SF vs. FANTASY

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

Citam ...

iskljucivo fantasy
0
No votes
uglavnom SF, ali se zalomi i koja fantasy knjiga
8
18%
uglavnom fantasy, ali se zalomi i koja SF knjiga
5
11%
iskljucivo SF
16
36%
iskljucivo SF
16
36%
 
Total votes: 45

User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Dagi wrote:
Pham Nuwen wrote: Razlika izmedju SF i F jest u tome sto se SF dogadja u nasem svijetu ali u nekom drugom vremeno (uglavnom buducem) dok se F dogadja u ovom trenutku, ali u nekom drugom svijetu.
Lijepo re?eno. No, na žalost, posve pogrešno, barem što se ti?e SF-a.
Ma naravno da je pogresno, jednostavno ima previse iznimaka ( i u fantasyu, recimo Amberske kronike, Americki bogovi od Gaimana itd.) , no kad bih nekome priprostom covjeku objasnjavao razliku izmedju SF&F onda se to otprilike opise ovako..

jer klasicni iskliseizirani primjer SF-a ipak jesu buducnost, svemirski brodovi, ultra-high tehnologija, dok klasicni iskliseizirani primjer fantasya jesu vitezovi, orci, vilenjaci, magija, srednji vijek, carobnjaci itd. Na svu srecu, postoji veliki broj iznimaka (rekao bih vise u SF-u nego u fantasy-u) u oba zanra...
nema me.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Tomislav Šaki? wrote:Slazem se za ovo YATW, i ?ini se da je 99.9% fantasyja shit. Pa, reci mi što nije, i rado cu ?itati. Ali ja nisam ni Tolkiena zavrsio od silne dosade.
Uzmi Americke Bogove od Gaimana, Dugo mracno poslijepodne duše od Adamsa (dostupno u Monolithu 5)... Zelaznyeve Amberske kronike...

Imas u Monolithu 2 mislim (ili mozda 3) solidan roman Vilinska prica... to je ovako sve sto mi od "netipicnog" fantasy-a trenutno pada na pamet... i ako ti se da... cuo sam jako dobre stvari o Dark Tower serijalu od Stephena Kinga, ali nazalost to bi morao naruciti preko interneta, no ono sto sam cuo mi je definitivno JAAAAKOOOO zanimljivo...
nema me.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Pham Nuwen wrote:
Nazalost tvoj nacin pogleda na fantasy je potpuno kriv, a najvise se vidi u tvojoj recenici gdje kazes da Gaiman nije fantasy...
zanimljivo da je moj pogled potpuno kriv, a da bi ti kasnije rekao gotovo istu stvar
vecina fantasy pisaca, poput recimo George R.R. Martina zapravo uzmu Tolkienovo Me?uzemlje, i onda rade "vi[?]e, brĹže, ja?e".
drugo ja nisam rekao da Gaiman nije F nego da ga ja nikako ne mogu strpati u F
o tom drugom prilikom
Razlika izmedju SF i F jest u tome sto se SF dogadja u nasem svijetu ali u nekom drugom vremeno (uglavnom buducem) dok se F dogadja u ovom trenutku, ali u nekom drugom svijetu.
ovo nije istina niti za F; mogao bih nabrojati barem tucet djela koja se doga?aju ba[?] u "ovom" svijetu, kad smo ve? kod toga i Gaiman to radi
....samo sto zbog svoje percepcije ljudi to ne mogu vidjeti...
ili pisci ne Ĺžele druga?ije pisati, ali to je stvar trĹži[?]ta
fantasy danas izgleda tako jer se to prodaje, a pisci vole lovu
Tomislav Ĺ aki? wrote:Slazem se za ovo YATW, i ?ini se da je 99.9% fantasyja shit. Pa, reci mi [?]to nije, i rado cu ?itati. Ali ja nisam ni Tolkiena zavrsio od silne dosade.
stvarno ne znam kakvo je stanje u dostupnosti SF-a kod nas
ako je Algoritam mjerilo, ja sam stekao dojam da je F zatupljeniji (moĹžebitno subjektivan stav) no tamo fantasya ima na tone i ?ini mi se da naru?uju bilo [?]to samo da ima preko 400 str i barem 4 nastavka tako da je velika ve?ina je te[?]ko sme?e- moĹžebitno je stvar da kvantiteta djeluje poraĹžavaju?e na kvalitetu
Pham Nuwen wrote:
Uzmi Americke Bogove od Gaimana, Dugo mracno poslijepodne du[?]e od Adamsa (dostupno u Monolithu 5)... Zelaznyeve Amberske kronike...
Kao [?]to rekoh ( a vratit ?u se na ovo za sekundu) Gaiman ba[?] i nije tipi?ni F
Ovo od Adamsa nisam ?itao, tako da ne znam
Zelazny- ba[?] ga ne bih preporu?io kao nedosadnog, ja sam recimo umirao od dosade zadnje 3 "knjige" i ?ak mislim da nisam pro?itao do kraja

