Indigo Montoya - Suncev vjetar

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Indigo Montoya - Suncev vjetar

Unread post by Kris »

SUN?EV VJETAR

Kô galeb laki diže se i brodi,
Pa pjeva suncu, nebu i slobodi,
I kril'ma bije katarke i jedra.


Levant, Staro-drvo br. 25-južni nasadi /58-05-312

Vitorio je zapanjeno promatrao dva blamburga kako se ?etrdesetak metara iznad njegove glave poput pelivana, u potrazi za najso?nijim i najzrelijim bobama na vanjskim dijelovima krošnje, prebacuju sa glavnih ogranaka staro-drva na njegova tanka krila ?ije grane nisu bile deblje od njegove ruke. Bera?i bi se prkose?i gravitaciji ovjesili o njh svojim repnim implantima i oku neuhvatljivim pokretima pobirali crne plodove levantinskih maslina, trpaju?i ih u vre?ice privezane oko njihovih golih bokova. Iako je tijekom puta detaljno prou?io sve dostupne podatke o njihovom budu?em teretu ništa ga nije moglo pripremiti za susret sa drevnim, petstotina metara visokim stablom ?ija je krošnja vrvila polugolim bera?ima.

- ?Poput mrava? - pomisli Vitorio dok je promatrao kako se dragocjeni urod staro-drva kompliciranim sustavom konopaca i koloturnika spušta niz stablo.

- ?Novak ha?? - za?uje iznenada glas s desna. ? ?Odmah se vidi, svi širom otvorite usta kad se prvi put susretnete sa staro-drvom?

Dje?ak je mogao imati kojih desetak standardnih godina i dosezao mu je gotovo do prsiju.

- ?Bera??? - prozbori Vitorio spazivši blamburgov repni implant ?iji je vrh nemirno plesao lijevo-desno podsje?aju?i ga na surlu slona kojeg jednom vidio u zoološkom vrtu na Staroj Zemlji.

- ?Ne više? - sa beskrajnom tugom u glasu klinac uperi svoj kontra-palac ka protezi koja je po?injala odmah ispod njegova kvrgava koljena. ? ?Dogodilo se prošle jeseni. Dvije stotine metara tumbanja niz krošnju, sigurnosne su mi mreže doduše spasile život no preša na dnu uništila mi je karijeru.?

Dje?akov kažiprst izvije se pod nemogu?im kutom u smjeru podnožja golemog stabla.
Vitorio je sekundu, dvije sa zanimanjem buljio u dje?akovu šaku obdarenu višestrukim zglobovljem u prstima ne mogavši iz glave izbiti njegovu sliku kako dvama nasuprotnim palcima istovremeno kopa obje nozdrve balavog mu nosa.
- ?Doduše promašio sam je za nekoliko pedalja?- nastavi blamburg ? ?ali mi je noga zapela u separatoru?

Mladi analiti?ar pogledom napokon obuhvati postrojenje za mljevenje plodova smješteno uz deblo staro-drva i njegove oštrice koje su spre?avale da zaostalo liš?e i sitne gran?ice dospiju u mlin zajedno sa maslinama.

- ?Cak!? - cokne jezikom blamburg ? ?Kao britvom? gotovo da nisam ni osjetio.?

Gor?ina u dje?akovom glasu glasu bila je posve razumljiva. Gubitkom noge izgubio je svaku šansu za napredovanje u povlaštenoj kasti bera?a, na Levantu nije bilo cijenjenijeg i bolje pla?enog posla od branja plodova staro-drva ?ije je ulje u vanjskim svijetovima dosezalo vrijednost vlastite težine u zlatnim federacijskim kreditima.

- ?Sada teglim ba?ve, na remorkeru , a ti??

- ?Mla?i analiti?ar na ?Astralnoj Devi??

- ?A, Hektorova kanta ??

- ?Kliper kapetana Berliosa, da?

- ?Dugo ?e te biti ovdje??

- ?Sutra odlazimo, kapetan posvaku cijenu želi biti prvi koji ?e ovosezonsko ulje dopremiti na otkupne stanice Sekundusa. U igri je bonus znaš??

- ?Zar nije svakog kvartala??

- ?Pa jest, no ovaj put berba je podbacila. Na dizalu sam ?uo pri?e da sjeverni nasadi nisu dali ni ?etvrtinu planiranog roda pa se pretpostavlja da ?e cijene friškog ulja sko?iti nebu pod oblake. Bonus je sigurno ogroman kapetan nas goni kao da su mu svi vrazi na le?ima, želi se sa teretom po svaku cijenu otisnuti prvi iz orbite.?

- ?Sutra dakle? Sa kojeg dizala??

