Postapokaliptična priča (ex Marija)

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by Xaotix »

To mi je samo 50 % gužve. Dodaj još i gužvu na poslu. i spavanje i imaš skoro pa 8/8/8. SKORO.

Rijeka jest lučki grad, ali to ne znači da ne znaju za kopneni prijevoz i carpooling. ;) Pingaj malo ljude, možda i na topicu SFeraKon 2015.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by Belzebubbles »

ma i autotrans je sad uveo neke brutalno jeftine linije
samo trebaš neš ranije si kupit kartu i rezervirat mjesto i nije kraj svijeta, rekao bih
tolko su postali jeftini da mi se čak ni ne da napravit opet onu ATR iskaznicu jer imam filing da ionako nema poante
tnicholson
Hani
Posts: 57
Joined: 20 Jun 2014, 13:44
Location: Velez
Contact:

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by tnicholson »

Sve ok, snašao bih se bio da je samo prijevoz bio problem. Ali kao student, bez novaca, bez vremena... Sada sam našao neki posel pa bi preko ljeta mogao nešto zaraditi i onda se i naći na nekom konu. Ne lomi me želja, ni očaj što ne idem, pa je ok. Samo vidjevši što se događa na ovom forumu bojim se da ću dobiti ono, "ne znam što propuštam", jer SF scena, a i ona literarna općenito, u Hrvatskoj je veća nego sam mislio prije pridruživanja ovom forumu.

E, sada, za nastavak ove priče. Dva poglavlja prve epizode su tu, biti će još dva; treće retrospektivno i četvrto malo vedrije sa hepi endom. Onda ću početi sa novom epizodom, i tu se nadam da ću vas po prvi put odvesti u taj kamp o kojem Samuel puno razmišlja.

No, neću o tome previše pisati ni razmišljati. Imam tendenciju svoje snove samo sanjati, a ne ostvarivati. Stoga, zatvaram se u sebe sada kako su ispiti na faksu i pisati ću kriomice :fuch: a za tjedan-dva bi mogao osvanuti ostatak ove epizode.

Nice pozdrav. :wave: Hvala na reading. :notworthy:
"Stavio bih i ja ovdje neki citat da sam načitan k'o vi." - tnicholson
tnicholson
Hani
Posts: 57
Joined: 20 Jun 2014, 13:44
Location: Velez
Contact:

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by tnicholson »

Okej novi updejt. Novo poglavlje ide super, vjerojatno najbolje do sada. Znam to jer sam pročitao dva poglavlja koja sam već objavio ovdje i primjetio znantu razliku u kvaliteti. Stoga ću morati proći još jednom ova dva poglavlja i prepraviti ih. U biti, mislim da ću jedino "Grad duhova" morati prepraviti, ponajviše ponašanje nekih likova i kako sam neke rečenice napisao (kao da sam ubacio novine u mikser, jel', i copy-pasteao rezultat).

Joj, moram malo natuknuti. Poglavlje je retrospektivno, dakle prikazuje jedan događaj iz prošlosti, ali je jednako napeto kao ova dva, možda čak i zanimljivije. Zasad imam 1200 riječi, i planiram napisati još najmanje 2000, i po svemu sudeći neću se ni morati truditi. Taj važni događaj u novom poglavlju (koje, podsjećam, dolazi nakon poglavlja u kojem Samuel proplače nakon što ne otvori vrata Andriji) pokazuje kako se Samuel i Andrija uopće sreću, ali važnije, uvodim dva nova lika i obadva su iz kampa. Jedan od ta dva lika se čak spominje u ovoj dretvi, samo je ovaj put malo starija (ups, samo otkrio previše?).

Kamp planiram malo bolje opisati u drugoj cjelini, koju ću započeti pisati nakon što završim zadnje poglavlje ove cjeline i sve još jednom prođem i prepravim.

Ostanite mi zainteresirani, ta jedina ste mi publika! :P :P

P.S. Nastojim pisati 400-500 riječi dnevno? Jel' to, onak', pošten cilj za potpunog početnika?
"Stavio bih i ja ovdje neki citat da sam načitan k'o vi." - tnicholson
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by Xaotix »

OK, evo onog obećanog komentara!

