PASIJA

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

PASIJA

Unread post by Indigo Montoya »

Inspiracija je prokleto ?udna stvar, jednom je stvaralaštvo nalik na teški fizi?ki rad u rudniku a ponekad se opet isto to nešto "stvarala?ko" iz vas jednostavno izlije poput rijeke u prolje?e. Ergo, dok sam mukotrpno orao i kopao po svom "Sun?evom Vjetru" koji nikako da udari u svoj kraj, iz mene je nekako neprimjetno iscurila ova kratka i neugledna pri?ica.
Priznajem nije rije? o nekakvoj strahobalno originalnoj ideji ali mi se sve skupa u?inilo nekako zgodnim, možda ?ak vrijednim vaše pažnje.
Bilo kako bilo stvarca je poprili?no kratka pa se nadam da vam ne?e oduzeti previše vašeg dragocjenog (i skupo pla?enog online) vremena. Na eventualnim komentarima zahvaljujem unaprijed...
8)

PASIJA

Znoje?i se pod tijesnim kožnim oklopom visoki je umorno zamahivao ?eki?em prate?i svaki udarac so?nom psovkom:

? Što ti je dovraga?? ? upita ga niski promatraju?i nepravilne zamahe svog sudruga ozbiljno se zabrinuvši za vlastite prste
kojima je pridržavao veliki željezni ?avao.

?Ja- sam- vojnik? a- ne- nekakav? prokleti- drvodjelac? ? propenta visoki zamahuju?i posljednji put.

?Daj prestani, ?ut? ?e te zapovjednik pa ?emo umjesto na ru?ku završiti na straži, a meni je ovog usranog sunca ve? preko glave.? ? prošap?e niski otpuhuju?i kaplju znoja sa vrška nosa.

?Imaš pravo, završimo s tim ve? jednom? ? složi se visoki ustaju?i.

Njih dvojica dograbiše potom debelu cedrovu gredu i uz napor je dovukoše na rub prethono iskopane jame. Visoki potom mahne rukom grupi vojnika koji su stajali sa strane i oni konopcima po?eše uspravljati tešku drvenu konstrukciju.

***

Misija se polako bližila kraju. Bilo je to jedinstveno iskustvo koje vrlo vjerojatno više ne?e imati prigodu ponoviti i ta ga je spoznaja ispunjavala tugom. No sa druge strane skori ga je povratak ku?i ispunjavao olakšanjem. Bio je posve iscrpljen i na rubu snaga. Ni maksimalno lu?enje enzima nije više moglo sprije?iti posvemašnji kolaps tijela išaranog modricama i otvorenim ranama iz kojih se krv izlijevala kao iz napukle ba?ve.
Iz razmišljanja ga prene žarenje na desnom boku. Oštri željezni vršak zagrize duboko, sve do jetre i ve? sa slijede?im otkucajem srca krv nagrne na novu ranu. Bol mu na trenutak zamra?i sve pred o?ima i on otpusti posljednje zalihe adrenalina za dlaku izbjegavši nesvjesticu. Nivo acetikolina podigne se do opasnih razina i elektri?ni potencijali me?u neuronima zaiskriše na uzbunu.
Definitivno je bilo kranje vrijeme za odlazak. Uputi signal i brod u orbiti odazva se gotovo trenutno. Iznad njegove glave nebo se iznenada zamra?i a zemlja se pod njim zatrese.

?Zbogom? - pomisli i otisne se ka svom brodu dok su se rije?i njegovogo doma?ina gubile u urliku vjetra:

?"Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?"?

***

Oluja se povukla naglo kako je i došla no svijetina se ve? bila razišla pa je zapovjednik procijenio da njihovo daljnje zadržavanje na brdu više nema smisla. Dok je ostatak njegove desetine ve? polako šljapkao nizbrdo prema gradu Visoki baci još jedan pogled ka beživotnom tijelu na križu, potom se zamišljeno okrene svom svog sudrugu koji ga upitno pogleda.

?Vidio sam svakakvih strahota u svom životu ali znaš što me zaista ispunjava jezom??- prozbori napokon.

? Što??- opovrne Niski otiru?i krv sa vrha sulice.

?Taj spokojni smješak na njegovom licu, kao da je pred smrt spoznao nešto što mi nikada ne?emo mo?i.?
Image




Nadam se da ova moja mala SF "blasfemijica" nije povrijedila ni?ije vjerske osje?aje, ako pak jest primite moje iskrene isprike.
Image
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Hm, ovo je definitivno novi pristup Pasiji.
Nije da sam uvrije?ena, ali ne mogu biti objektivna u komentarima.
Moje sasvom, sasvim, subjektivno mi[?]ljenje je: ne svi?a mi se mije[?]anje smrti na kriĹžu sa svemircima :| .
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

zgodno, stoji šta je klara rekla
Život je samo san na putu do smrti
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Neugodno mi je re?i, ali ovakve stvarce su ve? vi?ene u "Siriusu", u raznim varijacijama.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Dagi wrote:Neugodno mi je re?i, ali ovakve stvarce su ve? vi?ene u "Siriusu", u raznim varijacijama.
Svakako stoji tvoja primjedba, stoga sam i našao za shodno dopisati vlastitu ogradu... nije da mi je namjera bila ovo slati na nekakav natje?aj, shvatio sam sve skupa više kao stilsku vježbu... nadam se da su eventalni nesporazumi ovime unaprijed izbjegnuti... 8)
Image
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Fajn, kao stilska vjeĹžba funkcionira.
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

Dagi wrote:Fajn, kao stilska vjeĹžba funkcionira.
Pa ... ne.

Jer: a) uvod i zakljuccak vezzu samo vojnici, ne i tema spoznaje; b) sredinu i zakljuccak vezze samo "domachin" koji je na kraju sredine occajan, a u zakljuccku se smijessi, ssto ne slijedi; c) spoznaja i poanta ostaju nejasni: o ccemu je u ovoj pricci rijecc? (Osim u bozzanskom kao parazitu na ljudskom, ssto je okej spin, ali vjerojatno vidjen.)

Zapravo, u jednom sam se trenutku ponadao ovakvoj pricci (iako nije SF):

PETA RANA KRISTOVA

- Je li, ssto si ga nab'o? - upita dekurion.

Vojnik se namrssti: - Ma, stalno mi je prigovarao kako smo sklepali krizz! Ja sam vojnik, a ne neki prokleti drvodjeljac!

mcn
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

?ovjek je sastavio disclaimer ve?i od pri?e, [?]to da mu kaĹžem?
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

mcn wrote:Zapravo, u jednom sam se trenutku ponadao ovakvoj pricci (iako nije SF):

PETA RANA KRISTOVA

- Je li, ssto si ga nab'o? - upita dekurion.

Vojnik se namrssti: - Ma, stalno mi je prigovarao kako smo sklepali krizz! Ja sam vojnik, a ne neki prokleti drvodjeljac!

mcn

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Eh, stop! To je napisao mcn!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

E, nemojte da ja sad po?nem pri?at viceve o...
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

javascript:emoticon(':toothy3:')
sorke
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Post Reply