.. to je ovako sve sto mi od "netipicnog" fantasy-a trenutno pada na pamet...
e tu sam te ?ekao, moj je stav krivi a tvoj se temelji na "netipi?nim" predstavnicima – daj molim te
i ako ti se da... cuo sam jako dobre stvari o Dark Tower serijalu od Stephena Kinga, ali nazalost to bi morao naruciti preko interneta, no ono sto sam cuo mi je definitivno JAAAAKOOOO zanimljivo...
i ponovo SK i njegov DT je sve samo ne zanimljiv- mislim da sam ve? pisao o njemu
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Bahod wrote:
Pham Nuwen wrote:
Nazalost tvoj nacin pogleda na fantasy je potpuno kriv, a najvise se vidi u tvojoj recenici gdje kazes da Gaiman nije fantasy...
zanimljivo da je moj pogled potpuno kriv, a da bi ti kasnije rekao gotovo istu stvar
Molim, gdje, kako, zasto?

da te ponovo citiram...
Postoji nekoliko situacija koje se mogu odigrati;
Ad.1. Zlo ima veliku nadnaravnu mo? i baš kad se ?ini da je sve propalo Dobri prona?u još ve?u mo? u obliku malog pastira/ma?a, davno izgubljenog /starog ?arobnjaka, davno zaboravljenog i svijet je spašen. Aka- Deus ex machina.
Ad.2. Zlo ima veliku nadnaravnu mo?, a protagonisti (obi?ni "ljudi") uspiju u zadnji osloboditi još ve?u silu u obliku zmaja/kamena/posrnulog boga. Aka -Deus in machina

Postoji i dodatna opcija koja se iz komercijalnih razloga rijetko dešava

Ad. 3. Zlo ima veliku nadnaravnu mo? i baš kad izgleda da ?e junaci spasiti stvar, kamen ipak prevagne i zlo stvarno pobijedi.
Gdje sam ja ovo ponovio??? Ovo je los, netocan, kriv pogled na fantasy. Ako tebe zanimaju samo orkovi vilenjaci itd. to je tvoj problem, ali fantasy nije iskljucivo orkovi i vilenjaci...
Bahod wrote:
vecina fantasy pisaca, poput recimo George R.R. Martina zapravo uzmu Tolkienovo Me?uzemlje, i onda rade "više, brže, ja?e".
drugo ja nisam rekao da Gaiman nije F nego da ga ja nikako ne mogu strpati u F
o tom drugom prilikom
to sto ga ti ne mozes strpati u F je tvoj problem. No hajde pokusaj ga strpati u neki drugi zanr.

