Sferakonski okrugli stol 2006.

Jednogodišnji čušpajz

Moderator: niniane

User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Da, u pravu si, ali onako kako ja mislim da bi to trebalo biti jest da Futura promovira SF i to ponajvise hrv. SF. U tom slucaju bi futurina ciljana publika dijelom trebala biti nezanrovska ili za one neupucene u hrv. sf. Nije cilj da mi (kao fandom) odrzavamo futuru na zivotu, vec da futura dovodi nove ljude u fandom. Da futura bude promocija hrv. sf-u.

Ali za to treba promovirati futuru. Kako cemo to uciniti? Jel se moze pokusati mozda nekako dogovoriti s nekim dnevnim listom da se recimo jedan broj future prodaje zajedno po nekoj malo nizoj cijeni. Time bismo mogli dobiti mozda jeftinu tv-reklamu tipa ono uz novi broj vecernjeg lista (uz extra popust) mozete kupiti i novi broj future. Da li je to uopce dobra ideja, moze li se realizirati.

Moze li se napraviti nesto slicno s nekim hrv. romanima, kao sto je vec bilo samo s nezanrovskim knjigama, kad su se mogle kupiti za 29 kn.
nema me.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Pham Nuwen wrote:Da, u pravu si, ali onako kako ja mislim da bi to trebalo biti jest da Futura promovira SF i to ponajvise hrv. SF. U tom slucaju bi futurina ciljana publika dijelom trebala biti nezanrovska ili za one neupucene u hrv. sf. Nije cilj da mi (kao fandom) odrzavamo futuru na zivotu, vec da futura dovodi nove ljude u fandom. Da futura bude promocija hrv. sf-u.

Ali za to treba promovirati futuru. Kako cemo to uciniti? Jel se moze pokusati mozda nekako dogovoriti s nekim dnevnim listom da se recimo jedan broj future prodaje zajedno po nekoj malo nizoj cijeni. Time bismo mogli dobiti mozda jeftinu tv-reklamu tipa ono uz novi broj vecernjeg lista (uz extra popust) mozete kupiti i novi broj future. Da li je to uopce dobra ideja, moze li se realizirati.

Moze li se napraviti nesto slicno s nekim hrv. romanima, kao sto je vec bilo samo s nezanrovskim knjigama, kad su se mogle kupiti za 29 kn.
Eh, zlato mamino... :angel:

Futura uistinu promovira SF, ali je ta njena promotorska funkcija neznatna. Zašto? Zato što nju prvenstveno kupuju ljudi koji ve? i tako ?itaju SF. Ako želiš dovesti nove ljude u SF fandom, onda im se trebaš obratiti kroz neke druge medije, koje ti ljudi prate.

Ono što Futura uistinu radi, jest da promovira doma?i SF. Naime, skup ljudi koji ?itaju SF je DALEKO ŠIRI od podskupa ljudi koji ?itaju hrvatski SF. Broj ljudi koji ?itaju hrvatski SF je tek neznatno ve?i od broja ljudi koji pišu hrvatski SF (i zato se tako veselim svakom novom doma?em piscu :uzdravlje: ) Me?utim, tu treba biti oprezan. Naime, podskup ljubitelja doma?eg SF-a je toliko manji od skupa ljubitelja SF-a jer ve?ina ljubitelja SF-a IMA AVERZIJU prema doma?em SF-u. I onda ako staviš previše doma?eg sadržaja u Futuru, ?itatelji je ne žele ?itati!

Promovirati Futuru je svakako neophodno ako želimo pove?ati broj njenih ?itatelja. Ali tu ti trebaju po?etna sredstva za ulaganje i opravdani razlog da ta sredstva uložiš. Naime, moraš procijeniti koliko uop?e možeš o?ekivati da ?eš prodati brojeva Future, uz najbolju mogu?u promidžbu, pa tek onda kalkulirati koliko ti se novaca isplati uložiti.

Npr. ako u Hrvatskoj ima ukupno 3000 ljudi koji ?itaju bilo kakav SF, onda ti se vjerojatno ne isplati šljunuti svaki mjesec 50 000 kn na promidžbu, jer vjerojatno ne?eš baš pokriti troškove. :dontknow:

S nekim dnevnim listom dogovoriti distribuciju "Future".... hmmmm... to sve ovisi o dogovorima i sposobnostima pregovara?a... ali, objektivno, ti veliki dnevni listovi žele uz svoje primjerke prodavati nešto što interesira populaciju od recimo oko 30 000 ?itatelja. Futura se tu teško uklapa. Knjige, s druge strane, bi mogle i?i ako imaju lijepe korice pa da ih snobovi nakupuju radi popunjavanja polica. Snobova u hr. ima puno više nego ljubitelja SF-a.

?ak mi se ?ini da je bilo govora o nekom objavljivanju SF romana na taj na?in, samo naravno - ne hrvatskih romana.

