Mesarenje

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Mesarenje



-Bilješka #1: Jeste li se ikad osje?ali, onako ?udno, da vas zidovi pritiš?u, da vas promatraju, da je svijet oko vas potpuno lud. Ma ne, nema smisla ?- Ugasio sam Kom narukvicu i sjeo u svoj najdraži kut.
Nema smisla ostavljati poruke, misli, kad ih nitko ne?e na?i. Nitko nas ne?e spasiti ovdje, nada nema smisla.
Uhvatili su nas prije tri tjedna, bilo nas tridesetak. Smjestili su nas na jedan od brodova, barem tako mislim. Vrijeme mi je jednoli?no, bez Koma bio bih potpuno izgubljen u vremenu. Koriste nas za ? ma ?emu ni razmišljati o tome.
Možda da opišem prostoriju u Kom za slu?aj da netko ikad na?e naše ostatke. Ma koga ja zavaravam, znam da nas nitko ne?e na?i, samo bih želio ?uti ljudski glas, a ne ono škripanje kojim oni komuniciraju, prorije?eno krikovima onih na mesarenju. Dobro, -Soba je poprili?no velika, pravokutna, uz cijelu dužinu zida stoje kavezi, jedan do drugoga, rame uz rame. O ne, ne bože molim te pomozi nam!- uzdahnuo sam u ure?aj. Opet je vrijeme eksperimenata, a sve moramo gledati, barem ja gledam, tako osje?am na neki na?in da dijelim patnju s drugovima, da objasnim, - Vrijeme je onog što ja nazivam mesarenjem, u sredini prostorije nalazi se nešto sli?no stolu, pored toga pomo?ni je stoli? na kojemu stoje razni instrumenti, koje, koriste na nama, nekada ostanu živi, oni koji imaju sre?e, nekada ih izmesare do smrt?- Dotaknuo sam rukom obraz, suzu. Otvaram drugi zapis jer prvi sam popunio. Danas više ne?u snimati u Kom, još samo devet zapisa ?eka, ne?u ih odmah ispuniti.
Ina?e uvijek gledam kako mu?e moju bra?u, ljude ,ali danas ne mogu. Momak kojeg su doveli nevjerojatno sli?i na mojeg druga sa zemlje, ne mogu.

* * *

-Bilješka #4: Prošlo je ve? pet dana otkad sam posljednji put upotrijebio Kom. Danas su donijeli novu pošiljku ljudi, mislim da sam ostao posljednji od moje pošiljke. Ali živ sam, to je važno.- Privremeno sam ugasio Kom. Noga me pakleno boli, barem ono što je ostalo od nje. Živ jesam, ali ne zadugo. Mislim da provode drugu vrstu eksperimenta. Prvo mesarenje sam preživio, sada me izgladnjuju, valjda da vide kako to utje?e na ljude, neznam. To?no svakih jedanaest sati i trideset i tri minute dolaze u moj kavez i pregledavaju me. ?esto zamišljam kako bi bilo lijepo smrskati sluzavu glavu stvora kada do?e unutra i izvrši pregled, zatim uzeti jedan od noževa sa stola i prirediti im pakao prije nego me dokraj?e. Ali to je nemogu?e, preslab sam, ili su oni ja?i od ljudi, neznam. Želudac u posljednjih nekoliko sati žestoko prosvjeduje. ? Tako bih želio biti kod ku?e.-

* * *

-Bilješka #7: Znate one kulinarske emisije na GlobalTV, ne znam kome se obra?am ali ovako je lakše, znate dobro, pa evo. Potrebni sastojci: jedan zdravi sme?okosi muškarac, dva sluzava vanziya, stol, nekoliko noževa i vaš najdraži show, Meeesarenje. Dobro prošlo je dvadeset minuta od po?etka vašeg najdražeg showa, nakon pomnog pregledavanja subjekta sluzavi napokon po?inje kuhati. Sluzy uzima nešto što se ?ini kao veliki kuhinjski nož i reže namirnicu u predjelu trbuha. O da, ?ini se da ?e to biti jedno od onih mrtvih jela?
Bilješka #8: I dragi gledatelji imali smo privremeni prekid ali nastavljamo, The show must go on. Podosta je krvi na kuhinjskom stolu, naš najdraži Sluzy ne žuri, a naš subjekt izgleda želi pripremiti kao ribu, budu?i da je na pomo?nom stolu ve? više od pola utrobe spremno, možda od toga sprema ukusan nadjev, a u ovim trenutcima dok govorim drugi Sluzy, grubom ali u?inkovitom metodom ?upanja, rješava našu veliku ribu debelog crijeva. Izgleda ukusno. Mislim da se približava vrhunac ve?eri, dok drugi Sluzy otvara subjektovu lubanju, i da mislim da je to, to? Bože kako sam gladan.- Mislim da bih trebao prestati snimati, mislim i da se polako gubim. ?ini mi se da mi smanjuju i porcije vode, a ve? ?etrnaest dana nisam okusio hranu.
Ju?er sam sanjao dom, nisam se želio buditi, -Bilješka #9: Želim umrijeti.-, tako bih to želio.