Jos davno prije par godina bio sam naletio na neki fantasy & Sf site, gdje su ljudi mogli postati svoje price na eng. Pa je tamo postojala sekcija High Fantasy, a opis je isao otprilike, vilenjaci, magija, zli carobnjaci.... dakle "klasicni" fantasy, a zatim je postojala sekcija Urban (ili je bio Modern) fantasy, koji je otprilike opis bio vilenjaci (i druga magicna bica) u sadasnjem vremenu... zakljuci iz ovoga sto god hoces...
Bahod wrote:
Razlika izmedju SF i F jest u tome sto se SF dogadja u nasem svijetu ali u nekom drugom vremeno (uglavnom buducem) dok se F dogadja u ovom trenutku, ali u nekom drugom svijetu.
ovo nije istina niti za F; mogao bih nabrojati barem tucet djela koja se doga?aju baš u "ovom" svijetu, kad smo ve? kod toga i Gaiman to radi
naravno da nije istina, ali je uobicajena percepcija medju nezanrovskim ljudima... kao sto sam vec napisao u odgovor dagiju.
Bahod wrote:
....samo sto zbog svoje percepcije ljudi to ne mogu vidjeti...
ili pisci ne žele druga?ije pisati, ali to je stvar tržišta
fantasy danas izgleda tako jer se to prodaje, a pisci vole lovu
Pa zanimljivo je da je roman Americki Bogovi prema mojim dojmovima jako popularan i cijenjen roman. A u svakom slucaju nije "tipicni" fantasy.
Bahod wrote:
Tomislav Šaki? wrote:Slazem se za ovo YATW, i ?ini se da je 99.9% fantasyja shit. Pa, reci mi što nije, i rado cu ?itati. Ali ja nisam ni Tolkiena zavrsio od silne dosade.

stvarno ne znam kakvo je stanje u dostupnosti SF-a kod nas
ako je Algoritam mjerilo, ja sam stekao dojam da je F zatupljeniji (možebitno subjektivan stav) no tamo fantasya ima na tone i ?ini mi se da naru?uju bilo što samo da ima preko 400 str i barem 4 nastavka tako da je velika ve?ina je teško sme?e- možebitno je stvar da kvantiteta djeluje poražavaju?e na kvalitetu
sva sreca da Algoritam nije jedina knjizara i izdavac SF&F-a u nas...
Bahod wrote:
Pham Nuwen wrote:
Uzmi Americke Bogove od Gaimana, Dugo mracno poslijepodne duše od Adamsa (dostupno u Monolithu 5)... Zelaznyeve Amberske kronike...
Kao što rekoh ( a vratit ?u se na ovo za sekundu) Gaiman baš i nije tipi?ni F
Ovo od Adamsa nisam ?itao, tako da ne znam
Zelazny- baš ga ne bih preporu?io kao nedosadnog, ja sam recimo umirao od dosade zadnje 3 "knjige" i ?ak mislim da nisam pro?itao do kraja
Sto se tice Gaimana, nisi se vratio...

Sto se tice Zelaznya, procitah prve 4 knjige (5 nema u knjiznici) i meni je bio poprilicno lagan za citanje (cak mozda prelagan za moj ukus), ali isto tako sam cuo da druga kvintologija je puno losija u kvaliteti...
Bahod wrote:
.. to je ovako sve sto mi od "netipicnog" fantasy-a trenutno pada na pamet...
e tu sam te ?ekao, moj je stav krivi a tvoj se temelji na "netipi?nim" predstavnicima – daj molim te
jesi li primjetio navodne znakove na "netipicni", prvo za mene ne postoji tipicni i netipicni fantasy, vec samo fantasy. No posto ljudi fantasy smatraju onako kako si ga ti opisao... a Sakic je dao do znanja da ga takav fantasy bas i ne zanima, nabrojao sam nekoliko naslova koji se bas i ne mogu tako opisati...
Bahod wrote:
i ako ti se da... cuo sam jako dobre stvari o Dark Tower serijalu od Stephena Kinga, ali nazalost to bi morao naruciti preko interneta, no ono sto sam cuo mi je definitivno JAAAAKOOOO zanimljivo...
i ponovo SK i njegov DT je sve samo ne zanimljiv- mislim da sam ve? pisao o njemu
Znam puno ljudi koji se ne slazu s tobom, no opet napomena nisam citao... iako bih volio... jel imas mozda? jel bi bio voljan posuditi?
nema me.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Pham Nuwen wrote:
Molim, gdje, kako, zasto?
Gdje sam ja ovo ponovio???
pa nisam ni rekao da si ponovio nego da si rekao gotovo istu stvar
vecina fantasy pisaca, poput recimo George R.R. Martina zapravo uzmu Tolkienovo Me?uzemlje, i onda rade "vi[?]e, brĹže, ja?e".
ono na [?]to sam ja aludirao je da se gotovo sve pri?e u fantasyu svode na isto
ako sam pogre[?]no shvatio ovu tvoju re?enicu ispri?avam se
Ovo je los, netocan, kriv pogled na fantasy. Ako tebe zanimaju samo orkovi vilenjaci itd. to je tvoj problem, ali fantasy nije iskljucivo orkovi i vilenjaci...
sad malo banalizira[?] stvar i moje rije?i – to nije ono [?]to sam ja rekao

