Bibliografiranje

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Bibliografiranje

Unread post by davors »

Aleksandar je u svojim postovima o antologiji pozvao sve nas na predlaganje sto bi se sve trebalo procitati kao materijal iz kojeg ce nastati njegova antologija (BTW - Aleksandre, kako ide?), a ja cu njegov poziv dopuniti jos jednim: kako se zna dogoditi da neceg sto bismo nazvali SF-om ima i u knjigama/publikacijama koja su izvan zanrovskih subkulturnih krugova/scena, dobro bi bilo istovremeno poceti sastavljati bibliografiju hrvatskog SF-a novijeg doba, na nacin da svatko tko zna za nesto sto bi moglo biti SF/fantasy/horror, a nije izaslo u Futuri, Siriusu, Sferinim ili drugim zbirkama i bibliotekama, neka to javi ovdje. Tu ce to biti trajno zabiljezeno, pa moze posluziti kao izvor informacija nasim bibliograficarima, a kad se toga nakupi malo vise, onda to mozemo poceti uoblicavati u neku kronolosku/predmetnu/autorsku bibliografiju.

Za pocetak pitam: kakav je to bio SF časopis "Tamna zvijezda" koji je počeo izlaziti u Varaždinu 1996. godine?

Davor
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ponajprije, ne znam ni[?]ta o "Tamnoj zvijezdi".

No, pretekao si me u otvaranju dretve o bibliografiji - koju sam ba[?] ovdje i namjeravao pokrenuti. Mea culpa, [?]to sam bio zihera[?].

Naime, radi se o prilozima za bibliografiju hrvatskog SF-a ?iji autor je Živko Prodanovi?, a kre?e od "Parseka" br. 78 (76 je na webu i papiru, 77 u papiru, uskoro na webu). Taj "Parsek" planiram negdje po?etkom prosinca, da ga ba[?] ne sa?injavam u alkoholnim parama oko BoŞi?a. Recimo, za sv. Nikolu - Krsto MaŞurani? bi rekao da uz njega ionako ide i Krampus, no sad ve? ?inim digresiju...

Eh, Prodanovi?evi prilozi bi - nadam se - i[?]li redovito; ukupnost njegovog rada na tom polju je cca. 50 do 60 kartica, nisam siguran jer nisam u posjedu svih dijelova. Kriti?na stavka je prebacivanje istih u elektroni?ki format, ali i to je rije[?]eno zaslugom Igora Tabaka.

I da, slaĹžem se - za potpunu bibliografiju valja prikupljati i materijale iz vrlo raznih izvora...
u knjigama/publikacijama koja su izvan zanrovskih subkulturnih krugova/scena (...)
No, kad se dovr[?]i izdavanje Prodanovi?evog pothvata - koji pokriva razdoblje do 1945. godine, odnosno kad Žiljak (i vjerojatno Šaki?) izi?u sa svojim pregledom od 1976. nadalje, ostaje nam i dalje povelika "crna rupa"!

Naime, o?ito je da razdoblje od 1945. do 1975. ostaje nepokrivenim... Eto posla!
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Na pitanje "Kako ide?" evo odgovora.

U principu, Tomislav (Ĺ aki?) i ja smo apsolvirali SIRIUSE. Tomislav sad ?ita Tamne vilajete i ALEFE koje sam mu posudio, ja moram srediti dve-tri autorske zbirke koje imaju materijale iz tog perioda (Mikuli?i?ev O i Valjkova Plasti?na du[?]a). To je da rije[?]imo period SIRIUSA i sve repove koji su se vukli do, recimo, 1994. Iako, vjerujem da su stvari objavljene u TV 3 dane Bobanu KneĹževi?u i koju godinu ranije, bar tako pretpostavljam, moĹžda i grije[?]im. Kad se to sredi, trebali bismo napraviti kona?ni spisak kandidata i njihovih pri?a za period do ozbiljnijeg ulaska na[?]ih pri?a u FUTURI i do pojave Sferinih zbirki. Mislim da bi negdje do SFERAKONA 2005 mogao biti gotov kona?an izbor. Onda ?e se izdava? uhvatiti, [?]to za glavu, [?]to za bejzbol-palicu (kad vide kol'ko toga ima), pa ?emo nas dvojica back to the drawing board.
:)

