Klara - Ljubomora

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Klara - Ljubomora

Unread post by Kris »

Ljubomora

Konvencija inovatora gravitacione tehnologije održavala se u glavnim gradu Argentine. Pravila natje?aja nisu dopuštala nikakvu razmjenu informacija prije po?etka konvencije. Zbog toga sam za istraživanje moga kolege Davisona saznao tek kada je objavljen program prezentacija. Pro?itao sa ga na velikom zaslonu na ulazu u salu, a zatim u?itao u ru?no ra?unalo. Problemom nerotiraju?e gravitacije bavio sam se ve? dugo i zabrinula me mogu?nost da ?e netko drugi ponuditi sli?no rješenje kao i ja. S nelagodom sam ušao u salu.

Na putu od Jupitera prema najbližem asteroidnom pojasu, jedan slu?ajan dodir je potaknuo moju sumnju. U brodskom restoranu, pored replikatorskog portala, Marijana je prislonila dlan na tastaturu prije nego je Al povukao ruku. Prsti su im se isprepleli u trenutku, ve? sekundu kasnije Al je kora?ao dalje, prema stolovima kraj prozora. Marijana je uzela svoj ?aj sa postolja i okrenula se prema meni, obrub njene uniforme zabljesnuo je pod svjetlom malih bo?nih svjetiljki. Sjela je za svoj uobi?ajeni stol. Dva oficira s visokim ?inovima pridružila su joj se malo kasnije. Promatrao sam je još neko vrijeme i primijetio da je pogledala prema Alovom stolu. S nelagodom sam otišao iz restorana.

Nekoliko sati nakon po?etka konvencije inženjer Davison popeo se na pozornicu.
"?uo sam da je odli?an u tehnologiji nerotiraju?e gravitacije," šapnuo je kolega koji je sjedio kraj mene. Uznemiruju?a toplina širila mi se utrobom. Davison je stajao je na maloj pozornici i daljinskim upravlja?em pokretao holografsku prezentaciju. Kada je spomenuo gravitaciju za male, svemirske postaje, shvatio sam da je radio na problemu kojime sam se i ja bavio prethodne dvije godine. Pristup je bio druga?iji ali to je samo donekle umanjilo moju nelagodu.

Jednu ve?er sam u Marijaninoj sobi primijetio plo?icu za spremanje podataka. "?ije je ovo?" pitao sam. "Nemam pojma," odgovorila je ne pogledavši me. ?etkala je kosu i zakop?avala spava?icu.
Uzeo sam plo?icu u ruke. "Al Markovski, piše na njoj. Što je on radio ovdje?"
"Ne znam, valjda je donio izvještaj." Nije me gledala u o?i. Uznemiruju?a toplina širila mi se utrobom. Uzela me je za ruku i povela prema krevetu.
"Ljubomoran? Zar ne znaš da su svi zgodni muškarci na brodu moji ljubavnici. To je privilegija kapetanice."
Nasmijao sam se, ova šala je samo donekle umanjila moju nelagodu.


Slušao sam kako je inženjer Davison riješio probleme vezane uz izum kojega sam i ja namjeravao prezentirati. Postalo mi je vru?e kada sam shvatio da su njegova rješenja kvalitetnija od mojih. Neugodan val rastao je sa svakom re?enicom koju je izgovorio. Govorio je brzo, sigurnim glasom. Njegovo malo, zaobljeno tijelo u plavom odjelu brzim se pokretima kretalo po pozornici. Na trenutak mi se u?inio poput male, groteskne igra?ke. Pritisnuo sam signalnu tastaturu i otipkao pitanje. Nekoliko minuta kasnije Davison je odgovorio na njega, smireno i logi?no ali gledaju?i nezainteresirano prema meni. Nakon toga je nastavio sa izaganjem. Promatrao sam u bezli?na, tiha lica oko mene, lupkaju?i prstima po naslonu stolice.