- ?Južnog, zašto pitaš? ? iako je iznenadna radoznalost mladog blamburga kod analiti?ara pobudila sjenku sumnje prasak poznatog glasa iza njegovih le?a raspršio ju je u prašinu.

- ?Noštromo, ponovite mi još jednom molim vas, jeli zadatak našeg kadeta analiti?ara turisti?ko razgledavanje?? - od cinizma kapetana Berliosa uši su mu se zacrvenjele poput zrelih trešnji.

- ?Ne kapetane, nipošto.? - uzvratio je suzdržano noštromo Santos.

- ?Ne?!? - hinio je iznena?enje kapetan ? ?Kakvim bi onda posli?em mogli zaposliti našeg mladog kolegu??

- ?Stati?kim prora?unom rasporeda tereta, izra?unima startnih struja za sutrašnje isplovljanje i punjenje navigacijskog ra?unala najsvježijim prognozama solarnih-meteo stanica?? - hladno izdiktira njegov raspored brkati starac odjeven u modru leta?ku odoru trgova?ke mornarice Sekundusa.

- ?Gospodine Vitorio de la Pegna upravo ste dobili svoje zadatke, predlažem vam dakle da prionete njihovom ispunjavanju ina?e ?u vas dati ispaliti iz otpadnih cijevi u orbitu odakle možete uživati u razgledavanju do mile volje?

- ?Da gospodine kapetane, odmah gospodine kapetane? - ušeprtlja se se Vitorio. Prijetnja ma koliko apsurdna bila procije?ena kroz tanke usne kapetana Hektora Berlioza zvanog Nježni zvu?ala je prijete?e stvarno.

Analiti?ar klapne petama i salutira ?asnicima, našto se obojica posprdno isceriše.

- ?Dovraga? - opsuje u sebi, ni uz najbolju volju nije uspio smiriti podrhtavanje svojih ruku pa je pozdrav ispao šeprtljavo.

- ?Otpust mladi?u? - opovrne napokon kapetan ? ?i ne zaboravite Brzina je profit?

- ?Da gospodine, Brzina je Profit? - Vitorio smeteno ponovi moto kompanije ?Goldstein i sin? pod ?ijom su zastavom plovili, okrene se na peti i zatabana prema gondoli orbitalnog dizala.

Prije nego što je ušao u lift koji ?e ga odvesti do orbitalnog doka ukojem se ljuljuškao njihov brod, osvrne se još jednom kako bi još jednom osmotrio Staro-drvo. Promatraju?i veli?anstveno stablo pogled mu iznenada zapne za majušnu figuru bera?a sa kojim je razgovarao prije nego što ih je prekinuo nenadani nailazaka kapetana Berlioza. Iz ovakve udaljenosti Vitorio nije mogao razabrati crte blamburgova lica no imao je nejasan osje?aj da klinac geda pravo u njega.

Levanat, orbitalno dizalo-jug /60-05-324

- ?Koliko još? - upita Berlioso noštroma dok je na velikom lu?kom ekranu promatrao puzanje orbitalnog remorkera uz os planetarnog lifta.

- ?Još tri ture i puni smo, pretpostavljam da bi ve? oko podneva mogli isploviti?

- ?A Sever??

- ?Kapetan Rasmund o?ekivano ima problema sa svojim teglja?ima? - isceri se Santos ? ?Sun?eva suza danas sigurno ne?e uspjeti ukrcati sav svoj teret, a ako je vjerovati starom Zsasu iz održavanja i sutrašnje je isplovljavanje pod velikim je znakom pitanja.?

- ??udo jedno koliko kvarova može uzrokovati nekoliko stotina kredita u pravim rukama ha??

- ?Nda?? - Santos potvrdi kapetanovu izjavu klimanjem svoje ?elave glave ? ?Sad mi uop?e nije žao što mu na Secundusu nismo prerezali grlo, kad nam je prošlog kvartala smjestio onu pobunu u prekrcajnom.?

- ?Santos, dragi moj prijatelju, druže i kolega? - odvrati kapetan - ?osveta i whisky serviraju se hladni, ledeno hladni.?

- ?Ne'b znao kap'tane, ja preferiram rum.?

