Sferakonski okrugli stol 2006.

Jednogodišnji čušpajz

Moderator: niniane

User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Post ti je kontradiktoran...

naime ovaj dio
Ako SF-ovci pocnu dobivati nobelove nagrade za knjizevnost... ministar Primorac ce se doci slikat. Sanader ce nas tijekom svoje predstojece predsjednicke kampanje doci pozdraviti. U SFeru ce se uguziti dva-tri akademika. Dobit cemo prostor u zgradi Gradske skupstine. Bandic ce se pocet pojavljivat na sastancima utorkom, i proglasit ce sebe jedinim clanom Skupstine SFere... a jednog dana ce nas docekati zakljucana vrata i zastitar koji ce nas pristojno zamoliti da se mirno razidjemo i pronadjemo si novi hobi, buduci da je organizaciju SFeraKona upravo preuzeo forum mladih SDP-a.
i ovaj dio
Sad te imam! Upravo si primjerom pokazao kako nastaje geto o kojem pricas -- sam si, bez pomoci nekog iz drustva knjizevnika, SF izdvojio iz knjizevnosti.
Tko je stvorio geto? Oni koji ga vide. Gdje je geto? U njihovim umovima.
su mi malo u suprotnosti. Jer u prvom citatu dajes zanimljive argumente, no ono sto ja iz toga citam, jest ovo, SF je u getu, ali nam je tako bolje, u nasem getu (zajednici) je super i bajnu, a u vanjskom svijetu je sve tako lose, zasto bismo onda htjeli ici u vanjski svijet. U svakom slucaju zanimljiv i dobar argument kojeg u ovom trenutku ne mogu pobiti.

U drugom citatu pak kazes da SF nije u getu, tj. da je samo u prividu geta. Sto nije tocno. SF zajednica je izolirana, sto opet potvrdjuje cinjenicu da "ozbiljni" knjizevnici-elitisti ne cijene sf itd. Sad je li nam bolje ili nije u tom getu, dobro si objasnio da nam je bolje, te cu se mozda sloziti s tobom. Drugi ljudi nerijetko sf fanove smatraju freakovima i sta sve ne... Znam to donekle i iz osobnog iskustva. No moje stajaliste je, u danasnjem ovakvom "normalnom" svijetu ja cu radje biti freak i nenormalan. Jednom davno sam smislio recenicu: "U abnormalnom svijetu tko je normalan onaj tko je normalan ili onaj tko je abnormalan?" Dan danas stojim iza nje.

Sada da objasnim sto sam mislio pod aktivna i pasivna popularizacija. Aktivna popularizacija je kada ljude uvedes u SF, a koji inace nisu zainteresirani za zanr. Pasivna popularizacija je Sferakon, Istrakon i sve ostalo. Tu dolaze ljudi koji vec vole SF, koji su zainteresirani za njega, ali jako rijetko netko tko nije zainteresiran za SF ce doci na konvenciju.

Dakle ono sto sam ja do maloprije zagovarao (primjeti proslo svrseno vrijeme) je masovna-aktivna popularizacija. No ti si lijepo objasnio da je pasivna mozda i bolja.

sada imamo li mi istu predodzbu aktivne i pasivne popularizacije, to je stvar terminologije, ali nadam se da se slazemo. Drugim rijecima donekle ti priznajem da si u pravu, tj. priznajem ti da si mi ukazao na moguce katastrofalne posljedice onoga sto sam zagovarao.
nema me.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Bojan wrote: Zelim ti reci da se malo smiris s ovim "nama". Koji "mi"? Izitpajn, siguran sam, ima jednu viziju kako SFera treba funkcionirati (anarhija!). Mihaela ima drugu (PR! mediji! promocije!). Irena ima trecu (radionice! knjizevne veceri! 3 websitea!). Ziljak i Svel imaju cetvrtu (lezbe! tenkovi! pravni akti!). Ja imam petu (eeeh... bolje da to ne kazem).
lol?ina
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Ziljak i Svel imaju cetvrtu (lezbe! tenkovi! pravni akti!)
megalol?ina :lol:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ajmo malo stati na loptu ..

promocija sf-a?

svakako sam za.

sfera kao žarište promocije sf-a?

da, da, da!

megalomanija?

