipedije u koje sam prije upisivao), pa kad to proradi, do?em vidjeti (mislim: virtualno do?em).
ban

Unread post by ban »

Tomislav Ĺ aki? wrote:Ja imam ne[?]to tekstova, i mislio sam da moĹžda otvorim blog i to stavim tamo. Ovaj gore link mi ba[?] nije jasan (tako ne izgledaju wikipedije u koje sam prije upisivao), pa kad to proradi, do?em vidjeti (mislim: virtualno do?em).
Vjerojatno cu koristiti wiki koji utilizira MySQL bazu. Imam ih par na lokalnom serveru pa cu vidjeti koji cu instalirati nosf. Ovaj prethodni je koristio flat fileove sto se pokazalo kobnim u slucaju napada.
Stay tuned, nosf wiki ce ponovno online uskoro.
Post Reply