Ĺ to se ti?e bibliografije: Da, temeljito ?itanje svega od 1976. na ovamo ?e dati prili?no potpunu bibliografiju pri?e (uz mogu?e sitnije gre[?]ke, izostavke, etc.). To se odnosi prvenstveno na SIRIUS, ALEF, Tamne vilajete, FUTURU, Sferine zbirke i autorske zbirke iz biblioteke SFERA, te eventualno PLIMU. Realno govore?i, uz rizik da ispadnem pomalo nezgodan, iz ovih izvora ima vi[?]e no dovoljno (da ne kaĹžem i puno previ[?]e) materijala za na[?]e potrebe i ne znam da li uop?e ima svrhe da [?]aram po rubnim ili mainstream publikacijama. Po mom iskustvu, posebno mislim na PLIMU, nema izvan Ĺžanrovskih publikacija nekih neotkrivenih blaga. Za[?]to je to tako, ne znam i sad nije ni bitno. VaĹžno je da se antologiju itekako ima iz ?ega sastaviti.

Kako ?e se i u kom obliku objaviti ta bibliografija, koja je [?]to se mene ti?e usputni proizvod ovog poduhvata, jo[?] ne znam. Prijedlozi? Jedino mislim da ?e biti problem da se ona pojavi u samoj antologiji. Zbog prostora, ako ni[?]ta drugo, a i zbog koncepcijskih razloga.
A. Ziljak
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Davore, jos otkad si ideju o bibliografiji naveo na usenetu razmisljam da se javim s mojim prijedlogom: ajmo napraviti tu bibliografiju kao Wiki!
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

BerislavLopac wrote:ajmo napraviti tu bibliografiju kao Wiki!
Bacio sam oko na Wiki, ali meni je to prekomplicirano za razumjeti. Mozes li reci par najosnovnijih informacija kako se ta baza puni, je li software, a i smještaj baze na net, besplatan ili nešto košta, može li se baza organizirati tako da se može pregledavati po raznim kriterijima (po autorima, po vrstama, po naslovima, itd)?

Bibliografija hrvatskog SF-a bi, bar ja tako mislim, trebao biti grupni javni projekt, s ciljem da pokuša pronaći i dati informaciju o SVEMU što bi se moglo svrstati pod naše žanrovske odrednice. Idealna bibliografija bi trebala sadržavati:

- kategorije po mediju: samostalna knjiga, djelo u zborniku više autora, djelo objavljeno u novinama, časopisima, na netu, itd.
- kategorije po vrsti djela: roman, dječji roman, priča, drama, pjesma, itd.
- kategorije po podžanrovima: SF s podvrstama, fantasy, horror, rubni podžanrovi

U toj idealnoj bibliografiji za svako djelo trebali bismo znati:
- ime autora i naslov djela
- vrstu djela i podžanr
- gdje je djelo objavljeno (u samostalnoj knjizi, priča u zbirci, u novinama, itd)
- bibliografske podatke o mediju gdje je djelo objavljeno - podaci o nakladniku, mjesto i godina izdanja, uvez, broj stranica, ima li ili nema ilustracija, ISBN i druge oznake, slika naslovnice
- vrlo kratki sažetak djela (o čemu se radi)
- pregled prikaza, recenzija, kritika o tom djelu
- link na ostala djela tog autora
- gdje djelo mogu naći oni koji ga žele pročitati
itd.

No, dok ne sazriju uvjeti za takvu idealnu bibliografiju s unakrsnim referencama, možemo početi raditi neku jednostavniju varijantu, recimo po abecednom popisu autora.