NE?

zašto?

jer je na koncu konca autodestruktivna.

nisam pobornik onog što kaže bojan - tko ho?e nek ?ita, tko ne?e, ko mu kriv.
niti smatram da je mogu?e nekog kog sf ne zanima navesti da ga zanima. vlastito mi iskustvo govori da je to lost cause.

ono što se može napraviti je doprijeti do ljudi koje ZANIMA sf ..

.. mladih koji se tek po?inju zanimati za žanr
.. starijih koji imaju iskustva sa žanrom ali nisu upoznati s doma?om produkcijom
.. onih koji su upoznati sa žanrom i znaju za doma?u produkciju, no imaju predrasuda prema njoj
.. onih koji su otvoreni prema bilo kakvoj književnosti.

na njih treba ciljati. sve ostalo je pišanje u vjetar.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Bojan wrote:U normalnim udrugama (to uklju?uje SFeru) pravo glasa imaju oni koji toj udruzi pla?aju ?lanarinu.
Samo da nadopunim: nije bitan sam ?in davanja 50 kuna godišnje, jer to može svatko. Bitna je volja da se aktivno doprinese, da se potroši vrijeme na SFeru. Prijašnje zasluge ne ra?unam.

Da se razumijemo, nemam apsolutno ništa protiv da stari ?lanovi, nazovimo ih zaslužnima, iako se taj termin sam po sebi u današnjoj Hrvatskoj prili?no kompromitirao, kažu što misle, da daju smjernice, da kritiziraju. Svaka ?ast Oliveru Frani?u koji je sjedio i na okruglom stolu i na njegovom produžetku i diskutirao normalno, bez mesijanskog kompleksa. Kod njega sam zaista stekao dojam da ?ovjek ima volju biti konstruktivan i da, što je najvažnije, poštuje mišljenje drugoga. Ali jedno je davanje mišljenja, a drugo bjesomu?na kampanja kojom netko tko je danas izvan SFere želi to društvo usmjeriti nekamo kamo on misli da bi trebalo i?i, a da sam pritom ne želi mrdnuti i uložiti pola minute svog vremena. Osim propovijedanja. A propovjednike ne trebamo.
Hrvoje Pr?i? wrote:Ako se tvoja osuda "govorenja u ime SFere" odnosi na mene, grdno griješiš jer ja govorim u svoje ime, jer ve? više od 15 godina nisam u tijelima SFere,
Pro?itaj ponovo što sam napisao.

Što se ti?e "zatvaranja SFere u privatni klub", nisam to mislio. Nemam ništa protiv da tko god ho?e raspravlja o SFeri gdje god ho?e. Samo mislim da SFera od takvih rasprava nema nikakvih koristi i da bi oni koji joj žele dobro - dakle, prije svega ?lanovi, sadašnji, a i bivši - one konkretne i dubinske primjedbe mogli iznijeti na licu mjesta, u prostorijama, na sastanku. Zapravo, ni zbog ?ega drugog nego kako bi pokazali da im je zaista stalo, da su spremni utrošiti jednu ve?er svog života kako bi napravili nešto što misle da treba. Jer ovako, sjediti kod ku?e, u svojoj fotelji, i davati savjete iz daljine, može svatko.

