Aldion Degal, P. Lawrence

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Aldion Degal, P. Lawrence

Unread post by mica milovanovic »

Evo nekih veoma zanimljivih stvari nedavno nabavljenih:

U pitanju su romani u nastavcima koji su početkom pedesetih izlazili u Hrvatskoj.

Prvi je Dvoboj u svemiru autora P. Lawrence ???
Objavljen je u 16 nastavaka (imam sve).
Ne znam ko je autor i da li je pseudonim...

Izdavač je "Novi list" iz Rijeke, a godina 1954.

Image

Drugi je Smaragdni skarabej Aldiona Degala, za koga Žiljak kaže da je pseudonim Josipa Smolčića.
Ja imam broj 1 i brojeve od 3-18. Mislim da to nije poslednji broj, jer mi ne deluje da je radnja završena.

Izdavač je Izdavački zavod "Ognjen Prica" iz Karlovca, a godina 1953.
U bibliografiji hrvatskog SF-a stoji da je ovaj roman izlazio u nastavcima i pre Drugog svetskog rata, i to dva puta...

Image

Da li imate više podataka o ovim izdanjima. Je li neko ovo čitao? Ili druge romane Aldiona Degala?
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Aldion Degal, P. Lawrence

Unread post by Aleksandar Ziljak »

O Lawrenceu ne znam ništa, nikad nisam čuo za takav eventualni pseudonim, ali pošto je u to vrijeme npr. u Plavom vjesniku izdavano manje poznatih anglosaksonskih autora (a bogami i nepotpisani Heinlein), provjeri na googleu ili wikipediji.

Što se tiče Aldiona Degala. To je pseudonim Josipa Smolčića, inače brata novinara Nikole Smolčića, što mi je usmeno rekao Rudi Aljinović, koji ti je u hrvatskom novinarstvu jedan od onih koji o svemu znadu sve (ovo bez ironije). Osim Aljinovićeve izjave, ja drugih dokaza za taj identitet nemam, niti sam, iskreno, tražio. E sad, Smolčići su ti bili Karlovčani, a ovo izdanje (koje sam i ja vidio i čak posnimao impresume na buvljaku) je izdano u Karlovcu. Komplet koji sam ja vidio također očito nije bio završen, pa ako su sad već dva nezavršena kompleta vani, onda možemo pretpostaviti da roman u tom izdanju nikad nije objavljen u cijelosti. Ovo u našem roto izdavaštvi tog vremena niej bila rijetka pojava.

Degal/Josip Smolčić je prije rata objavio sljedeće:
Atomska raketa (Zagreb: Novosti, 1930)
Zrake smrti (Zagreb: Novosti, 1932/33)
Smaragdni skarabej (Zagreb: Novosti, 1934/35)
Zrake smrti (Sarajevo: Jugoslovenski list, 1937-39)
Smaragdni skarabej (Sarajevo: Jugoslovenski list, 1939/40)
Ovo po podacima Živka Prodanovića u bibliografiji hrvatskog SF-a do 1945. objavljenoj u UBIQ-u 1. Imam Atomsku raketu (koju je Boris Švel iskopirao iz primjeraka u NSK u ZG), nisam još čitao. Bojim se da je jedini način da se dođe do koliko-toliko kompletnih tekstova upravo izvlačenje iz navedenih novina.
A. Ziljak
Post Reply