Lekt-SF-Ire

Razgovori ugodni o udruzi, prostoru, tračevima i svemu ostalome ...

Moderator: niniane

User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by Nazir »

Ja danas citam punom parom, cak je postalo i zanimljivo :zubo:
Pokusat cu se dovuci sutra, ali mislim da necu prije 9, jedan vazan dogovor je upao prije toga (eto, prioriteti... (kad me sad napadnu da kako mi lektira nije prioritet :zubo:)) :kava:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by niniane »

Nazir wrote:mislim da necu prije 9, jedan vazan dogovor je upao prije toga
He he, sigurno dogovor u liku i djelu neke ženske persone... :lol:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by Ire »

niniane wrote:
Nazir wrote:mislim da necu prije 9, jedan vazan dogovor je upao prije toga
He he, sigurno dogovor u liku i djelu neke ženske persone... :lol:
uuuuuu :D nešto u ovom smislu ... :romeo: :rock: :cmok: :love: ?

onda smiješ zakasniti :zubo:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by Ire »

Porto wrote:Daklem, radnja romana „The Lathe of Haven“ smještena je u Portlandu, 2002. godine. George Orr sitni je službenik koji zloupotrebljava lijekove kako bi spriječio sanjane. Orrov svijet muči mračna bladerunnerovska atmosfera, stalne kiše, radijacija, glad, globalno zatopljenje, ratovi i prenaseljenost. Da bi problem bio veči, otkriven je u zlouporabi lijekova i prisiljen podvrgnuti se „dobrovoljnom“ psihijatarskom tretmanu.

Svoju terapiju započinje kod Dr. Williama Habera, ambicioznog psihijatra i stručnjaka za snove. Orr mu otkriva da ima moć snovima mijenjati kondicije čovječanstva, no svjestan da intervencije u uzročno posljedičnosti mogu dovesti do katastrofe. S druge strane Haber - koji predstavlja pozitivistički stav suvremene nauke, vjeruje kako je njegova dužnost kao znanstvenika, da iskoristi Orrov dar i promijeni svijet na bolje. U nedostatku istinske snage stvaranja, Haber se služi manipulacijom, ucjenom i smicalicama, kako bi postigao svoj cilj. No nakon niza pokusa koji za krajnji rezultat imaju distopijsku budućnost.

Psihoanalitičkim diskursom svojstvenim za postmodernizam koji se u SF uvukao u sedamdesetima (Silverberg, Pohl, Dick…), likovima poput 'crne udovice' Le Lasche, koja u Orrovom svijetu igra ulogu anime, 'crne žene' jungijanskih psihoanalitičkih sistema, te citatima Chuang Tza, Leguinova nam daje nam ključ za poniranje u slojevitu simboliku svoga romana. Njena upućenost u istočnjačku filozofiju (prevela je Tao Te Ching) dolazi do izražaja u seansama induciranog sanjanja koje u romanu funkcioniraju kao korištenje Knjige promjena, I Chinga kojeg su istočnjački mudraci izderivirali iz taoističkih sistema. (Heksagrami I Chinga sastavljeni su od prekinutih i punih linija, Yina i Yanga i prvotno su se iščitavali pukotina kornjačina oklopa, stoga niti ne čudi što Orr sanja Strance, koje je stvorio kao tuđinsku prijetnju pred kojom će se ujediniti čovječanstvo, kao divovske kornjače.) Iz interakcije Orra koji predstavlja Yin, pasivan, slab, negativistički, ženski princip i Dr. Habera koji je Yang - aktivan, snažan, pozitivistički, manifestirajući, nastaje nevjerojatna snaga koja je u stanju promijeniti stvarnost, zadrijeti u samo tkivo materijalnog univerzuma.

No Leguinova se kroz kompleksnu radnju i likove svog romana probija čisto i elegantno. Krase je fluidan stil i inteligentne premise. Moćna naracija odaje dojam inteligencije i upućenosti, pristup joj je iskren i neposredan, a tekst lucidan i efektno poentiran, nerijetko i sentimentalan pa čak i vrlo ganutljiv. Da sam poročitao "The Lathe of Haven" prije 20 godina, kada sam čitao većinu njezinih knjiga, vjerujem da bi snažno uzdrmala moj um. Sada mi je slomila srce. :love:

"Nebeski strug" Ursule Le Guin mogao bi se okakakterizirati kao distopija koja nema pretenzija biti dobra, ili je planirana kao takva, ali je iz nekog razloga njen svijet uništen ili iskrenut. Ona je i svojevrsni je hommage Philipu K. Dicku, štoviše, na trenutke mi si činilo da je Dick bio model po kojem je Le Guinova kreirala nesretnog Georga Orra.

Iza svojeg distopijskog ruha spekulativne fikcije, Lathe of Haven je vrlo oštra kritika američkog društva koje je teško podnijelo dramatične promjene koncem šezdesetih i koje kao da je zaboravilo mudrosne poučke starog svijeta, poput one Heraklitove - da je samo promjena vječna.

No na koncu konca, nije li i sama Amerika izgrađena na snovima?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by Nazir »

Ovako nekako je izgledalo veceras:

:mach: :poguzi: :sw: :nebu: :off: :thebirdman: :puca: :angel:

:zubo:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by niniane »

LOL :zubo:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by Ire »

ne razumijem vas .. meni je to normalna rasprava ... :scratch:
tak smo frendica i ja učile za ispite iz književnosti ... sjele bi i raspravljale o knjigama. što si gorljivije o nekoj knjizi raspravljao, to si više podataka zapamtio :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by Nazir »

Ne obracas paznju, na kraju sam stavio andela tako da smo se kakti slozili :D Al bilo je zanimljivo, u svakom slucaju mi je drago da se povela rasprava jer inace bc bas i ne bi imao smisla...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by Ire »

imaš frajera koji puca u anđela, zato nisam skužila :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by niniane »

Frajer puca, ali anđeo na kraju ipak izvojeva bitku i ostane zadnji... :D

Ma da, i ja volim takve rasprave, samo je bed ako se previše približe ijednoj granici osobnog... Valjda nećemo :D

U svakom slučaju, svi koji niste bili tamo - sram i stid vas bilo, i nemate pojma što ste propustili! :P
Ali, ne brinite. Možete svoj ogromni propust nadoknaditi na idućem sessionu buk klaba. :cheers:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by Ire »

da, usput .. sljedeća je knjiga Richarda K. Morgana "Black Man" / "Thirteen" (Algoritam, 90 kn) - dakle, tko će nabaviti, a kome treba nabaviti, a ko ima knjigu viška, neka jave

plus, neki su rekli da im ne paše datum za sljedeći sastanak, to je dakle 29.7.
predložite neki drugi da dogovorimo dejt
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by niniane »

Ja sam od 1. do 15.8. na godišnjem i još nemam pojma kad ću ići na Krk, kad u N.G.... tako da ono, ne znam još ništa za datume za odgodu :(
Ekšli bi meni više pasalo da se ne odgodi (pod pretpostavkom da do knjige dođem idući utorak :D ), ali kako ne želim biti jedina (štreberica) na buk klabu, povinovat ću se odluci većine :D :kava:
... characters, personalities, stories and larps...
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by mica milovanovic »

Ta knjiga je izdana od strane Branislava Brkića (edicija Zoroaster) pre nego što je zbrisao u Južnoafričku Republiku.
Nikada nije objavljena na CD-u.
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: Lekt-SF-Ire

Unread post by Porto »

I, kako je tekla rasprava na book clubu? Jel vam sjela knjiga?
Post Reply