NOVA ERA

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

NOVA ERA

Unread post by Hamenaglar »

Dame i gospodo, a može i ostali, predstavljam vam svoj jedini službeno završeni klasi?ni SF uradak ( za one kojima se mozda ova pri?a svidi, znajte da je u pripremi nastavak, a za one kojima se ne svidi... ).

NOVA ERA

"Dame i gospodo, svi znamo da ljudi danas iskorištavaju svega djeli? kapaciteta svog mozga, no zamislite beskrajne mogu?nosti kada bi ljudi koristili svega 50% svojih mozgovnih kapaciteta. Zamislite mogu?nosti telepatije, telekinetike, mogu?nost pogleda u budu?nost i još puno toga što niti ne možemo pokušati pojmiti. Zamislite da je to sve mogu?e, jer uskoro ?e i biti. Vi upravo sada gledate prvi u potpunosti funkcionalni mozgovni poja?iva?, NAH-1!" Tim rije?ima je Mario Donati, najpoznatiji svjetski izumitelj, znanstvenik i pisac SF romana, objavio svoje najnovije otkri?e. Znanstvenici, izumitelji, studenti, bogataši i svi ostali koji su gledali ovo predstavljanje su ostali zapanjeni. Jupcon 4019. godine ?e ostati zapam?en kao prekretnica u modernoj ljudskoj povijesti. Ovo otkri?e bi trebalo gurnuti ljudski rod iz statike u kojoj su bili ve? dvjesto godina. Nova era zapo?inje, nova znanstvena otkri?a, nove ideje, barem su tako svi mislili.

* * *

David je pogledao na svoj ru?ni sat i o?itao vrijeme. Ostalo im je još petnaest minuta do sastanka. Michel koji je sjedio pored njega djelovao je vrlo nervozno. S druge strane, Byron je bio nevjerojatno miran. ?injenica da je taj ?ovjek tako miran i pred ovakav sudbonosan sastanak je uznemirila Davida. Uklju?io je svoje implante i posegnuo za ?ašom ispred sebe. Hyronsko pivo je imalo to?no onakav okus kakav je volio, mješavina slatkog i ljutog. Njegov mozak je sada obra?ivao podatke o hykronskom pivu, zatim se prebacio na pitanja o hykroncima i njihovoj kulturi. Bili su to ?udni ljudi, ali i još ?udniji planet. Federacija ga je kolonizirala 4534. godine, prije to?no 818 godina. Ve? nakon sto godina planet je od nenaseljivog postao urbano središte ovog dijela galaktike, a njegov guverner jedan od najmo?nijih ljudi u federaciji. Hykron, maleni planet u Ykron sustavu, bio je nevjerojatno bogat ruda?om i mineralima. Svime onim što je trebalo federaciji, a što sada treba njihovom malom pobunjeni?kom savezu. David je pogledao Byrona još jednom. Stvarno je bio nevjerojatno miran, kao da ovakve stvari radi svaki dan. Sada se sjetio zašto je uop?e uklju?io implante. Njegov mozak je po?eo punom snagom obra?ivati podatke Byronu, njegovom ponašanju zadnjih dana, zatim se prebacio na Michela. Davidu se sve ?inilo u redu. Možda je samo paranoi?an, no odlu?io je ostaviti implante uklju?ene. Bio je to velik rizik. Ako su moždani implanti predugo uklju?eni mogu ?ovjeka odvesti do ludila. Vi?ao je takve slu?ajeve me?u ?uvarima nakon duga?kih bitki, ?ak je i sam nekoliko puta bio na rubu. Ovo ?e nesumnjivo biti jedna od takvih situacija, ali nije htio nikakva iznena?enja.