Stvart se odnosi na zadnja dva poglavlja... Predzadnji dio priče ima radnju, ali je jednolično ispričan i nije mi ostavio dinamike u akcijskim scenama.Čini mi se da želiš pisati horror, ali onda ubacuješ humor gdje je suvišan, npr:
onda je stvor ispustio neljudski vrisak i Samuel se trgnuo i shvatio da to nije bio ljubavni zov već borbeni povik.
Opisi također ne odgovaraju atmosferi koju pokušavaš stvoriti, recimo kad Samuel ostane sam u maglovitoj šumi što je tipični horrror trenutak, trčkaranje baš i nije riječ koja ostavlja dojam straha
Nakon minute bezglavog trčkaranja naišao je na tragove čizama u zemlji.
Uglavnom, čini mi se da na dosta mjesta upotrebljvaš riječi koje mi jednostavno ne odgovaraju onom što opisuješ (kao kad iz otkinuta ruka koja leti sijući kapljice krvi. Jednostavno mi ne spada u takav opis.)

Imaš dosta ponavljanja, pogotovo kad koristiš imena.

U zadnjem dijelu sve isto kao i gore, ali k tome dodaj još i poptuno nelogične akcije likova i dijelove radnje. Andrija psuje Samuela da se pribere i onda je zabezeknut kad se to i dogodi.
Zajedno su selu u kojem nema žive duše, ali kad se razdvoje i kad netko pokuca na vrata, Samuelu ne pada na pamet tko bi to mogao biti.

Epski rasošni opisi na početku (pogotovo na početku) i tokom priče mi ne spadaju u ovaj tekst

Imaš priču koju želiš ispričati, i ona funkcionira. Ok u zadnjem dijelu se to malo raspada, i rekao bih da trebaš srediti opise i pripovjedanje da stvar profunkcionira kako spada.

Molim te prije objave, provuci priču kroz spellchecker, imaš dosta tipfelera.
Likovi mogu pričati kako god žele, ali ako ako tekst pišeš po normi hrvatskog književnog jezika, a po tekstu vidim da si se držao toga, pripazi na riječi koje koristiš u opisima, "krenio je", "hoodie" itd...
Randomness is strong with this one!
tnicholson
Hani
Posts: 57
Joined: 20 Jun 2014, 13:44
Location: Velez
Contact:

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by tnicholson »

Xaotix wrote:OK, evo onog obećanog komentara!
Jedan brzinski reply prije nego odem na faks. Eto, vidiš koliko mi znači ovo kada je otvaranje NOSF foruma first thing in the morning što radim! I drago mi je da je došao ovaj komentar (butterflies in my stomach :cheers: )
Xaotix wrote:Uglavnom, čini mi se da na dosta mjesta upotrebljvaš riječi koje mi jednostavno ne odgovaraju onom što opisuješ (kao kad iz otkinuta ruka koja leti sijući kapljice krvi. Jednostavno mi ne spada u takav opis.)
Mogao bih sada dati razloge zašto sam nešto napisao i kako, ali to ne bi puno pomoglo, jer nije korjen problema. Po meni, nije ni problem jer ću sve to ponovno prepisati (do sada sam mogao napisati cijelu knjigu da nisam dvadeset puta prepisivao, ali to bi bilo grozno!). Kada pišem, ako nešto ne mogu sročiti ili se sjetiti neke riječi, napišem drugo najbolje što opisuje to. Kada prepisujem najčešće se i sjetim koje su mi riječi i scene zadavale muke, pa te i prepišem, upravo zato jer znam da sam se mučio oko njih.
Xaotix wrote:Imaš priču koju želiš ispričati, i ona funkcionira. Ok u zadnjem dijelu se to malo raspada, i rekao bih da trebaš srediti opise i pripovjedanje da stvar profunkcionira kako spada.
Definitivno ću prepisivati još, važno mi je da kao prve verzije mogu biti zabavne i samostojeće, tj. da nema nedorečenosti.
Xaotix wrote:Zajedno su selu u kojem nema žive duše, ali kad se razdvoje i kad netko pokuca na vrata, Samuelu ne pada na pamet tko bi to mogao biti.
E, drago mi je da si ovo primjetio (možda iz krivog razloga, ali svejedno :zubo: ). Naime, ovo je stvar priče, a to ću pojasniti u slijedećim poglavljima, točnije četvrtom, ako su ovo prva dva. Neću spojlati, ali Samuel stvarno nije znao tko bi to mogao biti. U biti, od straha je zaboravio da je itko sa njim, samo je htio spasiti sebe.
Xaotix wrote:U zadnjem dijelu sve isto kao i gore, ali k tome dodaj još i poptuno nelogične akcije likova i dijelove radnje. Andrija psuje Samuela da se pribere i onda je zabezeknut kad se to i dogodi.
Nisam shvatio: jesu li nelogične akcije dobre ili loše? Htio sam u ova dva poglavlja staviti još nekih nelogičnosti, da pokažem Samuelovu zastrašenost ali i pomirenost svime što se događa, ali bilo mi je too much, kao neka strka.