Na putu od moje sobe prema strojarnici ušao sam u hodnik u kome je bila njena soba. Postalo mi je vru?e kada sam ugledao Ala - upravo je zatvarao vrata i pravio se da me nije primijetio. Neugodan val je rastao dok sam promatrao njegovu visoku, premršavu figuru kako se ljulja u hodu sve dok nije stigla do lifta na kraju hodnika. Stajao sam pred vratima u nadolaze?oj plimi bijesa, stiš?u?i šake. Kada je Marijana minutu kasnije izašla na hodnik, uhvatio sam je za zapeš?e i pritisnuo uza zid.
"Ipak sam bio u pravu," rekao sam.
Iza nas su se ?uli koraci. "Nemoj ovdje praviti scenu," rekla je i istrgla ruku iz moje.
Pogledala me je nezainteresiranim pogledom. Zatim se okrenula i krenula prema liftu. Ljudi iza nas su se približavali i ja sam po?eo kora?ati. U strojarnici sam dugo promatrao bezli?ne, tihe strojeve i lupkao prstima po ogradi.



Ilustracije su se prestale izmjenjivati na virtualnom zaslonu a još neki ljudi u gledalištu su dobili priliku za postavljanje pitanja. Ja sam pokušavao ostati miran, analiziraju?i situaciju. Naravno, Davison i ja smo radili svaki za sebe, po pravilima natje?aja i bez mogu?nosti kopiranja ideja. On je bio brži, imao je više sre?e. Osje?ao sam navalu razo?arenja. Sve što sam mogao u?initi bilo je da kada do?e red na moje izlaganje izjavim da sam se bavio istom teorijom. Mogao sam zatražiti da podijelimo zasluge za projekt, ?ak i da nastavimo raditi zajedno. No ?ovjek koji je stajao na pozornici bio je nizak i neizdrživo odbojan. Mrzio sam ga svakom atomom svoga bi?a. Želio sam sko?iti na noge i vikati, objasniti ljudima da sam to istraživanje ja napravio, da sam uložio dvije godine truda u njega, da je on varalica i kradljivac. Želio sam oti?i na pozornicu i isklju?iti njegove holograme, uperiti prstom u diskove s podacima i re?i da su ukradeni. Ali nije bilo razloga da to u?inim.

Kada sam ušao u ured Marijana je podigla pogled sa zaslona na svome stolu. Njena kratka gusta kosa bila je tamnija nego ju?er. Pokušavao sam ostati miran. Naravno, ona mi nije obe?ala vjernost niti se obavezala da ?e nositi frizuru koja se meni svi?a. Al je bio taj koji je imao više sre?e. Ipak, tamna kosa je neskladno uokvirivala blijedo lice i osjetio sam navalu razo?aranja zbog toga.
"Izme?u nas nema više ni?ega, prihvati to," rekla je tiho.
"Ako ne prekineš s njime prijavit ?u te tvojim nadre?enima."
"Nemoj napraviti ništa glupo. Ja sam nadre?ena tebi i ti si prvi koji ?e izgubiti posao." Bila je smirena a ja sam se osje?ao bespomo?an. Sve što sam mogao u?initi bilo je prihvatiti da sam izgubio Marijanu i nastaviti raditi na brodu. Kada sam izašao iz ureda Al je prolazio hodnikom. Poželio sam ga udariti šakom posred lica, ali nije bilo razloga da to u?inim.


Sjede?i na preuskoj stolici, kipio sam od bijesa. Hologrami su bili isklju?eni i svjetla su zasjala na stropu dvorane. U trenutku kada su prisutni u sali po?eli pljeskati dosegao sam granicu. Zadnjim pokušajem samokontrole ustao sam sa svoga mjesta i izašao iz dvorane. Nisam se više želio baviti istraživanjima, sama pomisao na konvenciju i kolege znanstvenike izazivala je ljutnju. Dva dana kasnije našao sam posao na me?uplanetarnom transporteru i tamo sam upoznao Marijanu. Budu?i da je bila kapetanica broda nismo se smjeli javno vi?ati, ali veza s njom ispunila me je novom energijom.

Kada sam tijekom ve?ere vidio Marijanu kako se osmjehuje Alu, kipio sam od bijesa. Dosegao sam granicu samokontrole. Tijekom sljede?e no?ne smjene sam bez dozvole uzeo šalt i za dvadeset i ?etiri sata sam bio na planetu, daleko od Ala i Marijane. Mala usputna trgova?ka stanica ne nudi puno mogu?nosti, ali nisam više mogao izdržati u njihovoj blizini.
Ne znam što ?u dalje, pretpostavljam da ?u ostati ovdje i da ?u se nekako sna?i. Znam samo jedno: Ako me ponovno netko onako prevari, ubit ?u ga.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Konačno sam pročitao! :D

Sviđa mi se priča, iako imam nekoliko primjedbi.

