Pazi ovo!

Jednogodišnji čušpajz

Moderator: niniane

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Pazi ovo!

Unread post by Izitpajn »

Iz Leksikona YU-mitologije:

Sferakon je kultna institucija zagreba?kih ljubitelja znanstvene fantastike. Svoje najbolje godine proživljavao je osamdesetih, prije najezde novih filmskih i video distributera i prije mo?nih megabajta u kompjuterskim strojevima. Tada je znao okupiti više tisu?a poklonika i imati zaista reprezentativan program (recimou u Sc.u) koji je trajao tjedan dana. Bio je zanimljiv jer je bio nov i druga?iji, prepun promocija i premjera, koje su danas preskupe i nedostupne tek ljubiteljima. Sferakon je svakako osnažio pop-kulturnu scenu bivše zajedni?ke zemlje i pokazao kako se vrlo uspješno može rediti i nešto posve neobi?no i van glavnih struja kulturne produkcije.
by Marijan Grakali? @ 2003-05-25
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

well primjetih opciju ">>> dopiši..." pa....
:blob:
Image
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ma malo mi je glupo u svojevrsnoj enciklopediji imati stvari tipa "ovo gore nije to?no nego je..." Osim toga, nema štete od ovakve pogrešne informacije. A tkogod bude htio provjeriti, ne?e mu biti teško.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

A sto je pogresno u gornjem citatu? :scratch:
Osim sto nismo nikad nista premjeravali...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

BerislavLopac wrote:A sto je pogresno u gornjem citatu? :scratch:
Osim sto nismo nikad nista premjeravali...
Nekoliko tisu?a posjetitelja? Program od tjedan dana?
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Izitpajn wrote:Nekoliko tisu?a posjetitelja? Program od tjedan dana?
Pa bilo, kako ne! ;)
Osim toga, to je tip gresaka kakve se ne ispravljaju...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

BerislavLopac wrote:
Izitpajn wrote:Nekoliko tisu?a posjetitelja? Program od tjedan dana?
Pa bilo, kako ne! ;)
iebote, pa Sferakon se onda fakat srozao na niske grane...
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Izitpajn wrote:iebote, pa Sferakon se onda fakat srozao na niske grane...
Apsolutno. Znam da zvuci bahato, ali po mom sjecanju '99 je bio zadnji stvarno jaki Sferakon, nakon kojeg je dosla 2000 i Bojana/Klaudije dizaster, te niz idimidodjimi konvencija.

Predratni Sferakoni su bili prica za sebe -- ono sto danas najvise fali u odnosu na tada su a) 24-satni program (koji je ukinut dolaskom na FER, koji do ne dopusta), te b) dobar fan-room -- svaka cast sanku, ali nema se gdje udobno sjesti.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Okej, nadam se da ti nisu skupo naplatili lobotomiju. Naime, izgleda da ?u drugi put kad sam ironi?an morati postaviti veliki natpis

IRONIJA

Naime, htio sam re?i da, ako je prije Sferakon trajao tjedan dana i imao nekoliko tisu?a posjetitelja - što obojica znamo da nije istina - da se današnji Sferakon jako srozao.

Što se ti?e stvarnog stanja sadašnjih Sferakona, meni je svaki sve bolji i bolji. I mislio sam da si dovoljno nau?io kao organizator da znaš da takve primjedbe kakve si dao nikada nisu na mjestu, pa da je konvencija ne znam kako loša.
User avatar
yngvarr
Hani
Posts: 53
Joined: 15 Oct 2003, 09:01
Location: Osijek

Unread post by yngvarr »

BerislavLopac wrote:Predratni Sferakoni su bili prica za sebe -- ono sto danas najvise fali u odnosu na tada su a) 24-satni program (koji je ukinut dolaskom na FER, koji do ne dopusta), te b) dobar fan-room -- svaka cast sanku, ali nema se gdje udobno sjesti.
Ma, meni je Peš?enica bila zakon i ti predratni SFerakoni su mi ostali u više nego lijepoj uspomeni. Naravno, nije sve u prostoru, pa da je prostor i ostao ne vjerujem da bi ugo?aj bio isti (iako bi bilo vjerojatno puno bolje, ili barem ugodnije, nago na FER-u). Onda su bila ipak neka malo druga?ija vremena i mislim da se to ne može vratiti. Ovo je, naravno, moje osobno mišljenje koje se ne mora podudarati s mišljenjem ostalih. Današnjim generacijama bi možda bilo dosadno.
Lo, there do I see my father.
Lo, there do I see my mother, and my sisters, and my brothers.
Lo, there do I see the line of my people, back to the beginning!
Lo, they do call to me.
They bid me take my place among them, in the halls of Valhalla!
Where the brave may live
Forever!
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

BerislavLopac wrote: Apsolutno. Znam da zvuci bahato, ali po mom sjecanju '99 je bio zadnji stvarno jaki Sferakon, nakon kojeg je dosla 2000 i Bojana/Klaudije dizaster, te niz idimidodjimi konvencija.