Popraviti ću ovo sa ljubavnim zovom. Nemam pojma zašto sam takve stvari pisao :dum: . Trebalo je biti nešto kao Samuelove unutarnja reakcija na krik, realizacija da krik nije bezopasan upravo zbog onoga što slijedi nakon 'borbenog povika'. Okej, ovo sa borbenim povikom mogu ostaviti? Ali da maknem 'ljubavni zov'?

Inače, ne pišem u Word procesoru (previše opcija odvraća pozornost, i mogučnost brojanja riječi i postavljanja fonta mi tako ubija radost pisanja jer previše brinem o karticama, proredima, yadda, yadda a i komp mi nije toliko jak da podnese teške alate) već pišem u notepadu ili na web servisu Draft. A i tvrdoglav sam što se tiče ispravljanja pa imam naviku zanemariti pravopisne greške za koje znam da sam dobro napisao, pa se provuče neka prava pogreška, iako za 'krenio' mogu reći da to govorim i IRL :zubo: Imam vremena samo za pisanje, ne i za ispravljanje, ali iz respekta ispravljati ću to.

Planirao sam u skorije vrijeme prepraviti što sam do sada napisao. Bio sam i rekao da sam pogledao i neke monstruoznosti sam ih zamjetio ... Sve u svemu, I like your post, that is a nice post. Šteta da si samo ti, jer onda bi postojala i relacija čitalac - čitalac gdje bi jedan drugom mogli priznati zamjerke i njihov utjecaj na kvalitetu teksta. Iskreno, do sada sam samo pazio da mi se ne dogodi nešto tipa, pa, sve iz Sferinog priručnika (mucavac progovorio, mrtvac prohodao :x ). Moja zvjezda vodilja :D

E sada, na pisanje. Mislim da ću najprije završiti ovo što sada pišem, pa onda prepraviti prva dva poglavlja. Hvala na čitanju Xaotix, najbolja si publika, don't ever change haha Lijepi pozdrav, bye bye :wave:
"Stavio bih i ja ovdje neki citat da sam načitan k'o vi." - tnicholson
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by Izitpajn »

tnicholson wrote:A jel' to gužva zbog sferakona? Nisam bio još nikada na takvom nečem i razmišljam o tome ali bez prijevoza nigdje iz ove Rijeke.
:lol:

Imam viziju kako neki ljudi sada spremaju mesarski alat :lol:
tnicholson
Hani
Posts: 57
Joined: 20 Jun 2014, 13:44
Location: Velez
Contact:

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by tnicholson »

Ja bi se javio doktoru u vezi tih vizija, možda je nešto opasno :lol: Kada se on tebi počne javljat u tim vizijama možda bude kasno

A, ček, to je nešto u vezi sferakona?
"Stavio bih i ja ovdje neki citat da sam načitan k'o vi." - tnicholson
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by Sandman »

