Antologija hrvatskog SF-a

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

ire wrote::arrow: evo, da ne bi bili off-topic i da ban ne pri?a kak se forumi ne moderiraju, podijelila sam temu, tako da razgovor o novim valovima u SF-u (bilo hrvatskom, bilo ameri?kom bilo tunguškom) možete nastaviti u za to odgovaraju?em forumu.. hvala na pažnji
pozdravljam trud a moj neurotični mozak isti vrlo cijeni :D :D :D
Last edited by Nimrod on 07 Apr 2004, 01:36, edited 1 time in total.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

pozdravljam trud a moj neuroti?ni mozak isti vrlo cijeni
;) i meni je neuroza middle name :lol:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ja sam, kao Petra, ve?inom presko?ila Sirius
Hmmm... "Sirusa" se dade nabaviti (posuditi, kupiti, ukrasti). Anyway, [?]teta. Zanimljivo, ve?ini ljudi s kojima sam razgovarao upravo je reprintiranje "Siriusa" bilo najmanje zanimljivo... Valjda zato [?]to drĹže kako su ve?inu pro?itali, barem onomadne. Ameri, koji rade antologije svega i sva?ega, sustavno su tiskali i antologije SF-a nastalog prije 1938., [?]to im je oficijelna godina po?etka Golden Agea.

Ĺ to se ti?e Crvenog i crnog, autorici (Tanji Jambri[?]ak) bi sigurno bilo drago ovo ?uti.
Oko SFerakonskih pri?a mene bi pak (opet osobno) zanimala shortlisted antologija, recimo pri?e od 1990 ili 1994 naovamo koje su u[?]le u zadnji krug za nagradu, ali je nisu dobile.
Eh, za razdoblje od 1990. do 1994. ima[?] mali problem - u tom razdoblju napisano je jako malo, i Ĺžirirano jako malo (v. Sferin sajt, pa ?e biti jasno: http://www.sfera.hr/nagrada.php) - bio je rat, iako je pokrenuta "Futura", doma?im ljudima se nekako nije ba[?] pisalo.
Od svega mi je najzanimljiviji prijedlog zbrda-zdola, jer bi to, izme?u ostaloga, izprofiliralo i doma?e urednike Ĺžanra, o ?emu je mislim tako?er bilo govora u Pazinu.
U zbrda-zdola antologiju bi mogle biti uvr[?]tene pri?e koje su ve? izdane, poznate ili sli?no, no to tu ne bi bilo vaĹžno jer bi to bio osobni izbor urednika.
Ovo moĹžda jest potencijalno najzanimljiviji pristup, no sama vidi[?] gdje leĹže rizici:
Op?enito se slaĹžem s tvrdnjom da nam dobrih urednika fali (and I mean that generally - u mainstreamu i u sf-u). Da nema dobrih urednika sf-a direktna je posljedica ?injenice da u niti jednoj ve?oj izdava?koj ku?i nisu zaposleni ljudi koji sf poznaju
Neuki ili uop?e lo[?]i urednik = lo[?]a antologija.
Ĺ to se ti?e namjenski napisanih pri?a, to mi se ?ini preuranjeno.
Kakve si namjenske imao na umu, kao Sferakonska i Istrakonska ili ne[?]to drugo?
Namjenski pisane pri?e: iskusni urednik bogate i rasipne izdava?ke ku?e pozove poimence ugledne autore koji za ozbiljni honorar napi[?]u najbolje [?]to mogu. Urednik svojim autoritetom stoji iza izbora autora, nakladnik svojim novcima iza te[?]kih honorara, a autori svojom vje[?]tinom iza kakvo?e pri?a.
A ono [?]to bi mi kao studentu knjiĹževnosti (kojem su na faksu usadili ?itanje kritike i eseja na temu) bilo super je zbirka eseja koja se bavi kritikom ili kriti?kim pregledom doma?eg sf-a, onak malo dublje.
Teoretskih radova na temu HR SF-a nema. Ima ne[?]to recenzija, pljuvanja i panegirika. Hrvatskih SF eseja ima malo: Fan?ovi?eva sistematizacija podŞanrova SF-a, kao i Markovi?ev U vrtlogu stvarnosti - Dick ?itan Flusserom (nagrada Sfera 2001., jedina ikada za esej), oba u "Monolithu" br. 003. Bibliografiju hrvatskog SF-a pi[?]e Živko Prodanovi?.

