SF vs. FANTASY

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

Citam ...

iskljucivo fantasy
0
No votes
uglavnom SF, ali se zalomi i koja fantasy knjiga
8
18%
uglavnom fantasy, ali se zalomi i koja SF knjiga
5
11%
iskljucivo SF
16
36%
iskljucivo SF
16
36%
 
Total votes: 45

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: SF vs. FANTASY

Unread post by Izitpajn »

Ire wrote:zašto je fantasy popularniji i op?enito prihva?eniji od SF-a?
Zato jer zahtijeva manji mentalni kapacitet.
zašto su patuljci uvjerljiviji od vanzemaljaca?
E, ne znam kad sam zadnji put ?itao SF gdje ima vanzemaljaca...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Da ne pilim o tome kako je fantasy vise eskapisticki od SFa...

1. Ajmo opet okrivit Hollywood! :D
Popularnost ili SF-a ili Fantasya je okinuta najnovijim utjecajem na masovni um bliske nam populacije.

Izasli su StarWarsi, svi bi bili Jediji...
Vrti se StarTrek, svi decki bi da im se 7of9 regenerira u ormaru spavace sobe, a cure da ih Chakotay poduci meditaciji. Ali vise manje potajno, jer sto ce reci susjedi?

Pojavi se LordOfTheRings, svi bi... cek, cek.. To ima i KNJIGU?!?!? I to knjigu po kojoj je napisan film, a ne obratno? Pa to je literatura! I jos ju je napisao profesor s Oxforda! To je kultura!

2. Ajmo malo o poistovjecivanju (grubo uopcavanje)
Junaci SFa su u vecini slucajeva nekakvi strucnjaci.. Hakeri, piloti, inzenjeri.. u svakom slucaju, ekipa koja je za mjesto do kojeg su dosli morala uciti. Tko hoce biti geek? (osim mene, mislim...)
Dakle, da bi bio kao SF junak, primi se knjige.. ili necveg slicnog...

Junaci fantasya su se u gabuli nasli ni krivi ni duzni, usput naucili bacati carolije ili macevati, nasli prsten, mac, oklop, (unesi po zelji) i veselo se otisli oblokati u birtiju iza ugla.
Dakle, da bi bio fantasy junak, cekaj da ti Demon upadne u dvoriste, ili da te Smrt uzme za priopravnika i dalje ce sve ici ko po spagici.

Ako si mali debeljko, lakse se furati na patuljke, nego na male zelene.

3. Jezicna barijera
Deset puta je lakse reci ABRAKADABRA ili CIRIBU CIRIBA nego "kompenziraj parametrizaciju protonskih zavojnica kvacila"

4. a mozda ipak
SF je bio jako popularan u doba jakog tehnoloskog napretka, dok su ljudi jod bili zaneseni. islo se na Mars, istrazivao se ocean, otkrivali su se novi horizonti... Ljudi su zeljeli citati SF, jer su ocekivali da ce ti romani biti stvarnost za desetak godina. SF im se zbilja dogadjao.
I eto... U svemiru se nije daleko doslo, tehnologija samo radi probleme, i nekako je postala uobicajena. Nema vise velikih promjena kao nekad, jedino su televizori postali tanji a telefoni manji.
Svima je pun kufer tehnologije. Nekad je bas bilo lijepo.. Uzmes mac, zajasis konja i odjases u susjedstvo napraviti si kraljevstvo po svojoj mjeri...
Randomness is strong with this one!
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Zeljko wrote:zar mladi ?itaju? :dontknow: :!:
Zar odrasli ?itaju?! :scratch:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

@Ire
Okej, idem onda za ozba?. Gledaj, situacija je kod nas jo[?] idimi-do?imi, jerbo se SF jako dobro drĹži. Metnimo ovak': i pok. Jurkovi? i Pr?i? su se do zadnjega opirali uvo?enju fantasyja (posljedi?no i horrora, idemo od ve?eg prema manjem) u "Sirius". I to je ostavilo traga. Kad je "Futura" po?ela uvoditi fantasy, moram priznati da sam nabrao ?elo: ?ek' malo, od kuda sad Konan the Barbarin me?u SF-om? Halo? ?ujemo se dobro?

