Nagrada Sfera 2006

Razgovori ugodni o udruzi, prostoru, tračevima i svemu ostalome ...

Moderator: niniane

User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Nagrada Sfera 2006

Unread post by davors »

Prijedlog za moderatore/admine: ubaciti u popis rubrika na Sferinom pod-forumu i jednu koja bi se zvala "Nagrada Sfera", gdje bi se mogle ostavljati informacije o tekucoj domacoj SF produkciji, pogotovo na onim mjestima koje slabije pratimo ili teze zapazamo ("nezanrovske publikacije"). Covjek nesto vidi, pa nakon godinu dana zaboravi ili se prekasno sjeti, ili nije siguran spada li ta proza tu ili ne spada, pa je dobro imati mjesto gdje se podatak ostati zabiljezen dok ne dodje vrijeme da zatreba... Evo, naprimjer, lani smo caskali o tome bi li roman "Labud" Lucije Stamac spadao u konkurenciju za Sferu, no kako ga vecina nije procitala, a roman se kao tema razgovora pojavio prekasno, nije ni citan da ga se u tom smislu procijeni... Naravno, ta se rubrika ne bi trebala baviti prosudjivanjem ili prejudiciranjem sto je bolje a sto losije, to je posao Sferine komisije... A mozda ne bi bilo lose imati i on-line popis svih kandidatura, tako da se na vrijeme moze vidjeti ako nesto fali... Ispricavam se ako se ovim prijedlozima mijesam u unutrasnje stvari Sfere...

Evo par primjera za gore receno:

- roman Zrinke Horvat "Devet" objavila je Naklada MD, dakle, "nezanrovski" nakladnik...
- prica Tereze Rukober o klizacici objavljena je u jednom nedavnom broju Vijenca, a ne znam koliko ljudi iz SF-krugova cita Vijenac...
- SF-drama Davora Spisica (zaboravio sam naslov, mislim da to spominjem na nekom drugom mjestu) objavljena je u jednom novosadskom (!) casopisu, a bit ce uskoro i kod nas u autorovoj zbirci drama...

itd, svako malo nesto kapne...

Davor
*Istria is a state of mind*
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Evo, ja nominiram Dalibora Perkovi?a za roman Sva krv ?ovje?anstva :wave:

Ne, stvarno, slaĹžem se, dosad je SFera uvijek govorila kako se nominacije primaju pismima (bile su vijesti u Futuri...), no tko je normalan ikad poslao pismo i nekog nominirao? Sad u doba interneta, kad nam je sve ovdje, i fanzin, i bilten, i forum, itd, [?]to ima normalnije od sekcije za online nominacije... To je i najdemokratskija i naj[?]ire dostupna metoda nominiranja, rekao bih. A i ljudi koji nikad ne bi poslali pismo s nominacijom ?e napisati, ja sam pro?itao to tu, i mislim da je SF...

Npr., ustanovio sam da negda[?]nji siriusovac Mladen Jur?i? (dvije dulje novele, rane osamdesete) nije uop?e nestao, nego da itekako objavljuje (tajnik je ?asopisa Maruli?). Ve?ina njegovih novela i dalje je misti?na fantastika o nadnaravnim i trancendentalnim temama, ?esto s elementima horora i psihoanalize, kao i one u Siriusu ("Bezdan", "Posljednja no?"). I sad sam otkrio da je on sve svoje fantasti?ne novele tiskao 1999. u knjizi Na izvoru pono?i: fantasti?ne i lirske novele u nakladi Dru[?]tva sv. Jeronima (koji izdaje i Maruli?). Tamo ima petnaestak fant. novela, od koje su neke bolje i od ovih iz Siriusa (npr. "Fantast"). - A knjiga je objavljena 1999! Ne bih rekao da je to do[?]lo do sfera[?]a. Plus, on i dalje objavljuje novele te tematike u novim brojevima Maruli?a, i ima novu zbirku u najavi. I'll be watching. A napisao je i dva okultno-religiozno-onostrana romana, bacit ?u pogled na njih ovo ljeto.

