O literarnim radionicama (nije prièa)

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

O literarnim radionicama (nije pri?a)

Unread post by Izitpajn »

Htio bih nešto napomenuti o ovakvim on-line literarnim radionicama (uz ogradu da postoje i druge vrste on-line literarnih radionica). Ako je ?ovjeku pisanje hobi, ako povremeno nešto napiše za svoju dušu i onda to poželi podijeliti s drugima bez ikakve ambicije da ide dalje, recimo da objavljuje po fanzinima i ?asopisima, onda je stavljanje na forum dobra ideja. Ono, sve svrhe su ispunjene: socijalizacija, komunikacija s istomišljenicima i tako to.

Isto tako, ako ?ovjek želi ozbiljno pisati jednog dana u budu?nosti, a stvari koje sada piše mu služe samo za vježbu, ono, nabildavanje "sati leta" ili "utakmica u nogama" ili "kilometraže" kako bi jednog dana, kad krene ozbiljno, imao dovoljno snage, kondicije i discipline da ono što jednog dana po?ne, a ne?e imati veze s ovim što šalje na forum, uspije i završiti, onda je ovakvo stavljanje pri?a ovamo isto okej.

Me?utim, ako ?ovjek želi ozbiljno pisati i šalje pri?e na forum kako bi dobio komentare koji ?e mu pomo?i da popravi konkretnu pri?u i kako bi uz njih postao bolji pisac, onda neka zaboravi na cijelu stvar zato jer:
- ljudi koji bi dali neki negativan komentar - koji je zapravo najkorisniji oblik komentara - ?e prešutjeti jer se ne žele zamjerati
- na svaki koristan i konstruktivan savjet ?e do?i barem još jedan koji ?e možda biti koristan, možda ne?e, ali ?e vjerojatno preporu?ivati nešto potpuno suprotno od onog prethodnog; naravno, autor ne?e biti siguran koga treba poslušati
- ukoliko je pisanje po?etni?ko - a vjerojatno jest - ljudima koji se bave SF-om - urednicima, piscima, kriti?arima, a koji bi možda (ali ne i nužno) dali najkorisnije komentare - se ne?e dati ?itati jednostavno zato jer ne moraju, zato jer su se na?itali po?etni?kih radova u prošlosti (me?u kojima su bili i njihovi) ili ih ?itaju i sada ako su im upu?eni za objavljivanje, i ne žele trošiti živce/vrijeme na tu?e hobije koji vjerojatno nikad ne?e prerasti u nešto ozbiljnije
- postoji ne velika, ali realna opasnost da urednici odbiju neku pri?u ako je prethodno, makar bila rije? o ranijoj, nedora?enoj verziji, bila objavljena na nekom forumu; stavljanje na bilo koji oblik weba službeno se smatra za objavljivanje
- postoji pravilo koje nije previše strogo, ali u nekim slu?ajevima ga vrijedi poslušati: ne pri?aj o ne?emu što nisi napisao. Naime, ljudi pišu zato jer imaju potrebu nešto što se nalazi u njima iznijeti na svjetlo dana i podijeliti s ostalima. Me?utim, ako to nekome ispri?aju prijateljima umjesto da napišu, bit ?e to otvaranje probnog ventila koji ?e smanjiti tlak u posudi i samim tim smanjiti potrebu da se stvar napiše; ostat ?e smanjena potreba koja više nikad ne?e dovoljno porasti kako bi natjerala autora da sjedne i krene s fizi?kim poslom pisanja. Što se ti?e objavljivanja na forumu, ovo se odnosi na stvari u nastavcima. Objavljivanje dio po dio je najsigurniji na?in da nikad ništa ne završite; sa svakim novim dijelom smanjivat ?ete potrebu da sve izbacite iz sebe tako da ?ete se vjerojatno ispuhati puno prije nego što do?ete do kraja.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: O literarnim radionicama (nije pri?a)

Unread post by Dagi »

