O istodobnom podnošenju

PARadoksalno SEKularno glasilo Društva za znanstvenu fantastiku SFera

Moderator: Dagi

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Izitpajn »

Uh :shock: ja sam apriori skepričan prema literarnim pokušajima koji spadaju u kategoriju "prvo, pa fantasy trilogija od 1000 strana". Zanimalo bi me pročitati, recimo, prvu stranicu-dvije čisto da vidim jesu li moje predrasude utemeljene pa mi možeš poslati na PM ili staviti u Čičumiču, ali bilo bi jako dobro kad bi ljudi počinjali s nečim manje ambicioznim.

Mislim, okej, i ja sam počeo pisati roman negdje u osmom razredu i čak sam napisao dva poglavlja, ali kad sam malo narastao okanio sam se ćorava posla. Kod mene je to slučaj pa pretpostavljam da je to normalno da, kad god nešto napišeš, nekoliko mjeseci kasnije misliš da je to sranje, pa onda mogu završiti samo ono čije pisanje traje manje od pola godine.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by niniane »

Ja sam kroz srednju školu napisala valjda deset romana. Jadni prvi pokušaji... :zubo:
A onda su mi se otvorile oči i shvatila sam dvije stvari: prvo, ako naučim pisati kratko, bolje ću pisati dugačko, i drugo, nitko neće objaviti roman nekome za koga nikad nije čuo.

Ja ću kao Ratchet - objavljivati priče dokle god me urednici zbirki i fanzina žele :D , skupiti par nagrada ako je ikako moguće, a onda time svime argumentirati potencijalnu zbirku ili roman.
Korak po korak... :kava:
... characters, personalities, stories and larps...
imagiteranka
Ewok
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2007, 11:40

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by imagiteranka »

Ali, ja nemam toliko vremena! Moja djeca su odavno završila srednju školu, sad već i fakultet i tek sam sad odlučila naći vremena i za ono što ja želim. A nakon tih silnih odbijencija poslušala sam savjet djece i napisala nekoliko priča, čak su neke i objavljene, ali moram priznati da na njih gubim prilično vremena i odvlače me od onoga što želim napisati i što mi je u glavi...
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Re: Parsek 98 Istrakon specijal

Unread post by Kris »

Hehe,
pa nitko te ne može spriječiti da napišeš i objaviš roman o vlastitu trošku.

Mislim, bilo je sličnih primjera, a kritičkim čerečenjem nekih (fantasy) romana se pozabavio i Macan, među ostalima.

Postaj na NOSF poglavlje-dva uz dopuštenje za iskrenu kritiku (mislim da ćeš je doživjeti i bez dopuštenja :D ) pa onda na temelju tih informacija odluči što ćeš dalje.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: O istodobnom podnošenju

Unread post by Dagi »

Tema izdvojena u zasebnu dretvu.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: O istodobnom podnošenju

Unread post by ratchet »

Da, mislim da bi trebala negdje objaviti dio kao zasebnu priču, makar i na forumu. Eto kao primjer, mene je Martin sa pričom u prvom Monolithu navukao na svoj serijal, jedva sam dočekao da se počne objavljivati. A i priču će ti pročitati oni koji se u to i razumiju i od kojih neki fantasy i pišu. Ovisno o kritikama moći ćeš odlučiti što dalje. A kakva je stvar sa objavljivanjem dovoljno govori to što Milena objavljuje roman besplatno na svom blogu, ( na radost nas ljenčina i škrtaca ). Pisanje bi prvenstveno trebala shvatiti kao hobi, odnosno zabavu, nemoj se previše opterećivati objavljivanjem jer ni ovako ni onako od tog nema zarade. Godine tu ne smatram posebno važnima. A vremena nitko od nas koliko sam vidio nema dovoljno. Ja većinom pišem kad bih trebao spavati, sklopljenih očiju, glave oslonjene o jednu ruku dok mi druga švrlja po bilježnici, kroz tiho hrkanje i slinu što mi curi niz bradu. Jest malo karikirano ali s obzirom da radim dva posla ( stvarno ne znam zašto s obzirom na sjajne plaće u prosvijeti ) nije daleko od istine.
Last edited by ratchet on 09 Apr 2008, 10:42, edited 1 time in total.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
imagiteranka
Ewok
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2007, 11:40

Re: O istodobnom podnošenju

Unread post by imagiteranka »

Hvala na savjetima. Već sam razmišljala o tome da stavljam dio po dio na forum, ali, zaista je previše za buljiti u ekran... Ja osobno voljela bih dobiti konstruktivnu kritiku, čak (naravno ne rado) bih podnijela i pljuvanje, samo ne taj muk, jer iz toga ne mogu ništa saznati.
Pisanje me zaista obuzelo... A i muž je sretan; ne zvocam mu.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: O istodobnom podnošenju