Evo blurba ove knjige:
Zbirka pripovjedaka hrvatskog pisca srednje generacije, koji ustrajno preispituje ?ovjekovu zbilju i smisao bitka, tragaju?i za potvrdom onostranoga u najizvornijim oblicima ljudskoga postojanja. U ovoj zbirci autor se jo[?] jednom potvr?uje kao majstor lirskoga pripovijedanja, stavljaju?i naglasak na propitivanje tanke i fine granice izme?u obi?ne, poznate, tzv. materijalne stvarnosti i "paralelnih svjetova" materijalizirane onostranosti, [?]to rezultira nagla[?]eno nagla[?]eno fantasti?nim motivima i raspletima/zapletima. Isti?e se autorova misao kojom on sam ponajbolje izraĹžava bit svojega umjetni?kog svjetonazora: "Ako netko uop?e moĹže spoznati tajnu svijeta, taj svijet objasniti i prona?i smisao na[?]ega postojanja u njemu, onda su to zaista samo vjernik i umjetnik."
Evo blurba njegova romana Otajstveni portal iz 2002, no ?ini mi se da je to ve? otvorenije religiozne tematike, premda ima sprege s okultnim/onkrajnjim:
Neven Kralj, novinar senzacionalisti?kog tjednika "Slobodni istraĹžitelj", frustrirani i ogor?eni intelektualac, pomalo kico[?], koga vlastiti svjetonazor o "ni[?]tavnosti svega" svakodnevno navla?i na nove doze heroina, nevoljko ?e prihvatiti zadatak svoga urednika da napravi niz ?lanaka o sestri Mariji od Milosti. Isprva poprili?no rezerviran i skepti?an prema redovnici, koju mnogi zbog njenih neobja[?]njivih izlje?enja smatraju ?udotvorkom, s vremenom ?e se sve vi[?]e, vo?en i nekim vlastitim misti?nim iskustvima, predavati snazi njene vjere i rije?ima ispunjenim dubokom dobrotom i humano[?]?u. Tako ?e susret s ovom dubokoumnom Ĺženom, kao i ulazak u onostrane dimenzije duhovnog, sudbinski promijeniti Ĺživot Nevena Kralja...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Evo, ja nominiram Dalibora Perkovi?a za roman Sva krv ?ovje?anstva
Hvala, ali u ovom slu?aju tvoja nominacija nije potrebna. Naime, što se SFERE ti?e, u bubanj ide sve što je izašlo u Hrvatskoj prethodne godine, a nominacije služe samo kako bi komisiji skrenule pažnju na stvari za koje ina?e ne bi doznala. U ovom slu?aju komisija (tko god da bude u njoj) bit ?e - ili ve? jest - vrlo dobro upoznata s postojanjem mog romana :)

Ipak, hvala još jednom :)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Eh sad, za potankosti treba pitati Žiljaka, no nominacije su nekad nosile glas u preliminarnom krugu glasovanja za nagradu SFERA. Da se razumijemo, rije? "nekad" odnosi se na razdoblje prije no [?]to je Žiljak bio predsjednikom komisije, dakle, pri?amo o osamdesetima.

Ĺ tos je u tome da su nominacije tijekom devedesetih izgubile smisao jer su:
- bile malobrojne
- nisu ni[?]ta nosile onome nominiranom autoru, odnosno djelu.

I jo[?]: kruĹže glasine o tome kako su se neki internetski natje?aji (ne nuĹžno knjiĹževni) iskompromitirali time [?]to se saznalo kako su nominirane osobe imale iza sebe masivnu i polu-tajnu promidĹžbenu kampanju eda bi [?]to vi[?]e ljudi kliknulo za njih. Posljedice takvog kompromitiranja htjele su biti poni[?]tavanja ili kolaps natje?aja.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Dagi wrote:Eh sad, za potankosti treba pitati Žiljaka, no nominacije su nekad nosile glas u preliminarnom krugu glasovanja za nagradu SFERA. Da se razumijemo, rije? "nekad" odnosi se na razdoblje prije no što je Žiljak bio predsjednikom komisije, dakle, pri?amo o osamdesetima.
Mislim da sam bio prisutan kad je dogovoreno (vise nisam siguran, davno je bilo, mozda sam samo bio prisutan kad je netko pricao o tome) da se to ukine jer zbilja nije dolazilo vise od 1-2 nominacije godisnje.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Nominacije su nosile po jedan bod do rata, a onda je to izba?eno negdje sredinom devedesetih (nagrada se obnovila 1994. za 1993), jer je dolazilo par nominacija, a i to uglavnom tzv. peticije, poglavito za jednog ilustratora iz Pule, da mu sad ne spominjemo ime, navodno mu je Kru[?]var posvetio jednu pri?icu. :)