Prvo, ponavljanje riječi vrućina, val i nelagoda u prvom dijelu priče. Pomalo iritirajuće. Shvaćam da si željela stvoriti takvu atmosferu, ali onda bi bilo bolje da si za to upotrijebila različite opise. Ovako, čovjeku upadne u oko ponavljanje i ne koncentrira se na radnju (ili sam samo ja u pitanju :mrgreen: ).

Osobno, više me zainteresirao ljubavni trokut od krađe izuma, tj. mislim da je bolje predstavljen. Veza između dvojice glavnih protagonista radi izvrsno u jednom dijelu - kad Al dolazi na brod zbog razočaranja - ali ne tako dobro u drugom. Naime, hoće li drugi glavni lik ostati na stanici ili se vraća, ako će ostati to sa sobom povlači dezertiranje i slično. Zadnja rečenice mi ne paše, tj. jedan njen dio - ono "Ako me opet netko ovako prevari" mi ne paše. Drugi dio je super, tj. "ubit ću ga" kao kraj priče jako dobro funkcionira.

Dva puta spominjanje "nije bilo razloga da to učinim" ubacuje malo previše kontrole u likove koji su na rubu, da ne kažem da ih koristiš (vjerojatno namjerno) za oba lika i to zaredom.


Sve u svemu, kažem, priča mi se sviđa, čitljiva je i inteligentna sa dobrim swingom.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Hvala na komentaru!

Ovo je u stvari ekperiment i sude?i po tvom komentaru nije mi ba[?] uspio. :? Ponavljanja su namjerna jer sam htjela opisati da se junak osje?a jednako, iako mu se doga?aju razli?ite stvari. Da je dva puta prevaren i da se osje?ao isto...
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Shvatio sam da si to htjela postići, ali to nisam osjetio čitajući...takve se stvari tj. ponavljanja mogu koristiti, ali moraš biti pažljiva da dobiješ željeni efekt.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Wasabi
Ewok
Posts: 40
Joined: 31 May 2004, 15:09
Location: Carstvo sunca

Unread post by Wasabi »

Sjajno bravo kao da je sam veliki majstor pisao.
TisuĂŚe cvjetova nije ni[?]ta u usporedbi s jednim stablom

http://wasabi.blog.hr
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Wasabi wrote:Sjajno bravo kao da je sam veliki majstor pisao.
Ne kuĹžim ba[?] [?]to si htio re?i? :dontknow:
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

Opa prelazi mi u obi?aj komentirati Klarine pri?ice.
Ova mi je dobra.
?ak sam skuĹžio da se radi o istom tipu ali se radnja dogadja paralelno u dva vremenska razdoblja, s tim da je naglasak na reakcijama glavnog lika. Nije lo[?]e, mada mi se glavni lik kao osoba ne svidja, heh.
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Dren wrote: ?ak sam skužio da se radi o istom tipu ali se radnja dogadja paralelno u dva vremenska razdoblja, s tim da je naglasak na reakcijama glavnog lika.
:shock:
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

[/quote] :shock:[/quote]

Dobro sad mi nije jasno [?]ta te je tu [?]okiralo?
Pojasni, pojasni :blob:
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Heh, pa ja sam shvatio da se radi o dva lika, a ne o jednom. :)
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Ma ja sam zamislila da je to ista osoba kojoj se doga?aju sli?ne stvari u dva vremenska razdoblja. Ali smatram da to nisam dobro opisala pa se moĹže svakako shvatiti. Meni se osobno ova pri?e ne svi?a i ne znam kako bih je popravila. :dontknow:
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

ugh :oops: :oops:
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

Ma ja sam zamislila da je to ista osoba kojoj se doga?aju sli?ne stvari u dva vremenska razdoblja. Ali smatram da to nisam dobro opisala pa se moĹže svakako shvatiti. Meni se osobno ova pri?e ne svi?a i ne znam kako bih je popravila.
?uj ja sam skuĹžio ( sad nemoj re?i "Ali ti nisi normalan..." 8-) )

Mislim da je pri?a dovoljno jasno dala do znanja da se radi o istom tipu samo da Kris od silnih obaveza nije bio dovoljno koncentriran pri ?itanju
(Vidi[?] da se srami :))
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
Post Reply