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Teoretski postoji mogućnost da ti se objavi toliki roman, ali tu ima nekoliko faza. Prvo bi trebala postati poglavlje-dva na forume ovakvoga tipa, čisto da vidiš kakve će biti reakcije na to što si napisala. Pod uvjetom da reakcije budu pozitivne, ljudi koji su to pročitali, htjeti će čitati i što se zbivalo dalje. Na taj način i do uredničkih ušiju će doći spominjanje nekog romana o kojemu se priča. Ne kažem da će to automatski zaintrigirati nekog urednika za objavljivanje, ali u svakom slučaju, svaki će urednik prije pročitati nešto o čemu je prethodno čuo par dobrih kritika (a hrpa ljudi koji vise po ovom i sličnim forumima poznaje osobno urednike ili su i sami urednici; dakle, šanse za objavljivanje se poduplavaju u odnosu na to da sama šalješ svima po redu bez da je itko čuo i riječi o tome ili autoru istoga, kako bi rekli glasnogovornici naših PU-ova).
E sad, ako se koji urednik i zainteresira, jako je mala mogućnost da će netko od njih i htjeti objaviti monstruma od 900 stranica kojemu na koricama piše domaće ime i prezime. Ne zbog kvalitete, već zbog toga što se croatian doesn't sell (ali, o ukusu hrvatskog čitateljstva je ovdje rečeno već dovoljno, pa neću o tome). Ako je tekst zaista kvalitetan i neki od urednika bi to možda i htio objaviti, ali ga sputava domaće autorstvo, rješenje je - pseudonim i to neki anglosaksonski. Šanse da će se roman bolje prodavati automatski rastu (na žalost), jedino je problem u zadovoljavanju ega autora jer se neće znati da je to baš on napisao. Ali, to ovisi o samom autoru i njegovim željama.

Dakle, ovo bijaše teorija. Praksa je vjerojatno potpuno drugačija, pa nek o njoj esejira netko tko se razumije u to, jerbo ja jok! :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: O istodobnom podnošenju

Unread post by Milena »

U teoriji, teorija i praksa su jednake, u praksi, međutim...

U praksi, i strani pseudonim teško da bi pomogao, iz jednostavnog razloga što fantasy u Hrvatskoj nema jako veliku prođu. Da, prodaju se Algoritmova izdanja, no ona su poduprta dvama bitnim elementima: 1) to su "belosvetski" provjereni naslovi, dakle znaju ih i tete po knjižnicama, koje još uvijek predstavljaju velik dio prodaje, i 2) na njih se još uz to troši puno para za reklamu. Kad se dovede netko tipa Tad Williams, to je medijski događaj za Hrvate, pa će stvar prenijeti i srednjostrujaški mediji, i knjiga će se prodati i onima koji je možda inače ne bi uzeli u ruke. Dakle, ni jedan od ta dva elementa ne može se u praksi pojaviti s naslovom domaćeg autora, pa makar i pod pseudonimom, osim ukoliko ne zamislimo veeliku šaradu u kojoj autor/ica izigrava da ne zna hrvatski ili tako nešto... a to je zbilja već (vjerojatno) previše.

Druga opcija je na neki drugi način zaintrigirati opću publiku. To se može postići umjetno proizvedenom medijskom halabukom (Tko je Norma Ray?), ili poštenim multimedijskim marketingom (tko je Zoran Krušvar i zašto žrtvuje djevice?). Kakvi su rezultati ovog prvog je dvojbeno -- koliko ja znam, Norma Ray nestala je u bespućima kolektivnog nepamćenja. Kakvi su rezultati ovog drugog bolje može reći Zoran. (BTW, i totalno OT, Zorane, stalno ti hoću reći da sam konačno uspjela pročitati Izvršitelje -- bila mi ih je frendica mrknula, pa dok je vratila je potrajalo -- i da mi se sviđaju, samo nikako da stignem napisati suvislu recenziju... ali budem, uskoro, obećajem. /OT)

Treća varijanta je -- smisliti nešto treće. Budući da se radi o jako puno teksta, opcije su ograničene. Već si udata, dakle ne možeš zavesti nekog nogometaša i tako postići slavu. Možda da se slikaš za Plejboj ili tako neku novinu? Ili da stavljaš nastavke jednom tjedno na blog? :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: O istodobnom podnošenju

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

A kako si ti s tim započela prva u našim krugovima, mogla bi tražiti nekakvu proviziju ili naknadu za prodaju ideje. :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: O istodobnom podnošenju

Unread post by niniane »

Milena wrote:(tko je Zoran Krušvar i zašto žrtvuje djevice?)
Nije žrtvovao DJEVICU!!! :P :D

OT: Meni se čini da bi najbolje bilo postati ovamo ili na neki blog ulomak romana, prvo jedno-dva poglavlja. Za početak. Pa nakon komentara vidjeti što dalje.

Ehem, ali samo hrabro, i ne iz potencijalnih loših komentara (ako ih bude) zaključiti da ništa uopće nimalo ne valja :D
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: O istodobnom podnošenju

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Milena wrote:(tko je Zoran Krušvar i zašto žrtvuje djevice?)
niniane wrote:Nije žrtvovao DJEVICU!!! :P :D
Kako se zove osoba suprotna djevici? (pri tome ne mislim na horoskop).
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: O istodobnom podnošenju

Unread post by Nebelwerfer »

promiskuitetna osoba? :zubo:
Image
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: O istodobnom podnošenju

Unread post by niniane »

Jao ljudi...
Nemojte da nahuškam Merlina na vas... :P
... characters, personalities, stories and larps...
Post Reply