Sastanak je dobro prošao. Laris Warler, guverner Hykrona pristao im je pomo?i u njihovoj borbi. Byronu je trebalo samo pola sata da ga privoli na njihovu stranu. David je znao koliko je Byron dobar, ali sad je nadmašio i samog sebe. Hykron je bio jedan od rijetkih planeta izvan središta federacije kojima je išlo jako dobro. Laris mora da je bio totalna budala ili nevjerojatan genijalac kad je odlu?io sve riskirati da bi im pomogao. David je po?eo u glavi obra?ivati podatke. Nevjerojatno, u pola sata sudbina cijelog poznatog svemira se promijenila. Prije ovog sastanka mogu?nost pada federacije u sljede?ih dvije godine je bila samo 3%, a sada je porasla na 52%. Mogu?nost pada federacije u sljede?ih sto godina je iznosila 69%, a u sljede?ih dvjesto godina ?ak 94%. Ostao je zapanjen. Svijet se mijenja. Ve? više od tisu?u godina ljudski rod je bio u statici. Nerazvijanju. Federacijska vlada je ko?ila svaki napredak, sva nova otkri?a su uzimali k sebi, a zatim ta otkri?a koristili da razviju vojsku kojom su upravljali cijelim svojim podru?jem. Zapravo Davidu se ?inilo da je federacija postala carstvo, ali sada dolazi tome kraj. Nova era zapo?inje.

* * *

David je stajao u prijestolnoj dvorani na Zemlji. Na drugom kraju dvorane je na svojem prijestolju sjedio car Byron Werder I. Slike prošlosti su polako dolazile u Davidovu glavu, stare uspomene su se dizale ne površinu njegova uma. Prije samo pet godina, pomogao je Byronu srušiti staru federaciju. Nadao se da ?e taj doga?aj osloboditi ljudsku rasu, gurnuti je naprijed, ali prevario se. Byron ih je izdao, proglasio se za cara. Pobio je ve?inu svojih bivših suradnika i prijatelja. Kasnije se obra?unao s neprijateljima. Ipak sada mu je nešto trebalo, a David je znao i što. U zadnjih godinu dana bilo je nekoliko pokušaja atentata na cara, nijedan nije bio uspješan, ali onaj zadnji, od prije dva tjedna bio je jako blizu. Byron se bojao, a David je to osje?ao. Byron ga treba. On se mora zaštiti ili barem u?initi sve što može da se zaštiti, a koja bi zaštita moga biti bolja od ?uvara. David je bio zadnji od njih. Zapravo on ih je sve i uništio. Bili su elitne postrojbe federacije, nezaustavljivi, nepobjedivi, a sada je jedino on preostao.

Uklju?io je svoje implante. Mozak mu je po?eo ubrzano raditi. Osje?ao je kako se prošlost, budu?nost i sadašnjost sjedinjuju. Osje?ao je kako mu se sve one funkcije mozga koje nije koristio zadnjih pet godine ponovno uklju?uju. Osje?ao se svemogu?e. David je znao zašto ga je Byron doveo na Zemlju, ali Byron nije mogao znati zašto mu je David to dopustio. U umu mu se sad pojavila samo jedna slika. Prijestolna dvorana puna leševa i prekrivena krvlju. Iza slike mu je polako u um dolazila jedna rije?. Osveta.

"David, prijatelju moj. Dobrodošao na Zemlju. Dugo se nismo vidjeli" ? progovorio je car.

"Uistinu. Zašto si me doveo? Što trebaš?" ? David je odlu?io igrati carevu igru.

"Nadao sam se da bismo prvo mogli prijateljski porazgovarati, ali vidim da nisi raspoložen pa ?u ti odmah re?i. Vjerojatno i sam znaš da je u zadnje vrijeme bilo nekoliko atentata na mene, pa sam se odlu?io zaštiti. Htio bih da mi ti budeš zapovjednik osiguranja. Što kažeš na to?" ? iznio je svoj prijedlog Byron.

"Ti i ja smo svoje putove razdvojili prije pet godina. Tako ?e i ostati" ? odgovorio je David i krenuo prema izlazu iz dvorane.

"Razmisli o tome još jednom, molim te. Koliko ?ujem tvoja majka je još uvijek na Zemlji. Ne bih htio da joj se nešto dogodi." ? lagani smiješak se pojavio na carevom licu.

"Nadao sam se da ?eš to re?i." ? odgovorio je David.

