Magnetni pogon

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Magnetni pogon

Unread post by davors »

Pao mi je na pamet moguci svemirski pogon, ali ne znam je li drzi vodu, i je li vec negdje upotrijebljen u literaturi.

Nazvao sam ga "magnetna pracka", a trebao bi raditi ovako: lansirna stanica ima poveliku metalnu plocu (ne znam koje bi dimenzije mogle doci u obzir, recimo 10x50 metara?), a brodovi imaju istu takvu plocu kojom pri slijetanju nalijezu na stanicu. Pri lansiranju ploce broda i stanice se namagnetiziraju istim polom, sto znaci da bi se trebale medjusobno odbijati, a lansiranje se dogadja u trenutku odpustanja vezova, kad vise nije prisilno sprijeceno djelovanje magnetne odbijajuce sile.

Parametri pocetne brzine bi se trebali vrtjeti oko intenziteta magnetnog polja, mase broda, itd. Uglavnom, brod biva lansiran i nastavlja se gibati vodjen inercijom. Kad bi trebao biti blizu odredista, trebao bi ukljuciti nekakv sustav za kocenje i navodjenje. Ako ide na jako dugacak put, putem nailazi na "medjustanice" odnosno lansirne rampe (postavljene na razmake na kojima, recimo, inercija slabi do zamjetnijih velicina), na koje moze sletjeti i onda se ponovno odapeti, i tako redom.

Taj se sustav koristi i u postavljanju svemirske mreze magnetnih lansirnih rampi: Zemljanima je dovoljno prvu takvu rampu postaviti u orbitu, i s nje odapinjati "medjustanice" koje dolaze na svoje pozicije isto kao i brodovi, s kojih se onda mogu odapinjati dalje medjustanice, itd.

Zanima me vase misljenje bi li to moglo "raditi". Mislim da se s takvim rampama postize barem usteda goriva, sto moze utjecati na dimenzije i oblik brodova (kojima svejedno trebaju uredjaji i gorivo za polijetanje i slijetanje s planeta). Koliko u sirinu bi mogla ici primjena takvih mangetnih pracki, kolike bi se teoretski brzine tu mogle postizati?

Davor
*Istria is a state of mind*
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

rampe koje odapne[?] sa prve rampe bi neko trebao do?ekat na odre?enom mijestu ina?e bi produĹžile dalje zna?i prvo mora[?] poslat nekog tamo sa tehnologijom,a kad je taj ve? tamo moĹže ponjet tu rampu sa sobom
mislim da nebi funkcioniralo van sun?evog sustava,ali to je mi[?]ljenje bez dokaza :dontknow:
sorry zbog gramatike
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Zanimljiva ideja, ali s obzirom da imam neko osnovno poznavanje fizike i elektrotehnike, bojim se da bi takve ploce trebale biti puno vece. Dobra je strana to sto u svemiru nema trenja, pa bi se brod cijelo vrijeme gibao pocetnom brzinom. No problem je upravljanje brodom. Recimo što ako se naleti na asteroidno polje ili kako izbjeci planete na putu, naravno i sama sila teze planeta se moze koristiti za dodatno ubrzanje i skretanje, kao s onom sondom Voyager ako se ne varam, ali takve stvari zahtijevaju mnogo racunanja a i da se neke stvari poklope. U svakom ideja je zanimljiva i siguran sam da bi pomogla, ali na nju se ne bi smjelo racunati kao na jedini, vec pomocni pogon. Nesto kao s jedrenjacima, ali ako nema vjetra, jedrenjak je beskoristan stoga treba imati i vesla u ovom slucaju klasican pogon. Jos jedan problem je kolika bi se uopce pocetna brzina mogla postici takvim pogonom. Takodjer treba imati i na umu teoriju relativnosti. Bilo kakva putovanja s ljudskom posadom, izvan naseg sustava pa cak i na udaljenije planete naseg sustava je skoro ne moguce, tj. nema smisla zbog teorije relativnosti.

Ideja je stvarno zanimljiva, pokusaj se konzultirati s nekim malo strucnijim, pa ces vidjeti.
nema me.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Mislim da ve? postoji teorija elektromagnetskih topova koji rade na sli?nom principu. Naime, uop?e ne moraš magnetizirati plo?e, dovoljno je da pustiš struju kroz kružnu petlju i imaš magnetsko polje.
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

cini mi se da bi to bila prenategnuta shema za meduplanetarna putovanja ali ne i za razmjenu robe i ljudstva izmedu dva planeta, mjeseca ili broda koji su u blizim orbitama...

Pomoc, zvoni mi da sam nesto tako citao u knjizi cijeg se naslova ne mogu sjetiti ali se radi o
pobuni na marsu (?) koji je kaznjenicka kolonija a ne njemu se uzgaja hrana za zemlju. glavni lik je elektricar koji ima kiberneticku ruku i stari filozof koji vodi pr
egovore za zemljom i neka ?evojka koja je luda za nasim elektricarom...