to sto ga ti ne mozes strpati u F je tvoj problem. No hajde pokusaj ga strpati u neki drugi zanr.

Pa zanimljivo je da je roman Americki Bogovi prema mojim dojmovima jako popularan i cijenjen roman. A u svakom slucaju nije "tipicni" fantasy.

jesi li primjetio navodne znakove na "netipicni", prvo za mene ne postoji tipicni i netipicni fantasy, vec samo fantasy. No posto ljudi fantasy smatraju onako kako si ga ti opisao... a Sakic je dao do znanja da ga takav fantasy bas i ne zanima, nabrojao sam nekoliko naslova koji se bas i ne mogu tako opisati...

Sto se tice Gaimana, nisi se vratio...
malo si mi kontradiktoran prvo uvede[?] termine "tipi?an/netipi?an" da bi poslije ustvrdio da to ne postoji
ako govorimo o onome [?]to je "tipi?an" ili standardan fantasy danas onda ona moja definicija pokriva vi[?]e od 90% djela; i iako je Zelazny moĹžebitno u svoje vrijeme bio ne[?]to novo, danas, iako "klasik", nije ni[?]ta niti nevi?eno niti senzacionalno i ne vidim ba[?] da jako odstupa od "moje" definicije
Gaiman je ipak druga pri?a jer je relativno nov pisac i ne drĹži se ve? prije spomenutih "normi"
Jedino njegovo djelo koje bi ja svrstao u F (ajmo re?i tipi?an F) je Stardust, dok bi ostala djela – tu mislim na Bogove i Anansi Boys , pa i Good Omens prije bila nekakva mitologija- a to [?]to je trenutno popularan je odraz njegove netipi?nosti ( uz naravno ?injenicu da ?ovjek fenomenalno pi[?]e)
evo sad sam se vratio na NG


sva sreca da Algoritam nije jedina knjizara i izdavac SF&F-a u nas...
nije mi ba[?] jasno [?]to si htio ovim re?i, ja nisam ni rekao da je jedina, no nekako je ipak najve?a i najaĹžurnija- barem u Zagrebu