Dva ?ovjeka istovremeno prasnu u smijeh, okrenu se na petama i uputiše se natrag prema doku u kojem gomila lu?kih radnika ba?vama sa dragocjenim uljem ubrzano punila utrobu njihovog broda.
Na ulazu u skladišni prostor kapetan i noštromo gotovo se sudariše sa golemim tamnoputim ?ovjekom koji je povicima izdavao nare?enja, zapisuju?i povremeno nešto svjetlosnom olovkom u dlanovnik skladišnog ra?unala svjetlobroda.
Prate?i njegove zapovijedi desetak je lu?kih radnika dron-viljuškarima slagalo ba?ve u boksove koji su poput p?elinjeg sa?a ispunjavali unutrašnjost tropalubne skladišne štive Astralne Deve.
- ?Sve pod kontrolom Sareem?? - upita kapetan zirkaju?i prema tech-dizalima koja su uz škripu podizala dragocjeni teret prema gornjim galerijama.

- ?Zar bi moglo biti druk?ije?? - smrknuto odgovori njegov prvi ?asnik palube.

- ?Sumnjam, barem kad si ti u pitanju? - ti su Malahejci zaista smrtno ozbiljan narod, pomisli Berlioso. Humor je za svu su tu ?eljad bili potpuna nepoznanica što je vjerojatno imalo veze sa užarenom površinom rodnog im planeta. Berlioso je pretpostavljao da ni njemu nebi bilo do smijeha kada bi mu golema užarena kugla Sagitura visila direktno iznad glave trideset i šest sati na dan. Uostalom što ga se ti?e, Sareem na njegovom kliperu ionako nije bio zadužen za zabavu i pošalice ve? za teret i skladištenje a svoj je posao obavljao besprijekorno.
- ?U redu, nastavite s poslom poru?ni?e? - Berlioso kimne glavom u znak pozdrava no Malahejac mu je ve? bio okrenut le?ima obasipaju?i psovkama grupicu šljakera koja su po njegovoj prosudbi u mukotrpno prebacivanje ba?ava u brodsko dizalo unosili premalo žara.

Kapetan rezignirano slege ramenima i okrene se noštromu:

- ?Vrijeme je za pokret Santos, rasporedi posadu. Neka za pola sata svi budu na svojim mjestima, želim da ?Deva? bude spremna za isplovljavanje petnaest minuta nakon što zadnja ba?va bude ukrcana i osigurana u skladištu?

Santosovo cerenje bilo je znak kako je noštromo u potpunosti shvatio njegove zapovijedi pa se Berlioso uputi prema palubnom liftu. Ušavši u dizalo, stisne najgornji gumb na upravlja?koj plo?i ispod kojega je stajala oznaka komandnog mosta.

- ?Vrijeme je da posjetimo našeg mladog analiti?ara.? -pomisli tmurno. Mladac je o?igledno znao svoj posao no izgledao je tako rastreseno a ovaj put kapetan Hector Berlioso zvan Nježni ne?e tolerirati nikakve greške, ni od koga ni pod koju cijenu. Previše je toga bilo na kocki.

Levanat, Južna luka - vez 17 /60-05-336

- ?Status?? - grakne u interfon kapetan nervozno grickaju?i okrajak goleme cigare. Propisi trgova?ke mornarice zabranjivali su doduše pušenje na me?uplanetarnim letovima no Berlioso nije davao ni pišljiva boba za to. Isplovljavanje je uvijek bilo najosjetljiviji dio svakog plova a opori je okus duhana u njegovim ustima donekle smanjivao njegovu napetost.

- ?Skladište zabrtvljeno, teret osiguran? - odvrati kroz zvu?nik odnekud iz utrobe broda Sareem.

- ?Snast spremna, svi ljudi na svojim mjestima? - rastegne potom južnja?ki lijeno ?if Nazor najvjerojatnije udobno zavaljen u svoju fotelju na vršnoj palubi.

- ?Svi sustavi rade normalno i bez zastoja? - javi se napokon i kapo Luis.
Berlioso zadovoljno otpuhne jedan dim i svu svoju pažnju posveti analiti?aru koji je pogledom pokušavao istovremeno obuhvatiti prikaze sva tri monitora koji su okruživali njegovu navigacijsku konzolu.

- ?Pa gospodine Vittorio mi smo spremni za polazak,ako bi ste dakle bili tako dobri da nam predložite izlazni kurs bio bih vam neizmjerno zahvalan.?

- ?Ovaj, da gospodine kapetene?? - zaplete jezikom analiti?ar grabe?i dlanovnik s prora?unima.

Gledaju?i ga Berlioso nikako nije mogao suspregnuti crne misli. Usprkos svojim preporukama mladac mu zaista nije ulijevao povjerenje. No kada su na njegovom zaslonu napokon zaigrali Vitoriovi prora?uni lice mu na trenutak obasja smješak zadovoljstva.

- ?Vidim odabrali ste putanju sa tamne strane Silura, volio bih ?uti razloge ta to. Samo kratko molit ?u.?

