Kveščn

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Kveščn

Unread post by mcn »

Ima li iko pojma (ŠŠŠ - Švel, Šakić, Šišović), koliko hrvatskih SF autorskih naslova (knjiga: romana, čistih žanrovskih zbirki priča, ajde i teorije) postoji odikad naovamo?

Drugo pitanje će biti koliko dobrih, ali riješimo prvo prvo.

Treba mi za relativno ozbiljnu svrhu, ali nije zavraga diskusiju početi na neozbiljnom mjestu. :vrag:

mcn
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Kveščn

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Mislim da napamet nitko to ne zna. Zbirke (strogo autorske, je li tako, ili i skupne?) se dade pobrojati tako da pogledaš bibliografiju u Ad Astri, te one dvije ažurirajuće u UBIQ-ima, a do rata pogledaj Prodanovićevu bibliografiju u UBIQ-u 1. Do rata, mislim da je sve u Prodanovića. Onda, Šiško ima bibliografiju knjiga, ali ne znam koliko je ažurna, mislim da ne ide dalje od dvije tisuće i neke.
A. Ziljak
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Kveščn

Unread post by davors »

Hmda, nije baš ažurno, napravljeno je za do 2005. - evo tu. http://www.ice.hr/davors/HRSFBibliografija.htm - bit će ažurirano, kad stignem, a i te godine koje su već gore treba popuniti; a uvijek će biti pitanje je li nešto žanr ili nije...

Prije par godine, kad je u istoj godini bilo pet-šest žanrovskih natječaja i iz njih proizašlih zbirki i fanzina i posebnih brojeva časopisa, izračunali smo nekako da je u toj godini cca 200 (različitih) ljudi nešto napisalo i poslalo na natječaj, uključujući u tu brojku i one koji su nešto i objavili... U svakom slučaju, više je ljudi pisalo nego kupovalo knjige :-)
*Istria is a state of mind*
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kveščn

Unread post by Zoran »

Vidim da je u ovoj drevnoj raspravi bilo spomenuto kako je onomad izbrojeno kako je unutar neke godine oko 200 autora ovjavilo nekakav SF. A čini mi se da sam baš danas na nekoj od društvenih mreža vidio objavu Sferinog profila sa statistikom o objavama SF-a u 2023. Možda griješim, ali čini mi se da je pisalo kako je u 2023. objavilo oko 90 autora? Je li to tako nekako? Prati li neko te statistike kroz duže vremensko razdoblje i da li nam to broj SF autora pada?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Kveščn

Unread post by Izitpajn »

Zoran wrote: 07 Jan 2024, 23:24da li nam to broj SF autora pada?
Nadam se.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Kveščn

Unread post by corwin »

Zašto?
Ako nemaš kvantitetu, ne možeš imati kvalitetu
sorry zbog gramatike
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Kveščn

Unread post by Xaotix »

davors wrote: 16 Aug 2012, 07:02 Prije par godine, kad je u istoj godini bilo pet-šest žanrovskih natječaja i iz njih proizašlih zbirki i fanzina i posebnih brojeva časopisa, izračunali smo nekako da je u toj godini cca 200 (različitih) ljudi nešto napisalo i poslalo na natječaj, uključujući u tu brojku i one koji su nešto i objavili... U svakom slučaju, više je ljudi pisalo nego kupovalo knjige :-)
Dakle cca 200 ljudi je nešto napisalo i poslalo na natječaj. A rekao si da je ove godine 90 ljudi nešto objavilo.
Ako se objavilo 50% svega što je poslano brojke su iste, a uvjeren sam da nije, s obzirom kakve stvari dolaze na natječaje.
corwin wrote: 08 Jan 2024, 16:48 Ako nemaš kvantitetu, ne možeš imati kvalitetu
:rolleyes: To vrijedi pod uvjetom da se s tom kvantitetom nešto radi, il ida dio kvanitete radi nešto sa sobom. Ali baš nisma siguran da stvari idu u tom smjeru, s obzirom na pročitano. Nema ih previše...
Randomness is strong with this one!
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Kveščn

Unread post by corwin »

Prihvaćam, ne mogu se pohvaliti intenzivnim praćenjem recentne produkcije tako da i nisam oešto informiran. Ja to jednostavno gledam kao logičan slijed događaja, ako imaš više toga objavljenoga veća je vjerojatnost da će se pojaviti nešto kvalitetno.
sorry zbog gramatike
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Kveščn

Unread post by Zoran »

Xaotix wrote: 08 Jan 2024, 20:34
davors wrote: 16 Aug 2012, 07:02 Prije par godine, kad je u istoj godini bilo pet-šest žanrovskih natječaja i iz njih proizašlih zbirki i fanzina i posebnih brojeva časopisa, izračunali smo nekako da je u toj godini cca 200 (različitih) ljudi nešto napisalo i poslalo na natječaj, uključujući u tu brojku i one koji su nešto i objavili... U svakom slučaju, više je ljudi pisalo nego kupovalo knjige :-)
Dakle cca 200 ljudi je nešto napisalo i poslalo na natječaj. A rekao si da je ove godine 90 ljudi nešto objavilo.
Ako se objavilo 50% svega što je poslano brojke su iste, a uvjeren sam da nije, s obzirom kakve stvari dolaze na natječaje.
corwin wrote: 08 Jan 2024, 16:48 Ako nemaš kvantitetu, ne možeš imati kvalitetu
:rolleyes: To vrijedi pod uvjetom da se s tom kvantitetom nešto radi, il ida dio kvanitete radi nešto sa sobom. Ali baš nisma siguran da stvari idu u tom smjeru, s obzirom na pročitano. Nema ih previše...
Eeeee, imaš pravo, krivo sam pročitao. Al sad kad sam već potegnuo to pitanje, jel ima negdje i statistika od pred 10, 15, 20 i više godina pa da se međusobno usporedi?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Kveščn

Unread post by Xaotix »

Kolko ja znam, ovdje jedino ove Bibliografije za SFeru, iako tu ima stvari koje su tokom žiriranja ispale jer nisu žanr.

A i to ne ide predaleko u prošlost, mislim da je najraniji thread tamo negdje 2009.
Ne bih rekao da je realno iskopat zapisnike sa žiriranja od prije 20 godina.
Randomness is strong with this one!
Post Reply