Bibliografiranje

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Eh da, tu je i bibliografija-samizdat A. Nedeljkovi?a. Smije[?]na knjiga, ali su barem bibliografski podaci tako?er dobri za po?etak. Premda za Sirius i ne bi trebao biti neki problem uzeti i sve po redu pisati; samo tko bi to radio besplatno.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okej, idemo redom.

Ovdje je stranica Srpskog dru[?]tva za nau?nu fantastiku. Prominentna osoba ondje je Aleksandar B. Nedeljkovi?, o ?emu ?e ovdje biti jo[?] rije?i. Na toj stranice se pod "stru?ni ?lanci" nalaze prilozi za Istoriju srpske nau?ne fantastike, uklju?uju?i bibliografiju po dijelovima, pod rednim brojevima priloga 08-14, odnosno 17-21. Prilozi 15 i 16 uop?e nedostaju; nema naznake [?]to su trebali obuhva?ati.

Tko Ĺželi, neka ih skida - za to su, kako shva?am, i predvi?eni. Te[?]ko?a je u tome [?]to kad ih se dekomprimira (iz zip formata) predstavljaju dosta nezgrapne .doc datoteke, pisane u zastarjelom fontu koji pri konverziji stvara te[?]ko?e. Eh, da - hrvatski naslovi su posrbljeni!

I jo[?]: jednostavno prepisivanje starih bibliografija nosi u sebi zamku perpetuiranja starih propusta, oma[?]ki i tsl. Pa onda, recimo, tri bibliografije (ili bilo koja izvora) budu me?usobno sukladni, ali neto?ni! Nije to rijetka pojava - gdje god se jednostavno mehani?ki prepisuje...

Bibliografija iz "Andromede" je notorno manjkava - ponajprije stoga [?]to je bila mi[?]ljena kao dugotrajni Ĺživu?i pothvat koji je jednostavno umro zajedno s "Andromedom", tj. nakon tri broja. Uostalom, brojevi 2 i 3 sadrĹže obilne errata corrigere; da je "Andromeda" Ĺživjela i dalje nakon tri broja, vjerojatno bi se takva errata i dalje pisala.

Gospi?ku bibliografiju te bibliografiju A.B. Nedeljkovi?a nisam ?itao. Osobito je potonja doĹživjela ozbiljnih kritika. No, upu?ujem na gornju poveznicu, pa tko se Ĺželi upoznati s kontroverznim Nedeljkovi?evim radom, moĹže to ondje u?initi - izme?u ostaloga - na na?in da skine i pro?ita njegovu doktorsku disertaciju. Osobno radim na tome, kako bih se upoznao s njegovim radom. Naime, ?ini se da je Nedeljkovi?eva titula ridikula srpskog SF-a zasluĹžena u stanovitoj mjeri i njegovim otpadni[?]tvom od udruge Lazar Komar?i?.

No, svejedno mislim kako su podatci koje Nedeljkovi? daje na gore citiranoj web stranici korisni, ako ni zbog ?ega, a ono u svrhu utvr?ivanja u koje republi?ko ili nacionalno podru?je ex-jugoslavenskog SF-a spadaju pojedini autori ?ije podrijetlo nije jasno.

Nadalje, Žiljakova "kolateralna [?]teta" je njegov autorski rad, pa sam ga kao takvog i spominjao. Što ?e pojedina bibliografija obuhva?ati, odnosno uklju?ivati, stvar je po?etnih postavki pri njezinom sastavljanju.

Osobno, drĹžim kako je goru?a stvar upravo bibliografija hrvatskog SF-a. Masivni pothvati, kao [?]to bi, primjerice, bila sveobuhvatna bibliografija svekolikog SF izdanog u Hrvatskoj (odnosno svega [?]to je na bilo koji na?in uprizoreno - uklju?uju?i drame, radio drame itd.) predstavljala samo jo[?] jedan preambiciozni pothvat koji bi se razvla?io i ?ak potencijalno ostao nedoivr[?]enim u okolnostima gdje ga ljudi rade o svojem tro[?]ku i u svojem slobodnom vremenu!