- ?Meteo stanice predvi?aju poja?anu aktivnost Sagitura slijede?ih pet sati. Krenemo li njegovom tamnom stranom Levantov ?e nas satelit zaštititi od jakog djelovanja protuberanci dok ne razvijemo sva jedra, strujanje bi se nakon toga prema prognozama trebalo stabilizirati pa ?emo u kurenat u?i sa punom snasti bez potrebe za kra?enjem i prilago?avanjem ve? na samom po?etku plova.?

- ?Vrlo dobro mladi?u, unesite kurs i nastavite prema rasporedu? - ako se u kapetanovu glasu i osje?ala se mrvica pohvale nestala je ve? slijede?eg trenutka.

Nakon standardne izmjene podataka izme?u njega i kontrolnog tornja luke zatražena je dozvola za isplovljenje nakon ?ega je na komandnom mostu nastupilo razdoblje poptune koncentracje i maksimalne posve?ensti samom ?inu isplovljavanja.
Lagano podrhtavanje trupa ozna?ilo je osloba?anje ?Astralne Deve? od gravitacijskih sidara koja su je do tada držala ?vrsto ukotvljenu na vezu, nakon ?ega je na njenoj krmi uslijedio kontrollirani energetski impuls kojim je lu?ki peljar vitku figuru svjetlobroda izgurao iz planetarnog doka u tminu svemira.
?Astralna Deva? klizala je nošena inercijom nekih tridesetak minuta sve dok Berlioso nije procijenio da su se dovoljno udaljili od Južne luke.

- ?Nostromo vrijeme je!? - odsje?e.

- ?Da gospodine?? - opovrne Santos i potom zaurla u interfon ??if jarboli.?

Reakcija ?ifa Nazora bila je gotovo trenutna.
Dok su se iz njene utrobe poput antena pomaljali obrisi kosnika, glavnog i krmenog jarbola trup ?Astralne Deve? potresoše novi drhtaji. Goleme teleskopske konstrukcije polako su se rastezale u prostor oko svjetlobroda sve dok nisu dosegle svoju punu dužinu nakon ?ega tišinu komandnog mosta ponovno ispuni Nazorovo rastezanje:

- ?Debla spremna?

- ?Razvij glavno jedro, diži sošnja?u i pre?nja?e? - uzvrati mu Santos.

Trenutak nakon toga po jarbolima kliznuše teledirigirane mikro-sonde razvijaju?i leta. Trebalo im je manje od pet minuta da oko broda ispletu mrežu nosivih konopaca, ukoliko se uop?e može govoriti o konpcima kada su u pitanju ligur-niti ne puno deblje od ljudske vlasi. ?im su, nakon obavljena posla, sve sonde napokon sjele u svoja ležišta, automatizirano postrojenje ?Astralne Deve? niz leta po?e razvijati tanki film njenog jedrilja: na glavnom jarbolu prvenja?u i košnja?u, na krmenom sošnja?u a na pram?anom kosniku pre?nja?e. Fotosenzibilno platno isprva je mlohavo lelujalo oko klipera poput prevelika odjela na mršavom ?ovjeku no kada su prvi valovi sun?eva zra?enja doprli do njega ?Devina? jedra se stanu nadimati šire?i se kilometrima unaokolo gurkaju?i, isprva polako a onda sve brže i brže svjetlobrod sve dalje od Levanta a sve bliže tami njegova satelita Silura.
?Jedra razvijena kapetane? - javi se nostromo nakon što je bacio brz pogled na zaslon kontrolnog monitora.

- ?Vrlo dobro Santos, pripremite vrhovnja?e i sljemenja?e? želim da iz sjene u struju uplovimo sa punom snasti?

- ?Da gospodine?

- ?Kurs, gospodine Vittorio?? okrene se potom Berlioso prema svom analiti?aru

- ?Prema planu gospodine, klizimo po njemu kao na tra?nicama?

- ?Pobrinite se da tako i nastavimo?

- ?Nema razloga za brigu gospodine kapetane?

- ?Upravo suprotno?? - opovrne Berliozo otpuhuju?i golem oblak duhanskog dima u njegovom pravcu ? ?sve dok ne dotaknemo dok otkupne stanice na Sekundusu, briga je jedina stvar ?ime ?u biti zaokupljen, a bogami i vi isto, ina?e bi do kraja ovog našeg malog izleta mogli istinski zažaliti što ste me ikada sreli.?