Znam puno ljudi koji se ne slazu s tobom, no opet napomena nisam citao... iako bih volio... jel imas mozda? jel bi bio voljan posuditi?
Da sad tu ponovo ne davim svojim trabunjanjima o Kingu probaj prona?i ( ako te zanima) [?]to sam prije napisao
Ĺ to se ti?e posudbe nema problema, samo nemam prve 3 ili 4 knjige (moram provjeriti) jer sam to posudio od frendice, a ostale sam kupio, pa ako se sna?e[?] za po?etak ja ti dam sredinu i kraj :uzdravlje:
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Bahod wrote:
Pham Nuwen wrote:
Molim, gdje, kako, zasto?
Gdje sam ja ovo ponovio???
pa nisam ni rekao da si ponovio nego da si rekao gotovo istu stvar
vecina fantasy pisaca, poput recimo George R.R. Martina zapravo uzmu Tolkienovo Me?uzemlje, i onda rade "više, brže, ja?e".
ono na što sam ja aludirao je da se gotovo sve pri?e u fantasyu svode na isto
ako sam pogrešno shvatio ovu tvoju re?enicu ispri?avam se
sad se ja ispricavam, moja recenica je bila krivo formulirana... Nazalost precesto se susrecem s fanovima Forgotten Realmsa, i sl. Uistinu vecina fantasy pisaca se pise klasicne vec iskliseizirane fantasy romane, tj. vecina su ih YATW-ovi. Ipak postoji dovoljan broj romana koji se ne mogu strpati u taj kos, dovoljan broj da se ne mogu smatrati iznimkama koje potvrdjuju pravilo. Fantasy je kao zanr (ako se ne varam) ipak mla?i od SF i kao takav zaostaje i još nije dostigao raznovrsnost koju ima SF, ali ima potencijal, i u svakom slucaju nije jednodimenzionalan kao sto je cesta pretpostavka...
Bahod wrote:
Ovo je los, netocan, kriv pogled na fantasy. Ako tebe zanimaju samo orkovi vilenjaci itd. to je tvoj problem, ali fantasy nije iskljucivo orkovi i vilenjaci...
sad malo banaliziraš stvar i moje rije?i – to nije ono što sam ja rekao
u pravu, si banaliziram tvoje rijeci, ali ti si mi to sam dopustio banalizacijom fantasy-a kao zanra...
Bahod wrote:
to sto ga ti ne mozes strpati u F je tvoj problem. No hajde pokusaj ga strpati u neki drugi zanr.

Pa zanimljivo je da je roman Americki Bogovi prema mojim dojmovima jako popularan i cijenjen roman. A u svakom slucaju nije "tipicni" fantasy.

jesi li primjetio navodne znakove na "netipicni", prvo za mene ne postoji tipicni i netipicni fantasy, vec samo fantasy. No posto ljudi fantasy smatraju onako kako si ga ti opisao... a Sakic je dao do znanja da ga takav fantasy bas i ne zanima, nabrojao sam nekoliko naslova koji se bas i ne mogu tako opisati...

Sto se tice Gaimana, nisi se vratio...
malo si mi kontradiktoran prvo uvedeš termine "tipi?an/netipi?an" da bi poslije ustvrdio da to ne postoji
ako govorimo o onome što je "tipi?an" ili standardan fantasy danas onda ona moja definicija pokriva više od 90% djela; i iako je Zelazny možebitno u svoje vrijeme bio nešto novo, danas, iako "klasik", nije ništa niti nevi?eno niti senzacionalno i ne vidim baš da jako odstupa od "moje" definicije
Gaiman je ipak druga pri?a jer je relativno nov pisac i ne drži se ve? prije spomenutih "normi"
Jedino njegovo djelo koje bi ja svrstao u F (ajmo re?i tipi?an F) je Stardust, dok bi ostala djela – tu mislim na Bogove i Anansi Boys , pa i Good Omens prije bila nekakva mitologija- a to što je trenutno popularan je odraz njegove netipi?nosti ( uz naravno ?injenicu da ?ovjek fenomenalno piše)
evo sad sam se vratio na NG
ah prvo "tipicno/netipicno" sam uveo samo u svrhu ove rasprave, osobno ne smatram da postoji tipicni fantasy, tipicni sf ili bilo sto tipicno... ali ocito je da ljudi tako smatraju, pa sam se prilagodio... Zato sam i stavio navodne znakove. Kad bih smatrao da postoji podjela na tipicno/netipicno ne bih stavio navodne znakove.
Sto se tice NG-a. Fantasy JE mitologija. Temelj danasnjeg fantasy je nastao s LOTR-om, a Tolkien je svjesno radio ALTERNATIVNU MITOLOGIJU za anglosase. Drugo... vilenjaci, patuljci itd. sve su to mitoloska bica??? Fantasy crpi previse toga iz mitologije, da bi se samo tako nesto otpisalo da nije fantasy jer je to previse mitoloski.