Ina?e, mislim da bi trebalo otvoriti jedan ozbiljan topic za Nagradu SFERA, i to tako da jedna rubrika bude samo upisivanje [?]to je tko vidio da je iza[?]lo, a Ĺžanr je. Sve ostale diskusije bi se trebale preseliti u druge topice, pa da onda ovaj s (uvjetno nazvano) prijavama, dojavama i denuncijacijama bude jasan i pregledan kad do?e kraj teku?e godine.
A. Ziljak
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Aleksandar Žiljak wrote:Ina?e, mislim da bi trebalo otvoriti jedan ozbiljan topic za Nagradu SFERA, i to tako da jedna rubrika bude samo upisivanje što je tko vidio da je izašlo, a žanr je.
E, to sam i mislio, evidencija sto je sve izaslo, nek se informacija filaju ovdje, i neka posluze za upotpunjavanje evidencije o cjelokupnoj godisnjoj produkciji.

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Što se mene ti?e, nema problema. Samo što bi bilo dobro da se oglasi i netko iz komisije, npr. predsjednica Mihaela. Za koju znam da još oko tjedan-dva, dok traje zaklju?ivanje ocjena, nije me?u živima.
User avatar
Petra
Puppeteer
Posts: 109
Joined: 08 Sep 2003, 17:44

Unread post by Petra »

naravno, prijedlog apsostrumpfno podrzavam - :mrgreen:

Mozda bi bilo zgodno tamo iza 1. sijecnja, ili kad vec bude gotova radna verzija popisa, objavit ga na siteu (mislim da bi popis bio predugacak za forum) i pozvat sve ljude dobre volje da ga nadopune ako uoce rupe
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Da, i da mogu komentirati pojedine kandidate! ;)

Nat
At last, the stars are finally right...
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ma i glasati :headbang: Treba uvesti Nagradu Publike za pri?u/roman :o
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Tomislav Ĺ aki? wrote:Ma i glasati Treba uvesti Nagradu Publike za pri?u/roman
A joj. Ve? je bilo primjedaba kako je nagrada SFERA doĹživjela inflaciju samom mnoĹžinom kategorija.

S druge strane, ideja ima smisla, recimo, kao nagrada NOSF-a...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Tomislav Šaki? wrote:Ma i glasati :headbang: Treba uvesti Nagradu Publike za pri?u/roman :o
To je i meni palo na pamet vise puta, ali zasto bi onda takva nagrada imala veze sa SFerom i SFEROM? To je samo jedna nagrada jedne udruge, pa ajd nemojte nam i to utrpavati, i ovako imamo dosta neprijatelja :)

Na primjer, moze se napraviti da na svakoj konvenciji ljudi popunjavaju listic SA IMENOM, PREZIMENOM I ADRESOM (da ne bi bilo dupliranja), pa se onda sve zbroji jednom godisnje i eto.

Sto se tice NOSF-a, trebalo bi napraviti stvarno dobar sistem za sprecavanje manipulacija, a znamo da bi ih bilo. Naime, sasvim je dovoljno kretena u opticaju kojima bi se to dalo raditi.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Izitpajn wrote:Što se mene ti?e, nema problema. Samo što bi bilo dobro da se oglasi i netko iz komisije, npr. predsjednica Mihaela. Za koju znam da još oko tjedan-dva, dok traje zaklju?ivanje ocjena, nije me?u živima.
oglašavam se :iconbiggrin: :headbang: :!: :!: :!:
oporavila sam se od skole i predala diplomski :blob: :blob: :blob: :blob:

detaljnije sutra :dontknow:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Post Reply