Hrvoje Peradin - Mala mjeseèina

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Hrvoje Peradin - Mala mjese?ina

Unread post by BlockflĂśte »

Mala Mjese?ina

Bila je Ĺžuti trak svjetla [?]to pozla?uje vodene tokove i srebri posivjele pute.
Skupila se na vrhu prsta male djevoj?ice i otamo pruĹžila zrake da dodirne veliki svijet.
Bila je nova u pri?i i nije znala na [?]to svijet li?i.
Rodila se u jednom sitnom trenu,jedinstvenim doga?ajem,koji se dogodi jednom u tisu?u Ĺživota zvijezda.
Bila je Ĺživot i rodila se usred Ĺživota.
Toliko nalik na Ĺživot oko sebe,bila je druga?ija u mjeri kojoj je sunce bilo odruga?ije od drugog sunca.
Stajala je sama na vrhu prsta male djevoj?ice i pogledala u njezino nevino lice.
Dijete ugleda Ĺžuti trak svjetla i umah se zapita [?]to ima pred sobom.
-Tko si ti?- upita.
-Tvoja dobra vila.- pro?ita svjetlo odgovor u djevoj?inim o?ima.
-Kao u pepeljugi?-
-Kao u pepeljugi.-
-Zna?i li to da ?e[?] mi ispuniti moje Ĺželje.-
-Zna?i.- svjetlo kimne.I svjetlo dobi oblik.

I BoĹžanska nevinost koje djete no[?]a[?]e u sebi pre?e na svjetlo.I svjetlo dobi ime.

I Sunce pozlati grad

U rano se jutro mladi? ustajao iz svoga kreveta i snenim pogledom popratio pomicanje jutarnjih obla?aka krmeŞljavim nebom.Kao da su mu o?i bile zape?a?ene dugim snom i stopile se s okolnim zrakom.On iza?e na ulicu,alagani povjetarac prh?u?i u to mlako zimsko jutro promrsi mu kosu i on htjede rukom pro?i kroz guste lasi pa se brzo sjeti da bi mogao pokvariti frizuru.Žurio je kao i obi?no na tramvaj,prate?i ve? vi?enu svakodnevicu jo[?] jednim parom novih o?iju,jer o?i razli?ito gledaju na svako jutro.?ak i odsjaj zjenica drugih ljudi u njegovim otkrivao je njhove plitko raspore?ene misli koje su se toliko trudili sakriti od okoline,a uspjeli ih skriti samo od sebe samih.Sva je patnja,radost,sre?a i tuga,kao i ljubav jednog ?ovjeka sadrŞana na njegovu licu i da se s njega pro?itati.Mnogi to nisu znali i svoje su poglede skrivali.On je shvatio da ako pogne[?] glavu,nikad ne?e[?] otkriti [?]to je ispred tebe.U [?]koli koju je gledao svaki dan nije bilo za njega mnogo posebnog.Osim jednog.Tamo ga je ?ekala jedna osoba.Netko tko mu je Şivot promijenio nabolje u samo nekoliko dana i pruŞio mu bezbroj novih iskustava,zatiru?i svaku ispraznost i besmislenost njegovog Şivljenja.
On otr?i na tramvaj.

A Sunce izroni iz oblaka.

Tramvaj ga dovede u duga?ku ulicu u kojoj on prona?e [?]kolu i u [?]kolu radosno u?e.Tamo ugleda svoju ljubav kako govori s drugim ljudima i obraduje se pa je pozdravi.
Sre?a ispuni njihova mlada srca i oni prenesu svoju ljubav jedno drugome.
A Sunce je dodirnulo Zemlju svojim tracima.

Sunce okruĹži Zemlju i za?e iza brda.