Eh, da, umjesto kontradiktoran, preferiram pojam paradoksalan :ocasion:
Bahod wrote:
sva sreca da Algoritam nije jedina knjizara i izdavac SF&F-a u nas...
nije mi baš jasno što si htio ovim re?i, ja nisam ni rekao da je jedina, no nekako je ipak najve?a i najažurnija- barem u Zagrebu
Ajmo ovako, ne sjecam se kad sam zadnji put u knjiznici posudio neku knjigu iz Algoritmovog izdanja... a jos nisam procitao sav SF i F u knjiznici... Algoritam je do sad koliko ja znam izdavao Tolkiena, Pottera, Gaimana, Kaya od fantasy, Kinga od Horrora, te Vingea od SF-a, jesam li nesto zaboravio??? Naravno tu ne racunam one knjige na engleskom.
Bahod wrote:
Znam puno ljudi koji se ne slazu s tobom, no opet napomena nisam citao... iako bih volio... jel imas mozda? jel bi bio voljan posuditi?
Da sad tu ponovo ne davim svojim trabunjanjima o Kingu probaj prona?i ( ako te zanima) što sam prije napisao
Što se ti?e posudbe nema problema, samo nemam prve 3 ili 4 knjige (moram provjeriti) jer sam to posudio od frendice, a ostale sam kupio, pa ako se sna?eš za po?etak ja ti dam sredinu i kraj :uzdravlje:

Damn, u algoritmu kad sam zadnji put bio nije bilo prve knjige. Imam ju na kompu, ali neda mi se tako citati...
nema me.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

nu zapo?eo sam pisati esej o mitologiji pa mi je nestalo struje, i sad mi se ne da ponovo

BTW kupio danas dvije knjige N. Gaimana
The Sandman i Neverwhere
samo da se pohvalim
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: SF vs. FANTASY

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dagi wrote: Zato [?]to ako si napuni[?] vrt patuljcima, onda si normalan respektabilan gra?anin. Ovaj, skoro gra?anin... Danas je to jeftino, samo treba[?] vrt. Patuljke lako kupi[?]: betonski patuljak od metar i po' stoji nepunih tristo kuna. Mislim, ak' si [?]krta dati toliko za pravu patulja?ku ljubav... Plasti?ni su sigurno jo[?] povoljniji.

A probaj si napuniti vrt replikama malih zelenih: odmah bude svim susjedima jasno da se drogira[?], oboĹžava[?] sotonu, odrĹžava[?] orgije sa Ĺžrtvama, a na izborima daje[?] glas mladeĹži SDP-a. K tome, ja ne znam gdje nabaviti figure onih stvorenja iz Roswella!? MoĹžda ih se dade naru?iti - to mora biti grozno skupo (okej, okej, znam da je dolar pao, ali ipak!), pa po[?]tarina, pa ?eka[?] dok do?u iz Amerike, pa ih zadrĹže na carini, pa mora[?] i?i po njih...
U jednom i u drugom slu?aju ti je sranje. U prvom ti upadne Fronta za oslobo?enje vrtnih patuljaka i onda si upleten u rat protiv terorizma. Ili ti do?u Ameri ili ti do?u Izraelci, u svakom slu?aju ostao si i bez vrta i bez ku?e. Izraleci te bar na vrijeme upozore pa stigne[?] u izbjegli[?]tvo.

U drugom slu?aju ti upadnu Fox i Mulder. Opet ne valja.
A. Ziljak
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ehm da, procitao sam od Izvora prvu pentalogiju Zelaznog, i to je klasika, ali nikad to nisam smatrao tipi?nim fantasyjem, u tom "predrasudnom" smislu (Tolkien + jo[?] mitologije 6 jo[?] vi[?]e retrogradnih ideja). A Gaimana sam ?itao strip, 4-5 komada sandmana, jer je gore bio natpis da je to najbolji fantasy uz Tolkiena i Le Guin. Dojmovi su bili takvi da mi nije palo na pamet i?i ?itati Ameri?ke bogove. :dontknow: Bojim se da Le Guinino Zemljomorje ipak ostaje vrhunac toga Ĺžanra... ?itao sam toga Kaya kad ga je Algoritam po?eo prevoditi (Tigana), i to je bilo pri?am-ti-pri?u blah-blah osrednje-pi[?]em-a-ni-ideje-mi-ba[?]-nisu-zanimljive wannabe-Tolkien. O ovom tipu pak kojem Algoritam izdaje knjiĹžurine i knjiĹžurine (Tod? Tad?) ?ujem sve najgore. Tak da nije to za mene:-)
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Tad Williams je sranje... odustao sam nakon prve knjige i 200 stranice druge, covjek je valjda svaki klišej fantasy-a ubacio u roman... neinspirativno, neoriginalno...