Povijesno, ima[?] spomenutu antologiju Darka Suvina Od Lukijana do Lunjika. Suvin je to cca. krajem [?]ezdesetih objavio u Zagrebu (morali bi je imati u nekoj od knjiĹžnica Filozofskog fakulteta), onda zapalio u Kanadu i ondje nastavio predavati knjiĹževnu teoriju. Malo je teĹžak za ?itanje, a i u prakti?ne svrhe ne pomogne puno, jerbo s prikazom stane polovicom [?]ezdesetih.

Na posljetku: ne, nisi bila nerazumljivom, a ne mora[?] se zahvaljivati. Zadovoljstvo mi je.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote:
Ja sam, kao Petra, ve?inom presko?ila Sirius
Hmmm... "Sirusa" se dade nabaviti (posuditi, kupiti, ukrasti). Anyway, šteta. Zanimljivo, ve?ini ljudi s kojima sam razgovarao upravo je reprintiranje "Siriusa" bilo najmanje zanimljivo... Valjda zato što drže kako su ve?inu pro?itali, barem onomadne. Ameri, koji rade antologije svega i sva?ega, sustavno su tiskali i antologije SF-a nastalog prije 1938., što im je oficijelna godina po?etka Golden Agea.
Stoji, financijski isplativije bi bilo tiskati ono što nije bilo u Siriusu jer svi ljudi koji žanr čitaju godinama žele čitati i kupiti nešto novo. Jer će oni sigurno kupiti (ili bar čitati). Međutim tu se preskače cijela jedna generacija ljudi koji su (opet kao ja :) ) žanr otkrili na engleskom. Mislim da će oni kao i mainstream populacija dijelom samo na pojavu suvremenog hrvastkog sf-a odmaknuti rukom, jer što je novo, sadašnje, sigurno nemre bit tak dobro ko američko ili britansko koje 'ima već podužu tradiciju'. Mislim da je važno stvoriti dojam da neka tradicija u nas već postoji, u svrhu populariziranja žanra. Jer današnji klinci vole i hrvatsko (ne zanemariti postojeću propagandu). And this would be where the future is.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote: Što se ti?e Crvenog i crnog, autorici (Tanji Jambrišak) bi sigurno bilo drago ovo ?uti.
Znam. Mislim da sam joj i rekla da mi je ta njena priča super. Uostalom, prva knjiga Sferinog kola koju sam kupila je njena. Međutim, izreć' nekome u lice komentar verbatim kako sam ga napisala ovdje, seems, ne znam, a tad over the top? Wouldn't want to seem insane and fanatical, now, would I? :D :D :D
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote:
Oko SFerakonskih pri?a mene bi pak (opet osobno) zanimala shortlisted antologija, recimo pri?e od 1990 ili 1994 naovamo koje su ušle u zadnji krug za nagradu, ali je nisu dobile.
Eh, za razdoblje od 1990. do 1994. imaš mali problem - u tom razdoblju napisano je jako malo, i žirirano jako malo (v. Sferin sajt, pa ?e biti jasno: http://www.sfera.hr/nagrada.php) - bio je rat, iako je pokrenuta "Futura", doma?im ljudima se nekako nije baš pisalo.
Mislila sam:
recimo pri?e od 1990 ili 1994 naovamo koje su ušle u zadnji krug za nagradu, ali je nisu dobile
Ne znam kako tu stoje stvari da količinom stvari, no mislim da u zadnjih par godina i nije bilo tako loše?
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote:
Od svega mi je najzanimljiviji prijedlog zbrda-zdola, jer bi to, izme?u ostaloga, izprofiliralo i doma?e urednike žanra, o ?emu je mislim tako?er bilo govora u Pazinu.
U zbrda-zdola antologiju bi mogle biti uvrštene pri?e koje su ve? izdane, poznate ili sli?no, no to tu ne bi bilo važno jer bi to bio osobni izbor urednika.
Ovo možda jest potencijalno najzanimljiviji pristup, no sama vidiš gdje leže rizici:
Op?enito se slažem s tvrdnjom da nam dobrih urednika fali (and I mean that generally - u mainstreamu i u sf-u). Da nema dobrih urednika sf-a direktna je posljedica ?injenice da u niti jednoj ve?oj izdava?koj ku?i nisu zaposleni ljudi koji sf poznaju
Neuki ili uop?e loši urednik = loša antologija.
tko ne riskira ne profitira 8)
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote:
Što se ti?e namjenski napisanih pri?a, to mi se ?ini preuranjeno.
Kakve si namjenske imao na umu, kao Sferakonska i Istrakonska ili nešto drugo?
Namjenski pisane pri?e: iskusni urednik bogate i rasipne izdava?ke ku?e pozove poimence ugledne autore koji za ozbiljni honorar napišu najbolje što mogu. Urednik svojim autoritetom stoji iza izbora autora, nakladnik svojim novcima iza teških honorara, a autori svojom vještinom iza kakvo?e pri?a.
Moja prva reakcija na to je bila - now there's real sf for ya.
No, mislim da to nije neizvedivo. Ali treba bi ti jedan posvemašnji hit domaćeg sf autora, veća eksponiranost žanra i popularizacija istog da bi netko htio iskeširati za to. Reklama, reklama, reklama. (aren't I the little idealist :?: )
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote: Teoretskih radova na temu HR SF-a nema. Ima nešto recenzija, pljuvanja i panegirika. Hrvatskih SF eseja ima malo: Fan?ovi?eva sistematizacija podžanrova SF-a, kao i Markovi?ev U vrtlogu stvarnosti - Dick ?itan Flusserom (nagrada Sfera 2001., jedina ikada za esej), oba u "Monolithu" br. 003. Bibliografiju hrvatskog SF-a piše Živko Prodanovi?.
Eto, nominiram Macana, Žiljaka i tebe kao moguće autore u tom polju. :D
Za recenzije koje bi bile skupljene u knjigu, povijesno-kritički pregled hrvastkog sf-a, i predavanja na temu za buduće knovencije. Osim toga, u Hrvatskoj zasad ne postoji nikakav priručnik za pisanje. Zar ne bilo cool da prvi takav, pisan na hrvatskom, bude baš onaj vezan uz sf žanr? Na stranu koliko je jedan takav priručnik super za mlade pisce, think of the marketing potential! (the idealist rears her ugly head again) :) (Macane, Tanja napišite nam jedan (ili dva ili tri) :D :D :D )
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