Tu je "Futura"napravila koncesiju plimi fantasyja, pa je koncepcijski fantasy dobio mjesto uz SF. Akoprem je o koncepciji "Future" nezahvalno govoriti: pet urednika, dva nakladnika itd.

Dakle, Hrvati kasne za trendovima brat-bratu dvdeset pet godina, plus-minus. Rezultat je da postoji vrlo Ĺživahna SF scena i bogato prijevodbeno nakladni[?]tvo znanstvene fantastike, a u cijeloj pri?i fantasy se jo[?] uvijek "[?]lepa".

I jo[?]: tko od hrvatskih autora kontinuirano pi[?]e fantasy? MoĹže[?] istaknuti Spirina s njegovim parodijskim ciklusom Vailanta i Junkers'a te Bere?i?a koji ionako odbija Ĺžanrovski se svrstati, no izvrstan je je kad rabi povijesne i etnolo[?]ke motive. Recimo, od njegovog Ledenog kneza bi mogao ispasti mra?no dobar fantasy roman. Ostali se oku[?]aju tu i tamo: recimo, Novak s pri?om Ork, koja u ostalom - u okviru kli[?]eja i stereotipija na kojima je i postavljena - funkcionira sasma dobro. No, to ostalo je sve na komad.

Sad ide vampirska zbirka, pa [?]to bude...

Da se razumijemo: SF kad je lo[?], nudi puki eskapizam. Svaka literatura, kad je lo[?]a, ne nudi ni[?]ta osim eskapizma. Fantasy - kako se meni ?ini - i ne nudi drugo osim eskapizam.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

dobro, ja sam u ovom slučaju imala više na umu konzumente od proizvođača ..
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Ire wrote:
zašto je fantasy popularniji i op?enito prihva?eniji od SF-a?

Zato jer zahtijeva manji mentalni kapacitet.
1. Nebih baš smatrao da zahtijeva manji mentalni kapacitet ali sasvim sigurno zahtijeva manje predznanja iz fizike i sličnih znanosti što je pogotovo izraženo kod "tvrđih" sf-ova. Primjer:ti si pokušao znanstveno objasniti ono super oružje u tvojoj knjizi i možda je tebi objašnjenje i bilo dobro ali ja nisam ništa shvatio. A u srednjoj sam imao 4 iz fizike i to kod najzajebanijeg profesora u gradu.
2. Činjenica je da je fantasy mnogo zanimljiviji od sf-a, pogotovo tvrdog sf-a koji je i najviše prevođen na ovim prostorima.
3. Mladi vise za kompjuterom i konzolama a svaka 3. igra je fantasy tematike a neke od najprodavanijih su takođe fantasy (diablo, wow, everquest, tes serijal, d&d igre itd.)
Treba li ti još razloga? ;)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Činjenica je da je fantasy mnogo zanimljiviji od sf-a
opet ponavljam - ne svima ..
i po čemu bi to fantasy bio zanimljiviji??
meni je fantasy dosadan ko ruski realizam ..
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

dodala sam poll, al nešto šteka :scratch:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ire wrote:dobro, ja sam u ovom slu?aju imala vi[?]e na umu konzumente od proizvo?a?a ..
Arrrgh! Napisao sam rije? "eskapizam" tri puta u tri zavr[?]ne re?enice.
Da se razumijemo: SF kad je lo[?], nudi puki eskapizam. Svaka literatura, kad je lo[?]a, ne nudi ni[?]ta osim eskapizma. Fantasy - kako se meni ?ini - i ne nudi drugo osim eskapizam.
Ne pi[?]em cjeloviti esej, eda bih duĹžnu paĹžnju posvetio ?vrstoj strukturi napisanog i slijednoj logici. Zato ?u sad malo elaborirati predmetni "eskapizam" u kontekstu SF-a i fantasyja.