Ne, to je nešto u vezi Rikona. Koji se, jelte, događa u Rijeci.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
tnicholson
Hani
Posts: 57
Joined: 20 Jun 2014, 13:44
Location: Velez
Contact:

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by tnicholson »

Joj, pa to je bilo nedavno (meni je prošla godina nedavno :dum: ). Znam da mi je frend govorio, ali ja nisam shvatio šta je 'Ri' u Rikon :x i zabrijao sam da je to negdje gdje se mora ići avionom ili šta ja znam. Ne, inače nisam glup (pa prošao sam maturu, jel, esej iz hrvatskog zavidnih 64%) ali sada se osjećam blesavo. :( Moram se ispričati tom frendu što nisam išao sa njim ... :dum:

Needless to say, moram na ovogodišnji Rikon. Još mi nije jasno kakve veze ima mesarski alat sa Rikonom :scratch:

Okej a sada updejt o priči. Završavam ovo treće poglavlje; sada ima 3000 riječi i biti će duže nego sam mislio. Napreduje dobro, pazim da ne naiđem na slijepi zid, no trebat ću još par puta proći po tome i prepraviti. Nakon toga ću srediti prva dva (neke stvari me bodu u oči, posebice nakon što je XaotiX rekao šta ne valja). Ali drago mi je da je rekao nešto dobro a to je da priča funkcionira. Hura za motivaciju!

Anyway, ako još netko čita osim XaotiXa, neka slobodno kaže što bi volio vidjeti u ovoj post apokaliptičnoj priči. Ja sam znam što ću pisati; primjetio sam naime, da u zadnje vrijeme bolje primjećujem svijet oko sebe (posljedica pisanja i čitanja?) i svaki takav detalj me inspirira. Sumnjam da će mi ponestati inspiracije, ali tuđi pogledi na nestajanje svijeta kakvog znamo me također zanimaju.

Npr. nedavno sam bio na StudentDay festivalu u Rijeci i ostao sam partijati do rano u jutro, kada su se svi razišli. Iza te mase ostale su plastične čaše, plastične boce i prašina. Prašina po svuda. Moje nove shooze se nisu mogle prepoznati. Izgledale su kao obuća radnika koji cijeli dan radio u polju. Ta zemljana prašina me potakla da postavim jednu scenu, koja kao i sve pišem, (nadam se) ledi krv u žilama.
"Stavio bih i ja ovdje neki citat da sam načitan k'o vi." - tnicholson
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by Sandman »

tnicholson wrote:Needless to say, moram na ovogodišnji Rikon. Još mi nije jasno kakve veze ima mesarski alat sa Rikonom :scratch:
Možda zato što organizatori dobiju tikove kad čuju da takvog nečeg nema u Rijeci nego moraš do Zagreba.

Inače postoji i nešto što se zove Liburnicon.

Provjeri malo pod rubrikom Fandom, svašta čovjek može saznat.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by Izitpajn »

A zamisli situaciju kad na desk na Worldconu, na kojem u tom trenutku volontira jedan od naših, dođu dvije cure i kažu kako je ovo super i da šteta što toga nema u Hrvatskoj.

I desk postade headdesk.
tnicholson
Hani
Posts: 57
Joined: 20 Jun 2014, 13:44
Location: Velez
Contact:

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by tnicholson »

Pardon, ali ja sam tek sada ušao u svijet, kada sam krenuo na faks, pa sry ako sam neupoznat. To i ako se događa jednom godišnje, kak da čovjek zapamti a Sfera se zato posvuda spominje ... Da nema božićnih reklama zaboravio bih "otići" na Božićkon kod bake i djeda :zubo:
"Stavio bih i ja ovdje neki citat da sam načitan k'o vi." - tnicholson
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Postapokaliptična priča (ex Marija)

Unread post by Sandman »

Ma sve ok.

Samo ne spominjati pred čudno obučenim s velikim štapom. Izvršit će Hare Krišna. :lol:
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
Post Reply