"Molim?" ? Byron je bio na trenutak zbunjen, ali ve? u sljede?em je sve shvatio.

David se prepustio svojem umu, prestao ga je ko?iti. Ponovno je pozvao onu sliku u um, a zatim krenuo. Petnaest minuta kasnije, slika je postala realnost. Prvo su pala dvojica stražara na vratima. Uzeo je njihove laserske pištolje i po?eo sijati smrt po dvorani, po?evši od cara. Poja?anja su dolazila u dvoranu. Carski vojnici, zapravo nisu niti znali što se doga?a, jednostavno su jurišali u prijestolnu dvoranu, a tamo ih je ?ekala samo smrt.

"Moj bože, što se to ovdje doga?a!?" ? rekao je posljednji vojnik koji je ušao u dvoranu.

"Bog nema nikakve veze s tim. Samo vrag." ? odgovorio mu je David, a zatim ga ubio.

Pogledao je prema prijestolju, na kojem je sjedio mrtav car. Na trenutak ga je htio uzeti za sebe. Postati vladar cijelog poznatog svemira. Ali odustao je od te ideje. On nikada nije bio vo?a, nikada ne bi mogao biti car ili guverner. On je vuk samotnjak i takav ?e i ostati.

Dok je izlazio iz dvorane, sjetio se svoje majke, svojeg djetinjstva. Kao dje?ak živio je u siromašnim ?etvrtima na Zemlji. Takvih ?etvrti nije bilo puno, ali bilo ih je. Oduvijek je sanjao o tome da postane ?uvar, da postane junak federacije, da na neki na?in promijeni ili barem obilježi svijet. Shvatio je da mu se želja ispunila. Federacije više nema, nema niti carstva. Ne?e više nikad biti ni?ega sli?nog. Ljudi su nau?ili lekciju. Planeti i sustavi ?e se po?eti razvijati sami za sebe. Možda ?e neki osnovati trgova?ke saveze, unije i sli?no, ali nikada više cijeli ljudski rod ne?e biti ujedinjen pod jednom zastavom, a on, David Greene, je bio zaslužan za to. Ovo je po?etak jednog novog razdoblja, jedne nove ere, pomislio je duboko u sebi.
nema me.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

E ovako: meni ovo više li?i na uvod u neki roman ili tako nešto nego na zasebnu pri?u. S obzirom da si rekao kako je u pripremi nastavak pretpostavljam da je u pitanju neka verzija ovog prvog pa onda i može pro?i.
Ono što sam primjetio je da ?esto koristiš imena, David ovo, David ono. Probaj koristiti zamjenice ili neke druge izraze, možda dati liku puno ime, recimo david Weber pa onda jednom re?i david, drugi put weber itd.
Byron se bojao, a David je to osjeæao
Ovdje si recimo mogao: Byron se bojao i on je to osje?ao. Takvih primjera gdje se moglo bez imena je mnogo.
Eto toliko od mene, kao po?etnik po?etniku. Sa?ekaj da Izitpajn i Dagi kažu svoje. Oni su mnogo iskusniji i sigurno ?e imati konkretnije prijedloge
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Hm... pa ne neki nacin ova prica i je uvod u roman. Tocnije poceo sam pisati SF roman prije nekih godinu dana. Napisao sam prvu stranicu, a u glavi obradio cijelo prvo poglavlje, ali zbog nekih stvari nikad nisam nastavio pisala?ki rad na tom romanu iako jos dosta razmisljam o njemu. Taj roman je trebao obradjivati dogadjaje u ovoj pobuni, u kojoj je federacija srušena. Pricu sam dobrim dijelom, tj. ponajvise napisao zato da shvatim neke stvari o ?uvarima, da ih bolje definiram i da zapravo dublje u?em u povijest tog svijeta. Inace, nastavak ove price se odvija nekoliko godina kasnije i opet obra?uje jednu pustolovinu Davida Greenea.
nema me.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Jedan brzi savjet: nemoj ni pokusavati pisati dulju pricu, a posebice roman, ako nemas osmisljen kraj.
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

Tekst ti na nekim mjestima djeluje stra[?]no stilski neure?eno, (otprilike kao moj u nosf21 :oops: ) kao da si ga na brzinu pisao tek tolko da utvrdi[?] kud ?e ti radnja i?i i onda si nisi uzeo vremena za korekciju.

