Ideja tj. pitanje, zapravo oboje

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Ideja tj. pitanje, zapravo oboje

Unread post by Hamenaglar »

Ehm, ovo ce vjerojatno moderatori negdje drugdje premjestiti, ali evo za sada ovdje. Pa poceo sam stvarati jedan novi F svijet. Na pocetku vremena svijetom (kontinentom zapravo ) bi trebali vladati zmajevi, a ljudi biti robovi, onda bi se trebala pojaviti nova rasa. Oni bi doplovili s juga, sjebali zmajeve i oslobodili ljude. No sada pitanje ta rasa da bi se suprotstavila zmajevima mora biti superiornija ljudima. I tu sad imam dvije ideje, da li da ih napravim divovima, onako desetmetarskim ljudinama itd. ili pak krilatim bicima ili mozda oboje. Samo ako im stavim krila onda bi mogli biti previse "andjeoski"... pa zanima me vase misljenje koja ideja je bolja, te ako imate sami neku ideju da ju podijelite sa mnom.
nema me.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Mislim da sam nedavno citao nesto slicno samo ( ako se dobro sjecam ) su zmajevi i ljudi imali iste genetske pocetke

enivej

a da probas nesto kao:
zmajevi su mocni veliki etc no glavna stvar im je magija
e onda dojde druga rasa koji su po izgledu isti/slicni ljudima ali prase zmajeve svojom magijom


just a t.........

lol
b.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

a krraaaghr. ne volim bas magiju, bio sam stvorio nedavno jedan svijet s puno magije i odustao sam, blaargh ne volim magiju. Zato i mrzim sve FR romane.
nema me.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

pa mislim da ovaj topic može komotno stajati ovdje .. :uzdravlje:

Image
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

A da onda probaš sa rasom koja je na po?ecima nekakvog tehnološkog razdoblja? Imaju mo?ne, precizne baliste koje obaraju zmajeve s neba itd.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Savjet u vezi magije: kad razmisljas o magiji, nemoj razmisljati o D&D magiji. Postoje razne vrste magija u fantasyju, a generalno su one koje su susrecu u RPG-ovima medju najdosadnijima u nekoj knjizi. (Vjeruj mi na rijec -- kroz vise desetljeca probao sam sigurno vise RPG sistema i svijetova nego sto bi ikoga zanimalo.)

Najzanimljivija magija je ona o kojoj se ne zna puno. Posebno nemoj ni pokusavati objasniti "kako magija radi" -- to je siguran nacin za udavljivanje citatelja.

Kako je najzanimljivija knjizevnost ona iz perspektive likova (ne mijesati s prvim pripovjedackim licem!), onda ogranici magiju na ono sto likovi poznaju. A ako likovi ne znaju sto je magija, onda i njen prikaz nije sasvim jasan -- oni vide nesto a nisu sigurni je li magija ili nije, ili ne vide nesto sto se kasnije takvim pokaze i tome slicno. Odlican uzor ovog pristupa je Tolkien.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

da znam, ali moj problem je sto ja moram sve definirati, moram sve znati, pa tako onda kako i magija funkcionira. Definitivno ce biti prisustvo magije, ali vise kroz mozda magicne predmete, ili vizije tj. mudrost.

Zelim da to bude magical world a ne the world of magic. ako me shvacas..
nema me.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Pham Nuwen wrote:da znam, ali moj problem je sto ja moram sve definirati, moram sve znati, pa tako onda kako i magija funkcionira. Definitivno ce biti prisustvo magije, ali vise kroz mozda magicne predmete, ili vizije tj. mudrost.

Zelim da to bude magical world a ne the world of magic. ako me shvacas..
Jasno da te shvacam.

Savjet od nekoga tko je dosad izbildao na desetke svjetova, sto za (nikad napisane) romane, a sto za roleplaying: Ako zelis pisati, batali worldbuilding. Tojest, mozes ti detaljno razraditi svoj svijet, ali moras imati dobru pricu i dobre likove, koje onda smjesti u taj svijet, prilagodjavajuci ga njima (nikako ne obratno).

Drugo je ako ti treba svijet za roleplaying.

Sad sam se sjetio jednog detalja: prvi svijet koji sam ikad smislio, te ga s vremenom razradio do najsitnijih detalja (Peliterna, ako se netko sjeti) poceo je tako sto smo frend i ja imali pricu, odnosno njen osnovni kostur. Zato su isprva zemljopis i neki drugi detalji oblikovani da se uklapaju u pricu, a kasnije je svijet dobio life of his own.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

da slicno se dogodilo i sa mojim Baramarom, prvo sam smislio pricu a onda poceo razvijati svijet, i zato mi se bas i ne svidja toliko taj svijet. Posto si procitao na newsima ono o Obecanoj zemlji, pa to ce se dogadjati u tom svijetu. Ali zapravo opet mi se desio slican problem gdje sam zapravo prvo stvorio pricu pa tek onda svijet...
nema me.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Pham Nuwen wrote:da slicno se dogodilo i sa mojim Baramarom,
Ja sam imao Barmirian. :)
Bio je dosta originalan...
Pham Nuwen wrote:prvo sam smislio pricu a onda poceo razvijati svijet, i zato mi se bas i ne svidja toliko taj svijet. Posto si procitao na newsima ono o Obecanoj zemlji, pa to ce se dogadjati u tom svijetu. Ali zapravo opet mi se desio slican problem gdje sam zapravo prvo stvorio pricu pa tek onda svijet...
Kad kazem "prica", ne mislim na epsku pretpovijest od nastanka svijeta, migracije naroda, sagu koja traje kroz petsto nastavaka, nego na temeljnu pricu s poantom, zapletom i raspletom.

