Antologija hrvatskog SF-a

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Antologija hrvatskog SF-a

Unread post by Dagi »

Na okruglom stolu na Istrakonu 2004 (v.), Davor Ĺ i[?]ovi? je - izme?u ostaloga - pokrenuo zamisao hrvatske SF antologije. To pitanje zavr[?]ilo je nekako nedore?eno; pokrenuto je pred sam kraj, a nakon cca. 4 sata diskusije, panelisti su Ĺželjeli JESTI...

Upravo stoga [?]to se nije ba[?] op[?]irno diskutiralo, nabacujem par zamisli:

1. Pri?e iz "Siriusa" i ranije - dakle generacija do po?etka devedesetih.

2. Pri?e nastale po?etkom devedesetih i kasnije (autori ponekad zvani "novim valom" - mislim da je to Ĺ i[?]ovi?ev izraz, ali nisam siguran), preteĹžito iz Sferakonskih zbirki, ev. "Future".

3. Pri?e birane prema kriteriju nagrade Sfera - oprez, toga se nakupilo!

4. Nove, namjenski pisane pri?e - od autora za koje uredni[?]tvo ili nakladnik ocijeni vrijednima za uvr[?]tenje u antologiju.

5. Zbrda-zdola, uvr[?]tavanje diskrecijskom ocjenom urednika/nakladnika.

Na posljetku, ba[?] prelistavam zbirku Isaaca Asimova Gold, gdje on navodi kako je glede antologija SF valjda najplodniji Ĺžanr. Malo-malo, pa netko tiska antologiju, bilo godi[?]nju, bilo "Hall of fame", bilo povijesnu...
User avatar
Petra
Puppeteer
Posts: 109
Joined: 08 Sep 2003, 17:44

Unread post by Petra »

Podrzavam!

Mislim da bi na trzistu u ovom trenutku moglo biti prilicno mjesta za jednu antologiju - bez obzira na to koji bio osnovni kriterij odabira. ja bih u svakom slucaju tako nesto kupila. Kao klinka bas nisam bila okruzenima ljudima koji su citali siriuse, a domacu produkciju pratim recimo zadnjih tri cetiri godine, od kad sam prestala bit siromasni student i pocela kupovati Future i zbirke. nekako mi se cini da nas takvih ima dosta.

btw, novi val u sf-u? :? :?:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pa, "novi val" traĹži malu elaboraciju.

Ponajprije, nema veze s ameri?kim Novim valom u SF-u po?etkom [?]ezdesetih.

Drugo, radi se o diskontinutetu pisanja SF-a u Hrvatskoj tijekom cca. pet godina (koja vi[?]e-manje, zapravo manje). Kako je umro "Sirius" 1989., s radom je prestalo niz autora koji su ondje objevljivali - Belan, Piha?, ?oki?, Anti?evi?, Pr?i? (koji je i sam ure?ivao "Sirius") itd. Tu spada i Raos. Aktivan je plus-minus cijelo vrijeme ostao Živko Prodanovi?, koji se pak prebacio na romane i sastavljanje bibliografije. Ako sam koga ispustio (a jesam), gre[?]ka je moja.

Nadalje, rane devedesete donose ambivalentan stav "Future" prema doma?im radovima (od Vlatka Juri?a-Koki?a koji je programatski odbacio doma?i SF, preko Mihaele Veline na koju je i[?]ao niz primjedbi, pa do Milene Benini koja opet ima svoje razloge za neobjavljivanje doma?eg SF-a), ali i "Plimu" koja uglavnom hrpimice objavljuje sva[?]ta. "Plima" je objavljivala sva[?]ta u Ĺžanrovskom pogledu: fantastiku, SF, horror, ali i sva[?]ta glede kvalitete: od posve ne?itkog sme?a (autori sre?om nisu dalje pisali) do radova koji su si privrijedili nagradu SFERA.

Na posljetku, udruga Sfera krenula je sa sustavnim objavljivanjem zbirki hrvatskog SF-a (deseta u izradi), svaki Sferakon, a prema uzoru na Ĺ kote. Toj koncepciji pridruĹžili su se i Istrani svojim Istrakonskim zbirkama (ovogodi[?]nja je tre?a).

Eh sada, uzmi drugu polovicu devedesetih, pa [?]to je tada isplivalo, moŞe[?] ra?unati pod "novi val" hrvatskog SF-a. Ne ?u imenovati - da ne bih koga ispustio, pa povrijedio ta[?]tinu. No, ako istaknem Žiljaka, Macana, Tanju Jambri[?]ak, Marinu Jadrej?i? - ne ?u nikoga povrijediti.

