anketa za SF u školama

Razgovori ugodni o udruzi, prostoru, tračevima i svemu ostalome ...

Moderator: niniane

User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Iako bih ja bila prva osoba koja bi predloĹžila uvo?enje SF-a u SREDNJOĹ KOLSKE LEKTIRE, (osnovna je ionako dovoljno fleksibilna) , u posljednje vrijeme sam do[?]la do zaklju?ka da ?ak i ako se uvede, recimo 1-2 djela u program koji ionako nije ba[?] najbolji, dovoljno dosadna i dovoljno politi?ki korektna da zadovolje prosvjetare ne bi se mnogo postiglo.
Tome ima nekoliko razloga :
- Koliko je meni poznato, SF se kao knjiĹž. vrsta zasebno ne obra?uje unutar srednjo[?]kolskog programa , ve? se samo spominje u klasifikacijama , a ako bi se ta komponenta uvela u program , sumnjam da bi ju predava?i- profesori prihvatili sa velikim entuzijazmom.
To je jedan veliki problem koji treba sagledati iz vi[?]e kutova . Primjerice, moja prof. knjiĹževnosti i jezika, svaka joj ?ast , jedna od najboljih profesorica koja mi predaje , ima obi?aj 'krojenja programa' , tako da mi ni u kojem trenutku ne radimo po zadanom planu i programu. (Osim moĹžda malo jezik, iako naj?e[?]?e na satovima jezika rje[?]avamo pitanja koja se odnose na jezik s prijemnog za Filozofski, testove sa natjecanja iz poznavanja hrv. jezika , [?]to ba[?] i ne bih nazvala slije?enjem programa iako je istina da sam tako uz komentare nau?ila 50 puta vi[?]e nego na bilo kakvim satovima jezika) .
Recimo, ona preferira knjiĹževna djela stanovitog hrv. knjiĹževnika, ne?u sada spominjati jer dobivam osip kad ?ujem to milozvu?no ime, te smo mu do sada posvetili beskrajne sate analize, raspravljanja o biografiji itd. , a pritom se zna desiti da djelo nekog autora zanemarimo tako da nam kaĹže da pro?itamo i pripremimo se za sat sa biografijom , a onda nas rasprava, nakon kratkog uvoda posve?enog temi odvede , recimo, na to za[?]to je kazali[?]te nepopularno me?u gra?anstvom. I sve ostane na onome [?]to ona odredi da je vaĹžno.

Koliko ja znam, ve?ina 'uglednih profesora knjiĹževnosti' i te ekipe, prezire znanstvenu fantastiku. To nije toliko slu?aj s recimo, ovom istom prof. , koja me recimo traĹžila da izdvojim elemente fantastike u Danteovom 'Paklu' i to ne slu?ajno, iako ne smatra da bi trebali obra?ivati stvari iz Ĺžanra.
Ona bi se vjerojatno pomirila s a SF lektirom, ali me upozorila, recimo na Lidranu, da to nije slu?aj s ostalim profesorima. Ti UVAŽENI ljudi imaju ne[?]to protiv '[?]und' Şanra, prije svega predrasude, budu?i da ih se ve?ina nije ni potrudila pro?itati ne[?]to od toga kako bi se upoznali, opet zbog istih predrasuda, to ipak nije dostojno njihova istan?ana ukusa.
Ba[?] me zanima koji bi postotak njih ozbiljno postupio prema takvoj lektiri i ŽANRU S KOJIM U VE?INI NISU UPOZNATI , dakle , nisu kompetentni za ANALIZU djela, koja je vrlo vaŞna prilikom ?itanja lektire.
Dakako da ja ne govorim o SVIMA, ali ?injenica je da mnogi ljudi koji sebi vole umi[?]ljati da se 'bave ozbiljnom knjiĹževno[?]?u' , zaziru od stvari kao [?]to je SF.
((Svaka ?ast iznimkama. ))
Oni bi, ba[?] kao gore spomenuta profesorica , mogli bez problema zanemariti analizu nekog takvog (koje im se ne svi?a) , djela, [?]to nesumnjivo i sada rade, s obzirom na to da kao profesori imaju dosta mjesta za razne subjektivnosti u predmetu u kojem ipak sami odre?uju [?]to ?e se koji sat i kako raditi.
Ok, djeca ?e pro?itati JEDNO djelo znanstvene fantastike, ako uop?e i pro?itaju (ako preska?u ostale lektire, za[?]to ne bi i tu?) , recimo da ?e se malo upoznati sa Ĺžanrom, 90-postotna je vjerojatnost da ne?e napraviti ni dostojnu analizu ve? ?e to pro?itati 'iz fore' , za preko praznika ili ne[?]to sli?no, [?]to bi lako mogao biti stav profesora. Ako nisu bili zainteresirani za knjige prije, te[?]ko da ?e to jedno djelo izvr[?]iti utjecaj na njih.
Pogotovo suo?eni sa vjerojatnim preziranjem profesora?
Trud uzalud, rekla bih.
Ne ovog stolje?a i ne u Hrvatskoj.
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Jel u udĹžbeniku hrvatskog za 7. ili 8. razred jo[?] uvijek ulomak iz Clarkeove 2001? Bio je pred jedno tri godine, kad sam zadnji put listao...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

op?enito sam protiv stava: da, postoji niz problema koje je teško do nemogu?e riješiti, hajdmo odmah odustati.

kao prvo, teško da ?e anketa, ako je pokrenemo, uop?e imati uspjeha. tako da su svi ovi problemi zapravo zanemarivi.

no, ono što bi ta anketa MOGLA posti?i je zanimanje - zašto se ovi ljudi sad tu guraju s nekim sf-om? zašto žele baš te knjige da klinci ?itaju? u ?emu je vrijednost tih knjiga, da baš s njima navaljuju? otkud sad sf?

baš kao što kažeš, teško da ?e sf u?i u lektire. ali nije naodmet podi?i malo prašine. re?i, gle, tu smo, nemojte nas ignorirati!
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

MoĹže se probati...

A i uvijek moĹžemo poslati pismo bratu Primorcu, on je otvoren za nove ideje.
Image
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Sto se zeli postici SFom kao skolskom lektirom?
Prihvacanje "ozbiljne" akademske zajednice, ili sirenje kulture citanja i SFa medju mladima? (jos jedna ovakva recenica i mogu u Sabor)
Mislim da bi za promociju SFa vise pomogla akcija tipa "Dajmo da citaju" nego promocija u skolsku lektiru.
Prije navedeni Harry Potter je napravio opci rusvaj po knjiznicama i knjizarama samo zato jer su se klinci zalijepili za njega i poceli ga citati! Naravno, nitko ne moze programirati pojavljivanje takve knjige. Ako se ona ponovo pojavi, trebalo bi zajahati val i pogurati srodna djela.
U medjuvremenu, mozemo pokusati izazvati slican hype. Rijec koja bi to najbolje opisala je guerrila marketing.
Npr,samo kao okvirna ideja: kad bi smislili objavljivanje romana u nastavcima ciju bi radnju pratila neka dogadjanja u realnom svijetu, mozda bi se pojavilo dosta zainteresiranih... Mic po mic, i evo ih kako citaju Asimova...
Sjeca li se netko projekta 9 planeta porazbacanih po gradu? Medju nama je bilo puno njih koji su izasli na cesti i trazili kugle.
Napravimo nesto slicno, makar i grafit, povezemo ga s nekom pricom i pustimo glasine. Nakon petog puta ljudi pocinju citati...


(sta ga ja trkeljam... :scratch:)
Randomness is strong with this one!
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Zapravo nisu ti lose ideje... ako sam ih dobro skuzio... :mrgreen:
nema me.
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Da, zvu?i dobro.
Iako postoji velik broj ljudi koji naprosto ne vole SF.
Nebrojene sam ljude 'probala navu?i' , preporu?ila im razne knjige, ?ak i pro?itali, svaka ?ast, ali ne leĹži im.
Tako i ovo- uistinu zainteresirani ?e se kad-tad sami navu?i. Ovo mi se ?ini kao dobra ideja da im pomognemo, ipak malo potaknemo te potencijale.

Samo Ĺželim re?i da se vjerojatno ne?e raditi o velikim brojevima i globalnom uspjehu.
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ovo s romanima u nastavcima je odli?na ideja. I Harry Potter se djelomi?no bazira na tome. Da je napisan samo jedan Harry, ne vjerujem da bi bio toliki boom. Potrebna je dobra ideja, ne[?]to [?]to ?e privu?i ?itatelje.
I jo[?] jedna stvar koja se provla?i kroz cijelu ovu raspravu, a ve? je o njoj bilo rije?i na nekom drugom podforumu. SF. Ta dva slova su puno ve?i problem nego njihov sadrĹžaj. Mislim da barem 70% ljudi koji ne ?itaju SF, ne ?itaju ga upravo zbog toga [?]to je to ES EF! Jer je me?u tom populacijom stvorena nekakva prirodna averzija prema svemu [?]to je okarakterizirano tim slovima. Bez obzira ho?e li im to biti zanimljivo [?]tivo ili ne, oni to ne Ĺžele uop?e po?eti ?itati samo zato [?]to negdje na koricama knjige pi[?]e SF.
Ne sje?am se da na koricama Eka Eka pi[?]e sf (ako pi[?]e, zanemarite sljede?e re?enice). Na stranu to [?]to je to dje?ja knjiga, ali ona je i sf. I zanimljiva je. Netko ju je pro?itao, rekao nekome drugome, na kraju su ju pro?itali svi. Da na njoj pi[?]e da je sf, ne bi ju pro?itala barem polovica svih koji ju jesu pro?itali.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

SAMSUILUNOV OTAC wrote: Mislim da barem 70% ljudi koji ne ?itaju SF, ne ?itaju ga upravo zbog toga [?]to je to ES EF! Jer je me?u tom populacijom stvorena nekakva prirodna averzija prema svemu [?]to je okarakterizirano tim slovima.
i
Ne sje?am se da na koricama Eka Eka pi[?]e sf (ako pi[?]e, zanemarite sljede?e re?enice). Na stranu to [?]to je to dje?ja knjiga, ali ona je i sf. I zanimljiva je. Netko ju je pro?itao, rekao nekome drugome, na kraju su ju pro?itali svi. Da na njoj pi[?]e da je sf, ne bi ju pro?itala barem polovica svih koji ju jesu pro?itali.
mislim da si malo paranoi?an [?]to se ti?e "prirodne averzije"
Eko Eko se ?ita u osnovnoj [?]koli (ne znam to?no koji ali siguran sam da su niĹži razredi u pitanju) dakle djeca od cca 10. godina
stvarno ne vidim da ti kiki?i mogu imati stvorenu averziju prema SF-u
kad smo ve? kod toga te[?]ko da rade razliku izme?u SF-a i bilo koje druge "vrste" knjiĹževnosti
klinci ?itaju Eko Eka ( valjda se to tako sklanja) jer je zabavan, a ne jer je ili nije SF
djeca ?e ?itati sve ako je zabavno zato ako misli[?] pribliĹžiti SF djeci, zapravo upoznati ih s njim, treba na?i na?in da ih zabavi[?] ? ovo [?]to je Xaotix napisao nije lo[?] na?in
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Dobro, moĹžda sam uzeo lo[?] primjer s tom knjigom. Ali, ne moĹže[?] tvrditi da nije istina da hrpa ljudi ne ?ita sf knjige ili ne gleda sf filmove, samo zato [?]to su sf. Nisi nikada doĹživio da nekome kaĹže[?] - hej, idemo pogledat taj i taj film?, a kad on/ona pita kakav je i ti kaĹže[?] sf, odmah splasne raspoloĹženje i dobije[?] odgovor tipa - ne gledam ti ja te gluposti ili sli?no. MoĹžda nisi naletio na takve ljude, ali ja imam iskustva s njima. :x
Evo i primjer: jedna moja poznanica generalno ne voli sf i sli?ne Ĺžanrove i iz PRINCIPA je odlu?ila da ne?e gledati LOTR. Nedavno je bio prvi dio na tv-u i slu?ajno ga je po?ela gledati. Drugi dan mi je rekla da joj se film svidio i da jedva ?eka pogledati ostale dijelove jer ju zanima [?]to se dalje doga?a.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

ne naravno da ne mislim da nema ljudi koji iz principa ne gledaju, ?itaju ili ne slu[?]aju SF- no ne vidim za[?]to to tebe smeta i za[?]to bi ti ( i kako ) to promijenio

To je kao da Ami[?]ima ide[?] obja[?]njavat da bi stvarno trebali koristiti traktore, kombajne i struju jer je tebi tako bolje u Ĺživotu i siguran si da bi i njima bilo bolje

Pusti Ami[?]e na miru :lol:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Bahod wrote:
Pusti Amiše na miru :lol:
Što ako sam mali proizvo?a? traktora koji se mu?i da sastavi kraj s krajem i budu?nost mi ovisi o tome ho?e li Amiši po?et kupovat traktore?
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Bahod wrote:ne naravno da ne mislim da nema ljudi koji iz principa ne gledaju, ?itaju ili ne slu[?]aju SF- no ne vidim za[?]to to tebe smeta i za[?]to bi ti ( i kako ) to promijenio
Nisam rekao da me to smeta, samo kaĹžem da ima dosta takvih ljudi.
To je kao da Ami[?]ima ide[?] obja[?]njavat da bi stvarno trebali koristiti traktore, kombajne i struju jer je tebi tako bolje u Ĺživotu i siguran si da bi i njima bilo bolje

Pusti Ami[?]e na miru grin
Cijeli ovaj thread se temelji na pronalaĹženju na?ina kako da uspijemo nagovoriti Ami[?]e da posvete nekoliko trenutaka svoje paĹžnje i drugim mi[?]ljenjima osim svoga. Samo [?]to su Ami[?]i manjina u odnosu na ljude koji ne konzumiraju sf. Odabrao si krivu analogiju, ali shva?am [?]to Ĺželi[?] re?i. Zar ne bi bilo ljep[?]e kad ti se ljudi ne bi podsmjehivali kad im kaĹže[?] da voli[?] sf? Ako bi se pove?ao broj ?italaca sf-a, pove?alo bi se i izdava[?]tvo istoga. A onda ne bi bilo problema, tipa - za[?]to Futura izlazi svake prijestupne? :uzdravlje:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Ĺ to ako sam mali proizvo?a? traktora koji se mu?i da sastavi kraj s krajem i budu?nost mi ovisi o tome ho?e li Ami[?]i po?et kupovat traktore?
onda je osu?en na propast
a ta taj propast nikako ne moĹže kriviti Ami[?]e jer je on taj koji je pogrije[?]io temelje?i svoj uspjeh na utopijskoj ideji
SAMSUILUNOV OTAC wrote:Zar ne bi bilo ljep[?]e kad ti se ljudi ne bi podsmjehivali kad im kaĹže[?] da voli[?] sf?
ne jer bi samim tim Ami[?]i prestali biti Ami[?]i pa se ja ne bi imao kome podsmjehivati
Ako bi se pove?ao broj ?italaca sf-a, pove?alo bi se i izdava[?]tvo istoga. A onda ne bi bilo problema, tipa - za[?]to Futura izlazi svake prijestupne? :uzdravlje:
s ovim se vi[?]e nego slaĹžem ali vratimo se opet na malog proizvo?a?a traktora- ako mu uspjeh u poslu ovisi o Ami[?]ima -onda je kriv on a ne Ami[?]i
ne moĹže[?] ciljat na Ami[?]e
cilja se na ljude koji su upoznati s na?inom Ĺživota Ami[?]a i svi?a im se, ali se jo[?] nisu opredijelili i spremni su razmotriti i druge opcije
Post Reply