Znanstvena fantastika jest angaĹžirana knjiĹževnost. Od Vernea i Wellsa, preko ranog sovjetskog SF-a (Mi, Aelita itd.) do ameri?kog Golden Agea.

U SAD-u, i "zlatnodobnici" i "futurijanci" imaju nekakav "dnevni red", nekakvu agendu, vi[?]e svatko ponaosob, negoli kao grupe. Kad ?ita[?] SF tridesetih i ?etrdesetih, svatko ne[?]to popuje, sre?om, uobi?ajeno izme?u redaka. Uglavnom je to sloboda pojedinca prema strukturama koje mogu - ali ne moraju biti - drĹžavne. Uzmi Heinleinov If This Goes On kao sastavni dio njegove Future History, Van Vogta i Weapons Shops Of Isher kao "fixup" roman (dakle, sastavljen od niza samostoje?ih pri?a), Asimovljevu seriju pri?a o MULTIVAC-u, Bestera (kao valjda najsuptilnijeg), Kornblutha i Pohla (Space Merchants, u Kentauru Reklamokratija)... Ima jo[?], koliko ho?e[?]. A ve?ina nabrojanih su "pulp" autori, pisci pulp knjiĹževnosti u pogrdnom smislu. Ali tjeraju ?itatelja na razmi[?]ljanje, dan-danas!

Kad govorimo o ?etrdesetima, iz dana[?]nje perspektive politi?ke razlike me?u autorima blijede: Heinlein je utopisti?ki socijalist, Van Vogt je evidenti desni liberal, Pohl je biv[?]i ?lan KP... No, svi oni stavljaju pojedinca u odnos prema centrima mo?i, pi[?]u?i znanstvenu fantastiku.

Sad stisni tipku fast forward do Novog vala. Ti autori izrijekom Ĺžele biti angaĹžirani: Aldiss, Le Guin, svi po redu.

Ponovno ista tipka do cyberpunka: Gibson - i Sterling jo[?] vi[?]e! - i opet ima[?] angaĹžiranu knjiĹževnost.

Za ?itanje angaĹžirane knjiĹževnosti treba volje; osobito kad se ne slaĹže[?] s agendom koju pisac uvaljuje. Dodaj tome novum koji mora postojati u SF-u, eda bi polu?io za?udnost kao svoju razlikovnu zna?ajku u odnosu na ostale Ĺžanrove. Stoga ve?ina SF-a, kvalitetnog SF-a, traĹži cijelog ?itatelja, traĹži njegovu punu pozornost. Jo[?] ako je - ne daj BoĹže! - te[?]ko napisan, kao [?]to neki autori svjesno idu na zgusnuti zamr[?]eni stil, dobije se literutura koja je daleko od eskapizma.

Nasuprot tome stavi Ĺžanr ?iji je novum iracionalan (magija i tsl.) i koji posljedi?no ne treba slijediti ni svoju vlastitu unutarnju logiku jer je, ponavljam, iracionalan! Stavi Ĺžanr ?ija za?udnost nije utemeljena ni na ekstrapolaciji poznatog, ni na anticipaciji mogu?eg, ve? na "?iribu-?iriba". Ubaci set kli[?]eja, vi?en kod Tolkiena i Howarda. Nemoj zamarati publiku popovanjem izme?u redaka, osim op?enitog Dobra i Zla. UblaĹži stil i napi[?]i kupusaru od 500 stranica. Ponovi postupak desetak puta... Dobije[?] stereotip fantasyja.