Ja recimo vec neko vrijeme drzim u glavi jedan napola razradjeni svijet, relativno originalan, ali mi fali dobra prica. Zato je "na cekanju" do daljnjeg. :)
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

pa to je zapravo pocelo kao prica. Jednostavno htio sam napisati nesto o dolasku hrvata u danasnje prostore, ali vise s dodirom magije itd. a onda se ta prica pocela razvijati i postala to sto je sada. Sada trebam razviti ono sto se dogodilo prije...
nema me.
Kuki
Ewok
Posts: 8
Joined: 05 Sep 2005, 20:50

Re: Ideja tj. pitanje, zapravo oboje

Unread post by Kuki »

Pham Nuwen wrote:No sada pitanje ta rasa da bi se suprotstavila zmajevima mora biti superiornija ljudima. I tu sad imam dvije ideje, da li da ih napravim divovima, onako desetmetarskim ljudinama itd. ili pak krilatim bicima ili mozda oboje. Samo ako im stavim krila onda bi mogli biti previse "andjeoski"... pa zanima me vase misljenje koja ideja je bolja, te ako imate sami neku ideju da ju podijelite sa mnom.
A [?]to misli[?] o ideji o ?ovjeku koji se pojavio i donio zaboravljeno izgubljeno znanje poput samostrijela, balista i sl. i poveo ljude u oslobo?enje. Ne[?]to kao John Connor, samo u pro[?]losti.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Re: Ideja tj. pitanje, zapravo oboje

Unread post by Hamenaglar »

Kuki wrote:
Pham Nuwen wrote:No sada pitanje ta rasa da bi se suprotstavila zmajevima mora biti superiornija ljudima. I tu sad imam dvije ideje, da li da ih napravim divovima, onako desetmetarskim ljudinama itd. ili pak krilatim bicima ili mozda oboje. Samo ako im stavim krila onda bi mogli biti previse "andjeoski"... pa zanima me vase misljenje koja ideja je bolja, te ako imate sami neku ideju da ju podijelite sa mnom.
A što misliš o ideji o ?ovjeku koji se pojavio i donio zaboravljeno izgubljeno znanje poput samostrijela, balista i sl. i poveo ljude u oslobo?enje. Nešto kao John Connor, samo u prošlosti.
prvo, sjecam se kad sam igrao NWN i tijekom igranja u dijalogu sam dosao do zanimljivog pitanja, zasto zmajevi, nakon izumiranja prvih velikih rasa, nisu vladali svijetom...

Stoga sam dosao do zakljucka da ako zelim imati zmajeve da ih moram u jednom trenutku povijesti uciniti vladarima poznatog svijeta... ostalo je pitanje da li da zmajevi budu ineteligentna bica ili samo zvijeri... odlucio sam se za inteligentna bica i da im ljudi budu robovi ili tako nesto, no s obzirom da je tema glavne price u tom svijetu postavljena tako da su zmajevi vise mit, a ljudi vladaju svijetom, nesto se dakle promijenilo, netko je morao spasiti ljude. Oni definitivno nemaju snagu ( ma koliko god veliki vodja bio ) da se sami odupru zmajevima... stoga im je ocito bila potrebna pomoc, stoga sam odlucio ubaciti jos tu jednu rasu superiornijih bica, koji bi pobijedili zmajeve... ostaje pitanje bi li ta nova rasa bila dobra ili zla prema ljudima, no u svakom slucaju za razliku od zmajeva oni nisu toliko nepobjedivi, te bi ljudi predovdjeni svojim junakom uspjeli ih se osloboditi tj. otjerati ih. Tada bi bilo izreceno prorocanstvo da ce ljudi jos jednom potpast pod vlast zmajeva, oko tog prorocanstva bi se trebao donekle vrtiti moj roman...

p.s. to prorocanstvo se na kraju donekle ili u potpunosti ispuni...

jos nesto koliko balista, samostrijel i ostale stvari mogu koristiti protiv vatre koju pusu zmajevi. Ja tu ne govorim o desecima, stotinama vec o tisucama zmajeva, a mozda i nekoliko destaka tisuca, naravno zmajevi nebi bili slozni, borili bi se i medjusobno, sto bi olaksalo posao super-rasi, ali shvacas my point...
nema me.
Post Reply