Izitpajn wrote: Me?utim, ako ?ovjek Ĺželi ozbiljno pisati i [?]alje pri?e na forum kako bi dobio komentare koji ?e mu pomo?i da popravi konkretnu pri?u i kako bi uz njih postao bolji pisac, onda neka zaboravi na cijelu stvar zato jer: (...)
Dajem samo par komentara iz rukava.
Izitpajn wrote: - na svaki koristan i konstruktivan savjet ?e do?i barem jo[?] jedan koji ?e moĹžda biti koristan, moĹžda ne?e, ali ?e vjerojatno preporu?ivati ne[?]to potpuno suprotno od onog prethodnog; naravno, autor ne?e biti siguran koga treba poslu[?]ati
To je rizik svake, ponavljam svake, literarne radionice. Zato je njihova korisnost op?enito materijal za raspravu.
Izitpajn wrote: - ukoliko je pisanje po?etni?ko - a vjerojatno jest - ljudima koji se bave SF-om - urednicima, piscima, kriti?arima, a koji bi moĹžda (ali ne i nuĹžno) dali najkorisnije komentare - se ne?e dati ?itati jednostavno zato jer ne moraju, zato jer su se na?itali po?etni?kih radova u pro[?]losti (me?u kojima su bili i njihovi) ili ih ?itaju i sada ako su im upu?eni za objavljivanje, i ne Ĺžele tro[?]iti Ĺživce/vrijeme na tu?e hobije koji vjerojatno nikad ne?e prerasti u ne[?]to ozbiljnije
Ili su u razdoblju kad imaju materijala, pa pu[?]taju "radioni?ke" autore i pri?e neka "fermentiraju".
Izitpajn wrote: - postoji ne velika, ali realna opasnost da urednici odbiju neku pri?u ako je prethodno, makar bila rije? o ranijoj, nedora?enoj verziji, bila objavljena na nekom forumu; stavljanje na bilo koji oblik weba sluĹžbeno se smatra za objavljivanje
"Parsek" je tu za sada bio tolerantan, iako se na pri?ama s ove radionice dosta radilo prije ponovnog objavljivanja.
Izitpajn wrote: - postoji pravilo koje nije previ[?]e strogo, ali u nekim slu?ajevima ga vrijedi poslu[?]ati: ne pri?aj o ne?emu [?]to nisi napisao.
Ovo ima smisla! :uzdravlje:
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: O literarnim radionicama (nije pri?a)

Unread post by Bahod »

Ja sam tu relativno nov, a [?]to se ti?e "objavljivanja" dva posta = zna?i jo[?] nisam prve pelene promijenio.

Kad sam postao prvu pri?u dva dana sam se znojio o?ekivaju?i negativnu kritiku. Tipa: Danas stvarno svatko misli da moĹže pisati. Ili ne[?]to jo[?] gore.

Onda sam dobio samo jedan odgovor i nekako se tje[?]io, da zapravo nitko nema ni[?]ta bitno za prigovoriti.

:x :dontknow:

i onda :
Izitpajn wrote: - ljudi koji bi dali neki negativan komentar - koji je zapravo najkorisniji oblik komentara - ?e pre[?]utjeti jer se ne Ĺžele zamjerati

pa nije valjda tooooooliko lo[?]e


:x
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

pa nije valjda tooooooliko loše
Nemam pojma, nisam pro?itao. Ja sam neko vrijeme uredno ?itao pri?e koje su ljudi slali ovamo i slao svoje komentare, ali onda sam se jednostavno umorio. A to je vjerojatno slu?aj s još dosta ljudi: ako im se u tom trenutku ne da ?itati, presko?it ?e je, a kasnije ?e možda zaboraviti. Znam da puno ljudi ne voli ?itati pri?e s ekrana. To je još jedna loša strana slanja pri?e na forum: mogu?e je da je nitko ili gotovo nitko ne?e pro?itati. Ako tu ura?unaš da na svakom forumu ima nekoliko puta više lurkera od onih koji zbilja komuniciraju, i ako uzmeš u obzir da ?e ?ak i oni koji komuniciraju u manjoj mjeri komentirati pri?e, onda možeš biti sretan ako dobiješ dva komentara.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