Sto se tice Kaya, covjek nek se odluci da li pise povijesne romane ili fantasy romane... ako pise povijesne nek pise povijesne, ako pise fantasy neka pise fantasy... a ne recimo nazvati vikinge erlinzima pa o njima pisati...
nema me.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Evo, ja došo pa da malo obrišem prašinu s kostura u ormaru.

Kao prvo, nije to?no da je u Gospodaru prstenova sve crno-bijelo. Je li Boromir crno-bijel? Pa onaj gondorski namjesnik kakoliseve?zove? Pa nisu ?ak ni svi vilenjaci 100% ?isti. Imaš tu puno nijansi, da, zlo je zlo, ali ono ima element elementarne nepogode kojoj se ljudi suprotstavljaju, a onda se na muci poznaju junaci, ono, vidi se ko je Obili? a ko onaj drugi...

Što se ti?e fašistoidnosti fantasyja, ali i zlatnog doba SF-a, Tomu mogu preporu?iti Moorcockov esej "Starship Stormtroopers" koji je negdje na hr.rec.sf koji je prije par godina polu?io i zanimljivu diskusiju. Možemo ga ovdje ponovit, ha?
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Hamenaglar wrote: cuo sam jako dobre stvari o Dark Tower serijalu od Stephena Kinga, ali nazalost to bi morao naruciti preko interneta, no ono sto sam cuo mi je definitivno JAAAAKOOOO zanimljivo...


Citao sam prve tri. Ima akcije, horrora, sf-a... a King ne razvlaci kao u nekim drugim knjigama. Prve tri knjige su izuzetno dobre, originalne i nevjerojatno zarazne. Meni medju najboljim od Kinga. Sto Algoritam nije to izdao?
Doduse, oni koji su citali dalje vele da od 4. nastavka serijal krece nizbrdo... ali kad se navuces, kasno je.
Izdali Srbi 1., 2., 3. i 4. knjigu za sad, a vjerojatno ce i sve. Bilo je za nabaviti na Velesajmu i na ponekom sajmu knjiga po Zg.i to za sitne pare, a prijevod je tecan.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Izitpajn wrote:Evo, ja do[?]o pa da malo obri[?]em pra[?]inu s kostura u ormaru.

Kao prvo, nije to?no da je u Gospodaru prstenova sve crno-bijelo. Je li Boromir crno-bijel? Pa onaj gondorski namjesnik kakoliseve?zove? Pa nisu ?ak ni svi vilenjaci 100% ?isti. Ima[?] tu puno nijansi, da, zlo je zlo, ali ono ima element elementarne nepogode kojoj se ljudi suprotstavljaju, a onda se na muci poznaju junaci, ono, vidi se ko je Obili? a ko onaj drugi...

Ĺ to se ti?e fa[?]istoidnosti fantasyja, ali i zlatnog doba SF-a, Tomu mogu preporu?iti Moorcockov esej "Starship Stormtroopers" koji je negdje na hr.rec.sf koji je prije par godina polu?io i zanimljivu diskusiju. MoĹžemo ga ovdje ponovit, ha?



"Gospodaru" se zamjera ... dosta toga... a bome ima i fasistoidnu crtu...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

TB wrote: "Gospodaru" se zamjera ... dosta toga... a bome ima i fasistoidnu crtu...
Numenoreanci kao najsavr[?]eniji ljudi? :)
Randomness is strong with this one!
Post Reply