* * *
-Bilješka #9: Vrijeme mesarenja je napokon prošlo. Gadim se sam sebi. U jednome trenutku ?ovjekovo je srce palo sa stola, bjesno sam ga pokušavao dohvatiti kroz rešetke, izgledao je tako ukusan, sirov, gotovo sam pod zubima mogao osjetiti željezni okus krvi, slasno, pomalo žilavo meso, kako bi bilo ugodno da klizi niz grlo ? Smrt je moja jedina želja, moj jedini izlaz iz ludila.
* * *

-Bilješka #10: Želja za smr?u me ne napušta, po?injem vidjeti stvari, ponajviše smrt. Vidim duše izmesarenih kako se uzdižu, u posljednje je vrijeme malo preživjelih. Bio sam na još jednom mesarenju, ostao sam bez desne ruke, ali u svakom zlu nešto dobro, kažu. Ukrao sam mali skalpel. Vidim smrt. Osje?am kako me zove. Slab sam. Mislim da ?u joj se pridružiti. Moje posljednje rije?i. Mislim da ?u re?i samo zbogom. Onda. Zbogom.- Isklju?io sam Kom, mislim da ima još memorije za par rije?i ali nisu mi potrebne. Rije?i su samo rije?i.
Sjedim u svome najdražem kutu. Nasuprot meni sjedi ona, ?eka me, smrt. Gledam je u o?i. Vidim bezdan, crn, vje?an. Daje mi osje?aj spokoja. Iz džepa vadim ukradenu oštricu. Prislanjam si je na vrat. Osje?am njenu metalnu hladno?u. Trenutak šutnje, misli, rez preko vrata. Još trenutak sjedim, osje?am kako život te?e iz mene, zatim tonem u crnilo.
Smrt mi pruža ruku i ja je prihva?am. Odlazimo zajedno.
-Kraj-
Život je samo san na putu do smrti
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

Prva rekacija: morbidno... ali onda sam razmislio o nekim iskustvima onih koji su mi pri?ali... prokleto to?no...
Jako dobar opis psihologije zatvorenika/logora[?]a koji je neprestano suo?en sa smr?u sebi jednakih - ogugla (otupi) i postane morbidno duhovit, uglavnom sam na svoj ra?un...

Jedino - a kako su na[?]li Kom?
To otvara nadu da su Sluzyji ipak savladani (neko vrieme dovode ljude k'o na pokretnoj vrpci, koliko sam shvatio)... To je OK.

Da bar imam vremena ja ne[?]to napisati.... JOJ!
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Pretpostavljam da si ovo napisao puno prije ?itanja Butlerijanskog dĹžihada, ali podsje?a me na Erazmusove eksperimente. Osje?aju li se ovako mi[?]evi i ze?evi u laboratorijima? Nadam se da ne razmi[?]ljaju toliko.

Ja sam ve? prije komentirala ovu pri?u pa ?u samo re?i da mi se svi?a ono "sjeo u svoj najdraĹži kut". Dobro opisuje ?ovjekovu teĹžnju da u bilo kakvim uvjetima stvori "svoj kut", zamjenu za dom.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ne znam zašto, ali imam lagani osje?aj da ova pri?a ne bi prošla u "Jutarnjem"...
Guest

Unread post by Guest »

:roll: :twisted:
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

MadDog wrote: Jedino - a kako su našli Kom?
To otvara nadu da su Sluzyji ipak savladani (neko vrieme dovode ljude k'o na pokretnoj vrpci, koliko sam shvatio)... To je OK.
Nisam o tome razmišljao, valjda su savladani, ovaj možda u kojoj novoj priči (ide,a zua nastavak) :D
Život je samo san na putu do smrti
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pri?a ima niz mana, ali nije nepopravljiva.

Prvo - po?etna premisa, u kojoj je vaĹžna napravica pod nazivom 'Kom narukvica' (za[?]to velikim slovom, uop?e?). Tu autor treba pojasniti za[?]to zato?eniku nije oduzeta (bezna?ajni nakit, [?]to li?), odnosno kako ?itatelj saznaje za zapise na njoj (recimo, uvodno: narukvica na?ena me?u hrpom lijepo iskuhanih kostiju, na[?]la ju je vojna ophodnja i tsl.). Time smo dobili ne[?]to na uvjerljivosti premise...