I, da, ovdje se stare zasluge ne priznaju. Ratnim veteranima pripada penzija, možda odlikovanja. Poštovanje tako?er, ali ne u neograni?enim koli?inama jer nije rije? o bogovima. Me?utim, ne priznaje im i vlast nad onima koji su sada aktivni.
Pham Nuwen wrote:Megalomani su ti koji mijenjaju svijet.
Ne. Megalomanija je klasificirani psihi?ki poreme?aj. Zapravo, da, megalomani zaista mijenjaju svijet, ali onako kako je Bojan rekao. I, da dovršim tvoju analogiju, Lincoln nije bio megaloman, bio je pragmati?an politi?ar. I ropstvo je ukinuo tek godinu dana nakon što je rat, koji je krenuo zbog gospodarskih proturje?nosti, a ne moralnih pitanja, po?eo.
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Pham Nuwen wrote:ovaj dio
Bojan wrote:Ako SF-ovci pocnu dobivati nobelove nagrade za knjizevnost (...) ministar Primorac (...) Sanader (...) dva-tri akademika (...) Bandic ...
i ovaj dio
Bojan wrote:Sad te imam! Upravo si primjerom pokazao kako nastaje geto o kojem pricas -- sam si, bez pomoci nekog iz drustva knjizevnika, SF izdvojio iz knjizevnosti...
su mi malo u suprotnosti. Jer u prvom citatu dajes zanimljive argumente, no ono sto ja iz toga citam, jest ovo, SF je u getu, ali nam je tako bolje, u nasem getu (zajednici) je super i bajnu, a u vanjskom svijetu je sve tako lose, zasto bismo onda htjeli ici u vanjski svijet. U svakom slucaju zanimljiv i dobar argument kojeg u ovom trenutku ne mogu pobiti.
Cek, cek... To sto Primorac, Sanader, Bandic i HAZU ne sljive SF, tebi znaci da je SF u getu?
Pham Nuwen wrote:U drugom citatu pak kazes da SF nije u getu, tj. da je samo u prividu geta. Sto nije tocno. SF zajednica je izolirana, sto opet potvrdjuje cinjenicu da "ozbiljni" knjizevnici-elitisti ne cijene sf itd.
Jebem mu mater! (evo, koliko si me raspizdio, da sam poceo psovati) Da te podsjetim na ono sto si napisao u svom proslom postu:
Pham Nuwen wrote:Sada nije SF jedino sto treba (ako uopce treba) popularizaciju. Knjizevnost takodjer treba popularizirati
TI si rekao da su SF i knjizevnost DVIJE stvari. TI, a ne, kako ih ti zoves, neki "knjizevnik-elitist" (i nemoj sad tvrditi da to nisi rekao, jer jesi - nije se radilo o tipfeleru... osim ako nisi nanizao 105 tipfelera zaredom, a u tom slucaju se javi urednicima Guinessove knjige rekorda). Dakle, ako SF jest u getu, onda je to geto u koji su ga strpali ljudi poput TEBE - ljudi koji SF vole, ali (svjesno ili nesvjesno) misle da SF nije knjizevnost.
Last edited by Bojan on 13 May 2006, 20:28, edited 1 time in total.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

...on a cold and gray Chicago mornin'
A poor little baby child is born
In the ghetto
:headbang:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

...And his mama cries
'cause if there's one thing that she don't need
it's another hungry mouth to feed
In the ghetto...
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

A jel moze:

ako san getanin,
i ja san dite...
:ocasion:
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

