Bibliografiranje

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Hvala!

Btw, jel tko ima originalne Kirkove Star trek na divx.ima. Jos ako imaju HTV-ove titlove :wave: ?
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

meni je nedavno netko šapnuo da ima SVE ST-e...
provjerit ?u...
koliko ?e to sve vrmeneski trajati, hmm..... :dontknow:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
ban

Unread post by ban »

Mislim da rasprava skrece u offtopic + nezeljenu polemiku oko presnimavanja.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

nemaš problema!
ako bude kakvih daljnih stvari za komnicirat, ne?e biti na forumu :)
kad sam vidjela crvena slova, sjetila sam se da sam negdje pro?itala da se to ne smije - sorry! :angel: :angel: :angel:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okej, povratak na dretvu. U pripremi je broj 79 "Parseka" s drugim dijelom bibliografije Živka Prodanovi?a o hrvatskom SF-u objavljenom u obliku knjiga. Zatim idemo na djela objavljivana u periodici - minus dnevne novine! Dakle, ishodi[?]no djelo Milana pl. Šufflaya Na Pacifiku god. 2255 (ili barem djelo za koje je konsenzus da od njega po?inje hrvvatski SF, premda se ?ini kako je bilo SF-a i ranije) do?i ?e u bibliografiji tek na posljetku, kad se obrade i novine...
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ve?ina proto-SF djela objavljivana je u dnevnim novinama priej WW2, kao i Zagorka npr.

Imam prvi dio Živkove bibliografije, moram re?i da ima dubioznih mjesta. Npr. Pavao Šegota. Osim toga, rije? je o tiskanim knjigama, a budimo realni, ima li tiskanog SF-a (ili proto-SFa) prije HanŞekovi?eva Gospodina ?ovjeka? I Šufflay (nesumnjivo pravi SF) je tiskan u dnevnim novinama (Obzor)! Za razvoj SF-a vaŞniji su ?asopisi (vi[?]e vani) i dnevni listovi (kod nas), te tako?er kra?e forme. Npr. imam podatak da je neki oblik futuristi?ke SF novele objavio re?eni autor Šegote Vjenceslav Novak, u istom Obzoru, boŞi?ni broj 1899 (moja provjera dovela me do broja 294/1900.), naslov eto nemam zapisan sa sobom. Rije? je o nekom filmskom izumu, kinetotaumatoskopu, u naslovu. (Podatak sam izvorno na[?]ao u Majcenovoj knjizi o ranom hrv. filmskom tisku, Hrvatski filmski tisak do 1945).
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Problem periodike je [?]to je ona detaljno obra?ena samo do 1945. Nakon toga se moĹžemo slikati (a i do 1945. zna?i kopati kroz kilometar kartica u ormarima starima 100 godina). Tu NSK ne?e pomo?i - Katalog periodike do 1945. (dovr[?]eni) je projekt LZMK-a i nalazi se u zgradi (Aleksandar bio), ime mu je, naravno, "Katalog". Znam, radim tu.
KaĹžem dovr[?]eni, jer je "nakon 1945" tek budu?nost.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ponajprije, bibliografija Živka Prodanovi?a je ponajprije njegov autorski rad. Drugo, kroz razgovor s njim te iz priloŞenih materijala (napomena uz I. dio) proizlazi kako Prodanovi? svoj rad i ne smatra kona?nim, odnosno ultimativnim pregledom - naprotiv, dopune i eventualne korekcije su dobro do[?]le!

Da se razumijemo: pisanje bibliografije je faraonski pothvat, tj. radi se jednom za generacije koje tek trebaju do?i. Pri tome "dubiozni" dijelovi idu u ono [?]to sam mislio spomenuv[?]i autorski rad, dakle sastavlja?evu prosudbu je li ne[?]to zadovoljilo kriterije za uvr[?]atavanje ili nije.

I jo[?]: od neke ishodi[?]ne to?ke treba i po?eti. O?ito Ĺ ufflayev rad nije prvi (kako ?e se vidjeti iz sljede?ih nastavaka), premda je uobi?ajeno ga spominjati kao po?etak SF-a u Hrvata. No, ponavljam, kad ?ovjek radi pregled ne?ega, a nema unaprijed zadanu to?ku od koje se po?inje (kao [?]to je , recimo, Antologija ima), tada je sam postavlja...