Osobno, mislim da je situacija sli?nija onoj kad je Campbell preuzeo baklju od Gernsbecka, negoli ameri?kom novom valu, no to je ve? posve off topic.
User avatar
Petra
Puppeteer
Posts: 109
Joined: 08 Sep 2003, 17:44

Unread post by Petra »

Hvala Dagi! :D


Ali iz odgovora proizlazi jos jedan :?: posto nikad nisam poblize proucavala povijest SF-a
Dagi wrote: Ponajprije, nema veze s ameri?kim Novim valom u SF-u po?etkom šezdesetih.
Osobno, mislim da je situacija sli?nija onoj kad je Campbell preuzeo baklju od Gernsbecka, negoli ameri?kom novom valu, no to je ve? posve off topic

je, off topic je, pa moze pricekati :D
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

:arrow: evo, da ne bi bili off-topic i da ban ne pri?a kak se forumi ne moderiraju, podijelila sam temu, tako da razgovor o novim valovima u SF-u (bilo hrvatskom, bilo ameri?kom bilo tunguškom) možete nastaviti u za to odgovaraju?em forumu.. hvala na pažnji
Last edited by Ire on 06 Apr 2004, 12:40, edited 1 time in total.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

ire wrote::arrow: evo, da ne bi bili off-topic i da ban ne pri?a kak se forumi ne moderiraju, podijelila sam temu, tako da razgovor o ameri?kom Novom valu u SF-u možete nastaviti u za to odgovaraju?em forumu.. hvala na pažnji
Ali... ono je bio razgovor o "hrvatskom novom valu"... Americki je bio samo digresija!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Ali... ono je bio razgovor o "hrvatskom novom valu"... Americki je bio samo digresija!
evo jel sad valja?
:!: prestanite postat off-topic!!!
Last edited by Ire on 06 Apr 2004, 12:46, edited 1 time in total.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okej, uba?eno u novi thread (dretvu)!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

hvala, sori na nervozi :shock: :)
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Sve 5 - isprika [?]to bijah off topic.
User avatar
Petra
Puppeteer
Posts: 109
Joined: 08 Sep 2003, 17:44

Unread post by Petra »

Hvala i tebi Izitpajne :) , moram priznati da zbilja nikad nisam zasla u kakav pred(WWII)ratni sf. naravno izuzev Vernea.

samo pazi, pokusaji definicije odlika recentnog knjizevnog stvaralastva (bez obzira radilo se o zanru ili mainstreamu) kao kakvog prepoznatljivog smjera cesto se, s dovoljnim vremenskim odmakom, pokazu pateticno neuspjelima :lol:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

samo pazi, pokusaji definicije odlika recentnog knjizevnog stvaralastva (bez obzira radilo se o zanru ili mainstreamu) kao kakvog prepoznatljivog smjera cesto se, s dovoljnim vremenskim odmakom, pokazu pateticno neuspjelima
Mmmda... Zato se kasnije sistematizacije okamene, pa ih djeca u?e u [?]koli, a studenti na faksu. Pa onda Ĺ enoa ili Kumi?i? ispadnu realizmom, a de facto su zaka[?]njeli romantizam.

No, ba[?] sam postao pod novi topic (o Novom valu), pa da se ne ponavljam.

Uzgred, Suvinova Od Lukijana do Lunjika je zapravo prva hrvatska SF antologija, iako u njoj ima sva?ega - od KrleĹže do Heinleina.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Antologija hrvatskog SF-a

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote:Na okruglom stolu na Istrakonu 2004 (v.), Davor Šišovi? je - izme?u ostaloga - pokrenuo zamisao hrvatske SF antologije. To pitanje završilo je nekako nedore?eno; pokrenuto je pred sam kraj, a nakon cca. 4 sata diskusije, panelisti su željeli JESTI...
:D :D :D
soooooo true!
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Ja sam, kao Petra, većinom preskočila Sirius, krenula od stvari na engleskom i tek nedavno počela pratiti hrvatsku produkciju, ponajviše zahvaljujući Futuri i priči i "Crveno i crno" koja me signlehadedly uvjerila da se vrijedi pozanimati za hrvatsku produckiju. (a još je i 'ženska' 8) ) Zbog toga bi mene osobno najviše zanimala jedna antologija kakva je opisana pod brojem 1, da vidim što sam propustila.