Slightly off topic: u Heinleinovoj pri?i Goldfish Bowl (Posuda za zlatnu ribicu, "Sirius" 29) zato?enik nema ni?ega na [?]to bi napisao poruku (neidentificirani tamni?ari su mu mudro sve oduzeli), pa noktima urezuje poruku na vlastito tijelo; ?ujem da su takva samoranjavanja/tetovaĹže popularni gdjegod u Africi, a danas kod europske mladeĹži.

Zatim slijede narativne te[?]ko?e. Idemo redom.

Autor ('Gost') se u po?etku ne moĹže odlu?iti izme?u na?ina pripovijedanja, pa mije[?]a introspekciju sa zapisima na Komu (i opet: za[?]to veliko po?etno slovo?). Od toga pate Bilje[?]ka 1 i 4; to je ozbiljan nedostatak.

U bilje[?]ki 7 spominju se kulinarske emisije na GlobalTV-u. Nije jasno jesu li te emisije redovito kanibalskog, odnosno ljudoĹžderskog sadrĹžaja, ili ih pripovjeda? samo ironi?no prispodobljuje svojim doĹživljajiima.

Na posljetku: nedostaju bilje[?]ke 2 i 3. Je li to autorova lijenost ili nekakav osobit na?in gra?enja napetosti, [?]to li? Za dobru mjeru, bilje[?]ka 9 se ponavlja pod istim brojem. Autoru preporu?am neka pusti svoj uradak fermentirati 24 sata, a zatim ponovno ?itanje vlastite pri?e - sve to prije oda[?]iljanja pri?e u javnost. Tako se ho?e izbje?i sve gore navedeno.

Pravopis i gramatika: pri?a vapi za par zareza koji nedostaju, a ostalo - budu?i se radi o transkriptu usmenih zapisa - moĹže pro?i, uz omanje korekcije.

Eh da, sasvim na kraju: za[?]to sluzavci izgladnjuju 'subjekt' prije klanja i priprave? Koliko se ja razumijem u svinjogojstvo i srodne djelatnosti, Ĺživinu se ipak dohranjuje pred klanje. Jesu li na[?]i Sluzyji poklonici zdrave prehrane s manje masti (tako su pfajferice svedene na svega dva krda u Hrvatskoj, kako doznajem), ili je to jo[?] jedna u nizu mana ove pri?e?