"...jo[?] puno toga [?]to niti ne moĹžemo poku[?]ati pojmiti."je nespretna formulacija. Bilo bi bolje "...jo[?] puno toga [?]to ne moĹžemo niti poku[?]ati pojmiti"

ili "Vi upravo sada gledate prvi u potpunosti funkcionalni mozgovni poja?iva?, NAH-1!" je gramati?ki neispravno "Vi upravo sada gledate prvi u potpunosti funkcionalan mozgovni ...".

"Nova era zapo?inje, nova znanstvena otkri?a, nove ideje, barem su tako svi mislili." zapravo nema smisla "Nova era zapo?inje,..., nove ideje..."i onda "." ili ";" pa "barem su svi tako mislili".ili moĹže[?] poslije "nova era zapo?inje"staviti ";".

Uglavnom, slaĹžem se s Milesom, ovo li?i na po?etnu skicu uvoda u roman i kao takvo moĹže pro?i. Stilski je na nekim mjestima dosta nespretno, s ponavljanjima i rije?ima vi[?]ka koje nepotrebno napuhuju tekst koji u biti sadrĹži malo radnje.
Sredi to i stilski izjedna?i tekst, [?]to se mene ti?e, ostalo prepu[?]tam, tako?er, iskusnijima.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Berislav, prvo bih htio napomenuti da se tu ne slazem s tobom, jer ja vise volim pisati tako da stvorim pocetne uvjete ( likove, dogadjaje etc. ) i onda pustim da se prica sama razvija, umjesto da ju ja cijelo vrijeme kontroliram i usmjeravam. Meni je to najveci gust pisanja, kada neki lik ucini nesto sto niti ja sam ne ocekujem i zato ne volim predefinirati cijeli roman u glavi a onda ga poceti pisati. To mi nekako ubije draž pisanja.

Block :oops: , zacudio bi se koliko si u pravu sa ovom svojom prvom recenicom. Na zalost nisam znao da je to toliko ocito.

Zapravo ja bih rekao da su takve stilske pogreske nesto tipicno za moje uradke, jedno vrijeme mi je jedna cura to sve pregledavala...
Meni se cini da ja to jednostavno nisam u stanju primjetiti. Mozda zato sto se previse usredotocujem na pricu. Uostalom prije nekakvog moguceg objavljivanje nekog mojeg rada, on ionako mora na lekturu...
nema me.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Zapravo, nisam znao što bih rekao na ovo gorenapisano, ali onda ste me p(r)ozvali pa sam se osjetio... khm... prozvanim.

Kao prvo, koliko imaš godina? To bi mogao biti odlu?uju?i faktor u svemu.

Kao drugo, ovo nije uvod u roman. Ovo je sinopsis prvog poglavlja (ili ?ak nekoliko prvih, minimum 20 kartica teksta) plus završetak posljednjeg. Treba dopisati sredinu.

Tre?e, ne treba ti uvod o "neiskorištenih 90% mozga. Kao prvo, nepotrebno je za radnju, kao drugo, to je patka. Kao i ono o špinatu. ?ovjek, na žalost, koristi 100% svog mozga. Znanstvena ?injenica. Sve drugo što ste ?uli nije istina.