?ini mi se da je jedini na?in da Antologija hrvatskog SF-a ikad ugleda svjetlo dana, da netko (vjerojatno neki privatnik) zaposli urednika (po vlastitom izboru) da (opet po vlastitom izboru) sastavi antologiju. Mislim da kod uredni?kog posla pali samo diktatorski pristup... demokracija vodi u pravcu "puno babica, kilavo dijete". Naravno, kod takvog "diktatorskog" postoji odre?ena opasnost da stvar po?e krvim putem, ali taj rizik uvijek postoji.

I, za kraj (da i ja postanem jedna od babica koje doprinose kilavom djetetu)... mislim da bi trebale postojati 2 antologije: prva koja bi pokrila razdoblje do 1990, i druga za razdoblje nakon 1992. To su dvije vrlo razli?ite (SF)ere hrvatskog SF-a.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Hrvatskoj zasad ne postoji nikakav priru?nik za pisanje. Zar ne bilo cool da prvi takav, pisan na hrvatskom, bude ba[?] onaj vezan uz sf Ĺžanr?
Eto, nominiram Macana, Žiljaka i tebe kao mogu?e autore u tom polju
Ha, Nimrod, ne mogu se ne zahvaliti na tako visokom mi[?]ljenju, kad me ve? kvalificira[?] uz Macana i Žiljaka!