Rezime: pri?a se dade spasiti, ali ovakva ne prolazi.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Dagi wrote: Eh da, sasvim na kraju: zašto sluzavci izgladnjuju 'subjekt' prije klanja i priprave? Koliko se ja razumijem u svinjogojstvo i srodne djelatnosti, živinu se ipak dohranjuje pred klanje. Jesu li naši Sluzyji poklonici zdrave prehrane s manje masti (tako su pfajferice svedene na svega dva krda u Hrvatskoj, kako doznajem), ili je to još jedna u nizu mana ove pri?e?
U Kad jaganjci utihnu je tip izgladnjivao djevojke prije no što bi ih ubio jer im je tada bilo lakše oderati kožu. Sad, jel to točno ili izmišljeno, ne znam.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Ponajprije, zahvaljujem na kritici i probat ću ispravti greške.
Prvo - po?etna premisa, u kojoj je važna napravica pod nazivom 'Kom narukvica' (zašto velikim slovom, uop?e?). Tu autor treba pojasniti zašto zato?eniku nije oduzeta (bezna?ajni nakit, što li?),
Probat ću ubaciti malo objašnjenje, priču sam napisao u jedno popodne a kasnije je nisam gotovo ni taknuo pa normalono da imam hrpu grešaka :roll:
odnosno kako ?itatelj saznaje za zapise na njoj (recimo, uvodno: narukvica na?ena me?u hrpom lijepo iskuhanih kostiju, našla ju je vojna ophodnja i tsl.). Time smo dobili nešto na uvjerljivosti premise...
ok, budem i to objasnio
Autor ('Gost') se u po?etku ne može odlu?iti izme?u na?ina pripovijedanja, pa miješa introspekciju sa zapisima na Komu (i opet: zašto veliko po?etno slovo?). Od toga pate Bilješka 1 i 4; to je ozbiljan nedostatak.
To mi se činilo neko zgodno a veliko slovo neznam možda da naglasim važnost Koma glavnom liku
Na posljetku: nedostaju bilješke 2 i 3. Je li to autorova lijenost ili nekakav osobit na?in gra?enja napetosti, što li? Za dobru mjeru, bilješka 9 se ponavlja pod istim brojem. Autoru preporu?am neka pusti svoj uradak fermentirati 24 sata, a zatim ponovno ?itanje vlastite pri?e - sve to prije odašiljanja pri?e u javnost. Tako se ho?e izbje?i sve gore navedeno.
bilješke 2 i 3 sam izostavio da prikažem nekakav protok vremena a ovo s 9 kad je prvi put otvorio slobodno mjesto za bilješku br 9 rekao je kratku rečenicu a onda je nije dirao neko vrijeme, možda je nejasno, pokušati ću pojasniti
Eh da, sasvim na kraju: zašto sluzavci izgladnjuju 'subjekt' prije klanja i priprave? Koliko se ja razumijem u svinjogojstvo i srodne djelatnosti, živinu se ipak dohranjuje pred klanje. Jesu li naši Sluzyji poklonici zdrave prehrane s manje masti (tako su pfajferice svedene na svega dva krda u Hrvatskoj, kako doznajem), ili je to još jedna u nizu mana ove pri?e?
kad sam pisao priču Sluzye sam zamislio kao bića koja su potpuno različita i koja osim rata nisu imala kontakata s ljudskim bićima, stoga eksperimenti, poput onih na životinjama, režu udove, vade pa ispitivaju organe, mjere koliko će subjekt izdržati bez pojedinog organa, mjere kako će bez hrane reagirati na mučenje i sl.
sve to prije odašiljanja pri?e u javnost
kako sam uglavnom primjetio gotovo svugdje se traže neobjavljeni radovi a ja sam tu priču nekoliko dana nakon šta sam je napisao poslao u e-zine Sf-mreža pa :?
Hvala još jednom za kritiku, pokušat ću je uvažiti, a onu priču iz siriusa nisam čitao iz jednog jednostavnog razlomka sirius je (koliko sam shvatio) izlazio negdje sedamdesetih a ja nisam postajao do kasnih osamdesetih :D
Život je samo san na putu do smrti
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Nema na ?emu.
pri?u sam napisao u jedno popodne a kasnije je nisam gotovo ni taknuo pa normalono da imam hrpu gre[?]aka
Sad, [?]to je - tu je. Ponavljam: fermentirati 24 h, pa pro?itati iznova, pa onda vidjeti [?]to dalje.

O mijenjanju perspektive:
To mi se ?inilo neko zgodno
Ne, nije zgodno, daje utisak amaterizma. Na Ĺžalost, mnogi autori si op?enito ne daju dokazati da ono [?]to je njima ba[?] zgodno - nije suvislo.
bilje[?]ke 2 i 3 sam izostavio da prikaĹžem nekakav protok vremena a ovo s 9 kad je prvi put otvorio slobodno mjesto za bilje[?]ku br 9 rekao je kratku re?enicu a onda je nije dirao neko vrijeme, moĹžda je nejasno, poku[?]ati ?u pojasniti
Nemoj poja[?]njavati. Premumeriraj ih od 9 unatrag, pa ostaje samo bilje[?]ka 2 za dopisati. Dopi[?]i je.
kad sam pisao pri?u Sluzye sam zamislio kao bi?a koja su potpuno razli?ita i koja osim rata nisu imala kontakata s ljudskim bi?ima, stoga eksperimenti, poput onih na Ĺživotinjama, reĹžu udove, vade pa ispitivaju organe, mjere koliko ?e subjekt izdrĹžati bez pojedinog organa, mjere kako ?e bez hrane reagirati na mu?enje i sl.
Okej: razjasni kako je rije? o pokusima, a ne ljudoĹžderstvu. Ubaci re?nicu, dvije iz kojih postaje jasno da nije rije? o ljudoĹžderstvu. Varijanta: u bilje[?]kama 7 i 8 izrijekom nazna?i kako je rije? samo o aluzijama na pripremu hrane.

Sretno objavljivanje!
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Kako se posta slika s neta, treba mi da postam ilustraciju.
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

L.Z. wrote:Kako se posta slika s neta, treba mi da postam ilustraciju.
Lupiš tag [img]ovdje%20uvališ%20link%20slike%20i%20zatvoriš%20tag[/img]


:alien:
Image
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

thanks ali slika ima istu adresu kao cijela stranica pa mislim da nebi funkcionirala, sliku možete pogledati na http://www.sfmreza.tk/
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Misliš ova?
Image

:blob:
Image
Post Reply