-Idemo sada izlije?iti Marka u bolnicu.- Malo dijete obrati se svjetlu na svome prstu.
-Idemo.- Vr[?]ak kaĹžiprsta male djevoj?ice se zaĹžari i svjetlost srebrnog ruba obujmi dijete te se ono vine u nebeske visine.Mjesec i zvijezde blago su stajale na mlakoplavom no?nom nebu i treperile.
-Jesu li i one kao ja?- svjetlo uputi pogled nebu i zapita se po prvi put,ali ne zatraĹži odgovor od djeteta.
-Kako se ti zove[?]?- upita dijete nakon nekog vremena.I svjetlo re?e ime koje je dobilo djetetu.
Na rub bolni?kog prozora sleti zrno mjese?ine i metalni se lim zaĹžari svjetlom poput namre[?]kane povr[?]ine vode.U zrnu mjese?ine sjedila je djevoj?ica ispruĹžena prsta i ruke uperene u bolni?ki krevet.
Mali dje?ak sjede na postelji i ispruĹži ruke da do?eka prijateljicu.
I svjetlo uvidje da dje?aka krijepi njezin sjaj,no shvati da dje?aku ne moĹže dio sebe trajno predati.Ne moga[?]e se umnoĹžiti.Svjetlost osjeti tugu.
Mjesec posrebri njihova lica.Svjetlo ostane s djevoj?icom jo[?] tu no?.

No? proleti i Sunce se pomoli iza brda.

Dva smrknuta lica hodala su dugom ulicom,zagrljeni i beznadnih pogleda.Ono [?]to je ina?e bila radost,za njih je predstavljala nepremostiv problem,?ije je jedino prihvatljivo rje[?]enje bilo neprihvatljivo.
Ona je u sebi nosila plod njegove ljubavi i on je zbog toga osje?ao sre?u koja nije dugo smjela trajati.I morali su je brzo zavr[?]iti.
Roditelji puni Ĺželje da pomognu uredili su da plod njihove ljubavi bude uklonjen,kao nepoĹželjan.Bezna?e je gotovo potpuno ispunilo njihova srca.
Sunce je vidjelo i gledalo.
Pored njih pro?e malena djevoj?ica,s blijedim sjajem Meseca na prstu.

Blijedi sjaj Mjeseca ugleda Sunce i posta mu jasno.Pozdravi djevoj?icu i obe?a joj da ?e se poku[?]ati vratiti.Ono htjede ostaviti dio sjaja,ali svjetlo se ni na njoj ne moga[?]e mnoĹžiti.

I svijetlost prije?e na plod u djevoj?inoj utrobi.
Mladi? i djevojka to osjete,ali ne razumjehu o ?emu je rije?,jer im o?i bijahu zatvorene za takve stvari.

Zlo mjesto koje su posjetili taj dan po prvi put upla[?]i svjetlost i ona,osjetv[?]i gadosti koje se tamo zbivahu,odlu?i ?vrsto za[?]tititi ovu nevinost na koju je pre[?]la.I svjetlo ugleda da dijete pruĹža ruku.
I dijete u utrobi svojom naj?i[?]?om nevino[?]?u smogne primiti svjetlo te dio njegovog sjaja prije?e na dijete.Svjetlo se umnoĹži za dva.

Blijedi bljesak ispuni prostoriju pa udari u prozorsku dasku,kroz ?ije je re[?]etke prodiralo Sunce.Mladi? to jedva primijeti.Djevojka je plakala i nije ni[?]ta vidjela.

Svjetlost zaja[?]e Sunce i prona?e put do mjesta gdje je jo[?] jedno dijete cvalo u utrobi.Svjetlo sazrije i po?ne se mnoĹžiti mnogo puta.

A sjeme sjaja na prstu maloga djeteta u djevoj?inoj utrobi u hipu naraste kad se svjetlost kona?no vrati i unese sjaj sun?evih zraka sa sobom.Bija[?]e ono veliko i nalik na ljude koje je u tolikom broju posjetila,ali ga o?i mladih ne vidje[?]e,jer bijahu zatvorene za takve stvari.