Mislim da oni korise slican uredjaj za transport hrane i u konacnici da bombardiraju zemlju

Das dis ring a bel to samvan?

PS: bil taj silni magnetizam skurio elektroniku broda?
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Mene zanima kako bi ta jaka magnetska polja utjecala na sam brod i eventualne putnike?
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

Pomoc, zvoni mi da sam nesto tako citao u knjizi cijeg se naslova ne mogu sjetiti ali se radi o
pobuni na marsu (?) koji je kaznjenicka kolonija a ne njemu se uzgaja hrana za zemlju. glavni lik je elektricar koji ima kiberneticku ruku i stari filozof koji vodi pr
egovore za zemljom i neka ?evojka koja je luda za nasim elektricarom...

Luna je opasna ljubavnica
sorry zbog gramatike
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Hmmm... Jednom sam guglaju?i nai[?]ao na ?isto ozbiljni prijedlog da se u SAD izgradi lansirna rampa uz planinu koja bi djelovala na na?elu linearnog akceleratora. Opisujem po sje?anju (kasnije bih mogao proguglati ponovno, ne sje?am se stranice): bilo je predvi?eno da sama staza linearnog akceleratora bude oblika tra?nica uz brdo, s lansirnim kolicima koje bi prema potrebi imale raketne boostere. Rampa je trebala imati oblik krivulje (parabole, ?ini mi se), napajala bi se iz priru?ne nuklearne centrale (cca. 1 GW, ni[?]ta fancy), dok bi inicijalni tro[?]kovi izgradnje svekolikog postrojenja bili oko 5-6 milijardi dolara. Kome je to puno, podsje?am da jedna (1) misija Space Shuttlea stoji cca. pola milijarde dolara. Kome je do ra?unice po[?]to program Space Shuttle, nek' ide ovdje.

I jo[?]: linearni akceleratori su pod ozbiljno u igri za katapulte na ameri?kim nosa?ima koji bi naslijedili razred (klasu) Nimitz. Prednmijevam kako bi tada nuklearno parno postrojenje moralo biti turboelektri?no, odnosno parne turbine morale bi biti spojene na elektrogeneratore, a ne kop?ane na osovine. Nije problem, Ameri su imali turbolektri?ne bojne brodove i nosa?e aviona (klasa Lexington) jo[?] neposredno iza I. svjetskog rata. Istinabog, loĹžene naftom, ali nema veze...
Alien2dio wrote:Pomoc, zvoni mi da sam nesto tako citao u knjizi cijeg se naslova ne mogu sjetiti ali se radi o
pobuni na marsu (?) koji je kaznjenicka kolonija a ne njemu se uzgaja hrana za zemlju. glavni lik je elektricar koji ima kiberneticku ruku i stari filozof koji vodi pr
egovore za zemljom i neka ?evojka koja je luda za nasim elektricarom...
Aaargh!!! The Moon is a Harsh Mistress od Roberta A. Heinleina, odnosno Luna je okrutna ljubavnica! I nije Mars, nego Mjesec!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Na[?]ao stranicu o linearnom akceleratoru.
http://skyramp.org/

Uzgred, premda ideja linearnog akceleratora za lansiranje nije ba[?] nova, nisam je jo[?] ?uo kao ideju za deceleraciju pri slijetanu.
:uzdravlje:
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Dagi wrote:Aaargh!!! The Moon is a Harsh Mistress od Roberta A. Heinleina, odnosno Luna je okrutna ljubavnica! I nije Mars, nego Mjesec!
Tocno tako Luna je okrutna ljubavnica, ali sto se zestis oko toga sto sam profulao planet i zaboravio naslov knjige?
Pa, ta mi je knjiga bila jedna od najbezveznijih koje sam procitao zadnjih godina.
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Alien2dio wrote: Tocno tako Luna je okrutna ljubavnica, ali sto se zestis oko toga sto sam profulao planet i zaboravio naslov knjige?
Pa, ta mi je knjiga bila jedna od najbezveznijih koje sam procitao zadnjih godina.
Zgroz!

No, dobro, s obzirom da Heinlein ne mora "le?i" ba[?] svakome...
Mala
Ewok
Posts: 10
Joined: 25 May 2005, 13:06
Location: Istra

Unread post by Mala »

Zar nije i Clark pisao o sli?nom pogonu? Nekakvi planetarni 'liftovi' do orbite - izgleda mi sli?an postulat?
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Mogu?e, daj ne[?]to preciznije jer se ba[?] ne sje?am...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Lift je nešto drugo. Eektromagnetski top radi tako da unutar cijevi inducira magentsko polje koje onda snažno ubrzava projektil koji onda izleti iz cijevi. Teoretski, uz dovoljno energije, navodno su izra?unali da bi mogli izbaciti metak brzinom od 50 km/s (u sekundi, ne satu).
Post Reply