Na posljetku, u "Parseku" - od broja 78 nadalje - idu prilozi za bibliografiju hrvatskog SF-a do 1945., autora Živka Prodanovi?a. Dame i gospodo, moŞda je fanzin neuobi?ajeni medij za bibliografiranje, no od ne?ega treba po?eti! Broj 78 je u pripremi - zaklju?en je - pa izlazi kroz koji tjedan.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Tomislav Šaki? wrote:Eh da, tu je i bibliografija-samizdat A. Nedeljkovi?a. Smiješna knjiga, ali su barem bibliografski podaci tako?er dobri za po?etak. Premda za Sirius i ne bi trebao biti neki problem uzeti i sve po redu pisati; samo tko bi to radio besplatno.
Eto koliko podataka u tako kratko vrijeme!
Ali evo još: negdje na webu je ponuđena aplikacija - program (vec sam negdje bio poslao URL, ako ga ne mozete naci, potrazit cu ga opet) - koji sadrzi bibliografske podatke o pricama objavljenim u svim Siriusima, u do tada izaslim Futurama, u do tada izaslim Sferakonskim zbirkama i u jos nekoliko publikacija. Svatko tko skine aplikaciju, moze sam sebi dopunjavati i ispravljati podatke. Na brzi pogled, vidi se da ima doista puno podataka, iako ima i gresaka, primjerice razlicitog pisanja prezimena istih autora.

Zatim, bibliografiju Siriusa sam svojim ocima vidio u rukama Kresimira Ljubica, otipkanu na pisacem stroju, i kaze covjek da ce, ako treba za nesto ozbiljno, to rado dati na raspolaganje (ne znam je li to ona gospicka). U svakom slucaju, neke polazne sirovine postoje, a svakako je laksi posao provjeravati sto je netko vec napisao, nego sve pisati ispocetka.

Trebamo se samo dogovoriti kako cemo sve te polazne podatke poceti tehnicki "zbrajati", i kako cemo unositi nove.

Predlazem da se javi dobrovoljac koji bi nam malo pojasnio Wiki, i onda da pocnemo unositi podatke po nekom za pocetak jednostavnom kriteriju -recimo, samo po autorskom indeksu. Kasnije se, pretpostavljam, reference mogu medjusobno softverski povezati, pa da se samo odabirom nacina uvida u unijete podatke mogu dobiti pod-bibliografije po vrsti, podzanru, mediju, itd.

Davor
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Dagi wrote:jednostavno prepisivanje starih bibliografija nosi u sebi zamku perpetuiranja starih propusta, omaški i tsl. Pa onda, recimo, tri bibliografije (ili bilo koja izvora) budu me?usobno sukladni, ali neto?ni! Nije to rijetka pojava - gdje god se jednostavno mehani?ki prepisuje...
(...)
Osobno, držim kako je goru?a stvar upravo bibliografija hrvatskog SF-a. Masivni pothvati, kao što bi, primjerice, bila sveobuhvatna bibliografija svekolikog SF izdanog u Hrvatskoj (odnosno svega što je na bilo koji na?in uprizoreno - uklju?uju?i drame, radio drame itd.) predstavljala samo još jedan preambiciozni pothvat koji bi se razvla?io i ?ak potencijalno ostao nedoivršenim u okolnostima gdje ga ljudi rade o svojem trošku i u svojem slobodnom vremenu!
Nece ni to biti neka greda kad posao krene, kad se glavnina materijala sredi, i kad se pocnemo radovati malim novim otkricima kojima ce se bibliografija kontinuirano dopunjavati.

Nego, pada mi na pamet: pri dodjeljivanju nagrade SFera, clanovi komisije su morali, dakle, procitati sve sto je ulazilo u konkurenciju, a ulazilo je sve sto je u tekucoj godini bilo objavljeno, ako su clanovi komisije za to znali (ako nisu znali, papala maca). Dakle, pretpostavljam da je Sferina komisija unatrag cetvrt stoljeca imala za svaku godinu barem najosnovnije bibliografske podatke o kompletnoj tekucoj produkciji? Cuva li se to negdje? Je li moguc pristup?

Davor
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Za zapisnike Komisije treba pitati Žiljaka... Barem za njegovih deset godina predsjednikovanja. Onda i ostale predsjednike - trenuta?no je to Nimrod.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

S obzirom da me se par puta spomenulo, da odgovorim:

Bibliografija koju radim je stvarno nusproizvod antologije, zami[?]ljen da pruĹži lak[?]e snalaĹženje u hrpi svega i sva?ega. Kako je sad radim, ona za svaku pri?u obuhva?a prezime i ime autora, naslov, publikaciju u kojoj je izdana i [?]to precizniji datum izdavanja (Npr. za kasne ALEFE i PLIME se u impresumu navode samo godine, ponekad ni to), te broj stranica na koliko je pri?a izdana u publikaciji (to da se na prvi pogled razlikuju minijature od pri?a od novela etc.).