- ?Ve? jesam? - pomisli gorko u sebi Vittorio.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

well... prije nego što netko po?ne mudrovati oko ovog ili onog aspekta moje nezavršene pri?ice par pripomena:

1) Ideju za nju ve? duže vrijeme nosam unaokolo al' nikako da je privedem kraju, zbog kratkog roka i zahtjevne premise Krisu sam poslao nedovršenu pri?u ?ist' zbog responsa, no on je valjda u žurbi nije imao kad pro?itati ve? je, misle?i valjda da se radi o gotovoj pripovjetci zalijepio u radionicu

2) Analiziraju?i je posljednjih dana imam namjeru unijeti niz bitnih promjena po?evši od premještanja radnje iz izmišljenog planetnog sustava u okružje našeg sunca i pripadaju?ih mu planeta

3) Trenutno se bavim aktivnim pru?avanjem projekata "sun?evog jedra" poglavito onog koje provodi NASA-in Jet Propulsion Laboratory pa se barem na trenutak suspegnite od komentiranja tehni?ke strane pri?e koje ?e u njenoj kona?noj verziji nadam se biti i zanstveno speglano kak' spada

4) Imaju?i u vidu sve navedenu nemam ništa protiv toga da Kris i izbriše ovaj post a "Sun?ev ?e Vjetar" ponovno uletjeti u radionicu kada bude dovršen i ulickan do kraja

Tolk'o od mene, fala na pozornosti, razumijevanju i uzvicima podrške

8)
Image
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Ja stvarno nisam imao vremena procitati pricu (cak niti napisati neku svoju za ovu LR) :oops: nego sam samo kopirao ovu pricu ovakvu kakva je, tj. nedovrsena. Ali mislim da ce komentari biti dobrodosli, pa dakle navalite. Ja budem, cim procitam :|

Kad Indigo dovrsi pricu, stavit cemo je u Literarni kutak pa cete moci komentirati dovrseno djelo.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Taman sam htio razdrviti panegirike i zatupiti o tehni?kim pojednostima, kad - sre?om - pri?a nedovr[?]ena... Veselim se pro?itati je kad bude gotova!
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Meni se svi?a po?etak, ono o dje?aku i branju maslina. Zainteresiralo me je za ?itanje - drvo dodu[?]e malo podsje?a na Hyperion ali svejedno mi se svi?a, humanoidi s puno zglobova i repnim implantatima su dobra ideja.

Ono kasnije, na brodu - ima[?] puno dijaloga i pojedinosti. Nije mi bilo zanimlivo za ?itanje, morala sam se natjerati da se koncentriram na radnju. (Ako je tvoja pri?a samo uvod u dulju, onda bi stvari trebale i?i polako, kroz opise i doĹživljaje lika, tako obi?no ide u SF romanima).

U stvari, ja bih htjela znati [?]to je bilo s onim dje?akom. Da ?itam ovu pri?u negdje, onako bez mogu?nosti komentiranja, vjerojatno bih pomislila: "Nadam se da ?e jo[?] kasnije biti ne[?]to o onom dje?aku".

I onaj humanoid sa "uĹžarenog planeta" zvu?i kao dobra ideja za daljnju radnju.

Svi?aju mi se dijalozi (ono s rumom)

Da li se junak zove Vittorio ili Vitorio?

Neke re?enice su ti preduge i mao nespretne, npr. u prvom odlomku.

Vjerujem da namjerava[?] u nastavku pri?e objasniti kako doista plovi taj brod - sun?eve struje i jedra zvu?e jako romanti?no, ali neobi?no za svemir. Za[?]to se brod ljulju[?]ka?
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

E, ovo treba znati napisati...
Blago onima koji imaju doticaja sa morem i jedrenjem... a...
O koincidencije... meni se ve? godinama po glavi mota jedna mala ideja, ali... nemam dovoljno znanja o moreplovstvu da bih to mogao iskoristiti... naime... rije? je o postavljanju pri?e u sli?no okruĹženje kao Indigovo, u neko 'budu?e-pro[?]lo' vrijeme svemiroplovstva u kojem vrijede praznovjerja iz moreplovstva 17. i 18.-og stolje?a... ne[?]to kao "Rime of the ancient marriner" samo u svemiru, prozno, ne pjesma... takvo [?]to...
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Evo i ja sam je konačno pročitao.

Sviđa mi se, mislim da će biti zabavno čitati je kad bude dovršena. Imao sam neke primjedbice, ali sam ih zaboravio jer me u čitanju dohvatilo i nešto posla :?


Dobra je atmosfera priče, pomalo me podsjeća na nešto ali ne mogu se sjetiti na što, tj. na koji roman. Tempo ti je baš za neku novelicu.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

THNX man... ali materijala sam ve? sakupio ?itavu enciklopediju... hell da imam u rukama ovo što sad imam u glavi mogaobih sam sklopiti svjetlobrod :alien:
Image
Post Reply