O istodobnom podnošenju

PARadoksalno SEKularno glasilo Društva za znanstvenu fantastiku SFera

Moderator: Dagi

User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

O istodobnom podnošenju

Unread post by niniane »

Dagi wrote:Ed Barol, Peta zapovijed, priča
Hmm, nije li to ista Edova priča koja je i u novom NOSF magazinu?... Kako se dogodilo dupliciranje?
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Izitpajn »

Xe, xe, čini mi se da gospodin Barol više ne bu ništa objavio ni u jednom od ovih fanzina dok su im urednici na životu :lol:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Ire »

NOSF magazin je izašao prije. not my fault :kava:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Dagi »

Autori priloga u "Parseku" zadržavaju autorska prava na prilozima. Prema, tome, ništa ih ne priječi odnijeti rad na objavljivanje (i) negdje drugdje, povrh "Parseka". Osobno, nemam problema s time, posebice što je u oba slučaja riječ o fanzinima. Jedino će si u ovom slučaju bibliografi razbijati glavu, ali božemoj.

Kad si urednik fanzina, doživiš svašta. Eto dva primjera iz prakse.

Slučaj 1.:
Jedan autor mi je poslao šaržu materijala, a zatim komade od tog vidim objavljene u jednoj natječajnoj zbirci, o čemu nisam imao pojma. Isti autor uzme još jednu priču iz iste šarže, ekspandira je i pošalje drugdje, što saznam od urednika te druge tiskovine, koji je objavio predmetnu ekspandiranu priču. Nikome ništa: nastavim mrtvo hladno objavljivati druge materijale istog autora s lagera. U ostalom, kad je riječ o različitim inačicama iste priče, što bi me priječilo objaviti onu raniju koju sam dobio - osim evidentne želje autora da objavi ekspandiranu (poboljšanu) verziju priče!? Dakle, prekrižim jednu stavku na lageru i idem dalje.

Slučaj 2.:
Drugi autor, s kojim (kao i prvim) "Parsek" ima trajnu i uspješnu suradnju, pošalje namjenski priču za "Parsek". Dobije povratnu informaciju kako će priča svakako biti objavljena. Zatim od drugog urednika (koji radi daleko profesionalniji časopis) saznam kako je priču poslao njemu, a taj urednik je kani uvrstiti. I što sad? Ništa, idemo dalje, i u ovom slučaju ću i dalje objavljivati istog autora, a tu jednu priču sam prekrižio.

Zaključak:
Višestruko predavanje tekstova (engl. multiple submissions), u pravilu časopisima , predstavlja nešto što se u svijetu profesionalne književnosti drži nepoželjnim, premda nigdje nije izričito zabranjeno. No, kakva šuma - takvi i i zečevi. Niti fanzini mogu platiti ičim osim s nešto slave i par autorskih primjeraka, niti kod nas - barem, odgovorno tvrdim!, u žanru - postoje mehanizmi zastupanja (literarne agenture) i suvislog plaćanja autora. S druge strane, fanzini ovise o entuzijazmu, ponajprije urednika i autora. Prema tome, najjednostavniji način za isprazniti si lager jest zamjerati autorima postupanja koja bi im teško mogli zamjeriti i urednici, odnodno nakladnici puno ozbiljnijih izdanja.

Fanzini imaju funkciju potaknuti mlade autore na objavljivanje, a da pri tome - za razliku od raznih samizdata, uključujući blogove - njihovi radovi prođu barem kroz elementarni urednički postupak selekcije i sređivanja materijala, odnodno kakvu-takvu lekturu. Druga funkcija je da etablirani autori, ukoliko imaju volju za suradnju s fanzinima, pokažu mlađariji kako se radi posao. Ova druga funkcija, jasno, ne će biti izražena ondje gdje postoje mehanizmi profesionalnog objavljivanja, koji u nas (još uvijek, čak i nakon pojave UBIQ-a) jednostavno ne mogu apsorbirati svu produkciju.

Fanzini bi, ponavljam, trebali potaknuti i uputiti mlade autore, da ne kažem početnike, prema daljnjem radu. Pri tome urednici fanzina koješta otrpe autorima, a i autori koješta otrpe fanzinima. Barol, dakle, ide i dalje, barem što se tiče "Parseka".
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Bahod »

Ma sve to stoji, i ovo nikako nije nikakvo spočitavanje niti Dagiju niti Ireni, ali stvar je u tome da u Hrvata postoji ograničen broj mjesta za objavu; pa onda kad jedan autor s jednom pričom popuni dva mjesta stvarno čovjeku dođe žao. Na jednom od ta dva mjesta je mogla stajati prva priča slijedećeg kajaznam Macana/Kušvara/Milene/autorofyourchoice. Šteta :?
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Dagi »

Bahod wrote:Na jednom od ta dva mjesta je mogla stajati prva priča slijedećeg kajaznam Macana/Kušvara/Milene/autorofyourchoice. Šteta :?
Ma doći će i oni red. Radim na tome. :kava:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Ire »