U ovom me trenutku uistinu zanimaju samo doma?e stvari od po?etka SIRIUSA naovamo, s obzirom na koncepciju antologije. Za popisivati prijevode, pa ?ak i autore iz drugih jugoslavenskih republika sad nemam ni vremena ni volje.

Znam i ?uo sam da je bibliografskih poku[?]aja bilo i prije, ali kad ve? ?itam, onda mi pisanje bilje[?]ki i njihovo sre?ivanje u koliko-toliko suvisli .doc file nije neki problem. Koliko ?e to kasnije biti vrijedno i korisno, to me, iskreno, sad i ne zanima previ[?]e. VaĹžnije mi je urediti kvalitetnu knjigu!

Ĺ to se ti?e Komisije: gdje su nestali zapisnici do 1991, ne znam. Valjda su u arhivi SFERE. Gdje je arhiva, ne znam. :) Ja sam prvi put bio predsjednik 1991, i ne znam ni gdje je taj zapisnik. Ostale zapisnike (od 1994. do 2002.) imam u .doc fileovima, a u njima su i spiskovi onog [?]to je Ĺžirirano. Me?utim, taj ?e se spisak detaljnije opet raditi kako se ?itaju ti isti materijali, pa ne smatram te zapisnike ne znam kako bitnima. Djelomi?no sam napravio (treba nastaviti za zadnje 2-3 godine) i bibliografiju minijatura u Jutarnjem listu, za jedan projekt od koga se, ?ini mi se, odustalo. To je u formatui excel tabele.
A. Ziljak
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ina?e, imam na disku spomenutu arhivu svih pri?a iz Siriusa, prvih 102 Future, pet Alefa i par zbirki PRERA?ENU U HTML. Kad sam to radio, mislio sam da ?e tako biti preglednije, ali sam u me?uvremenu shvatio da je ipak priru?nije ako je u originalnom pakovanju (baza s programom-tražilicom). Ako netko ho?e, mogu je poslati, danas sam dao ispit i sad se mogu malo više posvetiti neslužbenim stvarima.

I, da, svi (HTML) fajlovi zajedno imaju ~250 kB.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pi?i!
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Skinuo sam te smijesne Nedeljkoviceve fajlove, to su te iste knjige o kojima sam i govorio (citao sam ih nedavno u NSK).



Btw: iz teksta o BjaĹži?-Furtingeru

"U Beogradu postoji srpski pisac Radmilo An|elkovi} koji voli da ka`e da je Bja`i} bio va`niji, kreativniji deo ovog spisateqskog tandema, a kao dokaz navodi da posle Bja`i}eve smrti Furtinger nije vi{e bio osobito produktivan. ("Kad je Bja`i} oti{ao uzbrdo, Furtinger gotovo ni{ta vredno pomena nije vi{e napisao.") Ali sasvim suprotan utisak dobijamo iz op{irnog ~lanka o Furtingeru na str. 226-7 Enciklopedije nau~ne fantastike Zorana @ivkovi}a" itd.

BjaĹži? je jo[?] uvijek Ĺživ, koliko znam. Svasta.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Izitpajn, ja bih volio doticni fajl na emajl, ako ti nije problem:)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okej, od "Parseka" br. 78 nadalje ide se s bibliografijom autora Živka Prodanovi?a, koja pokriva razdoblje do 1945. godine.

Broj 78 je na na webu.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Tomislav Šaki? wrote:Izitpajn, ja bih volio doticni fajl na emajl, ako ti nije problem:)
Uuuups... Oprosti, potpuno sam zaboravio na to...

Okej, sad sam stavio sve na sajt. Ako koga zanima on-line verzija The Baze, možete je pogledati na http://www.sfera.hr/baza.php , pa si skidajte što vam se i kako svidi.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Izitpajn wrote:Okej, sad sam stavio sve na sajt. Ako koga zanima on-line verzija The Baze, moĹžete je pogledati na http://www.sfera.hr/baza.php, pa si skidajte [?]to vam se i kako svidi.
?uj, ak' nije daveĹž - daj stavi link na bazu s po?etne Sferine stranice, ovako je ne ?e vidjeti onaj tko - gonjen poĹžudom prema znanstvenoj fantastici - jednostavno doluta na sajt.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Done. Zapravo, to sam i namjeravao, ali sam u me?uvremenu uspio zaboraviti. Dobro da si me podsjetio.
Post Reply