S druge strane, nacrt priru?nika zbilja postoji, sastavio sam ga kao javno dobro:
http://www.sfera.hr/parsek/br71/prirucnik.html
http://www.sfera.hr/parsek/br72/prirucnik.html
http://www.sfera.hr/parsek/br73/prirucnik3.html
http://www.sfera.hr/parsek/br74/prirucnik-4-74.php

U planu je priru?nik zaokruĹžiti s jo[?] par nastavaka, dopisati kakakv uvod i postaviti na Sferin sajt kao jedinstveni dokument (govore?i informati?ki, nisam mislio "jedinstven" kao naponovljiv i tsl.).

Ideja priru?nika nije osobito svjeĹža niti originalna - radi se o prilagodbi Turkey City Lexicon-a, [?]to ga vrli [?]tioci mogu besplatno skinuti na:
http://www.sfwa.org/writing/turkeycity.html

Postoje i neznatno izmijenjene ina?ice, no za to si, dame i gospodo, dajte malo truda guglati - kao [?]to sam se i ja trudio tijekom sastava predmetnog hrvatskog Priru?nika.

Hrvatski Priru?nik je djelomi?no preveden, djelomi?no prilago?en, a djelomi?no izmi[?]ljen - sve u odnosu na izvorni Lexicon - kako bi se zanemarile grije[?]ke tipi?ne za Anglosase (a koje proizlaze iz njihove sintakse itd.), a uvele neke koje su tipi?ne za hrvatski SF (& F, uklju?uju?i i nadnaravni horror). ?emu otkrivati toplu vodu, kad su drugi sastavili namjenski priru?nik, i to upravo za potrebe literarnih radionica SF-a!?

Ĺ to se ti?e Macana kao urednika i savjetnika, boljeg na hrvatskoj sceni ni nema - ukoliko ima[?] Ĺživaca otrpjeti pokoji njegov sarkazam. SkuĹži i njega: naure?ivao se svega i sva?ega, na?itao sme?a na klaftere (1 klafter=1 hvat=2,2 metra), pa pokatkad i nije strpljiv onoliko koliko bi to njeĹžna autorska du[?]ica htjela. No, on je ipak rezignirani sensei hrvatskog SF-a, i da - zbilja ho?e pro?itati i argumentirano prosuditi gotovo sve [?]to mu se pod SF&F podastre.

Žiljak pak briljira kad treba ocrtati ukupno stanje u Şanru, no isto tako je spreman dati mi[?]ljenje kad ga se uljudno pita - no, nemoj o?ekivati milost: ?ovjek je ipak deset krvavih godina predsjedavao komisijom za dodjelu godi[?]nje nagrade Sfera, i ZBILJA je pro?itao sve [?]to se Şiriralo. Budu?i se nastojalo Şirirati ukupnu hrvatsku produkciju (a bez predselekcije), ?ovjek se isto kao i Macan naŞderao svega i sva?ega, ako ne i vi[?]e.

Ukratko: nije da nema ljudi koji znaju i ho?e, samo ih treba uljudno pitati.
ban

Unread post by ban »

Ako me sjecanje ne vara, a tesko da me vara, antologiju hrvatskog SF-a bio je prije par godina sastavio za Zagrebacku nakladu Zarko Milenic. Knjiga nije izasla.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

To?no, no koliko je pak meni poznato, rije? "sastavio" u ovom slu?aju traĹži kvalifikaciju. To?no je da je obavljena selekcija pri?a (preteĹžito autora iz "Siriusa") te su uglavnom rije[?]ena autorska prava. Tehni?ki, nije se dalje oti[?]lo.
ban

Unread post by ban »

Dagi wrote:To?no, no koliko je pak meni poznato, rije? "sastavio" u ovom slu?aju traĹži kvalifikaciju. To?no je da je obavljena selekcija pri?a (preteĹžito autora iz "Siriusa") te su uglavnom rije[?]ena autorska prava. Tehni?ki, nije se dalje oti[?]lo.
Tocno, nije se dalje otislo :!:
Post Reply