Žiriranje za SFERU 2007

Razgovori ugodni o udruzi, prostoru, tračevima i svemu ostalome ...

Moderator: niniane

mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Žiriranje za SFERU 2007

Unread post by mica milovanovic »

Pročitao sam SFERINE propozicije, ali kao što i sami kažete, one ostavljaju prostor za različito tumačenje, pa sam pitao za praksu. Da li SFeru može dobiti pisac po nacionalnosti Hrvat državljanin BiH?
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: Žiriranje za SFERU 2007

Unread post by Porto »

Hm, Mićo, pa SFeru je prošle godine dobio Veselin Gatalo. Dopustimo mu da se sam predstavi:
Ja, rab božji Veselin Gatalo, po rođenju Srbin i Hercegovac a po opredjeljenju pisac i pjesnik kome ne pada na pamet da se zakači sa Emirom Kusturicom da bi ga najzad primili u Društvo pisaca BiH (radije bih se, naime, zakrvio sa Podbulahom Sidranom, a i hoću ako mi stane na prste), inače rođen u vrijeme kad je veća sramota bilo imati nego nemati, valjuškao sam se jednog jutra u mreži svih mreža, surfao na našem dragom Internetu...
A ja bi dodao da ovaj Mostarac svojim likom i djelom itekako oplemenjuje naš kulturni prostor. :kava:
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Žiriranje za SFERU 2007

Unread post by mica milovanovic »

Ma, to je i meni logično. Da kriterijum bude mesto orginalnog objavljivanja, kao što Milena kaže. Pa ko originalno objavi u Hrvatskoj ide u žiranje za SFERU, a ko objavi u Srbiji ide u izbor za Lazara Komarčića.

Mislim da ću predložiti ovako nešto... Što ne znači da će tako biti i prihvačeno.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Žiriranje za SFERU 2007

Unread post by Izitpajn »

Ali Veselin Gatalo ima hrvatsko državljanstvo. Zato i jest dobio SFERU. Glavni problem s davanjem nagrade svima koji "prvi put objave u Hrvatskoj na hrvatskom", a da državljanstvo nije kriterij, bi bio to što je jako teško doznati i provjeriti je li nešto objavljeno i negdje drugdje.
Hrvoje Prcic
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 03 May 2005, 18:06
Location: Zagreb

Re: Žiriranje za SFERU 2007

Unread post by Hrvoje Prcic »

U vrijeme kad je prvi put dodijeljena SFera, a govorim samo po sjećanju jer mi nije pri ruci prvi pravilnik, u konkurenciju su ulazila djela jugoslavenskih državljana objavljena na jezicima naroda i narodnosti. Danas bi to značilo djela hrvatskih državljana objavljena na jezicima u uporabi u Hrvatskoj. Ako jedan Giacomo Scotti piše ZF na talijanskom, to djelo bi trebalo ući u obzir za nagradu, ako netko napiše ZF-djelo na rusinskom, srpskom, romskom etc. također bi trebao ući u konkurenciju. Dakle, SFerom se nagrađuju hrvatski državljani koji su objavili neko ZF-djelo, a ne svjetski pisci koji su objavili u Hrvatskoj. Primjerice, Neven Antičević objavi Martina dva dana prije nego u SAD i sad mi nagrađujemo GRRM-a za najbolji hrvatski roman. Nonsens. SFera je nagrada za hrvatske autore (kao što je Komarčić nagrada za srpske autore), kako bi se stimuliralo domaće stvaralaštvo. Danas, dakako, ostaje pitanje dvojnih državljanstava koja su se namnožila nakon raspada Jugoslavije, te principijelno pitanje što s hrvatskim autorom koji pošalje rukopis na neki inozemni natječaj i ondje mu prvi put objave djelo recimo na retoromanskom. Po meni i on ulazi u konkurenciju. Dakako, konačni pravorijek je na skupštini društva SFera.
Jedini način da se otkriju granice mogućega jest zakoračiti preko njih u nemoguće!
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: Žiriranje za SFERU 2007

Unread post by Porto »

Hrvoje Prcic wrote: SFera je nagrada za hrvatske autore (kao što je Komarčić nagrada za srpske autore), kako bi se stimuliralo domaće stvaralaštvo.
Ovo u mnogočemu pojašnjava stvari.

No sve si nešto mislim... :scratch:

Hrvatsko državljanstvo proteklih se godina vrlo lako stjecalo. Većina ruskih i balkanskih mafijaša ima našu putovnicu. Hajde vi iz Lazara Komarčića ne budite lijeni pa provjerite malo po ladicama. Možda je baba išla na pijacu pa uz švercane cigarete s Arizone dobila i državljanstvo pride. To bi žiriju uvelike olakšalo posao. :vrag:
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Žiriranje za SFERU 2007

Unread post by Nimrod »

Po pravilniku, novom:

prvi put objavljeno u Hrvatskoj, hrvatski državljanin, na hrvatskom jeziku :kava:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Post Reply