Sve ostalo ide pod ono da je ovdje rije? o sinopsisu. Nijedna re?enica iz ovoga nije iskoristiva za the real thing jednostavno zato jer je sve površno prepri?ano, likovi su samo v.d.-i i, zapravo, ne postoje zaplet i rasplet.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Berislav, prvo bih htio napomenuti da se tu ne slazem s tobom, jer ja vise volim pisati tako da stvorim pocetne uvjete ( likove, dogadjaje etc. ) i onda pustim da se prica sama razvija, umjesto da ju ja cijelo vrijeme kontroliram i usmjeravam. Meni je to najveci gust pisanja, kada neki lik ucini nesto sto niti ja sam ne ocekujem i zato ne volim predefinirati cijeli roman u glavi a onda ga poceti pisati. To mi nekako ubije draž pisanja.
No tu se može javiti jedan malecni problem. Ako pustiš pri?u, pogotovo duže pri?u, da se sama razvija onda vrlo lako možeš do?i u situaciju da je nemogu?e kontrolirat je. Ti pišeš, pišeš i pišeš a kraj sve dalji i dalji. Vjeruj mi, govorim iz iskustva
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Miles, ali takve pri?e i jesu. One nikad nemaju kraja. Niti Gospodar prstenova nema kraja. Tko zna što se još dogodilo u ?etvrtom dobu me?uzemlja. Kraj romana ?iji je Nova era sinopsis ili što ve?, ?e biti tren kad Federacija padne. Kako ?e Byron i David srušti Federaciju, ne znam. Vjerojatno nekom politi?kom spletkom, za što je Byron stru?njak. No dobro taj roman je i onako u drugom planu i poprili?no nedora?en u mojoj glavi.

Sad da se vratim na izitov komentar. Prvo imam 20 godina. Sad bih htio reci nesto o samoj prici. Ako malo pogledate primjetiti ce te da svaki dio price ( podijeljena je u 3 dijela ), oznacuje dogadjaj koji je trebao znaciti na neki nacin prekretnicu u ljudskoj povijesti. I svaki na kraju oznacuje prekretnicu. Prvi dogadjaj oznacuje pocetak centralizma federacije. Drugi dogadjaj oznacava pocetak pada federacije, treci dogadjaj znaci pocetak kaos, nema vise reda, nema vise nicega, samo kaos. Da to tako objasnim prva dva dogadjaja najavljuju treci, koji oznacava pocetak nove ere.

Jos nesto, znanstveno je dokazano da ljudi koriste svega 20 - 30 % svojeg mozga. Pogledaj malo one slike koje prikazuju podru?ja koja ljudi koriste, tipa centar za govor, sluh, ravnotezu i ostalo. To su ona podrucja za koja znamo cemu sluze i to je tih 20 - 30% mozga ( ne znam tocan podatak ), implanti koje je Mario Donati izumio pojacavaju rad ovih drugih "nepoznatih" podrucja, barem bi tako trebalo biti. Stimuliraju te dijelove mozga. Te iste implante su kasnije u svojim glavama imali ?uvari, elitni ratnici federacije. David Greene je bio ?uvar, tj. ima ugra?ene te implante... Na kraju to je na neki na?in i prica o tim implantima...


Sto se tice sinopsisa i toga sto si napomenuo Izit, vec sam bio napisao da je ta prica napisana ponajvise da bi mi pomogla na neki nacin definirati svijet. Meni osobno se ta prica jako dopada i smatram ju jednim od svojih boljih uradaka. Mozda zato sto ja, kako da to kazem, znam sto sam mislio kad sam ju pisao.
nema me.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Pham Nuwen wrote:Niti Gospodar prstenova nema kraja. Tko zna što se još dogodilo u ?etvrtom dobu me?uzemlja.
O, znamo puno toga. :)

Prvo znamo ono sto je Tolkien napisao u Dodacima LOTR-u, a sto pokriva prvih parsto godina. Zatim znamo ono sto se nalazi u "A New Shadow", pocetku romana koji je poceo pisati a koji se zbiva jos malo kasnije. I naposljetku, znamo nasu povijest, jer je Tolkien rekao da je Cetvrto doba ovo nase. Jedino sto ne znamo jest kako je i kad povijest Medjuzemlja postala povijest Zemlje. :)
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Ok, dodatke dugo nisam citao, a za A new shadow nisam cuo ( sto je cudno ), ako me mozes nekako uputiti negdje gdje bih mogao procitati dio toga ili nesto tako bio bih zahvalan.