2. i 3. me ne bi zanimale, a nisam sigurna koliko bi bile financijski opravdane, jer bi to (koliko sam shvatila iz napisanog) basically bio reprint već izdanih priča koje se mogu kupiti ili pročitati. Sa već postojećim autorskim zbirkama Sferinog kola, bojim se da bi bilo previše preklapanja (correct me if I'm wrong).

Oko SFerakonskih priča mene bi pak (opet osobno) zanimala shortlisted antologija, recimo priče od 1990 ili 1994 naovamo koje su ušle u zadnji krug za nagradu, ali je nisu dobile.

Od svega mi je najzanimljiviji prijedlog zbrda-zdola, jer bi to, između ostaloga, izprofiliralo i domaće urednike žanra, o čemu je mislim također bilo govora u Pazinu. Općenito se slažem s tvrdnjom da nam dobrih urednika fali (and I mean that generally - u mainstreamu i u sf-u). Da nema dobrih urednika sf-a direktna je posljedica činjenice da u niti jednoj većoj izdavačkoj kući nisu zaposleni ljudi koji sf poznaju (as in, o njemu imaju znanja koje seže dalje od vlastitih preferenci). Ljudi koji bi mogli biti izvrsni urednici sf-a imamo, zar ne? Možda sam nedovoljno informirana, ako jesam, informirajte me. U zbrda-zdola antologiju bi mogle biti uvrštene priče koje su već izdane, poznate ili slično, no to tu ne bi bilo važno jer bi to bio osobni izbor urednika. Meni su i inače takve antologije najdraže. Možda bi takve antologije, zbog izbora priča, digle i popriličnu prašinu ( :shock: ) što bi, opet, za nekakvu diskusiju ili ozbiljnije bavljenje hrvatskim sf-om bilo u svakom slučaju poticajno. :)

Što se tiče namjenski napisanih priča, to mi se čini preuranjeno. (I ne mogu se sjetiti sad zašto, jer dok sam ispisala sve gore navedeno, isplarilo mi je iz glave). A opet, Istrakonska i Sferakonska zbirka su super i bilo bi bolje da takvih ima više. Nešto se šuškalo da bi udruga Gaia napravila svoju zbirku (to je neprovjerena informacija, ne sjećam se ni tko mi je to spomenuo, ni kad, ni ništa :( ) Kakve si namjenske imao na umu, kao Sferakonska i Istrakonska ili nešto drugo?

A ono što bi mi kao studentu književnosti (kojem su na faksu usadili čitanje kritike i eseja na temu) bilo super je zbirka eseja koja se bavi kritikom ili kritičkim pregledom domaćeg sf-a, onak malo dublje. Kritika bilo koje vrste, o čemu je isto bilo riječi u Pazinu, praktički nema. Sad, da mi Izitpajn ne bi rekao/napisao da se uvijek samo kolektivno žalimo, a nitko se ne nudi da išta napiše (kao što nam je nedavno spočitnuo u jednom drugom threadu :D ), bih se možda i ponudila, no ima (i tu) jedan problem. I taj je dotakla Petra - a to je povijest sf-a, in general. Tu mi fali znanja za dublji kritiči prikaz, na koji mislim. Smatram da imamo dovoljno uistinu kvalitetnih i potencijalno kvalitetnih autora da ih možemo kritički promatrati, i to unutar cjelokupne (čitaj: svjetske) sf književnosti. Nisam, očito, pobornik onoga "dobro je u okvirima Hrvatske". Mislim da bi se takvom (bojim se reći - sustavnom) kritikom pomoglo autorima da poboljšaju vlastitu kvalitetu jer imamo dosta nekvalitetne produkcije koja ponavlja već prilično izlizane stereotipe. (Izitpajn - NB dovoljno kvalitetnih autora za kritiku, te dosta nekvalitetnih autora koji su in dire need of education, tko što se tiče pisanja /živjele radionice!/, tko što se tiče žanra specifically). Pisanje - radionice, žanr - predavanja, poput onih na Istrakonu, recimo, a da su orijentirana na povijest sf- a - to bi bilo suuuuupeeer! :D :D :D A i postovi koje su neki (Izitpajn i Dagi come to mind) postali na ovom formu pomažu i informativnošću i strpljenjem. (Hvala na trudu!)

Nadam se da nisam i ovaj put bila nerazumljiva ( :roll: no to ćemo tek vidjeti)
Last edited by Nimrod on 06 Apr 2004, 19:50, edited 6 times in total.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Post Reply