Hrvatski pisci

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Hrvatski pisci

Unread post by mica milovanovic »

U knjizi od Lukijana do Lunjika Darko Suvin u uvodu, govoreći o rastućoj popularnosti SF-a, navodi sledeće:

Što je još važnije, javljaju se u nas i prvi pisci (samo u Zagrebu Šoljan, Kuzmanović, Jirsak, Bjažić, Furtinger, Ružić...) koji sa različitim prilazima i uspjehom gaje SF.

Poslednja četvorica su mi poznata kao SF pisci, ali prva dvojica ne...
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Hrvatski pisci

Unread post by Aleksandar Ziljak »

To ti je pitanje tko je i koliko koketirao sa žanrom i što je Suvin smatrao i smatra SF-om. Dobar dio naših tzv. mainstream pisaca je napisao barem nešto što bi se danas smatralo u najmanju ruku slipstream-om, ako ne i SF/F/H.
A. Ziljak
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Hrvatski pisci

Unread post by mica milovanovic »

A imaš li ideje koja bi njihova dela mogao smatrati SF-om i u najširem smislu? Misli li na Vojislava Kuzmanovica?
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Hrvatski pisci

Unread post by Aleksandar Ziljak »

mica milovanovic wrote:A imaš li ideje koja bi njihova dela mogao smatrati SF-om i u najširem smislu? Misli li na Vojislava Kuzmanovica?
Gle, nisam čitao pa ne znam. :(
A. Ziljak
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Hrvatski pisci

Unread post by Tomislav Sakic »

Misli na Vojislava Kuzmanovića. Provjerit ću. Kuzmanović ima novela, a neke su emitirane kao radiodrame, ne bih se čudio da je neka SF. Evo naslova radiodrama: "Čovjek i njegova žena", "Ponoćno sanjarenje", "Krik","Prometej", "Revolution number 36" i "Nada".

Šoljan: ne znam, tj. zaboravih referencu. Druge ljude nas Mjesecu napisao je kasnije.
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Hrvatski pisci

Unread post by mica milovanovic »

Drugi ljudi na Mesecu nisu SF ni u najsirem smislu, a i napisao ih je puno kasnije. Ne bih rekao ni da su raniji romani SF, barem po sadrzaju koji sam nasao na netu...
Mozda neke novele i price, kao i kod Kuzmanovica...
Hvala na trudu, u svakom slucaju...
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Hrvatski pisci

Unread post by davors »

Nije li Šoljanova ona priča "Brod u boci" koja se povlačila po nekoliko antologija fantastične proze? Inače se u studiji Jurice Pavičića "Hrvatski fantastičari" - gdje se zapravo radi o tzv. "borhesovcima" - ali iz opisa i interpretacija njihovih djela jasno je da je barem njih nekoliko u barem manjoj mjeri pisalo SF - može naći podataka za popunjavanje rupa, a pogotovo mi je iz tog kruga zanimljiv Drago Kekanović, čiju knjigu "Mehanika noći" bezuspješno ganjam već godinama...
*Istria is a state of mind*
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Hrvatski pisci

Unread post by davors »

mica milovanovic wrote:Drugi ljudi na Mesecu nisu SF ni u najsirem smislu, a i napisao ih je puno kasnije. Ne bih rekao ni da su raniji romani SF, barem po sadrzaju koji sam nasao na netu...
Mozda neke novele i price, kao i kod Kuzmanovica...
Hvala na trudu, u svakom slucaju...
"Drugi ljudi na Mjesecu" naravno da nisu SF, no kad se o Šoljanu radi, to mi je jedna od najdražih njegovih knjiga... Čak je radni naslov jednog od mojih rukopisa u vječitoj pripremi (a i ostat će izgleda u pripremi do penzije) "Treći ljudi na Mjesecu" :-)
*Istria is a state of mind*
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Hrvatski pisci

Unread post by mica milovanovic »

Davore,

U tvojoj bibliografiji hrvatskog SF-a ne navodiš zbirku Gorana Tribusona, Zvijezda kabarea, 1999, mada, ako je verovati Viskoviću, bar neke priče veoma liče na SF...

http://www.matica.hr/Vijenac/Vij163.nsf ... AKRITICARA

Jesi li čitao?

PS: Krajnje se stidim što ti još nisam poslao ono što sam iskopirao... :oops:
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Hrvatski pisci

Unread post by Tomislav Sakic »

Mića, naravno da Drugi ljudi na Mjeseci nisu SF, ali "koketiraju". Kako - pročitaj rad Tatjane Jukić u Ubiqu 5.
Post Reply