No to sto postoje stvari nakon 3 doba o kojima znamo potvrduje moju teoriju da prica o medjuzemlju ( u koju spada i Lotr ) nije zavrsena vec se nastavlja, tj. postoji zavrsetak iliti prorocanstvo zadnje bitke kad ce se Melkor vratiti, ali kad ce se to desiti to se ne zna. Dakle kraj postoji, ali kraj moze doci i sutra i za 50000000000 godina, tako da zapravo i ne postoji.

Isto tako je i s pricama koje pisemo a da im ne znamo kraj. Ne moguce je zapravo poceti pisati pricu ako nemas kraj. Ali ne trebas imati kraj odredjen, mozes ( ali i ne moras ) postaviti pocetne uvjete i pustiti da se to samo razvija, ali ti to laganim utjecajima usmjerujes prema nekom kraju.

Naravno mozes pisati i tako da osmislis cijeli roman u glavi i onda ga samo prepises na papir.

Ja pisem ovim prvim nacinom jer u moj mozak nikako ne moze stati jedan cijeli roman, sa svim detaljima i ostalim.
nema me.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Pham Nuwen wrote:Ok, dodatke dugo nisam citao, a za A new shadow nisam cuo ( sto je cudno )
Ne brini, nije nimalo cudno. Ono sto je Natalija na oom forumu za Lovecrafta, to sam ja za Tolkiena. :)
Pham Nuwen wrote:ako me mozes nekako uputiti negdje gdje bih mogao procitati dio toga ili nesto tako bio bih zahvalan.
http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0395827604
Pham Nuwen wrote:No to sto postoje stvari nakon 3 doba o kojima znamo potvrduje moju teoriju da prica o medjuzemlju ( u koju spada i Lotr ) nije zavrsena vec se nastavlja, tj. postoji zavrsetak iliti prorocanstvo zadnje bitke kad ce se Melkor vratiti, ali kad ce se to desiti to se ne zna. Dakle kraj postoji, ali kraj moze doci i sutra i za 50000000000 godina, tako da zapravo i ne postoji.
Kad ce doci kraj, nije bitno. Sve price imaju kraj -- ovo sto ti navodis za LOTR nije prica, vec povijest svijeta, i to -- logicno -- nema kraja. Ali Gospodar prstenova je cjelovita prica, Hobit takodjer, i vecina drugih prica. Kad nesto citas, osim ako to izlazi u nastavcima a pisac to prekine napola, uvijek dolazi kraj.

A da bi kraj bio dobar, moras imati bar njegovu osnovnu ideju na samom pocetku. Cak i Tolkien -- kad ga vec spominjemo -- a koji je bio notoran po tome da je pisao kako mu je doslo, a vecina ideja, kao i sama atmosfera, razvijali su se tijekom pisanja (kad procitas cijelu HOME seriju bit ce ti jasno o cemu pricam), cak je i on znao kraj: prsten leti u lavu, pa kud puklo da puklo.
Pham Nuwen wrote:Ja pisem ovim prvim nacinom jer u moj mozak nikako ne moze stati jedan cijeli roman, sa svim detaljima i ostalim.
I ne mora -- samo kraj. :)
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Prsten uleti u lavu, da to svi znamo da ce tako zavrsiti, ali kad kazem kraj lotra, tu mislim i na to da gollum unisti prsten i nacin na koji je taj prsten unisten i zapamti da kraj lotra nije tu, vec da poslije dolazi jos i ciscenje shirea.

Ja kazem kad sam poceo u glavi raditi na romanu Snovi, ( Nova era je "sinopsis" tog romana ), napisao sam prvu stranicu i u glavi obradio otprilike prvo poglavlje, a kraj je bio pad federacije. Federacija mora pasti kud puklo do puklo, ali ja ne znam kako ce federacija pasti, to ce mi samo doci, kada dodje vrijeme.