======
Okej, priznajem, moje poznavanje fantasyja bitno je slabije od poznavanja SF-a. Mislim - pa?e nadam se! - da ?e me neki poznavatelj pobiti u dijelu u kojemu pri?am o iracionalnom novumu fantasyja i o neangaĹžiranosti fantasyja kao Ĺžanra. Vjerujem da ima angaĹžiranog fantasyja, ako nigdje, a ono u Gospodaru prstenova.
======

O eskapizmu: ljudi imaju svakodnevne probleme i Ĺžele se od njih maknuti. Neke pri tome zadovoljava upijati tu?e peripetije iz svijeta koji je minimalno - ako uop?e - pomaknut od njihovog vlastitog i to im je dostatno; time se dobiju, recimo, ljubi?i. Drugi ho?e malo ve?i odmak, katkada [?]to ve?i, to bolje!

Nemojmo se zavaravati: ?itatelji ho?e eskapizam! Ljudi Ĺžele biti ma?evaoci bez straha i mane, ?arobnjaci neograni?enih mo?i, pripadnici plemena koje isfuravaju Tajne Rituale. I jo[?]: ljudi ho?e biti cini?ni privatni detektivi kojima svako malo upadne u krilo plavu[?]a u mreĹžastim ?arapama, ljudi ho?e biti revolvera[?]i koji nose u sebi "jednu davnu nikad preĹžaljenu ljubav, tanku duga?ku cigaru i par mamuza od zlata". Ljudi bi htjeli biti nindĹže. Ljudi Ĺžele da im se dogodi ekstati?na ljubavna pri?a, svaki put na isti kalup...

Zaklju?no: svaka lo[?]a knjiŞevnost nudi samo i jedino eskapizam. Znanstvena fantastika manje nego fantasy. Žanrovi koji nude eskapizam imaju bolju pro?u na trŞi[?]tu. I to je to.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

dagi, kul .. zakaj se ti žestiš?
ja postavila obično, jednostavno pitanje
tražila mišljenja juzera
ne referate
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

i koliko vidim ti se za sada jedini ne slažeš s postavkom da je fantasy popularniji od sf-a ..
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pa, ne Ĺžestim se... Mislim, traĹžili ste - gledajte!

Nisam nikoga izvrije?ao, nikoga i ni[?]ta nisam proglasio manje vrijednim. Kad Ti nije odgovarala spika o vrtnim patuljcima, evo... Referat.

I ne, ne mislim da u Hrvatskoj fantasy ima primat nad SF-om. Naime, shvatio sam diskusiju na na?in da raspravljamo o stanju ovdje. U Anglosasa je situacija, naravno, druk?ija. Za SAD sam negdje imao podatke o odnosima novih naslova, ali mi nisu pri ruci. Izi?e cca. 800 prema 400 u korist fantasyja, ili tako nekako...
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Dagi wrote:Da se razumijemo: SF kad je loš, nudi puki eskapizam. Svaka literatura, kad je loša, ne nudi ništa osim eskapizma. Fantasy - kako se meni ?ini - i ne nudi drugo osim eskapizam.
A eskapizam je loš -- zašto? Koliko ja vidim, ?itava poanta leži u eskapizmu. Da želim ?itati o realnijim temama, posegnuo bih za Rudanicom. Ali ne želim, pa ne?u. Preferiram patuljke naspram ogor?enih ku?anica pred brakorazvodnom parnicom. ;)
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Dagi wrote:Za SAD sam negdje imao podatke o odnosima novih naslova, ali mi nisu pri ruci. Izi?e cca. 800 prema 400 u korist fantasyja, ili tako nekako...
Mislim da znam odgovor na ovo. Fantasy zahtjeva mnogo manje uložene energije, a sigurno i intelektualnog rada, pri pisanju od ZF-a. Iako se neki ne?e složiti, mislim da je tako za ve?inu pisaca. Postoje klišeji i rutine koje treba izbjegavat, ali vješt, uhodan i iskusan pisac može da ih zaobi?e bez previše razmišljanja.
Post Reply