Budimo uvijek svijesni toga da hrvatski SF ima publiku od oko 200 ?itatelja i da je vjerojatno jedini tržišno isplativi pisac Viktoria Faust. Tako da su bilo kakve kalkulacije s tržištem i doma?im SF-om prili?no mutna posla, dok se kona?no ne probije ta me?udržavna barijere i po?nemo se širiti na Bosnu i Srbiju.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

za ovo s podskupovima ja trebam grafi?ki prikaz :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Ire wrote:super ste mi, de?ki. mrak. svatko može biti general nakon bitke.

nego, zašto niste došli na godišnju skupštinu nakon sferakona, pa sve to lijepo tamo izložili?

možda bi tamo sva ova govorancija imala smisla.

a možda bi i sudjelovali u stvaranju planova za sferine projekte, kao što su sudjelovali oni koji su tamo bili.

i možda ne bi - zbog neznanja - pljuvali po onima koji doista nešto rade.

Je li taj program ili prijedlog programa negdje izložen? Bilo bi zgodno tako nešto pratiti na netu, za one zainteresirane koji su ljubitelji SF-a i ?lanovi su ili su bili ?lanovi SFere. Ovako se stvara dojam zatvorenog sustava, a sve bi trebalo zbog velikog broja potencijalno zainteresiranih biti otvorenije.

U svakom slu?aju, drago mi je ?uti da se nešto radi - to je jedini na?in da SFera krene naprijed. :uzdravlje:
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

pa trebalo bi pri?ekati zapisnik sa skupštine

dagi?
Instant Geek. Just Add Coffee.
Hrvoje Prcic
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 03 May 2005, 18:06
Location: Zagreb

Unread post by Hrvoje Prcic »

Ire wrote:nego, za[?]to niste do[?]li na godi[?]nju skup[?]tinu nakon sferakona, pa sve to lijepo tamo izloĹžili?

moĹžda bi tamo sva ova govorancija imala smisla.

a moĹžda bi i sudjelovali u stvaranju planova za sferine projekte, kao [?]to su sudjelovali oni koji su tamo bili.

i moĹžda ne bi - zbog neznanja - pljuvali po onima koji doista ne[?]to rade.
Samo informacije radi - kad i gdje je objelodanjeno da ?e biti odrĹžana spomenuta skup[?]tina, dnevni red, neki materijali etc? Kao ?lan nisam ni[?]ta dobio na ku?nu adresu niti na adresu e-po[?]te, ni[?]ta nema na mreĹžnim stranicama SFere, nije bilo obavijesti u dnevnom tisku... ili sam ja ne[?]to od toga propustio?
Jedini način da se otkriju granice mogućega jest zakoračiti preko njih u nemoguće!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

a kad ste se, oprostite, raspitali?
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

ma nemojte mi re?i da Futura ne izlazi je rnema pretplatnika. To je ona logika da na HTV-u nema SF serije jer nema interesa, a intersea zapravo nema jer nema SF serije koja bi ga stvorila. Koko[?] ili jaje. Futura nema pretplatnika ni prodaje jer ne izlazi, i kraj pri?e. Za ostalo treba pitati veledi?nog izdava?a koji ju je kupio s namjerom da je ne izdaje. Evo, OPET rasprodaje remitendu po kioscima, to je sve [?]to zna. To je glavni problem u svemu - problem odgovornosti. Kupnjom Future je kupio odre[?]enu instituciju i odre?enu odgovornost. Jebe mi se [?]to je on privatni izdava? koji misli samo na brzu i direktnu zaradu ([?]to ju je onda kupovao, osim, OK; da pretekne Zagreba?ku nakladu u istoj namjeri). Odgovornost i institucija, dobar dio rasprave i oko SFere bi se sveo na to.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Kako nema pretplatnika, pa ja sam pretpla?ena... :?
At last, the stars are finally right...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

a ti si ta! :lol:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Tomislav Šaki? wrote:ma nemojte mi re?i da Futura ne izlazi je rnema pretplatnika.
Futura ne izlazi jer ne donosi dovoljnu zaradu. Vrlo jednostavno. Da donosi pare, izlazila bi svaki mjesec.

Pretplatnici simboliziraju GARANTIRANU zaradu pa ih zato navodim kao rješenje. Istina da je to idealizirano rješenje - sve bi tiskovine htjele vojsku pretplatnika, ali to je uistinu rješenje. Ako se tiskovini garantira zarada, ona ?e sasvim sigurno izlaziti.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Ĺ ta je tebi, sad ni nekretnine ne garantiruju zaradu, a kamoli neke tiskovine! :x
At last, the stars are finally right...
Hrvoje Prcic
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 03 May 2005, 18:06
Location: Zagreb

Unread post by Hrvoje Prcic »

Ire wrote:a kad ste se, oprostite, raspitali?
Ha-ha, ne ide to tako. Ne povla?i ?lanstvo za rukav osobe iz rukovodstva i odbora da ih pita kad je skup[?]tina, nego izabrano rukovodstvo obavje[?]tava ?lanove o skup[?]tini, dnevnom redu i sli?no. Rukovodstvo, odbori, duĹžnosnici se biraju da budu servis ?lanstva, a ne obrnuto, biraju se da provode usvojeni progrem, a ne da kore ?lanstvo [?]to samo ne[?]to ne u?ini, biraju se da animiraju, populariziraju, kreiraju... a ne da tek budu.
Jedini način da se otkriju granice mogućega jest zakoračiti preko njih u nemoguće!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Dagon wrote:Šta je tebi, sad ni nekretnine ne garantiruju zaradu, a kamoli neke tiskovine! :x
Pa kad se niste sjetili uvest pretplatu na nekretnine :angel: :ocasion:
Post Reply