...ako san getanin,
i ja san dite...
:ocasion:
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Bojan wrote:
Pham Nuwen wrote:ovaj dio
Bojan wrote:Ako SF-ovci pocnu dobivati nobelove nagrade za knjizevnost (...) ministar Primorac (...) Sanader (...) dva-tri akademika (...) Bandic ...
i ovaj dio
Bojan wrote:Sad te imam! Upravo si primjerom pokazao kako nastaje geto o kojem pricas -- sam si, bez pomoci nekog iz drustva knjizevnika, SF izdvojio iz knjizevnosti...
su mi malo u suprotnosti. Jer u prvom citatu dajes zanimljive argumente, no ono sto ja iz toga citam, jest ovo, SF je u getu, ali nam je tako bolje, u nasem getu (zajednici) je super i bajnu, a u vanjskom svijetu je sve tako lose, zasto bismo onda htjeli ici u vanjski svijet. U svakom slucaju zanimljiv i dobar argument kojeg u ovom trenutku ne mogu pobiti.
Cek, cek... To sto Primorac, Sanader, Bandic i HAZU ne sljive SF, tebi znaci da je SF u getu?
Ne nego to sto nitko izuzev SF fanova (i holivudskih redatelja) ne cijeni SF...
Bojan wrote: TI si rekao da su SF i knjizevnost DVIJE stvari. TI, a ne, kako ih ti zoves, neki "knjizevnik-elitist" (i nemoj sad tvrditi da to nisi rekao, jer jesi - nije se radilo o tipfeleru... osim ako nisi nanizao 105 tipfelera zaredom, a u tom slucaju se javi urednicima Guinessove knjige rekorda). Dakle, ako SF jest u getu, onda je to geto u koji su ga strpali ljudi poput TEBE - ljudi koji SF vole, ali (svjesno ili nesvjesno) misle da SF nije knjizevnost.
Knjizevnost i SF i JESU dvije razlicite stvari. Kompjutorske igre mogu biti SF, filmovi mogu biti SF, kartaske igre mogu biti SF...

Star Wars filmovi su gledani, Lotr filmovi su gledani, SF filmovima ne treba popularizacija...

Iz perspektive Knjizevnika-Elitista, njemu je sav taj SF (filmovi, knjige,igre...) veliki šund...

Dakle ako govorimo o SF-u kao "subkulturi" (igrice, knjige...) onda je SF daleko popularniji od knjizevnost, barem je toj moj dojam...

S druge pak strane SF knjizevnost izvan SF krugova je vrlo cesto minorizirana (pogotovo u nasoj zemlji)... Tuzno ali istinito... Ono sto je jos tuznije da je Knjizevnost kao takva vrlo cesto minorizirana... Danas svjedocimo padu popularnosti knjige kao medija (nova Sanaderovska recenica, samo tebi za ljubav)... To su cinjenice... Dakle sama knjizevnost je u jednom getu...

SF knjizevnost je getoizirana od strane tog geta...
Zatim, dobar dio SF publike cita iskljucivo SF... sto opet dolazi do toga da je SF knjizevnost u getu... SF se kao zanr u knjizevnosti izolizirao. Sad koliko god da je ta izolacija odmogla toliko je i pomogla...

Stoga dolazim do zakljucka da SF je dijelom u getu, ali dijelom i izvan geta... naime imamo mnogo knjizevnika-elitista koji SF smatraju ne vrijednim dijelom umjetnosti, a opet imamo i cijeli niz "obicnih" ljudi, koji zavole SF zato sto ne pripada "ozbiljnoj" knjizevnosti. Dakle mozda popularnost SF-a ( a SF JE popularan kao zanr, sto svjedoci i gledanost Star Treka, Star Warsa, citanost LOTR-a itd. ) proizlazi i dijelom iz toga sto je getoiziran od strane "elitne" knjizevnosti... ipak opet imamo i dobar dio ljudi koji mrze knjige, pa stoga oni getoiziraju svaki oblik knjizevnosti ( i SF i elitna knjizevnost)...

Nije cijela stvar crno-bijela... SF djelomicno spada u cijeli geto knjizevnosti, a djelomicno zbog getoizacija od strane same "ozbiljne" knjizevnosti zapravo i nije uopce getoiziran.

No ono sto bih ja volio jest da cijela knjizevnost (sa SF-om) postane u cijelosti anti-getoizirana.. dakle da se knjiga kao medij ponovo pocne cijeniti, ali da se i u samoj knjizevnosti SF kao zanr cijeni. Ukoliko se to ne moze dogoditi onda nam je bolje ovako...
nema me.
Post Reply