Poseèen na papir

Jednogodišnji čušpajz

Moderator: niniane

Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Nevjerojatno kako ljude boli patak. Esej je mogao biti i preveden s engleskog i [?]to ti ga ja znam, ali onda su trebali razmisliti jel to jest ili nije "zbirka hrvatskog horora", odnosno je li redovita godi[?]nja sferakonska zbirka pravo jest da se to objavi. Naravno da je to stvar urednika (da ne spominjem izdava?a, jelte), ali moje (skromno) mi[?]ljenje je da je Olvanji u Zagrobu pozama[?]na uredni?ka oma[?]ka.

Ĺ to se pak ti?e drugih juzera i nacionalnih pripadnosti, o tom ne znam ni[?]ta, a druge forume za SF ne posje?ujem.
Haxxor
Ewok
Posts: 17
Joined: 13 Apr 2006, 13:38

Unread post by Haxxor »

razgovor pomalo skre?e na flame stranu :scratch:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

O?ito je prevagnula bojazan da u Hrvatskoj ne ?e biti autora kompetentnih za napisati kvalitetan esej o horroru. Diskusiju o tome radi li se o uredni?kom, odnosno nakladni?kom proma[?]aju prepu[?]tam drugima.

Ĺ to se ti?e tekstova "ne ba[?] na standardnom hrvatskom", ove godine pojavilo se vi[?]e pri?a koje su, khm, na nestandardnom hrvatskom. Izdvajam reprint Peri?i?eve "Liepe plavke" u Antologiji, pa i svoju minijaturu na kajkavskom u zbirci Sami na svijetu.

MoŞda bi imalo smisla u budu?e u svakoj sferakonskoj zbirci objaviti esej. Ta je praksa isku[?]ana Žiljakovim esejem Istraga o smrti jednog Şanra u zbirci Dvije tisu?e [?]arenih aliena 2000. godine, pa onda nekoliko godina ni[?]ta, pa ove godine Oltvanji.

Mi[?]ljenja sam da bi se sferakonska zbirka pro futuro lijepo zaokruĹživala jednim esejem na kraju. Hrvatskih autora koji bi napisali suvisao esej o SF-u evidentno ima.
Last edited by Dagi on 08 May 2006, 09:31, edited 1 time in total.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Dagi, pa to je upravo ono [?]to ja kaĹžem! (dobro, verojatno me ne kuĹžite zbog mog nestandardnog hrvatskog :; ). U Hrvatskoj se izdaju raznorazni publikacije na ovakvim i onakvim jezicima, i sluĹžbeno sve je sjajno i nadasve bajno, ali onda svatko koga zasvrbi odjednom proglasi sveti kriĹžarski rad za ?isto?u hrvatskog jezika, a kad se taj rat zavr[?]i - ups, a gledaj, rje[?]ili smo se usput konkurenciji, zar nije bajno. Meni je birno da li je ne[?]to lo[?]e ili dobro a ne na kakvom jeziku napisano. Kao i ljude procijenjujem po tom kakvi su kao osobe, a ne kako se nacionalno izja[?]njavaju. Ti si ina?e u redu ?ovjek, [?]to za ve?inu ostalih ne bi rekla.
At last, the stars are finally right...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Hvala, hvala! :flower:


Mislim da je klju?no pitanje - treba li sferakonskoj zbirci esej? Prema meni, odgovor je DA.