Recimo za moj glavni projekt-roman ( fantasy roman ), koji se zove Pri?a o sjeveru - Godina smrti, ja znam da good guysi moraju oteti Rog Života, Korben ( ili tako nekako se tip zove ) ali kako ce oni to uciniti, nemam pojma i provodim uzasno puno vremena razmisljajuci kako ce se to uciniti hoce li to biti u nekoj velikoj bitci ili ce pak u stealth misiji ga ukrasti. Mogu li oni uopce sami uspjeti u tome ili im pak treba "pomoc". ne znam, saznat cu tek kad dodjem tamo, jer ce me prica sama odvest na taj kraj. Imam jos vremena, tek je pet poglavlja obradjeno.
nema me.
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

PN wrote: Zapravo ja bih rekao da su takve stilske pogreske nesto tipicno za moje uradke, jedno vrijeme mi je jedna cura to sve pregledavala...
Meni se cini da ja to jednostavno nisam u stanju primjetiti. Mozda zato sto se previse usredotocujem na pricu. Uostalom prije nekakvog moguceg objavljivanje nekog mojeg rada, on ionako mora na lekturu...
Ma lektura je ne[?]to s ?im ti ne bi trebao imati veze, mada u SF-u kod dosta publikacija autor je jedini lektor :) pa onda ima i tipfelera i svega. Stilske pogre[?]ke, bar kod mene, su tipi?ne za pisanje u umornom ili kroni?no neispavanom stanju, kad se ne koncentriram dovoljno na sve. Naravno da jesi u stanju primijetiti. MoĹžda ne nevi?enom brzinom ili efikasno[?]?u profesionalca sa staĹžem, ali ako promatra[?] tekst i s te strane, kad tad skuĹži[?] di ti kaj ne valja. Ako nema[?] naviku dok pi[?]e[?] paziti na formulacije, pametno ti je razviti ju. evo--> Ako nema[?] naviku paziti na formulacije dok pi[?]e[?], pametno je razviti je. Meni je to par puta katastrofalno upropastilo tekstove za koje sam mislio da su odli?ni dok sam ih pisao.
Bar pola pri?e ti je uvijek na?in na koji je pri?a[?]. Ne smije[?] si dopustiti da se u pisanom tekstu izraĹžava[?] traljavo kao u kolokvijalnom govoru, jer ispada da si napisao nehajni [?]und.

Raspisao sam se, ali bit mojih misli je da je pametno, ako ve? nema[?] takvu naviku, forsat se popravljati stil t[?]o vi[?]e moĹže[?], u toku pisanja, bez obzira pisao sinopsis ili udarno poglavlje kulminacije.Ako ?e[?] i? pisat traljavo da bi razvio radnju pa onda kasnije tu radnju ispri?ati na manje traljav na?in ili ne daj boĹže popravljat tekst s vi[?]e od dvije stranice od vrha do dna, napravio si dupli posao.

Stil je praksa, a radnja ?e ti, koliko god se usredoto?io na nju ispast u bar nekom smislu nekvalitetna ako je stilski neuredna.
Pham Nuwen wrote: Block , zacudio bi se koliko si u pravu sa ovom svojom prvom recenicom. Na zalost nisam znao da je to toliko ocito.
Najo?itije tu?e pogre[?]ke su koje sam ?ini[?].

Apropo mozaka, slaĹžem se s Izitpajnom. Izme?u ostalog, to je dosta zastarjela znanstvena izjava. Ako u mozgu postoji neki uspavani centar za telekinezu ili telepatiju ili tko zna [?]to, a ne znam gdje bi se mogao nalaziti jer nemam pojma o anatomiji mozga, on je vrlo aktivan jer bi ina?e odumro, a eventualno ga mi ne znamo koristiti na pravi na?in. :scratch:

Ma nisam to htio re?.

Mislim da su utvrdili ?emu sluĹže ostali mozgovni centri.

Izitpajn, moglo bi to s postocima iskori[?]tenosti mozga pro? da se druga?ije predstavi? Mislim, unutar druga?ijih okolnosti ili sukladnije novijoj neurologiji. U biti je jedna od glavnijih okosnica to [?]to su ti ?uvari obdareni implantima koji im omogu?avaju optimalno iskori[?]tavanje mozga. A zvu?i mi cyberpunk deja vu da imaju elektroniku u glavi koja im daje posebnije mogu?nosti premi[?]ljanja.
BerislavLopac wrote: I ne mora -- samo kraj.
Vje?ita literarna istina.
Post Reply