Na posljetku: krenemo li u proto-Ĺžanr, nominiram komediju Matija[?] Grabancija[?] Dijak od Titu[?]a Brezova?kog, a koja je praizvedena 1804. godine.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Govore?i o proto-SFu prva je stvar onda, zna se, Prolog Dugog Nosa u Dundu Maroju, kad je to, 16. st. :iconbiggrin: No ima tu i drugih stvari, npr roman iz 1890-ih od ?ure / Jurja Matije Ĺ porera, koji se doga?a u budu?nosti u nekoj klinici punoj lu?aka koji briju o utopijskim idejama, spominje se i neki katoli?ki kratki ep / poema fra Lovre Ĺ itovi?a iz 17. st., o paklu (to je valjda prije po?etak horora u Hrvata :; ), pa ta Novakova novela iz Obzora.
Znam da je izrada bibliografije gadna stvar, ali samo kaĹžem da konceptualno popisivanje knjiga ne pomaĹže puno: em su i svi romani tiskanu 1920-ih i 1930-ih u zagreba?kim dnevnim novinama, ukjlju?uju?i i Furtingerov debitantski uradak s Radovanovi?em, em je za razvoj Ĺžanra u tim ranim desetlje?ima izuzetno vaĹžna kratka forma u ?asopisima i novelama; pa i sav je Wells i Verne objavljivan u UK npr tiskan u specijaliziranim "?asopisima za gospodu" te kasnije, od 20-ih, u "pulpi". Roman je tu kao forma, i kao zasebna, tiskana knjiga, skoro irelevantan - konceptualno su tu bili samo romani "budu?e historije" francuske tradicije ili engleske socijalno-utopijske tradicije. Sve je jo[?] stvar budu?ih israĹživanja, koliko je to kod nas bilo poznato (Verne, ili pouzdan podatak da je Flammarion bio stra[?]no popularan kod hrv. knjiĹžara popu Kuglija u ranome 20. st.), koliko je utjecalo itd. (O?ito malo, kad smo do 1970-ih ?ekali ozbiljnije stvari) a kamoli da je tko pisao budu?e povijesti a la Stapledon ili Morris.
Dakle, iz knjiga se ne vidi puno o ranim danima hrv. SF-a, tek ?e nam dnevne novine otkriti kakva je bila situacija. A novine, to je nemogu? posao - treba ?ekati da se zavr[?]e nacionalni projekti bibliografija pa ?e[?]ljati uz njihovu pomo?. I ove knjige je, po mom sudu, Živko vi[?]e-manje popisao uz pomo? retrospektivne bibliografije tiskanih knjiga u Hrvatskoj do 1980. [?]to ju je priredila NSK u 25 svezaka, mislim da je to i napisao.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Evo, treba provjeriti roman Zlatka Milkovi?a iz 1942, Tragedija Joakima Pudera, koji se u literaturi o njemu (on je jedan od pisaca partizanskih Ĺžrtava nakon 1945) navodi kao SF (npr u Leksikonu hrv. pisaca Ĺ K)
Notorni Branimir Donar u knj. Dru[?]tvo Ĺžrtvovanih hrvatskih pjesnika: "Odjednom, usred rata Zlatko Milkovi? odlu?uje se za jednu od tema fantasti?ne knjiĹževnosti koja dosiĹže rub science fictiona (...) Roman ?itatelja suo?ava s pomalo groteskno oblikovanom temom o vje?nom Ĺživotu (...)" Spominju se ludi profesor, demonizam, ukradeni le[?], paraznanost (Milkovi? je diplomirao biologiju na PMF-u!) i dvojnici, kaĹže Donat.
Guest

Unread post by Guest »

Nadam se da ova tema nije totalno zamrla i da niste prestali da na ovome radite.

Boban Knezevic i ja (Miodrag - Mi?a Milovanovic) smo pre petnaestak godina poku[?]ali da napravimo bibliografiju jugoslovenskog SF-a, kao [?]to je neko primetio u nekom od prvih postova na ovom forumu, jugoslovenskog iz prostog razloga [?]to kad smo je radili jo[?] je postojala
Jugoslavija.

Na Bobanovom forumu nalazi se obja[?]njenje [?]ta smo i kako radili:

http://www.znaksagite.com/indexs.html

NaĹžalost, ovaj prili?no obiman posao ostao je nezavr[?]en i te[?]ko da ?e ikada biti zavr[?]en. Do[?]ao je rat i sva ostala sranja, a mi smo ostarili i bavimo se, uglavnom, drugim stvarima. Poku[?]ali smo nekoliko puta da mladje snage zainteresujemo za ovo, ali slaba vajda.

Nadam se da ?ete imati vi[?]e snage od nas da ovo okon?ate...

Pozdrav,
Mi?a Milovanovi?
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Radi se i dalje, dapa?e.

U 79. broju fanzina "Parsek" objavljen je i drugi dio prinosa za bibliografiju (djela objavljenih u knjigama) hrvatskog SF-a do 1945. U elektroni?ku formu preba?eni su prinosi koji se odnose na djela objavljena u periodici, pa ra?unam objaviti ih tijekom teku?e 2005. godine.

MoĹžda je fanzin malo neobi?no mjesto za objavljivanje bibliografije, no od ne?ega se mora po?eti.

I jo[?]. Vidljivo je iz ranije diskusije kako ve? sastavljanje bibliografije hrvatskog SF-a predstavlja opseĹžan i zamr[?]en pothvat. Izvjesno je da je u Srbiji i Crnoj Gori napravljeno puno na polju bibliografiranja, no ne znam [?]to je u?injeno - i je li u?injeno?! - u Sloveniji, BiH te Makedoniji. Stoga mislim kako je sastavljanje bibliografije jugoslavenskog SF-a pothvat koji ili treba ostaviti za budu?nost (recimo, najmanje pet godina od danas), ili ga valja tiho napustiti, pa sastaviti nacionalne bibliografije, koje bi se jednog dana mogle elektroni?kim putem vezati jedna na drugu, primjerice putem interneta.
ban

Unread post by ban »

Ljudi da vratim ja wiki gore koji je bio namijenjen online antologiji? Nije bilo zazivjelo nista, imali smo onaj napad, tako da je taj dio stranica trenutno izvan pogona.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pa, daj! Mislim, ako nije osobita gnjavaĹža i zauzimanje velike koli?ine serverskog prostora - za[?]to ne? MoĹžda i zaĹživi!
Post Reply