Predratni Sferakoni su bili prica za sebe -- ono sto danas najvise fali u odnosu na tada su a) 24-satni program (koji je ukinut dolaskom na FER, koji do ne dopusta), te b) dobar fan-room -- svaka cast sanku, ali nema se gdje udobno sjesti.
Pod prvo, ne slaĹžem se da su SFERAKONI od 2001 na dalje "idi mi - do?i mi". Dovelo se podosta zanimljivih GOH-ova, program ide i funkcionira i stvar se kre?e. Ono [?]to, izgleda, malo tko Ĺželi sam sebi priznati je da svaka konvencija u?e (nakon nekih vrludanja) u jedan model koji onda dalje funkcionira. Taj je model ovisan o onom [?]to, gdje, kako i s koliko para se realno dade organizirati. Mislim da je u CRO-uvjetima SFERAKON sasvim OK i usporediv s konvencijama u dobrom dijelu Evrope, i to u znatno bogatijim, ure?enijim i SF-ovski potkovanijim zemljama od Hrvatske. Samo pitajte Iwoleita kol'ke su im konvencije, a ipak se tu radi o Ĺ vabiji!

Ĺ to se ti?e 24-satnog programa, ja sam na SFERAKONIMA od 1988 i, koliko se sje?am, program je i[?]ao ovako:

- petak popodne (cca 18 h) do subota ujutro u 6 h;
- pauza do subote rano popodne (cca 14 h);
- dalje do nedjelje u 6 h;
- fajrunt u 06:00 i raspremanje do cca 8 ili 9 h i onda doma na ?orku!

Razloga je za ovo bilo vi[?]e:
- ?ekalo se jutarnje tramvaje da te evakuiraju s Pe[?]?enice;
- nedjeljom se zatvaralo ujutro da se ljudi mogu naspavati, a oni koji su stigli izvan Zagreba da se mogu vratiti doma (Rijeka, Split, Osijek, Ljubljana, Beograd) i u ponedjeljak ujutro biti na poslu.

Navodno je bilo nekih ranih poku[?]aja konvencije non-stop, ali se brzo shvatilo da se to ne da izdrĹžati kroz tri dana. A i te no?ne sjedeljke su manje-vi[?]e bile spavanje po foteljama u velikoj sali u Ivani?gradskoj ili polusnena panel diskusija o stanju u jugoslovenskom SF-u, obi?no pod vodstvom Bobana KneĹževi?a. Ta se diskusija ponavljala iz godine u godinu, s istim tezama i istim (nikakvim) zaklju?cima.

Kad bi se i[?]lo gledati, sada[?]nji SFEREAKONI imaju vi[?]e sati programa nego li oni u Ivani?gradskoj s konca 80-tih ili ranih 90-tih (do '94) i taj je program sada bogatiji i suvisliji.

Iskustva nebrojenih generacija potvr?uju da je trava ipak najzelenija tamo gdje se upravo pase, i prostorno i vremenski.
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Izitpajn wrote:Okej, nadam se da ti nisu skupo naplatili lobotomiju.
Lobotomija je kao mirovina - nije vaĹžno koliko novaca, nego koliko traje...
Izitpajn wrote:I mislio sam da si dovoljno nau?io kao organizator da zna[?] da takve primjedbe kakve si dao nikada nisu na mjestu, pa da je konvencija ne znam kako lo[?]a.
Eh, Izitpajne, i onda se ?udi[?] [?]to mrmljaju neki posjetitelji...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