mislim da je piscima po?etnicima svaki komentar dobrodošao (osim ako je ?isto pljuva?ki i totalno nekonstruktivan) - oni zapravo traže poticaj za nastavak pisanja, a samo ?e se pisanjem i, u krajnjoj liniji, pravljenjem svih onih grešaka koje svaki pisac po?etnik pravi, usavršiti u tom zanatu. naravno, pritom treba slušati konstruktivne savjete onih koji ?itaju te pri?e i daju svoje komentare.

stoga mislim da literarne radionice nisu gubitak vremena.

naravno, bilo bi super kad bi se više ljudi angažiralo oko komentiranja. zato su one organizirane radionice s temama bile puno konstruktivnije. možda bi mogli opet po?eti s tim :wave:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

naravno, bilo bi super kad bi se više ljudi angažiralo oko komentiranja. zato su one organizirane radionice s temama bile puno konstruktivnije. možda bi mogli opet poèeti s tim
Ja sam za. Nedavno smo imali jednu, ali ako se dobro sje?am u?estvovali smo samo Klara, Corwin i ja.
Ja sam neko vrijeme uredno èitao prièe koje su ljudi slali ovamo i slao svoje komentare, ali onda sam se jednostavno umorio. A to je vjerojatno sluèaj s još dosta ljudi: ako im se u tom trenutku ne da èitati, preskoèit æe je, a kasnije æe možda zaboraviti
Ja pro?itam svaku pri?u, ponekad sa manjim ili ve?im zakašnjenem ali pro?itam. Me?utim ponekad, dosta ?esto ustvari, uop?e ne znam šta bih rekao o nekoj pri?i pa onda komentar jendostavno i presko?im.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

ja sam uvijek za literarne radionice,ali moram prizat da sam malo ostao razo?aran entuzijazmom,tj. nedostatkom istog,oko pro[?]le
ina?e pi[?]em bez nekih pretenzija na objavljivanje,ali bi mi vi[?]e komentara,onih konstruktivnih,dobro do[?]lo,pomaĹžu
sorry zbog gramatike
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

tek evo jedno moje misljenje, koje iznosim cisto na temelju svog iskustva. Pitam se koliko su konstruktivne kritike uopce korisne, kao takve, barem piscu pocetniku. Ono sto bi njemu trebalo jest ohrabrenje, a konstruktivna kritika je rijetko kad ohrabrenje, vec vise upucivanje na pogreske i mane.

Iznijet cu samo svoj primjer ovdje koji uopce ne mora biti dobar. prije nego sam se ulogirao na ovaj forum nisam dobio niti jednu pravu bas konstruktivnu kritiku, ali mi je dosta ljudi reklo da im se svidjaju moje price, to me tjeralo naprijed, guralo me. Kada sam se logirao ovdje i procitao prve kritike za pricu koju sam napisao ( Nova Era ), za koju sam mislio da je jedna od najboljih prica koju sam napisao, onaj neki entuzijazam je polako poceo nestajati. Stilski gledano ta prica je bila bolja nego moje prve price, u svakom slucaju polako sam napradovao kao pisac, sada iako sam mozda upucen u neke pogreske, jednostavno nemam onaj entuzijazam i volju da pisem dalje, jer jednostavno ne bih htio pogrijesiti, a kad i nesto napisem to je vise da izbacim iz sebe. Kao primjer s pricom "Sam protiv svijeta", za koju mi se sama ideja svidja, ali jednostavno nemam, volje zelje i strpljenja da od toga napravim pravu dobru pricu. Mozda ja samo prolazim kroz neku fazu kroz koju bih ionako prosao, mozda sam ja jednostavno preemotivan ( najvjerojatnije ) pa nisam dobro prihvatio te kritike. Opet konstruktivne kritike uglavnom upucuju na pogreske, umjesto na rjesenje pogreske... Koja korist sto netko zna gdje grijesi ako ne zna to popraviti. Kazem ovo je samo moj dojam i mozda sam sa svojom linijom razmisljanja potpuno u krivo jer ipak ja sam jos uvijek mlad i neiskusan i malo toga znam... a s obzirom da niti ne volim puno misliti :scratch: nisam bas netko u koga treba polagati puno nade :iconbiggrin:

no kako gandalf kaze: " There was never much hope, only fools hope" :iconbiggrin:
nema me.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

pitanje je: želiš li biti mlad, entuzijasti?an, plodan, ali ne baš dobar pisac kojem prijatelji povla?uju ili kvalitetan pisac kojem nitko ne treba povla?ivati?

nisi jedini kome se ego malo spotakne nakon što dobije prve prave kritike, ali krivo gledaš na to. nije da je tvoj na?in loš na?in. ali treba nekad poslušati i starije i iskusnije, ipak znaju o ?em pri?aju.

sama ?injenica da se netko potrudio kritizirati nešto što si napisao - sa ciljem da ti pomogne - trebao bi ti biti podstrek da nastaviš dalje :wave:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

moj point je bio, bio sam mlad i entuzijastican i plodan pisac kojem su prijatelji povladjivali, ali bio sam pisac koji je polako napredovao, sada ehm, sada ne znam sto sam...

znam ja da oni znaju o cemu pricaju, da su iskusniji i stariji, i u svakom slucaju bili su u pravu u svemu sto su rekli...

ja se iskreno nadam da sad samo prolazim kroz neku fazu i da je to razlog zasto ne mogu napisati nesto dobro... Imam ideje ( mozda dobre, mozda lose ), ali ne mogu ih realizirati...

No ovdje nisam ja bitan, ja cu to prevladati ako uistinu budem to htio i izaci cu van jaci, bolji, brzi i jos po moje likove smrtonosniji :iconbiggrin: , dovraga negdje usput sam izgubio poantu pa cu ovdje zavrsiti ovaj post
nema me.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

moj point je bio, bio sam mlad i entuzijastican i plodan pisac kojem su prijatelji povladjivali, ali bio sam pisac koji je polako napredovao, sada ehm, sada ne znam sto sam...

znam ja da oni znaju o cemu pricaju, da su iskusniji i stariji, i u svakom slucaju bili su u pravu u svemu sto su rekli...

ja se iskreno nadam da sad samo prolazim kroz neku fazu i da je to razlog zasto ne mogu napisati nesto dobro... Imam ideje ( mozda dobre, mozda lose ), ali ne mogu ih realizirati...

No ovdje nisam ja bitan, ja cu to prevladati ako uistinu budem to htio i izaci cu van jaci, bolji, brzi i jos po moje likove smrtonosniji :iconbiggrin: , dovraga negdje usput sam izgubio poantu pa cu ovdje zavrsiti ovaj post
nema me.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

...dvaput za redom :iconbiggrin:
nemoj odustajat,to je za papke :;
sorry zbog gramatike
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

s obzirom da se tu spominjala nova literarna radionica...
ima li zainteresiranih?
ja bi volio ovaj put pisat o vremenu (ne meteorologiji :; )
normalno da je to [?]irok pojam tako da bi ga trebalo suzit na recimo vremenski paradoks ili putovanje kroz vrijeme...no otom potom
dakle...
sorry zbog gramatike
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

pa pisi o vremenu, ne treba ti L.R. za to???? Mene samo putovanje kroz vrijeme nikad nije zanimalo, opet mozda bih mogao napisati nesto o tome, pricu o tipu koji je otputovao u 7 stoljece i jedan dan svjedocio legendi o dolasku hrvata ( to me nesto puno motivira u zadnje vrijeme ).
nema me.
Post Reply