Eh sad, je li trebalo esej uvoziti, je li ga trebalo prevoditi na hrvatski ("ijekavizirati"), ima li Hrvoje Pr?i? kakvih nera[?]?i[?]?enih ra?una s Otom Oltvanjijem, budu?i su obojica iz Subotice... To su stvari u koje se ne Ĺželim upu[?]tati.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Mislim da je tu samo posrijedi na?elan stav da u ne?emu [?]to se naziva zbirkom hrvatskog SF-a ili horora nema [?]to traĹžiti nehrvatski autor. Nema to veze sa standardnim hrvatskim, nego uop?e s hrvatskim. Da budem konkretan, dobar dio antologije NIJE na (suvremenom) standardu, kad ve? to spominje[?], ali je na hrvatskom. Jezik je [?]iroka stvar, a ja kao hrvatski jezik priznajem sve [?]to se koristi kao hrvatski jezik, u sovm Ĺžanru. Ve?ina blogerskih pri?a npr. je puna gre[?]aka i lektor bi poludio, ali to je prikladno Ĺžanru (mediju) u koji to pripada.
Naravno da se sad sve vra?a u normalu i da je sve vi[?]e bosanskih i srpskih autora po ?asopisima (uostalom, za nagradu Jutarnjeg lista i VBZ-a itd konkurira hrpa bosanskih i srpskih rukopisa). Scene su toliko male da je to o?ekivano, a jezi?ne barijere u globalu nema. Srpskih autora ima u Quorumu, Libri, Zarezu, Ekranu pri?e i po svim natje?ajima, i u BlogSF-u, a bosanskih jo[?] vi[?]e. Samo onda ostaje pitanje uredni?ke koncepcije - da li godi[?]nja sferkonaska zbirka ostaje zbirka hrvatskog SF-a, ili se ta odrednica mi?e. Ja nemam ni[?]ta protiv da se mi?e, i onda o?ekujem da se natje?aj po[?]alje i piscima u Beograd (npr. preko foruma Znaka Sagite), premda mislim da je sferakonska zbirka postala jedino mjesto za sustavno pojavljivanje i uzgoj mladih pisaca i kao takva bi mi nedostajala. Zato je Oto Olvanji u Zagrobu - meni - apsolutni proma[?]aj.

Ina?e sam esej ide u kategoriju "korektno i bezazleno". Pregled Ĺžanra je OK, a kao "esej" ba[?] i nije ne[?]to. Da, mislim da je "drago i bezazleno" dobar opis.
Tanja
Ewok
Posts: 16
Joined: 09 Dec 2004, 03:23
Contact:

Unread post by Tanja »

joj, joj, joj, kak ovo volim :)

tomislave, za dvije godine je tema fantasy, hoces li, molim te, napisati esej? hvala :flower:
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

>Mislim da je tu samo posrijedi na?elan stav da u ne?emu [?]to se naziva
>zbirkom hrvatskog SF-a ili horora nema [?]to traĹžiti nehrvatski autor.

No, primijenimo li inverziju Bobanova na?ela, Oltvanji zapravo pi[?]e "pravoslavnim hrvatskim".

A na?ela su tu da se na?inju...:)

mcn
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

mcn wrote:>Mislim da je tu samo posrijedi na?elan stav da u ne?emu što se naziva
>zbirkom hrvatskog SF-a ili horora nema što tražiti nehrvatski autor.

No, primijenimo li inverziju Bobanova na?ela, Oltvanji zapravo piše "pravoslavnim hrvatskim".

A na?ela su tu da se na?inju...:)

mcn
Ne?emo baš daleko sti?i ako ?emo koristiti Bobanova na?ela ;).
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Nemam [?]to re?i o fantasyju, ali razmislit ?u. Ali moĹže[?] o?ekivati pobnavljanje Suvinovih teza o eskapizmu itd. :ocasion: Zapravo, ba[?] bih mogao i iskopati taj Suvinov rad o fantasyju, i fotokopirati ti ga...

"Pravoslavni hrvatski" :uzdravlje: U ?ast (Jure i) Bobana. Ĺ to me podsjetilo da i u antologiji imamo autorica koje su Srpkinje (kaĹže on - Ĺžena je bila iznenadjena kad je to saznala). Fali nam takvih ovdje:-) Izitpajn je ne[?]to slabo na webu, pa poku[?]avam odrĹžavati kontru umjesto njega :angel: Volim kad se pra[?]i po forumima. :headbang:
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

A da li se ba[?] mora pra[?]iti na nacionalnoj osnovi. mene se to ?ini poprili?no neukusno. Ali ja sam samo predstavnik manjine (nacionalnoj)...
At last, the stars are finally right...
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Pitaj Bobana. On voli pra[?]iti. Ja ne priznajem nacionalnosti, samo kulturnu pripadnost.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Nisam primjetila da Boban posje?uje ovaj forum. :? S druge strane, nitko mi nikad nije pravio probleme zbog nacionalne pripadnosti na Znaku Sagite za razliku od bilo kojeg hrvatskog foruma.
At last, the stars are finally right...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Dagon wrote: za razliku od bilo kojeg hrvatskog foruma.
Ma molim te!

Slušaj, stvarno mi je žao što se to dogodilo, ali NIJE bilo tako kakvim ti prikazuješ!

?ovjek se U PRVOM POSTU ogradio od nacionalnih insinuacija i rekao da se cijela tema odnosi na vanjsku politiku i državni establišment!

Uostalom, nije ni znao da si iz Rusije dok mu nismo rekli. I na kraju cijelog topica se ispri?ao.
Post Reply