Bibliografija bi trebala biti zajednički posao najviše radi sljedećeg razloga: u antologiju, koja je autorski poduhvat, ulaze najbolja djela koja odabere autor antologije, to se zna. Međutim, u bibliografiju trebaju ući SVA djela, bez vrijednosnog kriterije, što nije problem kad se radi o djelima (recimo, pričama) iz žanrovskih publikacija (vidi citat u Parseku: SF je sve što se objavi kao SF), ali može biti problem za djela izvan žanrovskih publikacija a njih, tvrdim, nema malo. U tom slučaju trebali bismo imati mehanizam kojim bismo postigli minimum suglasnosti treba li nešto ući u bibliografiju ili ne, odnosno, nekoliko ljudi bi o dvojbenim kandidatima za bibliografiju trebalo raspraviti i složiti se oko toga. Primjerice, meni se čini da priču Davora Slamniga "Prpunada" iz njegove zbirke "Quertzu i opš" možemo smatrati fantasyjem, no to što se meni čini, nije dovoljno, to treba potvrditi više ljudi. E sad, kojih ljudi? Pojma nemam. Dobrovoljci? Mi na forumu? Sastav NOSF-ove SF-mailing liste? Budući Upravni odbor budućeg Saveza hrvatskih SF udruga? Buduća formalna ili neformalna "Hrvatska SF akademija"? Tkogod to bio, stvar treba što prije započeti, i što prije učiniti javno dostupnom, baš zato da se može što prije početi dopunjavati.

Davor
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Dagi wrote:Ponajprije, ne znam ništa o "Tamnoj zvijezdi".
O "Tamnoj zvijezdi" bi nešto trebao znati Denis Peričić, naime, taj se varaždinski časopis spominje u njegovoj najnovijoj zbirci "Krvavo". Kako je dotični bio na popisu Krstine nikad zaživjele akademije, pretpostavljam da je netko od danas aktivnih esefičara nekad bio u kontaktu s njime pa bi se kontakti mogli obnoviti?

Također, načuo sam da je u Splitu nekad izlazio fanzin ili časopis "Revolver", koji je navodno također objavljivao SF priče, zna li netko nešto o tome?

Davor
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Dagi wrote:I da, slažem se - za potpunu bibliografiju valja prikupljati i materijale iz vrlo raznih izvora
Evo jednog priloga: Zbirka priča "Rudolf Kuga & Co.", autor Marko Henč, objavio Meandar 1996., zadnja priča u zbirci - "Alahova zvijezda" - je nedvojbeno SF, a možda i predzadnja - "Zvjezdana simfonija". Kako je Henč bio jedan od "plimaša", te su priče možda objavljene u Plimi, no možda i nisu...

Davor
ban

Unread post by ban »

Postavim ja wiki na nosf bez naknade :)
....Nakon par minuta. Evo, postavio sam wiki stranice. Adresa je:

http://nosf.net/sfwiki/

Stranice u potpunosti mogu editirati svi bez registracije. Obrisane stranice automatski se brisu nakon 20 dana ukoliko se ne reaktviraju. Ne znam jeste li ovako nesto imali na umu, ako jeste a i ako niste, recite.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Hen? je koketirao sa Ĺžanrom, no nije bio ba[?] dosljednim u tome. Koketrirali su - odnosno pisali rubni ili ?isti SF - i drugi Plima[?]i: Jelenovi? i Kulenovi? mi padaju na pamet. No, njihove Ĺžanrovske pri?e spadaju u bibliografiju, bez daljnjega!

O wikiju: kako se to radi? I NOSF-ov wiki: je li mi[?]ljen za SF/F uop?e, ili samo za bibliografiju?
ban

Unread post by ban »

Dagi wrote:O wikiju: kako se to radi? I NOSF-ov wiki: je li mi[?]ljen za SF/F uop?e, ili samo za bibliografiju?
Pa, ja sam pokrenuo stranice jer vidim da ima zelje i potrebe a i da vidim hoce li raditi. Bile bi to open stranice koje bi popunjavali svi koji hoce. Brisanje tekstova ograniceno je vremenski, tako da ekipa koja odrzava uvijek moze stici vratiti iz trashbina stranice koje je netko zlonamjerno obrisao. Mogli bi na pocetnu stranicu staviti koja je svrha tog wikija.
Kako mislis SF&F uopce? Mislis da se tu objavljuju price? Ili podaci o drugim vidovima domaceg SF-a (ilustracije, filmovi :)...)? Nemam pojma, raspravimo ovdje, ili otvorimo novi topik.
Svakako ovdje preporucam da ne bubate bezveze tekstove jer ih, iz sigurnosnih razloga, necete moci obrisati, pa ce se vidjeti sto ste pisali :)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okej, pokre?em novu dretvu, i to unutar ove iste teme.
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