BerislavLopac wrote:Apsolutno. Znam da zvuci bahato, ali po mom sjecanju '99 je bio zadnji stvarno jaki Sferakon, nakon kojeg je dosla 2000 i Bojana/Klaudije dizaster, te niz idimidodjimi konvencija.
Hmmm... Bolje je priupitati se kako i za[?]to je citirani dream team uop?e do[?]ao u poziciju organizirati i[?]ta. U ostalom, taj Sferakon i nije - sa stajali[?]ta posjetitelja - bio uop?e lo[?]: nekakovih petstotinjak ljudi se nabilo u manje od pola standardnog prostora, djelovalo je prili?no Ĺživo.
Aleksandar Žiljak wrote:Pod prvo, ne slaŞem se da su SFERAKONI od 2001 na dalje "idi mi - do?i mi". Dovelo se podosta zanimljivih GOH-ova, program ide i funkcionira i stvar se kre?e. Ono [?]to, izgleda, malo tko Şeli sam sebi priznati je da svaka konvencija u?e (nakon nekih vrludanja) u jedan model koji onda dalje funkcionira. Taj je model ovisan o onom [?]to, gdje, kako i s koliko para se realno dade organizirati. Mislim da je u CRO-uvjetima SFERAKON sasvim OK i usporediv s konvencijama u dobrom dijelu Evrope, i to u znatno bogatijim, ure?enijim i SF-ovski potkovanijim zemljama od Hrvatske. Samo pitajte Iwoleita kol'ke su im konvencije, a ipak se tu radi o Švabiji!
SlaĹžem se. DrĹžim kako su najbliĹže usporedive konvencije u ?e[?]koj i Slova?koj te Njema?koj. A to [?]to Sferakon nije savr[?]en, odnosno ne zadovoljava sva?iji ukus - boĹže moj!

Realisti?no, prostor FER-a ho?e djelovati hladno i odbojno, prostor za blebetanje i pu[?]enje bi dobro do[?]ao, kao i friĹžider s hladnom pivom. S druge strane, taj prostor se moĹže dobiti, dostatno je velik i razveden eda bi omogu?avao najmanje dva usporedna streama programa. U ostalom, blizu ima birtija u koje se moĹže zavu?i ukoliko je potrebna ba[?] neka konverzacija tete-a-tete.

Da rezimiramo: Sferakon ima najbogatiji program, najpoznatije GoH-ove, jedinstvenu zbirku (iako istrakonska zbirka daje naznake kako bi kakvo?om dostigla sferakonsku), najvi[?]e posjetitelja, a razni pothvati (promocije, revije itd.) se ipak primarno tempiraju na Sferakon...
Aleksandar Žiljak wrote:Iskustva nebrojenih generacija potvr?uju da je trava ipak najzelenija tamo gdje se upravo pase, i prostorno i vremenski.
Ne ba[?]. Ima dosta ljudi koji simultano Ĺžive u pro[?]losti i budu?nosti, ali nikako u sada[?]njosti. Fromm je to krasno secirao u Umije?u ljubavi: par se stalno svadi i njorga; oboje misle kako im je bilo krasno pro[?]li vikend (pro[?]lo ljeto, zimu itd.) i kako ?e im biti ba[?] lijepo idu?i vikend (ljeto, zimu...), ali ovaj teku?i vikend je za q...tz. Primjenjeno na Sferakon: pro[?]li je bio super, idu?em se veselim, ali ovaj na kojem jesam je pu[?]iona.
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Dagi wrote:Uostalom, taj Sferakon i nije - sa stajali[?]ta posjetitelja - bio uop?e lo[?]: nekakovih petstotinjak ljudi se nabilo u manje od pola standardnog prostora, djelovalo je prili?no Ĺživo.
Ne Ĺželim [?]iriti temu, ali... Evo mog komentara SFeraKona 2000 s gledi[?]ta obi?nog posjetitelja koji nije znao [?]to se de[?]avalo "iza pozornice".

SFeraKon 2000. je moj prvi SFeraKon. Ne znam po kojoj je definiciji tamo izgledalo Ĺživo, jer ja sam nekoliko puta umro od dosade. Na kraju sam sjeo u neki kut i ?itao 2000 [?]arenih aliena.
Tek 2004. sam ponovo odlu?io platiti ulaznicu i provesti neko vrijeme duĹže od 5 minuta na SFeraKonu. Dakle, re?i bilo [?]to dobro o 2000. je isto kao i re?i ne[?]to dobro o Tre?em Reichu. Dodu[?]e, Tre?i Reich je barem bio dobro organiziran...

Btw, pro[?]logodinji SFeraKon je bio sasvim O.K. Nisam bio odu[?]evljan, ali ni razo?aran. Bilo je dovoljno dobro da poĹželim ponovo do?i.
Post Reply