Bahod wrote:Ma sve to stoji, i ovo nikako nije nikakvo spočitavanje niti Dagiju niti Ireni
a zašto bi uopće bilo spočitavanja Ireni?
ponavljam, NOSF magazin je prvi izašao. obavijest o tome je izašla na brdo mjesta.
:kava:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by niniane »

Ire wrote:
Bahod wrote:Ma sve to stoji, i ovo nikako nije nikakvo spočitavanje niti Dagiju niti Ireni
a zašto bi uopće bilo spočitavanja Ireni?
ponavljam, NOSF magazin je prvi izašao. obavijest o tome je izašla na brdo mjesta.
:kava:
I to dosta prije Parseka.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by ratchet »

Da, ustvari je problem i nastao najviše zbog toga što niti autori ne znaju kad im priča izlazi u kojem fanzinu ili magazinu ( vrijedi i za NOSF ). Ta priča je jedna od tri koje su bile poslane na prošlogodišnji natjećaj za Sferinu zbirku ( nisu prošle ), ali su valjda po defaultu poslane dalje u Parsek. Dagi mi se uredno javio da su kod njega i da bi za početak objavio Dobrodošli. Ovu što je izašla u NOSF-u sam osobno poslao negdje u to vrijeme, budući da su izlazili tematski brojevi o robotima. Da će izaći i u Parseku u isto vrijeme nisam niti znao. Sjedne strane sam očekivao da ću dobiti obavijest kad će što biti objavljeno, a s druge strane računao sam da su i Parsek i NOSF povezani preko Sfere i da znaju što gdje izlazi. Moja greška je što nisam odmah javio Dagiju da je priča izašla u NOSF-u ali računao sam na to Sferaši znaju što ide gdje. I meni je krivo zato što je izgubljen prostor gdje je mogla biti objavljena neka druga priča ( pa makar i neka druga moja jer je Žiljak rakao da je poslao Dagiju još dvije moje priče što nisu prošle za Ubiq ). U svakom slućaju onu treću što je kod Dagija neću slati nigdje pa nek je objavi ako i kad bude želio. A i pazit ću da se takva stvar ne ponovi. A i bilo bi zgodno uvesti barem kratki mail, obavijest piscima da će im priča biti objavljena, tako bi se ovakvo nešto izbjeglo bez problema. Eto niti Samsung nije znao da mu priča izlazi u Parseku. Nije to sad neko opravdanje jer i ja sam kriv za multiple submission, iako su priče za Parsek išle preko Sfere a ne direktno, ali računao sam da ih u Parseku ima dovoljno i da ću znati kad će nešto biti objavljeno.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Bahod »

Nu, ponovimo jer nekima jednom nije dosta :zubo:
Nijesam prigovarao niti spočitavo nikome; dakle niti urednicima niti autoru, nadalje nije mi bila namjera talasati - samo sam rekao "šteta". :kava:
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by ratchet »

Ma šteta je i meni samome jer nije mi u interesu dva puta objavljivati istu priču. Imam i boljih od te koje čekaju na objavljivanje. A i ne perem ruke od krivnje jer nisam javio Dagiju da je priča objavljena, i nisam provjerio jesu li mu stigle one od Žiljka ( a ispalo je na Istrakonu da nisu ) pa sam smatrao da ima dovoljno drugih na čekanju koje može objaviti. A i nisam mislio da se takvo nešto može dogoditi s obzirom da su priče išle na SFerin natječaj, a od tamo u Parsek, koji je SFerin fanzin, a NOSF opet uređuje dopresjednica SFere. A eto, što je tu je i meni je žao jer i ja sam prvenstveno čitatelj i mogao sam pročitati neku novu priču u Parseku. Da sam ranije znao da će biti objavljena i u Parseku lako bi i sam poslao neku drugu umjesto te.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by niniane »

Da sam ja znala, ne bih je stavila u NOSF :kava:
A ništa, Dagi, ubuduće pomno pratiti NOSF... :D
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Meni je pretprošle godine jedna priča duplicirana u dvije zbirke tehnički gledano mojom krivnjom, ali ne namjerno. Poslao sam ju prvo na jedan internetski natječaj za koji nije izlazila nikakva zbirka. To mi je zapravo bilo prvo slanje priče u javnost, čisto da vidim kako će kotirati među čitateljstvom. Prošla je dosta dobro, pa sam ju onda kasnije poslao na drugi natječaj koji je uozbirčen i tu je ta priča ušla. Sve bi ostalo na tome, da nekoliko mjeseci poslije, ljudi s internetskog natječaja nisu odlučili napraviti zbirku, pa su upriličili novi natječaj. Nisam ništa slao, ali valjda im nije stiglo puno priča ili iz nekog drugog razloga, ubacili su i tu moju priču.
Iako ne pripadaju istoj udruzi, tužno je vidjeti koliko je zapravo SF subkultura u Hrvatskoj slabo povezana. Ima nas jako malo, a i to malo je puno svojih mušica. Pao mi je na pamet onaj podatak da kod nas ima više SF pisaca nego onih koji čitaju SF.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Podjela

Unread post by Milena »

Kol'ko ja znam, kod nas općenito ima više pisaca nego čitatelja... vidi pod "književne udruge", npr...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply