Bpgovi Svijeta ( ovo je prica )

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Bpgovi Svijeta ( ovo je prica )

Unread post by Hamenaglar »

Bogovi Svijeta

U Svijetu je živjelo pet bogova. Prvi i najmo?niji me?u njima bio je Zvijer, jer on je živio i postojao u svim bi?ima koja su obitavala u Svijetu, osim u Edenu. Tako?er bio je on i najslabiji jer uvijek je bio sam, a drugi su ga prezirali i borili se protiv njega, kao što se svaki ?ovjek bori protiv svoje vlastite prirode.

U samom dnu Svijeta, u prvom krugu, obitavao je Nekro, bog smrti i praznine. U njemu nije bilo niti trunka osje?aja, ?inio je svoj posao i obavljao svoju dužnost i to je bilo sve što je radio. To je bila njegova mana, jer nije mogao izvu?i nikakvu dodatnu snagu iz svojih strasti i želja. Ipak za razliku od drugih, on je mogao vidjeti u budu?nost i znao je uvijek ono što je neizbježno. Protiv njega se nije imalo smisla boriti, jer on niti je mogao pobijediti, niti izgubiti.

Ljubav i Izdaja bile su sestre, koliko god sli?ne toliko i razli?ite, one su pokretale ljude i davale im smisao za život, one su bile njihovi osje?aji.

U vrtu Edenskom, u devetom krugu, na samom vrhu Svijeta, živjela je Gaia. Ona je voljela svaki oblik života i hranila se njime, a on je izvirao iz nje. S njom su u Edenu živjela dva ljudska stvorenja, najvjernija od njih. Adam i Eva.

* * *

Jahve je stajao sam u praznini, u tami Nesvijeta. On sam bio je Nesvijet. Pokušao se još jednom prisjetiti kako je dospio ovamo, u ovo ne postojanje. Posegnuo je u samoga sebe, u svoju prazninu i tamo nije pronašao ništa, ali i dalje je posezao. Trudio se prona?i ono što više ne postoji, upaliti svjetlo u vje?noj tami, ubiti smrt ili pak prona?i samoga sebe, ali bio je to Sizifov posao i on je to znao. Sizif? To mu je ime zvu?alo poznato. Po?eo se držati za njega i privla?iti ostala sje?anja k njemu, kao što magnet privla?i metale, ali sve što je uspio prona?i jest Edipov kompleks. On nije znao što je to, niti tko je Edip, ali i za to sje?anje se primio i po?eo povla?iti sje?anja kojih nije bilo, a onda je povukao prava vrata i ono što je izašlo iz njih ga je preplavilo. Pokušao se uhvatiti za nešto, ali sve je prolazilo prebrzo, sve je bilo tako previše silovito i on od onoga što je vidio i osjetio nije ništa razumio. U zadnjem trenutku lucidnosti znao je da mu se ovo ve? doga?alo i prije, ali sada je nešto bilo druk?ije, ili nije.

Jahve je stajao sam u Nesvijetu, ne sje?aju?i se ni?ega. Mu?ilo ga je pitanje, kako je i dospio ovamo i zašto se ni?ega ne sje?a. Osje?ao je da ga to pitanje mu?i ve? jako dugo, osje?ao je da se nekoliko puta približio odgovoru, ali da ga je na kraju ipak izgubio. A sada je osje?ao još nešto. Ne?iju prisutnost, nešto je još bilo s njim u Nesvijetu, nešto poput vjetra, poput daha.

- Tko je to? ? upitao je prazninu ne o?ekuju?i odgovor.

- Sje?anje. ? praznina je odgovorila.

- Sje?anje? ? zbunjeno je upitao.

- Tvoje sje?anje. ? ovaj put odgovor je došao iz njega.

- Ali ja se ne sje?am. ? rekao je.

- Onda se sjeti! ? i sjetio se.

Sjetio se svega, sjetio se samoga sebe i svog života. Sjetio se Svijeta, sjetio se da je on stvorio taj Svijet i sjetio se svoje djece, petero djece koji su ga izdali i prognali u prazninu. Gaia, prekrasna Gaia, njegova prva k?i i njegova najdraža k?i i njena izdaja ga je najviše pogodila. Ljubav, i nju je stvorio, stvorio ju je za ljude da im uljepša živote, ali s ljubavlju je stvorio i Izdaju, možda zato jer je htio Ljubav u?initi još ljepšom, još dragocjenijom. Tada nije niti slutio da ?e ga ona, Izdaja, stajati glave. Možda i ne bi da nije bilo njih dvojice. Nekro ga je prvi napao i uzeo mu životnu energiju, on je bio taj koji ga je oslabio, ali ?ak i tada bi pobijedio sve njih, ?ak i tada je mislio da ?e pobijediti, ali zaboravio je na Zvijer. On ga je spasio, ali i uništio, jer tra?ak ljubavi se pojavio u njemu i Zvijer nije mogao ubiti svog oca, ali mogao ga je izbaciti iz Svijeta zauvijek, ili je tako barem trebalo biti, ali sada je Jahve odlu?io vratiti se. Vratio se.

Stajao je u Edenu. Visoko drve?e se uzdizalo svuda oko njega, a životinje, grabežljivci i lovine igrali su se i veselile. Janje se igralo sa vukom, dok su oko njih slavuji i orlovi pjevali pjesme o ljubavi i slozi. Ponovo je bio u Svijetu i osje?aj ushi?enja ga je preplavio. Udahnuo je svježi zrak i opustio svoje tijelo. Ponovo je bio živ, ponovo je postojao, ponovo je bio on sam.

- Ti? Ti ne postojiš! ? rekao je glas koji je dopirao iza njega.

Okrenuo se i ugledao ju je. Gaia, majka prirode, njegovo najdraže stvorenje. Bila je odjevena u zelenu haljinu koja je bila iste nijanse kao i njezina zelena kosa. Bila je prekrasna. Da su njih dvoje bili obi?ni ljudi, vjerojatno bi ju oženio. ?esto puta je bio to poželio prije svog progonstva ali bila je to jedna od rijetkih stvari koju nije mogao u?initi, ili koju se bojao u?initi. Na trenutak je odlutao u maštanja koja si nije smio dopustiti i zato se odmah vratio u stvarnost i sadašnjost. Još jednom ju je pogledao i prou?io. Tresla se. Vjerojatno ga se bojala, vrlo vjerojatno s razlogom. I on se bojao, nije se usudio pogledati u sebe, jer nije bio siguran koliko bi mu samopouzdanja ostalo nakon toga, a sad mu je trebala sva hrabrost ovoga Svijeta. Spremao se u?initi ono što nikad prije nije u?inio, što nikad prije nije niti mogao zamisliti da bi u?inio. Napravio je jedan teški korak prema njoj, zatim još jedan teži i teži i teži. Stigao je do nje.

- Što ?eš u?initi? ? glas joj je podrhtavao.

- Trebaš mi. ? odgovorio je mirnije nego što je o?ekivao.

Stavio joj je ruku na ?elo, a zatim svojim umom prošao kroz nju. Upio je njezina sje?anja, njezine strasti i njezine strahove. Upio je nju samu i ona je sada bila dio njega i više nikada ne?e postojati. Udahnuo je zrak punim plu?ima i smirio se, a zatim je otvorio o?i i ugledao njih dvoje. Adam i Eva kako ih je Gaia nazivala. Njih dvoje ljudi ona je uzela da žive s njom u Edenu. Na trenutak je razmišljao što da u?ini s njima, a onda ih je odlu?io poslati u peti krug svijeta, gdje su živjeli ostali pripadnici njihove rase.

Još nije bio spreman za sukob s Nekroom, pa je odlu?io potražiti Ljubav i Izdaju. Pretraživat ?e krug po krug dok ih ne na?e. Odmah se spustio u osmi krug svijeta, bio je to hladan i ledeni krug. Vjetar je zavijao punom snagom, a tek malobrojna bi?a su živjela u njemu. Desetak metara ispred njega stajao je Zvijer. Visok i snažan. Crno krzno mu je prekrivalo cijelo tijelo osim glave. Na rukama je umjesto prstiju imao pandže. Krvavo crvene o?i su mu sjale u o?nim dupljama. Jahve je znao da ga još uvijek ne može pobijediti, ali sada nije imao izbora.

- Što radiš ovdje. Nije ti mjesto! ? glas Zvijeri je nadja?avao zavijanje vjetra.

- Vratio sam se. ? odgovorio je Jahve.

- E pa onda ?eš opet oti?i! Zauvijek!

Zvijer je sko?io prema svom ocu, te ga silno udario i odbacio desetak metara do obližnje ledene stijene. Jahve se po?eo dizati, ali ve? u sljede?em trenutku, njegov neprijatelj je došao do njega. Ruka mu se pretvorila u ?eki? i opalila Jahveovu glavu punom snagom. Stvoritelj Svijeta je poletio kroz zrak i bolno sletio na le?a nekoliko metara od svog sina. Gledao je kako dlakave noge polako kora?aju prema njemu. Nešto silovito ga je uhvatilo za vrat i on je ugledao njegovo lice i njegove o?i koje su mu nanosile bol. U zadnjem o?ajni?kom napadu zabio je svoje prste u dlakava prsa i izvukao crno srce, ali stisak Zvijeri nije popuštao. Zgnje?io je srce i na prstima mu je ostao samo prah, ali niti to nije djelovalo.

- Mene ne možeš ubiti, jer ja živim u svim bi?ima u svijetu. Da bi me ubio moraš uništiti cijeli svijet, a ti to ne možeš. ? rekao je Zvijer.

Jahve je to znao ve? otprije, nadao se da ako skupi dovoljno mo?i da bi ga možda mogao zarobiti, ali sad je znao da ne?e uspjeti. Njegov veli?anstveni povratak ?e završiti posve neslavno. Tada je za?uo gacanje nogu u snijegu. Još je netko bio s njima. Ugledao joj je lice iznad Zvijerinog. Bila je to ona, Izdaja. Zar se sada došla nasla?ivati u njegovim zadnjim trenucima ili možda ne. Stisak na njegovom vratu je popustio i nekoliko trenutaka kasnije Zvijer je ležao na tlu pored njega, iz le?a mu je virila bijela drška noža. Jahve se polako ustao pokušavaju?i se pribrati.

- Zašto si to u?inila. Zašto si mi pomogla. ? upitao je.

- Nisam ti pomogla, ve? sam izdala njega. To mi je u prirodi i ne mogu protiv toga. Zabila sam mu nož s otrovom u le?a. Ostat ?e paraliziran neko vrijeme, ali vjerojatno ne dugo. Stoga odmah u?ini ono što moraš.

- Ono što moram? Kako bi ti znala što ja moram u?initi, a što ne?

- Nekro mi je rekao. On ve? odavno zna da ?eš se vratiti i on zna tvoju i našu sudbinu.

- A koja je to moja sudbina?

- Nije mi htio re?i, ali rekao mi je moju vlastitu sudbinu. Rekao mi je da ?u postati ti i na kraju umrijeti u tebi. U?ini to.

I u?inio je. Upio je u sebe svu energiju svoje k?eri Izdaje. Uistinu ona je postala dio njega. Um mu je bio preplavljen raznim djelima i na?inima izdaje. Tada je shvatio što je stvorio od Izdaje. Ona je bila bi?e koje je uvijek patilo, osoba koja je uvijek morala ?initi ono što ne želi. Ona je morala izdati druge, to joj je bila hrana, to joj je bio život. Bez tih stalnih izdaja ona bi se osušila i uvenula poput cvijeta bez vode. Po?eo je osje?ati užasnu krivnju. Nikad prije se nije osje?ao krivim i sad mu se ?inilo da mu taj osje?aj razdire unutrašnjost i jede njegov um.

Odjednom cijeli krajolik oko njega se promijenio. Bio je prisilno uvu?en u promjenu kruga. U jednom trenutku bio je na ledenoj zemlji, a sada je stajao u ogromnoj prostoriji. Svjetlo je bilo prigušeno i zidovi su se ?inili crnima. Na drugom kraju prostorije nalazilo se ogromno prijestolje, a na njemu je sjedio Nekro. Princ tame ili kralj smrti, nije važno. On ga je doveo ovdje, a Jahve se sad morao obra?unati s njim. On ?e mu dati dovoljnu mo? da porazi Zvijer.

- Dobra ve?er, o?e. ? škripavi stari glas se raširio prostorijom.

- Još nije ve?er. ? odgovorio je Jahve punim glasom koji se u?inio poput grmljavine.

- Ovdje je no? vje?na.

- Zašto?

- Tako mi paše. Svjetlo može previše zaslijepiti ?ovjeka i ne dopustiti mu da vidi ono što bi trebao vidjeti.

- A što ti to vidiš u tami.

- Sve, o?e, budu?nost, prošlost, sadašnjost. Sve.

- Onda znaš što ?e se sada dogoditi.

- Ja znam sve.

- Ja ti nisam dao taj blagoslov.

- Tama mi ga je dala, ali nije to blagoslov ve? prokletstvo. Kad bi samo znao kako se umorno osje?am. Mnogi misle da Nekro ili Smrt kako me zovu, ne osje?a ništa. Da on samo radi ono što mora, ali to nije istina. Osje?am se umorno od ove praznine u meni. Ti si možda proveo pola vje?nosti u praznini, a ona je bila svuda oko tebe, ali ne i u tebi. Ne zapravo. Ja, ja sam samo prazna ?ahura. Kutija u kojoj nema ni?ega.

- I što sada želiš od mene?

- Ah, želim osje?ati, želim biti živ. ? Nekroov glas je ?udno posko?io. - Želim da ti postaneš dio mene, kao što su Gaia i Izdaja postale dio tebe.

- Misliš da ?u ti ja to dopustiti? ? rekao je Jahve.

- Dopustio ili ne, tako ?e biti, ali znaj ovo, u meni nema ni?ega i tvoja snaga ?e prevladati i ja ?u na kraju postati ti. ? odgovorio je Nekro.

- Ne! ? povikao je Jahve, ali bilo je prekasno.

Princ tame je ispružio svoju ruku, a život iz Jahvea je po?eo istjecati i prebacivati su u njegovo tijelo. Jahve se pokušao boriti. Zaletio se prema prijestolju, ali na pola puta snaga ga je iznevjerila i on se srušio na tlo. Tama ga je uzela.

Jahve je ponovo stajao u praznini. Sam. Oko njega nije bilo nikoga, ali ovog puta svega se sje?ao. Sje?ao se nastanka svijeta i prvih dana, sje?ao se nesje?anja i sje?ao se povratka, koji je tako neslavno završio. Sada je bio u Nekrou, u njegovom umu. Da, njegov sin je bio u pravu, u njemu stvarno nije bilo ni?ega osim praznine. Morao se izboriti za povratak na površinu, morao se izboriti za svjetlo. Po?eo se probijati kroz slojeve tame. Njegov um je udarao i udarao, trude?i se probiti zid, ali zida nije bilo. Tada odjednom svjetlo, blještavo svjetlo zaslijepi Jahvea, te on shvati da je uspio. Ponovo je postojao, ali sada je bio Nekro. Budu?nost, prošlost i sadašnjost su mu istovremeno napali um. Pokušao se opirati, ali što se više opirao to je bilo uzaludnije. Ratovi, pošasti, poplave, požari, uništenje je vladalo u njegovom umu i u cijelom svijetu, u svih devet krugova, a on je to sve mogao vidjeti i osjetiti.

Pogledao je u prvi krug malo pozornije. Svijetlo i tama su borili, a munje su sijevale nebom. Krug se polako urušavao i nestajao u praznini. U sredini kruga stajao je ogroman tamni dvorac. Jahve je pogledao u njega i ugledao Nekroa kako sjedi na prijestolju, ugledao je sebe. Usredoto?io je svu svoju energiju i vratio se u svoje tijelo, djelomi?no blokiraju?i vizije uništenja. Krug oko njega ?e se uskoro urušiti i on mora pobje?i.

Svijet se promijenio i sada je stajao u drugom krugu ili je barem mislio da je to drugi krug. Koliko je znao jedino je to bio krug vatre i plamenova, ali i taj se krug urušavao sve brže i brže, te je morao još jednom pobje?i. Boje su se zavrtjele i pred njime je stajao novi krug svijeta, a zatim je i s njega pobjegao. U sljede?em krugu je ponovo susreo Zvijer. Njegov sin se na tlu previjao od bola. Njihov pogled se susreo, ali niti jedan nije rekao niti rije?. Oboje su znali što ?e se dogoditi. Jahve se polako približio, tom stravi?nom stvoru kojeg je on stvorio. Bez imalo misli o žalosti, podigao je svoju nogu i jednim snažnim udarcem zgnje?io je glavu. Ostatak tijela se pretvorio u prah i pepeo. Zvijeri više nije bilo.

Pogledao je oko sebe. I po izgledu, zaklju?io je da je sad u petom krugu, u krugu ljudi. Za?udo bio je to jedini krug koji se nije urušavao. Ratovi, poplave i smrt su bili prisutni, ali krug je i dalje bio ?vrst. Koliko je znao, Ljubav je dosta vremena provodila na tom krugu, me?u tim ljudima. Prije progonstva govorila mu je da ona voli sve na cijelom svijetu, ali da su joj ljudi u tom krugu posebno dragi. Jahve ih nikada previše nije volio. Nije se nikada previše niti trudio doku?iti zašto je to tako.

- Možda bi trebao. U njima svakako ima karakteristika koje su vrijedne ljubavi, a iako su od svih stvorenja koja si stvorio najmanje savršeni, oni su se izdigli iznad toga i postali najviše nalik tebi, barem neki od njih. ? bio je to glas Ljubavi.

Jahve se polako okrenuo. Bila je niska, puno niža od njega. Njezino tijelo je bilo mršavo i gipko, a njezino lice posuto pjegama slatko poput meda. Ona je bila stvarno savršeno oli?enje ljubavi, ili barem kakva bi ljubav trebala biti, ugodna, nevina i slatka, ali pre?esto je ljubav postajala patnja.

- Što ?eš sada u?initi sa mnom? Ho?eš li postupiti isto kao i sa ostalima? ? upitala ga je.

- Ne. Ti to ne zaslužuješ. Sje?am se, ti si me spasila, nagnala si Zvijer da me poštedi, zato ?u tebi namijeniti druk?iju sudbinu. ? odgovorio je.

- Kakvu?

- Vidio sam to u budu?nosti i sad vidim to. Ja ?u postati ti i ti ?eš postati ja. Nas dvoje ?emo postati jedno bi?e, jedan ?ovjek koji ?e se žrtvovati da spasi cijeli svijet. Uništenje se širi svim krugovima i svi ?e biti uništeni, ?ak i ovaj iako se trenutno još odupire, ali ovim našim postupkom, možda ga uspijemo održati ili mu produljiti život.

- A kako ?emo se zvati?

- Zvati? ? upitao je zbunjeno Jahve.

- Ljudi su na svim krugovima svijeta jedina bi?a koja osim bogova imaju imena. Dobivaju ih s ro?enjem. Adam i Eva su imali svoja imena, nije im ih nadjenula Gaia.

- Dobro. Zvat ?emo se Isus.
nema me.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Ovo je ?isti OT, ali - SADA ZNAM TKO SI TI!
At last, the stars are finally right...
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Oces reci da prije nisi znala, pa ja sam SUPER-VILIN-BEBA-SHUNKA i LORD OF THE ONE DUDA TO RULE THEM ALL
nema me.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Pa, na ovom forumu do sada nisi imao obi?aj ovako deklarirati se.
At last, the stars are finally right...
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

hm... ali siguran sam da se nekako moglo skuziti da smo Hamenaglar i ja ista osoba... ako nista siguran sam da postoji jos prica koje se nalaze na oba foruma...
nema me.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

kako kristijanizam pretvoriti u poganstvo :headbang:

Izdaja mi je mrak :mrgreen:
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Bahod wrote:kako kristijanizam pretvoriti u poganstvo :headbang:

Izdaja mi je mrak :mrgreen:
je li bila ocita, zoran mi je bio rekao da je izdaja Izdaje bila ocita :blob:
nema me.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

a ?uj bilo bi malo ?udno da je Izdaja neka vjerna k?i i po[?]tenja?ina
moĹžda da je izdala i Smrt pa na kraju da ostane samo ona??
:o
Post Reply