Kad je uĹžasan trenutak do[?]ao,djevojka se zgr?i od pla?a.
U tom trenu gadne se sprave za mu?enje izviju i u Ĺžutosrebrnom bljesku budu smlavljene.

Stvar se toga dana nije dogodila.

Niti dan poslije,a slijede?i poku[?]aj dade iste rezultate.

Dijete sazri i do?e do svjetla dana.
Na poro?ajnoj postelji otvore se mladima o?i i oni vidje[?]e ogroman srebrni sjaj koji izbija iz majke-mjeseca.

-Tko si ti?-
-Ja sam Mala Mjese?ina.-
-Ĺ to si ti?-
-Ja sam traci no?nog svjetla.-
-Otkud dolazi[?]?-
-Na prstu jedne djevoj?ice rodilo se prvo svijetlo.Bio je to dar njoj,ali taj dar,djetinj kao i ona,morao ju je napustiti kako bi sazrio i ona je pustila svoj dar da jo[?] netko moĹže vidjeti Svjetla.-
-Ti si to svijetlo?-
-Ja sam bila to svjetlo.-
-Ĺ to si sad?-
-Ja jesam to svjetlo.-
-?-
-I vi[?]e.Ja sam ime koje sam dobila od one uz koju sam se oformila.-
-I [?]to si ti?-
-Ja sam svjetlo iz jednog djeteta.-
-Ali,promijenila si se?-
-Jesam,ali jednako sam od onog djeteta kao i prije i iz ljubavi nosim njeno ime.-
-Ĺ to si ti?-
-Ja sam novi Ĺživot.-

A prvo dijete sunca i mjeseca potom bi ro?eno.
I sunce spusti svoje zlatne trake,zadovoljno gledaju?i u Zemlju.Ono prepusti mjesecu carevanje nad krajem.


Ono [?]ta sam pisao za literarnu izgubilo se u peripetijama oko prespajanja diskova i sad ne mogu do toga, a ovo je, iako sli?ne tematike, preduga?ko pa postam tu...isprike [?]ta propustih sudjelovati u ovoj literarnoj radionici :oops:
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

MoĹžda (ovo je isklju?ivo moje mi[?]ljenje) je dio s dje?akom u bolnici vi[?]ka, jer nije bitan za radnju, samo je usporava.
Ina?e pri?a mi vi[?]e sli?i na letak protiv abortusa (na koje sam alergi?na tako da sam sada pristrana), nego na SF. Bilo bi mi zanimljivije da si vi[?]e ispri?ao o tom svijetlu, koja je njegova zada?a, kako je nastalo, za[?]to ba[?] to dijete.
Zlo mjesto koje su posjetili taj dan po prvi put upla[?]i svjetlost i ona,osjetv[?]i gadosti koje se tamo zbivahu...
Ova re?enica mi zvu?i jako moralizatorski. (ima jo[?] takvih). Mislim da bi bilo bolje pustiti ?itatelja da sam procjeni je li mjesto zlo i gadno, a prikazati sve kroz osje?aje svjetlosti i opis prostora.
Ono [?]ta sam pisao za literarnu izgubilo se u peripetijama oko prespajanja diskova i sad ne mogu do toga, a ovo je, iako sli?ne tematike, preduga?ko pa postam tu...isprike [?]ta propustih sudjelovati u ovoj literarnoj radionici Embarasse
Nema veze, pi[?]i i postaj dalje
:wave:
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

Thanks na kritici. Ovo mi je jedan psihodeli?niji tekst i zato sam i[?]o izostavljat obja[?]njenja i razradu...a [?]to se ti?e moralizatorskih re?enica,to je ?isto u smislu da je svjetlo hipersenzibilno pa onda odrje[?]ito karakterizira dojmove...mada srozava naraciju... :scratch:

Nije letak protiv abortusa,abortus je slu?ajno uletio, htio sam ispast poeti?an i nejasno slikovit...