Tamne su zvijezde izassle dvije ili tri, imam ih negdje, Periccich je nagradjen za minijaturu iz jedne od njih.

mcn
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

davors wrote:
BerislavLopac wrote:ajmo napraviti tu bibliografiju kao Wiki!
Bacio sam oko na Wiki, ali meni je to prekomplicirano za razumjeti. Mozes li reci par najosnovnijih informacija kako se ta baza puni, je li software, a i smještaj baze na net, besplatan ili nešto košta, može li se baza organizirati tako da se može pregledavati po raznim kriterijima (po autorima, po vrstama, po naslovima, itd)?
Po obicaju malo kasnim. :oops:

Vidio sam da se Ban tu fino potrudio i postavio Wiki, iako ga jos nisam prostudirao. Vrlo kratko, za tebe i sve ostale koje to zanima, Wiki (utvari WikiWikiWeb) je ideja "otvorenog Weba", u kojem svatko moze edititrati stranice i na njih pisati sto god hoce. Iako na prvi pogled ovaj koncept izgleda izuzetno podlozan zloupotrebi, cinjenica je da se u praksi to rijetko desava.

Ideja je najbolje zazivjela na siteu http://www.wikipedia.org, koji je enciklopedija u kojoj tko god zeli moze napisati sto god zeli o bilo kojoj temi (evo, bas sam osobno nedavno nadopunio tekst o Zagrebu, gdje je prethodno pisalo da je osnovan 1094); treba samo otici na link "edit this page".

Zato mi se Wiki ucinio kao idealan medij za bibliografiju, jer omogucuje da svatko doda ono sto zna, bez da ceka da netko ("sluzbena" osoba) to prvo pronadje i onda stavi. Tako se greske brzo ispravljaju (kao ovo sa Zagrebom), a podaci su zivi.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Da se vratim bibliografiji, nitko ne spomene da je "kolateralna [?]teta" (by Žiljak) rada na antologiji popis samo hrvatskih autora - meni se ?ini da se pod bibliografijom podrazumijeva popis sveg prevedenog SF-a tako?er, zar ne??? Plus, [?]to je s teoretskim tekstovima, ipak ih i nema malo (moj interni popis ima par desetaka jedinica).

Par napomena:
tamo negdje 1984-5 neki tip iz Gospi?a je u smaizdatu tiskao bibliografiju dotada[?]njih brojeva Siriusa. Mogla se naru?iti od njega kao fanzinsko izdanje po[?]tom.

Andromede 1-3 (1977-79) imale su opseĹžne bibliografije SF-a u Jugoslaviji od 19. st. do tad, znaci da bi se moglo krenuti od toga: prepisati sve tiskano u RH (plus hrv. autori tiskani u ostalim biv[?]im republikama). Naravno, kasnije bi lagano to trebalo sve provjeriti u katalozima NSK, to je sve bilo sastavljano uz pomo? knjiĹžnica i pisama ?itanja, ima dosta rekla-kazala jedinica.

I zadnje, ?ini mi se da su neke stvari o okijma se ovdje pri?a ve? negdje u uzradi:
http://www.znaksagite.com - ? Pod Bibliografija najavljuju po?etak izrade bibliografije jug. SF.a (gdje ih se raspad tzv. tvorevine ba[?] i ne doti?e); imaju dobar popis svih ?asopisa, fanzina, izdava?kih serija, antologija.

Pod Autori pak imaju najavu neke vrste enciklopedije jug. autora, "Leksikon doma?ih autora" ga zove B. KneŞevi?. Linkovi su svi mrtvi (osim Radmila An?elkovi?a), ali se jasno vidi koncepcija, tamo je i Raos i Belan, Devli?, ?oki?, Marko Fan?ovi?, Furtinger, Hitrec, Gor[?]e, Hudec, Tanja Jambri[?]ak, Konvi?ni, Macan, Krsto itd. pa ?ak i neka za SF minornija imena poput Vjekoslava Majera, Predraga Jirsaka i sl. (O?ito je Živkovi?eva Enciklopedija bila izvor abecedarija.)
Post Reply