pi[?]em, postam, hvala!
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

po?etak mi je bio totalno nejasan,a moram priznat da je takav i ostao
pomalo mutan,predpostavljam da si i i[?]ao na takav koncept pri?e
tekst je dobro napisan,ali s druge strane nemogu re?i da me se osobito dojmio,mislim da tema ne odgovara takvom konceptu (psihodeli?nom) tako da se snaga ideje izgubila u nejasno?i
toliko od mene,budi pozdravljen :wave:
sorry zbog gramatike
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

Tenkju na kritici! :hello2:
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Nije lo[?]e

Kao ni Klari meni se ne svida nacin na koji je abortus opisan u tekstu

no to nije kritika nego moj stav

inace malo me bocnula konstrukcija

"Mladi? i djevojka to osjete,ali ne razumjehu o ?emu je rije?,jer im o?i bijahu zatvorene za takve stvari."


da se razumijemo ja sam za slobodu izrazavanja i mislim da svako moze pisati kako mu/joj volja pa i u pluskvamperfektu ( ako to dogovara konceptu radnje)


tk? stvarno je proslo puno od kad sam citao definicije imperfekta, aorista etc.

zato evo sto kazu oni koji zanaju

Sintaksa hrvatskoga knjiĹževnog jezika" akademika Radoslava Kati?i?a, koji 1986. isti?e: "Premda je imperfekt u hrvatskom knjiĹževnom jeziku izrazito stilski obiljeĹžen i zato razmjerno rijedak i ograni?en na odre?ene vrste tekstova, ipak je on u knjiĹževnom izrazu snaĹžno ukorijenjen i vaĹžan u sustavu glagolskih vremena jer predstavlja barem mogu?nost da se pro[?]lost kod trajnih glagola razlu?i od gotove sada[?]njosti pa njihovo nerazlikovanje, iako ?esto i preteĹžno, ostaje ipak samo fakultativna neutralizacija, a pun sustav ostaje uvijek virtualno prisutan, pa se i u najleĹžernijem stilu uvijek moĹže aktualizirati."



mozda je ipak pre nagalseno

btw evo i nekog tko misli suprotno od mene http://www.blog.hr/print/?id=1610901572

ostalo Ok

lol
b.
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

Tek sad registrirah :)

:? Volim imperfekt i aorist; ponekad ?ine stil manje monotonim nego s obi?nim perfektom...ponekad ispadne poeti?nije(nastranu jel pretjeran poetski efekt tu)...tako da to nije prvo [?]ta bi mijenjao u ovom tekstu :D

Tanks na kritici!
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

I ja mislim da se ne moraš pretjerano zabrinjavati oko toga. Napokon, u pitanju je samo stilski izraz a, kao što si i sam rekao, ponekad je dobro razbiti monotoniju obi?nog perfekta :iconbiggrin:
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Pa procitah pricu. Khm... pa za pocetak zanimljivo... I tu ne mislim onaj tip zanimljivo tipa napeto itd, vec vise zanimljivo da ti golica maštu, da te natjera da malo razmislis. Takodjer prica mi je pomalo nejasna i podosta sanjiva. Kad sam ju procitao imao sam slican dojam kao kad se probudis nakon sna i znas sto si sanjao, ali jednostavno ne mozes se sjetiti svega. S obzirom da mi se cini da ti je to bila i namjera onda si u svojoj prici uspio, barem sto se tice ugodjaja. O samoj radnji price, pa o tome na bih previse, nekako mi to nevino dobro svjetlo ne pase bas. Cini mi se dosta djecje. Podsjeca me malo i na Malog Princa...

toliko od mene zasada...
nema me.
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

@miles i pham - Tanks na kritikama

Jest, bila je namjera da ispadne takva psihodelija, al kako sam je sam negdje vjerojatno sanjiv pisao, dogodili se kiksevi :oops:
Post Reply